Podróż do wnętrza Ziemi

Tłumaczenie: zespół redakcyjny Wydawnictwa Zielona Sowa
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Voyage au centre de la Terre
8372201528
przygodowa
SP1

Jednotomowa powieść Juliusza Verne'a zaliczana do cyklu Niezwykłe Podróże, znana także pod tytułem Podróż do wnętrza ziemi, Wyprawa do wnętrza ziemi, Podróż podziemna: Przygody nieustraszonych podróżników. Po raz pierwszy wydana jako powieść w odcinkach w Gazecie Polskiej w 1865 roku. Głównym bohaterem powieści jest Niemiec o imieniu Otto Lidenbrock - profesor mineralogii, oraz jego bratanek...

Po raz pierwszy wydana jako powieść w odcinkach w Gazecie Polskiej w 1865 roku.

Głównym bohaterem powieści jest Niemiec o imieniu Otto Lidenbrock - profesor mineralogii, oraz jego bratanek Axel. Podróżując pod powierzchnią Ziemi pokonują drogę od Islandii do wyspy Stromboli na Morzu Śródziemnym. Ich przewodnikiem w czasie tej niezwykłej podróży jest Hans - Islandczyk

źródło opisu: http://encyklopediafantastyki.pl/index.php?title=P...(?)

źródło okładki: http://encyklopediafantastyki.pl/index.php?title=P...»

Marcin | 2015-05-22

Nie waham się zaliczyć tej powieści Verne'a do moich ulubionych książek i to bynajmniej nie tylko dawno minionego dzieciństwa. Sam fakt, że dwukrotnie przeczytałem ją jako czytelnik dorosły dowodzi, że wykreowany przez Verne'a świat wciąż jeszcze ma dla mnie wielką siłę. Jest to zarazem pierwsza powieść fantastyczna, którą dane mi było poznać, a więc to za jej właśnie przyczyną zawarłem z tym gatunkiem znajomość. Niewiele jest utworów tak silnie poruszających wyobraźnię czytelnika. Obrazy wymarłego, przedpotowego świata przywodzą niekiedy na myśl jakąś narkotyczną wizję i, jak sądzę, były źródłem wielu inspiracji dla pisarzy późniejszych. Dodam, że przypominam sobie zaledwie dwie książki, które pod tym względem można by z "Wyprawą" porównać. Obydwie należą do literatury polskiej i obydwie zostały napisane przez tego samego autora. Są to "Doktor Muchołapski" i "Profesor Przedpotopowicz" Erazma Majewskiego.

Roman Dłużniewski | 2017-01-08

Ile może sprawić siła, potęga wyobraźni!! Verne zabierał nas już dookoła świata, pod wodę a teraz zaprasza do wnętrza ziemi. To naprawdę rewelacyjna książka. Czytana w młodości do dziś nie straciła nic ze swojego uroku. Verne pozwala unosić się w marzenia, przeżywać fascynujące przygody. Koniecznie!!

tivrusky | 2015-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Opowieść o podróży do wnętrza Ziemi oceniam notą maksymalną, bo to coś więcej niż tylko w miarę prosta i ciekawa powiastka przygodowa. Coś znacznie więcej - Verne sięga głęboko i chwyta się jakiegoś uniwersalnego pragnienia przygody, odkrywania. W XIX wieku człowiek przepłynął już wszystkie morza i zabazgrał swoimi mapami całą powierzchnię Ziemi. Tymczasem serce pchało go wciąż dalej i dalej! Więc chcąc nie chcąc musiał ruszać w dalsze wyprawy - odbywał je w wyobraźni, w pragnieniach, w fantazjach. Marzył o miejscach niebywałych: o powierzchni księżyca, o dnie oceanu, o wnętrzu ziemi...

I twórczość Verne'a jest oddolną odpowiedzią na ten zew, który wszyscyśmy usłyszeli. Gdyby nie Verne, z pewnością pojawiłby się ktoś inny, kogo innego nazywalibyśmy dziś ojcem fantastyki naukowej. To wielkie pragnienie śnienia o nieznanym, śnienia w nowym przepełnionym już nauką wymiarze (bo przecież marzono i pisano od zawsze, nie na tej jednak płaszczyźnie), ten wielki głód, musiał znaleźć gdzieś...

April | 2016-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2016

Kiedyś namiętnie czytałam powieści Verne'a i przeczytałam chyba wszystkie. Jednak z biegiem czasu wspomnienia o jego książkach zatarły się. Właśnie dlatego postanowiłam znów powrócić do jego powieści. I tak na pierwszy ogień poszła "Podróż do wnętrza Ziemi"

Nasz narrator, młody chłopak Axel jest bratankiem sławnego pana Lidenbrocka,profesora geologii. Na samym początku powieści znajduje on w jakiejś starej księdze kartkę z dziwnym kryptogramem, zapisanym runami. Profesor nie mógłby być profesorem, gdyby nie sprawdził ideii znaleziska. Kryła się pod nią droga do wnętrza Ziemi.

Verne pisze bardzo prosto i przyjemnie, a zarazem wplata do naszej opowieści wiele trudnych słów, co nie umniejsza jednak, że jego dzieła są bardzo dobre. Czyta się szybko i przyjemnie. Jedyne, na co mogę narzekać, to mała czcionka, lecz jest to pewnie kwestia mojego wydania.

Książkę, jak i inne dzieła Verne'a polecam wszystkim, pod warunkiem, że lubią dobrze napisane powieści podróżniczo -...

Moogwai89 | 2014-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Książka napisana świetnym językiem, umiejętnie łącząca fakty geologiczne z fikcją literacką. Przyczynkiem do tytułowej wyprawy jest fragment zapisku znaleziony przez archeologa, geologa i badacza, Otto Lidenbrocka. Wraz ze swoim bratankiem postanawiają rozwikłać tajemnicę i zbadać jego prawdziwość.
Szczerze polecam, wciąga jak czarna dziura :)

Jabuilo | 2015-08-15

Verne jest autorem mojego dzieciństwa, połykałem jego książki jak żaba muchy, było to w katach siedemdziesiątych poprzedniego wieku jedyne okno na świat inny niż szara rzeczywistość dwóch programów TVP i opowieści dziadka z wojny. Było to barwne i egzotyczne, choć już wtedy trąciło myszką. Do dzisiaj wielkim sentymentem darzę te książki. Niestety młodsze pokolenia nie zobaczą w tych pozycjach tej kolorystyki i skarbów wiedzy (np. z podstaw fizyki, biologii czy astronomii) tylko przydługie opisy i makgajwerowską zdolność rozwiązywania problemów. Ubolewam, ale niestety nie zawrócimy kijem Wisły, czasu nie cofnę. Ja czytałem te książki siedząc w szałasie lub na gałęzi w sadzie sąsiada. Teraz mamy niezrozumienie czarno-białych filmów i pożądanie akcji w rodzaju Batmana czy Niezgodnej (swoją drogą kiepska i książka i film...). Polecam wszystkim, którzy chcą wychowywać dzieci bez telewizji i komiksów (a znam takich!).

bw38031 | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

RECENZJA W 5 ZDANIACH:
Wszystkie książki Verne'a mają jedną cechę wspólną: bawią i uczą jednocześnie. Pomysł pisarza na podróż do wnętrza ziemi, przygody i problemy, które napotykają jego bohaterowie, zawsze są rozwiązywane w sposób naukowy. Informacje geologiczne i geograficzne są jak najdokładniejsze , patrząc na czasy, kiedy była pisana. Książka ma dobre tempo i choć można by zażyczyć sobie trochę więcej "życia" od głównych bohaterów, to nie można się nudzić. Dla młodzieży - jak najbardziej do przeczytania, następny krok to książki o Tomku Wilmowskim!

miAu | 2016-11-25

Verne należał kiedyś do moich ulubionych pisarzy, a Podróż do wnętrza ziemi, pozostawiła największe wrażenia. Jaskinie, dinozaury, wulkany, czy może być lepsza sceneria dla opowieści przygodowej?
Póżniej też odbyłem swoje podróże do wnętrza ziemi, wciskając się do różnych jaskiń, ale nie dotarłem zbyt głęboko.

Krzysiek | 2011-01-29
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Książki Verne'a kojarzą mi się z młodością, bo chyba kilkanaście z nich w tym czasie przeczytałem. Muszę przyznać, że lektura "wyprawy do wnętrza Ziemi" sprawiła mi przyjemność głównie przez wzgląd na to właśnie, ale też trochę ta XIX-wieczna naukowość przy dzisiejszym stanie wiedzy trochę bardziej bawi.

Przez to podróż do wnętrza ziemi nie jest już w stanie rozpalać wyobraźni dorosłego czytelnika, to raczej utwór przygodowy z wartką fabułą, już dużo mniej naukowo-fantastyczny. To opowieść, którą w trakcie czytania traktuje się już z przymrużeniem oka, choć dalej przyjemną.

Adam | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Język mistrza może nie jest olśniewający, a może to kwestia przekładu, ale czyta się z zaciekawieniem, a końcówka trzyma w napięciu do samego końca. Fajnie przypomnieć sobie lektury z lat młodości tym razem czytane z większym zrozumieniem :) Dzieki niej można się zaciekawić co to są ognie św. Elma czy szczególne formacje skalne na Islandii czy jednej z wysp w Szkocji.