83-210-0443-1
Joanna Bożek

Zawarte w niniejszym tomie opowiadania pochodzą z wydanych w r. 1960 tomów pt. „Sherlock Holmes niepokonany” i „Dr Watson opowiada”. Spis opowiadań: - Gloria Scott - pierwsza sprawa Sherlocka Holmesa („The Gloria Scott”, przeł. Jerzy Regawski i Witold Engel) - Pacjent doktora Trevelyana („The Resident Patient”, przeł. Jerzy Regawski i Witold Engel) - Tańczące sylwetki („The Adventure of the...

Spis opowiadań:
- Tańczące sylwetki („The Adventure of the dancing Men”, przeł. Jerzy Regawski i Witold Engel)
- Zniknięcie młodego lorda („The Adventure of the Priory School”, przeł. Jerzy Regawski i Witold Engel)
- Harpun Czarnego Piotra („The Adventure of Black Peter”, przeł. Jerzy Regawski i Witold Engel)
- Psy się nie mylą („Shoscombe Old Place”, przeł. Jan Meysztowicz)
- Sześć popiersi Napoleona („The Six Napoleons”, przeł. Jan Stanisław Zaus)
- Przygoda w Copper Beches („The Copper Beches”, przeł. Irena Szeligowa)

tvinge | 2016-08-07
Na półkach: Przeczytane, 2016, Kryminał
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Jest to moje pierwsze, w sumie dosyć przypadkowe literackie zetknięcie z Sherlockiem Holmesem. Zauważyłam tę książkę na półce w domu mojej cioci, a w związku z tym, że mam hopla na punkcie starych, zniszczonych, pachnących starocią książek z pożółkłymi stronicami, postanowiłam ją pożyczyć. I bardzo dobrze zrobiłam. Książka jest zbiorem kilku krótkich opowiadań kryminalnych/detektywistycznych - ciekawych, mimo że trochę już archaicznych zarówno pod względem języka jak i metody śledztwa prowadzonego przez Sherlocka Holmesa. Chyba najbardziej przypadło mi do gustu opowiadanie "Przygoda w Corper Beeches" i tytułowe "Zniknięcie młodego lorda", może dlatego że lubię wątki rodzinne w zagadkach kryminalnych. Niemniej wszystkie są świetne, a postać Sherlocka Holmesa zainteresowała mnie na tyle, że na pewno sięgnę jeszcze kiedyś po jakąś książkę Doyla. Lubię jego żelazną logikę, zaskakującą (na początku) umiejętność uchwycenia szczegółów, wobec których każda inna osoba przechodzi obojętnie...

Jacek | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

Klasyka kryminału i jedyny w swoim rodzaju Holmes. Dziś to trochę antyk, bo i język stary, i metody głównego bohatera dość schematyczne, a niekiedy już nie aktualne, i konstrukcja opowiadań jakaś słaba. Ale pamiętając, że to Doyle wprowadził jako pierwszy (bo w kolejnych opowiadaniach i powieściach) bohatera - detektywa o dziwnych obyczajach i genialnym umyśle - należy się mu szacunek. Pomijając więc niedoskonałości warsztatu warto przeczytać. Niestety, w schyłkowym PRL-u książka jest wydana koszmarnie - słaby druk, niedoróbki redakcyjne, fatalne wydanie, nawet niezbyt przemyślany dobór opowiadań to na pewno wady. Dlatego ocena jest podwójna - za tekst Arthura Conana Doyle'a 7 gwiazdek, za wydanie najwyżej 3, średnia dość słaba. Ale ciągle warto czytać.

Na półkach: Przeczytane, 2013 rok
Przeczytana: 30 lipca 2013

Zero ubarwień, czysta dedukcja! Na +

atimere | 2015-09-18
Przeczytana: 18 września 2015

Bardzo przyjemna książeczka z opowiadaniami o przygodach Sherlocka Holmesa. Krótkie i przyjemne opowiadanka, czyta się je szybko, łatwo i przyjemnie. A przy tym można ciut pogłówkować nad zagadkami które rozwiązuje Sherlock z czasem przyjemnym rezultatem bo niejednokrotnie można rozwiązać zagadkę.

książek: 1954

Tytułowe opowiadanie zaskoczyło mnie, i to mocno. Nie czytam takich form, ale w wypadku Sherlocka Holmesa krótsze historie działają na jego korzyść. W pojedynczych sprawach możemy w pełni zobaczyć geniusz detektywa. Pozostałe historie bardzo mi się podobały. Arthur Conan Doyle miał niesamowitą wenę, aby wymyślić takie zagadki!
Minus z czysto edytorskich powodów - literówki i brak myślników dialogach.

Imari | 2015-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2015

Bardzo przyjemna lektura, nie tyle ze względu na same zagadki, co na przyjemny i obrazowy styl. Polecam :)

klaudiabla2 | 2013-01-25
Przeczytana: 08 maja 2012

Chyba każdy zna Sherlocka Holmes’a i ten jego słynny portret z fajką w ręce. Na książkę trafiłam przez przypadek w bibliotece. Gdybym zauważyła, że to zbiór opowiadań z pewnością bym jej nie wypożyczyła. Popełniłabym duży błąd. Książka składa się z siedmiu krótkich opowiadań. Właśnie to, że nie są dłuższe to ich jedyny minus. Autor mógł je trochę rozwinąć. Zaczynałam czytać, polubiłam bohaterów, zainteresowałam się sprawą i wtedy wszystko się kończyło. Tak za każdym razem.
Nie umiem wybrać najlepszego lub najgorszego opowiadania. Wszystkie były na równym poziomie. Podziwiam autora w wymyślaniu takich historii, gdzie nigdy nie mogłam zgadnąć kto jest sprawcą przestępstwa. Znajdziemy tu siedem ciekawych przypadków m.in.: sprawę niszczenia popiersi Napoleona(zupełnie nie spodziewałam się takiego zakończenia), zabójstwa w mrocznym domku w lesie, tańczące ludziki, które pojawiają się w posiadłości klienta, czy zaginięcie tytułowego młodego lorda.
Imponuje mi postać detektywa Sherlocka...

joker555 | 2013-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 listopada 2013

To już moja trzecia książka o przygodach sławnego detektywa, i jak zwykle genialna. Sherlock zawsze mnie zaskakuje a jego metody rozwiązywania zagadek są dla mnie świetne. Najlepsze według mnie okazało się opowiadanie końcowe, tak więc warto wytrwać do końca, co z Sherlockiem wcale nie będzie trudne. Polecam więc wszystkim fanom ciekawych historii!

Kinga | 2013-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2013

Sherlock Holmes i jego przyjaciel Doktor Watson jak zwykle zachwycają.

Anakonda | 2014-02-09
Przeczytana: 1995 rok

Moja pierwsza styczność z Holmesem. Opowiadania przypadkowo, zdaje się, wybrane do tego zbiorku.
Wad nie widzę, bo na detektywa patrzę przez różowe okulary ;)
Najbardziej przypadła mi do gustu "Przygoda w Cooper Beeches".

Znak kryminał 300x500