Casino Royale

Casino Royale
Bond, agent, śmierć, hazard
dona

Inne wydania

Pierwsza powieść o przygodach najsłynniejszego agenta 007. James Bond ma do wypełnienia ważną misję - musi pokonać radzieckiego agenta, jednak w nietypowy sposób: przy karcianym stole. Karty, gra o najwyższą stawkę, tajemnicza piękna kobieta i pojedynek na śmierć i życie - James Bond w najlepszym wydaniu. Najnowszy film z agentem 007 Casino Royale już w listopadzie.

James Bond otrzymuje nietypowe zadanie - ma udać się do Casino Royale i doprowadzić do bankructwa Le Chiffre'a, tajnego skarbnika francuskiego związku zawodowego opanowanego przez komunistów i kontrolowanego przez radziecką organizację odwetową Smiersz. Le Chiffre z części pieniędzy powierzonych mu na finansowanie związku zakupił sieć domów publicznych w Normandii i Bretanii, co przyniosło poważny deficyt z powodu wprowadzonej we Francji ustawy zabraniającej stręczycielstwa. Wiele wskazuje na to, że będzie chciał załatać dziurę budżetową wygrywając duże pieniądze w bakarata w Casino Royale - i tu zaczyna się misja Bonda: ma pokonać Le Chiffre'a, czym doprowadzi do jego ośmieszenia, zrujnowania i skompromitowania.
"Bond" niczym specjalnym nie zachwyca, 105 stron czyta się bez większych emocji, bardziej jest to dłuższa nowelka niż rasowa sensacja. Największym minusem tej książeczki jest zajmujący ok. 20% całości opis rozgrywki karcianej nieposuwający akcji do przodu. Są jednak...

modli | 2015-12-22

Zdecydowanie najlepsza odsłona cyklu, jaką do tej pory przeczytałem. Historia bardzo stonowana, pozbawiona super złoczyńców i ponaciąganej we wszystkie strony fabuły (patrz:” Żyj i pozwól umrzeć”, „Pozdrowienia z Rosji”), jak znalazł nadawała się do zaadaptowania do filmu, który miał wprowadzić Bonda w dwudziesty pierwszy wiek. Film jest wierną adaptacją jeśli chodzi o kreację postaci, jednak fabuły filmu i książki idą w wielu momentach swoją własną drogą. Co jest ogromnym plusem, bo nie ma nic nudniejszego niż adaptacje, które przenoszą na ekran fabułę jeden do jednego (po co?).
Obok opowiadania „Quantum of Solace”, jest to prawdopodobnie najpoważniejsze dziełko Fleminga jakie czytałem do tej pory. Pod koniec książki Bonda nachodzą dość głębokie refleksje na temat jego pracy, moralności, natury zła, itd., które nadają tej postaci wymiaru, który mógł nieco umknąć w filmie.
Polecam. Jeśli ktoś miałby przeczytać tylko jedną powieść Fleminga, to na pewno lepiej „Casino Royale” niż...

A_R_O | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Bond, James Bond

Długo nie mogłem dostać pierwszej powieści o popularnym agencie Jej Królewskiej Mości. Powiem wprost, jestem fanem filmów o Jamesie Bondzie. Moje oczekiwania względem tej pozycji były wysokie.
Akcja w powieści dotyczy "likwidacji" - Le Chiffre. Napisałem w cudzysłowie, ponieważ wywiad brytyjski, chciał go unieszkodliwić pod względem finansowym, tak żeby był bezwartościowy dla ZSRR. Akcja w książce dzieje się dla mnie za wolno. Chociaż zwroty akcji(zwłaszcza w końcówce) są całkiem niezłe.
Agent przedstawiony jest na wzór samego autora - Iana Fleminga. Wyznaje podobne poglądy. M.in to, że "kobiety nie nadają się do męskich prac. Tylko do kuchni". "Dziewczyna Bonda", czyli Vesper, podobno została stworzona na wzór Polki - Krystyny Skarbek. Była ona prawdopodobnie kochanką autora.
Zawiodłem się to fakt, ale nie uważam tej książki za złą. Książkowy agent, zdecydowanie różni się od tego filmowego. W dziele Fleminga, wydawał mi się on sztywniejszy, niż ten, który był...

elenkaa | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Postanowiłam przeczytać Bonda, gdyż ostatnio wyszedł miniserial o Ianie Flemingu, który podczas II wojny światowej był znanym szpiegiem pracującym w brytyjskim wywiadzie wojskowym.Zainteresowałam się tą postacią w związku z jego znajomością z Krystyną Skarbek i tak postanowiłam spróbować przeczytać pierwszą część Bonda, który to prawdopodobnie został stworzony na podobieństwo samego autora. W pierwszej części Bondowi pomaga Vesper Lynd, która jest kopią kochanki Iana - Krystyny Skarbek.

Książka jest krótka, dlatego czytało mi się bardzo dobrze, nawet w formie elektronicznej. Jestem szczerze zaskoczona, bo spodziewałam się o wiele gorszej książki. Niestety przez lata obraz Jamesa Bonda nie wzbudzał we mnie pozytywnych uczuć. Wstyd przyznać, ale filmu też żadnego nie oglądałam. Ale teraz, po przeczytaniu książki zamierzam to nadrobić. Cieszę się, że mam teraz w głowie całkiem inny obraz agenta 007 niż miałam wcześniej. Po następne części na pewno sięgnę już niedługo.

Ryjek | 2010-11-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2010

Pierwsza część serii o Bondzie, którą czytałam jako drugą, bardzo zachęcona filmem o tym samym tytule, który był naprawdę bardzo dobry.
Na wstępie muszę zaznaczyć, że książka różni się dość znacznie od swojej ekranizacji. Trudno mi stwierdzić co jest "lepsze". W filmie aż roi się od zabawnych, dowcipnych dialogów, ciętych ripost i jest jedna wspaniała scena pościgu, której Fleming w ogóle w książce nie opisał. Natomiast powieść jest inna, bardziej poważna, mniej tu szczegółów dotyczących Bonda. I ma zupełnie inną kompozycję, rozpoczyna się już w trakcie wypełniania przez 007 zadania, a o wcześniejszych jego losach dowiadujemy się z retrospekcji. Również postać Vesper różni się znacznie między wersją filmową a książkową.
Skupmy się jednak tylko na powieści. Jako, że nie przeczytałam jeszcze zbyt wielu książek z tej serii, trudno jest mi je między sobą porównywać. Mogę powiedzieć, że dla mnie jest zdecydowanie lepsza niż "Doktor No". Czyta się ją praktycznie "na jednym wydechu",...

Ziutka | 2015-09-21
Przeczytana: 20 września 2015

Rewelacyjna! Lepsza niż się spodziewałam. Od dziecka kocham filmy o Jamesie Bondzie a jednak z książką o nim zetknęłam się niedawno. Jednakże to nie będzie moje ostatnie spotkanie z literackim pierwowzorem. Trzyma w napięciu, ma wartką akcję, nie pozwala się nudzić nawet przez minutę. Dokładnie tak jak filmy(no dobrze, może nie wszystkie).

Piotr Czajkowski | 2011-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2011

Bonda dotad znalem tylko z filmow, ale ze byla promocja i mozna bylo kupic Casino Royale za trzy dolary, skusilem sie. Jako fan filmow, chcialem zobaczyc jak to jest z ksiazkami. I musze powiedziec, ze jest dobrze. Ksiazke czyta sie gladko, historia jest ciekawa, pare elementow fabuly zostaje wyjasnionych dopiero pod koniec (lubie takie zabiegi). Ale szczerze mowiac czytajac ta ksiazke caly czas mialem zamiar dac jej tu tylko trzy gwiazdki. Fajnie sie czytalo, ale bez jakichs wiekszych emocji. Jednak gdy przeczytalem zakonczenie, zmienilem zdanie. Bardzo dobry zwrot akcji. Wreszcie wiem dlaczego Bond stal sie Bondem. Niestety nie moge napisac zbyt wiele, gdyz nie chce zepsuc nikomu niespodzianki. Ksiazke jak najbardziej polecam. W odroznieniu od filmow 007 jest bardziej ludzki, ma wady, jego cialo ulega kontuzjom i goi sie tak samo dlugo jak u zwyklych smiertelnikow.

SharonPersefona | 2015-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2015

To pierwszy raz, kiedy zetknęłam się z twórczością Fleminga, który był świetnym pisarzem a co najważniejsze ojcem, twórcą najbardziej intrygującego i najseksowniejszego agenta wszech czasów. Choć na Casino Royale, składają się głównie długie opisy gry w bakarata, to powieść czyta się szybko i zaskakująco przyjemnie. Miałam wrażenie, że razem z Bondem zasiadam przy stole zaścielonym zielonym suknem, na miejscu 6, odczuwając narastającą ekscytację i przyjemny dreszczyk emocji, towarzyszący zbliżającej się grze o milionowe sumy z niebezpiecznym, wyzbytym skrupułów Le Chiffrem. Jednak karty są jedynie grą wstępną do pełnej specyficznego humoru, namiętności, pościgów i męskiego erotyzmu powieści. Polecam z całego bondowskiego serca mego. Pierwotny Bond diametralnie różni się od tego, którego znamy ze szklanego ekranu. To zimny drań bez serca, który działa niczym automat wykonuje powierzone mu zadanie. Bezwzględny i niebezpieczny. Co, muszę przyznać, dodaje mu tylko uroku.

zapraszam do...

DaiHelsing | 2010-06-07
Przeczytana: 24 grudnia 2006

Polubiłam Bonda, naprawdę.

uroborus | 2014-11-04

Pierwsza część książkowych przygód najsłynniejszego agenta Jamesa Bonda. Z uwagi na film oraz późniejsze wznowienie wydania, fabuła książki jest chyba najbardziej znana ze wszystkich książek Fleminga.

Ian Fleming asem w pisaniu nigdy nie był dlatego nie do końca rozumiem aż taki fenomen jego książek. Pewnie jak większość z nas trafiłem na Fleminga w kolejności film później książka, przystąpiłem więc do czytania Bondów z dużymi oczekiwaniami. Moje oczekiwania wobec książki nie zostały spełnione bo i nie mogły być.

Szybko zrozumiałem że przygody agenta 007 na ekranie oraz książkowe są zupełnie różne. Mam tutaj na myśli nie tylko inne środki wyrazu, które ze względu na inną specyfikę książki i filmu muszą być różne. Przede wszystkim książkowy Bond jest zupełnie innym Bondem od tego z ekranu. Zupełnie inny charakter człowieka, inny w relacjach z kobietami, nawet skala jego kaskaderskich wyczynów jest dużo mniejsza i okupiona dużymi obrażeniami ciała.

Pomimo pewnego rozczarowania,...

Najdroższe książki świata

Stanley Gibbons, firma specjalizująca się w numizmatyce i filatelistyce, ale także wszelkich artykułach kolekcjonerskich, opublikowała zestawienie najcenniejszych obecnie książek literatury współczesnej. Na liście znajduje się 30 klasyków, znanych z wielu ekranizacji i mających status kultowych.

Pisarze skazani na ekranizacje

Powiedzieć, że wielu autorów doczekało się nawet kilkukrotnych adaptacji ich dzieł, to nic nie powiedzieć. Są pisarze, których kolejne książki niemal z dnia na dzień po ich ukazaniu się były ekranizowane. Oto dziesięcioro z nich.