Tajemnica zamku Karpaty

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
farfallam

Northman | 2015-05-23
Przeczytana: 20 lipca 2003

Tajemnicza, nieco niepokojąca, do tego od samego początku - głównie dzięki opisowi i świetnej okładce - niesamowicie intrygująca, a po pierwszych stronach również arcyciekawa i wciągająca książka. Tak bardzo inna i różniąca się do tego stopnia od najbardziej znanych dzieł Juliusza Verne'a, że tym bardziej zapadająca przez to w pamięć.

Tytułowy Zamek Karpaty jest pełen niespodzianek, zwodniczych iluzji i tego, co stanowi esencję tej książki: tajemnic. Ponuro góruje nad całą okolicą, budząc strach zarówno w sercach miejscowych, jak i przyjezdnych. Groza jest wszechobecna, a jednak kilku śmiałków decyduje się zgłębić sekret starego zamczyska. Dlaczego to robią i co znajdą w środku? Tego nie zdradzę, ale zapewniam: literacka wycieczka do wnętrza starej fortecy jest przeżyciem naprawdę niezapomnianym.

Juliusz Verne wyprzedzał swoje czasy dzięki bezkresnej wyobraźni, kreatywności i pomysłom nie do zrealizowania dla współczesnych sobie ludzi. Kreatywność i wyobraźnia autora odcisnęła...

BookBasset | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Jak to u Juliusza Verne bywa mamy tu ciekawą historię, a w tle najnowsze (na owe czasy) zdobycze myśli ludzkiej. Dodatkowym atutem jest fakt, że pierwsza połowa książki mogłaby posłużyć jako wstęp do przewodnika po Rumunii(a ściślej mówiąc Transylwanii), bo opisuje w niej obszernie przyrodę i ludzi zamieszkujących te tereny.

Mimo starannego języka literatura tamtej epoki ma też pewne (zabawne wręcz) "wady". Zaczynając od opisu Żyda, który spowodowałby współcześnie międzynarodowy skandal, a kończąc na kobiecych postaciach, które lekko mówiąc bawią.

Nie jest to na pewno najlepsza książka w dorobku autora, który wielokrotnie klasykami światowej literatury udowodnił, że potrafi tworzyć fascynujące wizje przyszłości. Komu mogę więc polecić tę książkę? Myślę, że powinni po nią sięgnąć fani autora, tym bardziej jeśli planują zwiedzanie Rumunii.

Felicytka | 2011-07-17

Znakomita powieść. Na podstawie tej powieści powstał czeski film pod tym samym tytułem. Połączenie Vern'a i czeskiej radości tworzenia filmów to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Umarłam ze śmiechu.

Kern | 2017-01-31
Na półkach: Przeczytane, Przygodowa

Jedna ze słabszych pozycji autora.
Verne i tym razem łączy powieść przygodową, która jest osią i osnową z innymi gatunkami. Tym razem padło na "horror" (w zasadzie powieść gotycką, jak mawiano w tamtych czasach).
Nie wyszło jednak najlepiej.

Wojtaszko | 2015-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2015

Opowieść przypomina typową powieść gotycką z zabobonami, ludowymi wierzeniami i nawiedzonym zamkiem w tle. Trzyma w napięciu, czyta się szybko i przyjemnie.

vitis | 2013-05-03

Bardzo fajna książka. Wspominam ją z sentymentem. Książka trochę odbiega od klasycznych książek Verne, ale ma swoją tajemniczość i urok.

michnar3 | 2013-03-17
Na półkach: Przeczytane, 8-9, 2013
Przeczytana: 16 marca 2013

Świetna książka. W życiu przeczytałem jedną książkę Verne'a, teraz drugą i wiem, że będzie ich więcej.

ROB | 2017-01-23

jest tej powieści całkiem udana ekranizacja made in czechosłowacja

Klakier | 2010-09-14

Super!