Dziewczęta z Szanghaju

Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Cykl: Dziewczęta z Szanghaju (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
Szanghai Girls
Lemma

Nowa powieść obyczajowa autorki „Kwiatu Śniegu i sekretnego wachlarza”, „Miłości Peonii” oraz „Na Złotej Górze”. Egzotyczna saga rodzinna, rozgrywająca się przez dwadzieścia lat (1937-57) w Szanghaju i Los Angeles. Historia dwóch chińskich sióstr, modelek, które wychodzą za dwóch braci, chińskich emigrantów z USA, i wyjeżdżają do Ameryki, uciekając przed koszmarem wojny chińsko-japońskiej. Podczas trwającej wiele miesięcy podróży do mężów do Ameryki, płoche dziewczęta stają się dorosłymi kobietami z bagażem przykrych doświadczeń. Do Los Angeles docierają ze swą największą tajemnicą związaną z córeczką jednej z nich. Siostry nie wiedzą, że także w ich nowej rodzinie każdy ma coś do ukrycia i nikt nie jest tym, za kogo się podaje...Pełna zwrotów i tajemnic akcja, wtopiona w wyjątkową panoramę dwóch kultur, Wschodu i Zachodu, opisanych z malowniczymi szczegółami.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Katherina87 | 2015-02-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Barwna saga obyczajowa rozgrywająca się w Szanghaju i Kalifornii w latach 1937-1957.

Szanghaj 1937 roku- miasto bogaczy i żebraków, gangsterów i hazardzistów, patriotów i rewolucjonistów, artystów i dygnitarzy wojskowych- nazywany jest Paryżem Azji. Dwie siostry, dwudziestojednoletnia Pearl i młodsza May, panienki z bardzo zamożnej rodziny, wiodą tam luksusowe, beztroskie życie. Wszystko się zmienia, gdy ojciec na skutek hazardu traci cały majątek, a napadnięty przez Japończyków kraj pogrąża się w straszliwej wojnie. Aby ratować rodzinę, dziewczęta wbrew swojej woli muszą poślubić dwóch braci, bogatych Chińczyków z Los Angeles. Po niebezpiecznej podróży przez ogarnięte wojną Chiny i wielomiesięcznym, pełnym upokorzeń pobycie w amerykańskim obozie dla uchodźców docierają wreszcie do mężów: z bagażem tragicznych doświadczeń i z wielką tajemnicą. Nie wiedzą, że także w ich nowej rodzinie każdy ma coś do ukrycia i nikt nie jest tym, za kogo się podaje.

Dziobaty Huang, Christie...

CicheBaBum | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

Wciągnęła mnie dopiero od 17- tej strony, a wzruszyła około dwusetnej. Bardzo polubiłam Pearl jej teściową i męża. Książka nasączona historią Chin, emigrantów i nieodłącznym dramatem ludzkich losów. Łatwiej ją przyjęłam dzięki temu, że czytałam już kilka książek o podobnej tematyce. To pierwsza książka, która przybliżyła mi sylwetkę przeciętnego chińskiego emigranta.
Wyczuwam w intencjach autorki dużą chęć rozprawieniem się z prawdą- historią ( może jej rodziny?).
Zaskakuje mnie to ile główna bohaterka zniosła cierpienia. Nie zniszczyło jej, nie zepsuło, ale też pod koniec książki poznajemy prawdziwe powody podejmowanych przez nią decyzji.
Książka oddaje naturę człowieka, postaci są mu wierne niczym własna skóra.
Lisa może w pewnych momentach odbiega od pojęcia "arcydzieło", ale jako twórca bestselerów nadal wzbudza we mnie szacunek. To moja trzecia książka tej autorki. Za każdym razem narracja ma swój odrębny charakter, swoją duszę- zawsze inną! Jak Ona to robi?
Polecam...

Caroline | 2013-11-08
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki., 2013
Przeczytana: 08 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pearl i May to dwie siostry, dwie przyjaciółki. May jest młodsza i zwykle to ona zdobywa większe uznanie; wszyscy ją kochają i pozwalają jej na wiele. Dziewczęta mieszkają w Szanghaju, w luksusowej dzielnicy. Wiodą beztroskie życie, nie przejmując się zbytnio pieniędzmi, przyszłością. Pozują miejscowemu malarzowi do obrazów, reklam i kalendarzy. Nazywają je "pięknymi dziewczętami".
Niestety, do czasu...gdy ich ojciec traci cały majątek i same zostają z niczym. Aby spłacić długi rodziców, muszą wyjść za mąż za dwójkę braci - Sama i Vernona -chińczyków, którzy mieszkają w Ameryce. Dziewczęta nie mają wyboru. Po cichym weselu, otrzymują bilet do Ameryki. Lecz one nie zamierzają się tak łatwo poddać i nie wsiadają na statek. Za to w Chinach wybucha wojna. Japończycy atakują. Dziewczęta wraz ze swoją matką uciekają. Ich matka umiera po drodze, dziewczyny są pozostawione same sobie. Ostatnią deską ratunku jest wymiana starego biletu na nowy i rejs do Ameryki. Nie mają wyboru. Po...

Justynka | 2010-05-16
Przeczytana: maj 2010

Bardzo dobra, wielowarstwowa powieść. Książka opisuje głęboką więź siostrzaną, analizuje z perspektywy antropologicznej mentalność i kulturę chińską, opisuje przedwojenny Szanghaj i jego klasowość, brutalność wojny, problem imigracji i dyskryminacji oraz stanowi portret psychologiczny osób doświadczonych tragicznie.
Jest to moja trzecia książka Lisy See (po "Płatek śniegu i sekretny wachlarz" oraz "Miłość Peonii") i muszę przyznać, że podziwiam warsztat tej pisarki, która przygotowanie każdej powieści traktuje jak pracę badawczo-naukową. Jest prawdziwym antropologiem, opisującym zaginioną kulturę Chin.

awiola | 2012-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Najpierw jedno odstępstwo od zasad, od tego, do czego w swoim przekonaniu się nie posuniesz, na co się nie zgodzisz, i niedługo potem jesteś już na dnie”

Lisa See, amerykańska pisarka, której korzenie pochodzą z Chin to autorka dotychczas mi nie znana. Po tej książce, nabrałam ochoty na szersze przybliżenie sobie jej twórczości.

Tytułowe dziewczęta z Szanghaju to dwie siostry Pearl i May, którym niczego nie brakuje do szczęścia. Mają usytuowanych rodziców, dobrą sytuację materialną oraz wykonują swój ulubiony zawód - pracują jako modelki. Poznajemy je w 1937 r., tuż przed wybuchem II wojny światowej i rewolucji w Chinach. Ojciec sióstr, wskutek nałogu gry hazardowej traci cały majątek. Siostry zostają zmuszone do poślubienia dwóch braci, na stałe mieszkających w Stanach Zjednoczony chcelem zachowania rodzinnego domu przez rodziców. W międzyczasie Japończycy napadają na Chiny, co powoduje, że Pearl i jej młodsza siostra, muszą wyruszyć za mężami do Ameryki. Na miejscu okazuje...

Karolina | 2013-04-18
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Cudowna, orientalna powieść z wieloma wątkami na tle XX wiecznego Szanghaju oraz Chińskiej dzielnicy w Los Angeles. Wciąga od pierwszej strony, wiele zwrotów akcji powoduje, iż nie można się od niej oderwać. Jest 7 lipca 1937 rozpoczęła się wojna Chińsko- Japońska, Japończycy przejmują po kolei wszystkie miasta i kierują się w głąb kraju. Docierają do Szanghaju w którym mieszkają dwie młode siostry, Pearl i May aby przeżyć muszą opuścić swoją ojczyznę, dom i wszystko co znały oraz kochały. Emigrują do Stanów Zjednoczonych do swoich nowo poślubionych mężów, którzy nie są tymi za których się podają. Książka opowiada o dojrzewaniu, siostrzanej więzi na dobre i na złe, miłości oraz o docenianiu tego co się straciło już bezpowrotnie. O sile dwóch kobiet, które pomimo cierpień jakich doznały znajdują w sobie siłę aby dalej walczyć o szczęście. Lisa See idealnie kreuje swoje postacie, które są bardzo prawdziwe, naturalne i wyraziste. Mają wady i zalety, uwielbiamy ich za zalety i...

allison | 2011-05-09
Przeczytana: 09 maja 2011

Poruszająca, porywająca i wzruszająca powieść - jak pozostałe książki L. See, które przeczytałam (oczywiście jednym tchem).
Autorka kolejny raz jawi mi się jako mistrzyni w tworzeniu kobiecych postaci i opisywaniu kultury Dalekiego Wschodu - tak bardzo odmiennej od europejskiej, że często trudno nam się pogodzić z pewnymi obyczajami...

Lemma | 2010-10-01
Przeczytana: 01 października 2010

Dziewczęta z Szanghaju zauroczyły mnie od samego początku, kiedy to dowiadujemy się, że główne bohaterki są pięknymi, dosyć zamożnymi modelkami o poglądach raczej bliższym zachodnim niż tradycyjnym, wyznawanym przez ich rodziców. Jest rok 1937 i zdawałoby się, że siostry dobrze i spokojnie żyją, a walka z Japończykami czy też inne zmartwienia w ogóle ich nie dotykają. Jednakże prawda okazuje się inna, bowiem ojciec, a wraz z nim cała rodzina, wpada w poważne tarapaty finansowe i córki muszą wyjść za nieznanych sobie mężczyzn, by spłacić choć część ojcowskiego długu. Do tego dochodzi jeszcze natłok uchodźców w Szanghaju i jego powolne opanowywanie przez Japończyków. Sytuacja robi się coraz dramatyczniejsza, aż w końcu ucieczka z ukochanego miasta wydaje się być jedynym wyjściem.
Więcej nie będę zdradzać, ale książka jest napisana bardzo plastycznym językiem i pełna zwrotów akcji, tajemnic rodzinnych czy też po prostu ciekawych refleksji Pearl będącej narratorką; to wciągająca...

książek: 2028
Monika | 2011-03-15
Przeczytana: 13 marca 2011

Przeraziła mnie, zbiła z tropu, gdy miałam nadzieję na dobre zakończenie, zaskoczyła a jednocześnie przeniosła w świat, który w pewnym sensie jest dobrze znany każdemu z nas... świat, gdzie kobiety muszą być silne, gdzie każdy coś ukrywa, a strach nigdy nie opuszcza. "Dziewczęta z Szanghaju" to opowieść skomplikowana w wydarzeniach na przełomach lat, jak i w relacjach międzyludzkich.
O samej autorce można przeczytać pod postem, który napisałam kilka miesięcy wstecz, gdy recenzowałam "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz"- obie wywarły na mnie podobne wrażenie.

"Dziewczęta z Szanghaju" to historia dwóch chińskich sióstr, modelek pozujących malarzom robiącym kalendarze, nazywane są powszechnie "Pięknymi dziewczętami". Ich rodzinie się powodzi, nie mają żadnych trosk... do czasu. Wszystko nabiera rozpędu, najpierw ślub z powodu długów ojca, potem ucieczka z kraju ogarniętego wojną... Tempo powieści jest niemal zawrotne. Śmierć przeplata się z cierpieniem i troskami chińskich obywateli i...

Marta | 2014-10-04

Piekna historia dwoch chinskich siostr, ktore cale zycie musza walczyc z przeciwnosciami losu. Nie oszczedza ich sytuacja polityczna ojczyzny, wlasna rodzina oraz nowy kraj, do ktorego byly zmuszone uciec. Pomimo klod rzucanych non stop pod nogi siostry zlaczone sa ze soba wyjatkowo wielka miloscia. Na kartach ksiazki ucza sie zycia, patriotyzmu, poszanowania dla siebie i drugiego czlowieka oraz pokory. Lektura jest slodko-gorzka, ale z cala pewnoscia godna polecenia!