Pawilon Kwiatu Brzoskwini

Peach Blossom Pavilion
978-83-247-1839-9
chiny, erotyka, życie
niebieska

Niemal stuletnia Xiang Xiang, obecnie mieszkająca w Kaliforni, opowiada prawnuczce i jej chłopakowi dzieje swego niezwykłego życia. Bohaterka, pod przybranym imieniem Drogocenna Orchidea, była jedną z najbardziej luksusowych prostytutek w przedwojennym Szanghaju. Historia doskonale wykształconej kobiety walczącej z przeciwnościami losu, która zaznała biedy i bogactwa, upokorzeń i szczęścia. Wartka akcja, świetnie zarysowane, egzotyczne tło dawnych Chin i współczesnej Ameryki.

Katherina87 | 2014-02-27

Pełna subtelnie opisanej erotyki dramatyczna historia Drogocennej Orchidei, która walczy o prawo do godnego życia.

Do Pawilonu Kwiatu Brzoskwini- luksusowego domu rozpusty w Szanghaju- Xiang Xiang trafiła jako trzynastolatka. Więziona i srogo karana za najmniejsze przewinienia, uczy się trudnej sztuki uwodzenia. Wkrótce zostaje "prestiżową prostytutką". Cały czas myśli jednak o odnalezieniu matki i pomszczeniu zamordowanego ojca. Pewnego dnia nadarza się wyjątkowa okazja, by uciec ze "złoconego piekła".
W grudniu 1931 roku mając dwadzieścia sześć lat definitywnie zamknęła jeden rozdział życia i rozpoczęła następny. Wyszła za Richarda Andersona, wsiadła na pokład liniowca "President Cleveland" i opuściła Chiny dla Ameryki.

Książka to historia życia jaką do opublikowania opowiada mieszkająca w Kalifornii w domu opieki dziewięćdziesięcioośmioletnia prababcia Drogocenna Orchidea swojej prawnuczce Nefrytowemu Skarnowi i jej narzeczonemu Lea. Opowieść ta dotyczy życia jakie wiodła...

Przeczytana: 24 listopada 2010

Dawno nie czytałam książki, która pochłonęła mnie bez reszty. Zatopiłam się w pięknym świecie ekskluzywnych kurtyzan. To Shanghaj początku XX wieku. Mała dziewczynka trafia do domu publicznego wysokiej rangi. Dotychczas żyła otoczona troską i miłością kochających rodziców. Jej ojciec był aktorem, niestety w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności został oskarżony i skazany na śmierć za zbrodnię, której nie popełnił. Mała Xiang Xiang trafia do "cioci", która obiecała się nią zaopiekować. Matka dziewczynki jest przekonana, że zapewniła córce opiekę i sama udaje się do Pekinu, by tam osiąść w klasztorze.

Powieść jest pisana w narracji pierwszoosobowej - Xiang Xiang (później Bao Lan - Drogocenna Orchidea) opowiada wnuczce swoje losy. Mówi bez skrępowania o tym, jak była kształcona w sztukach - malarstwie, grze na lirze, poezji, czytała klasyków, umiała o nich rozmawiać. Najważniejsza jednak była nauka w sztuce dawania rozkoszy. Jednocześnie obserwowała, jak spada zapotrzebowanie...

grażyna | 2016-01-09
Na półkach: Przeczytane, Wymienione, 2016
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Piękna opowieść starej kobiety o swoim życiu.
Po tym jak ojciec trzynastoletniej Xiang Xiang zostaje stracony, matka z biedy postanawia zostać mniszką, a dziewczynką obiecuje się zająć ciotka Fang Rong. Obiecuje matce, że znalazła już dla jej córki bogaty dom, w którym będzie służyć. W rzeczywistości nie było żadnego dobrego domu i Xiang Xiang wylądowała u ciotki w domu publicznym w "Pawilonie Kwiatu Brzoskwini". Zostaje uczennicą bardzo pięknej kurtyzany Perły. Bezcenna Orchidea bo takie dostała imię oczywiście wyrosła na piękną kobietę, bardzo pożądaną przez mężczyzn.
Mogłabym tutaj opisać dalsze jej losy ale nie będę wypisywać streszczenia książki, bo pewnie ten kto będzie chciał to przeczyta, a kto nie to i tak go nie przekonam. Powiem, że sama historia jest bardzo ciekawa, dowiadujemy się co nieco o życiu i warunkach w jakim pracowały kurtyzany w bogatszych domach publicznych. Słowo kurtyzana nawet nie bardzo pasowało do tych dziewcząt artystek bo ich fach nie polegał tylko...

kasandra_85 | 2012-08-02
Przeczytana: lipiec 2012

Joanna Bożek | 2010-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2010

"Pochodzi z Chin i jest wybitną znawczynią kultury chińskiej"
To opis autorki "Pawilonu Kwiatu Brzoskwini", czego więc można spodziewać się po tej książce? Na pewno ciekawych opisów i informacji o Chinach, ale oprócz tego fascynującej opowieści o kobiecie której życie było mieszanką luksusu i walki z obrzydzeniem.

Kiedyś Xiang Xiang, później Drogocenna Orchidea następnie Perła Marzeń, takie imiona nosiła bohaterka tej powieści.
Kiedy ją poznajemy ma już 98 lat i mieszka w Ameryce, zamierza opowiedzieć swojej wnuczce o tym jak została Ming ji czyli najbardziej prestiżową prostytutką w Szanghaju.

Mimo iż można określić tę powieść jako przewidywalną, bardzo dobrze się ją czyta. Czasem pojawiają się wulgarne określenia jak "ruchanie" następnie wykwintne jak "nefrytowa łodyga". Ponieważ bohaterka uczona była na prestiżową kurtyzanę mamy przyjemność poczytać o tym czym różni się granie na lutni od gry na qin, o malarstwie, o tym jaki wpływ ma karma na życie Chińczyków i oczywiście o...

korcia | 2012-11-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Orient
Przeczytana: 03 listopada 2012

Bardzo lubię książki, które przybliżają czytelnikowi kulturę i życie w Chinach.
Tym razem historię swojego życia opowiada nam Xiang Xiang.
Fakt, że snuje ona swoją opowieść w Kaliforni, będąc w sile wieku, a odbiorcami tej historii są jej wnuczka wraz z narzeczonym, mnie pokrzepiał i dawała nadzieję na dobre zakończenie.

Właściwa akcja książki rozpoczyna się w Szanghaju na początku XX wieku.
Właśnie tam ojciec głównej bohaterki został niesłusznie posądzony o gwałt i morderstwo córki bogatego i bardzo wpływowego człowieka.
Za to przestępstwo został stracony. Matka dziewczynki postanowiła oddać córkę pod opiekę dalekiej krewnej, a sama zaszyła się w klasztorze w dalekim Pekinie.
Dziewczynka niestety nie trafia do domu bogatego pana, tylko do burdelu, gdzie do dnia osiągnięcia dojrzałości płciowej, zgłębia sztuki - malarstwo, grę na lirze i literaturę klasyczną.
Wszystko po to, by mogła w przyszłości zabawiać klientów.

A co było dalej, przeczytajcie sami...

Książka pisana jest...

zeida | 2015-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Niesamowicie wciągająca lektura. Główna bohaterka może nie należy do zbytnio inteligentnych (brzdąkanie na instrumentach i śpiewanie wciąż tych samych pieśni bardziej przypomina papugowanie, zirytowało mnie też jej konsumpcyjne podejście do życia)ale przygody miała tak interesujące, że nie mogłam się wprost oderwać od lektury.

Dowiedziałam się również, co mężczyźni mają w mózgu:
"Quing Zhen nigdy nie ejakulował we mnie, ale kierował nasienie z powrotem do mózgu."

Bardzo fajna, pouczająca, bardzo życiowa, mądra i dająca do myślenia. Napisana lekkim językiem, wzruszająca, ukazująca walkę o przetrwanie, gonitwę uczuć, na tle egzotycznych Chin.
Im bliżej końca tym bardziej przynudza, ale ogólnie jest warta uwagi i godna polecenia.

Marlena | 2014-04-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Każda z nich marzyła o tym, aby stać się ming ji, najbardziej pożądaną kurtyzaną, najbardziej docenianą i uwielbianą. Każda z nich chciała w głębi serca, żeby to uwielbienie i to pożądanie pchnęło je ku ich przeznaczeniu jakim miało być odnalezienie przez Ukochanego, który wyrwie ją z rąk mamy i de. Jednak prawdziwy los tych dziewcząt to pracować na rodzinę, zadowalać klientów i cieszyć się sławą i chwałą wśród klientów dopóki starość i zmierzch wieku nie zapuka do drzwi. Witajcie w świecie chińskich kurtyzan, prostytutek, które talentem przewyższały aktorki, śpiewaczki i artystki. Nauczone dbać o zadowolenie mężczyzn miały umilać im wieczory grając na qi, śpiewając, tańcząc, by na końcu pozwolić ich nefrytowej łodydze dotrzeć do złotej bramy. Tak jak ja zagłębcie się w historii Xiang Xiang. Najpopularniejszej kurtyzany w Szanghaju, która stała się symbolem dawnych czasów. Przed Wami historia opowiedziana przez ostatnią kurtyzanę Państwa środka, Bezcenną Orchideę.

Xiang Xiang...

Maggie | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 03 marca 2014

Chyba najlepsza z książek tej autorki jaką czytałam. Wątki buddyjskie niezmiennie obecne. Urokliwa postać narratorki. Choć opowiada z perspektywy swego długiego, bo 98 letniego życia, to nie opuszcza jej poczucie humoru szczególnie widoczne w kontaktach z prawnuczką. Opowieści o czasach sprzed stu laty wydają się być jak baśń (choć wcale nie dla dzieci) z tysiąca i jednej nocy.
Zawsze w tego typu opowieściach spodziewam się więcej wątków historycznych i geograficznych, dokładniejszego zapisu dni z tamtych lat.
Książkę polecam szczególnie tym, którzy chcą śledzić losy dziewczyny, biorącej witalność i siłę przetrwania z miłości, którą obdarzali ją rodzice i z silnych relacji przyjacielskich. Polecam tym, którzy chcą wysłuchać opowieści o tym jak pomimo trudnego życia można "spróbować być szczęśliwą", jak pomimo zewnętrznych ograniczeń wewnętrznie pozostać wolnym.