Marzenia Joy

Tłumaczenie: Mazan Maciejka
Cykl: Dziewczęta z Szanghaju (tom 2)
Wydawnictwo: Świat Książki
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Dreams of Joy
literatura piękna
Mariola

Dalsze losy bohaterów „Dziewcząt z Szanghaju”. W „Dziewczętach z Szanghaju” poznaliśmy dwie siostry, Pearl i May, uciekające do Ameryki przed koszmarem wojny z Japonią. Pearl była w ciąży, o czym nie wiedziała… Jest rok 1957. Jej córka, dziewiętnastoletnia Joy, zła na matkę i ciotkę, że nie wyjawiły jej prawdy, ucieka do Chin, by odnaleźć rzeczywistego ojca. Wchodzi w tamtejsze „wyższe sfery” nie wiedząc, jak niebezpieczny jest komunistyczny reżim… Dramatyczna opowieść o miłości, zdradzie i rodzinnych sekretach na doskonale opisanym tle epoki. See pisze tak obrazowo jakby sama to wszystko przeżyła. "

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Aga | 2019-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2019, Audio🎧
Przeczytana: 08 października 2019

Gdy tylko skończyłam czytać "Dziewczęta z Szanghaju", wiedziałam, że zaraz muszę sięgnąć po kontynuację tej wspaniałej sagi rodzinnej by zobaczyć jak kolejne pokolenie odnajdzie się w świecie.

Joy dowiedziała się, że Pearl nie jest jej biologiczną matką a jest nią May, ta, którą zawsze uważała za ciotkę. Dodatkowo dręczy ja poczucie winy za śmierć Sama, którego uważała za biologicznego ojca. Przytłoczona emocjami, z którymi nie umie sobie poradzić rusza do Chin by odnaleźć biologicznego ojca i siebie. Pearl rusza jej śladem ponieważ nie może pozostawić córki na pastwę Komunistycznych Chin i przewodniczącego Mao.

Książka jest jeszcze mocniejsza niż pierwsza część. Przedstawiony obraz chińskich miast i wsi na przełomie lat 50-tych i 60-tych jest odmalowany niesamowicie realistycznie.

Książka dostarczyła mi wiele wzruszeń i całą masę różnorodnych emocji.
Polecam serdecznie każdemu.

Nadwrazliwosc | 2019-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2019

Znajomy obraz skąpany w nieznajomym świetle pozwala zobaczyć go inaczej. I tylko one. Te uporczywe myśli, że mniej znaczy więcej a marzenia (niestety) czasem się spełniają.

Katarzyna | 2019-06-08
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Bardzo ciekawa!

Danuta | 2019-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 09 maja 2019

Bardzo pouczająca. Młoda dziewczyna, która w USA w latach pięćdziesiątych na zajęciach szkolnych rozważała tragedię Żydów w czasach faszystowskich, beznadziejne życie ludzi bloku wschodniego pod rządami dyktatury komunistycznej, na własne życzenie doświadcza najgorszego w Chinach za rządów Mao. Przejmująca i pouczająca opowieść.

Emoonia | 2019-03-13
Przeczytana: 13 marca 2019

Nie wiem, jak Lisa See to robi, że pisze obrazy - ale jej książki są napisane kolorami, słowa stają się barwnymi plamami, które tworzą jaskrawe malowidła. Takie jak propagandowe plakaty w Chinach za czasów Mao, zbyt nierealistyczne, by być prawdziwe. Po raz kolejny nie mogłam się oderwać od jej książki, choć momentami lektura była tak bolesna, że ściskało mnie od niej w żołądku. Autorka opisuje w niej losy Joy, córki jednej z Dziewcząt z Szanghaju... a może właśnie córki obydwu? Ideały, które młoda dziewczyna nosi w sercu, są boleśnie rozbierane na kawałki, przechodzą drobiazgową sekcję na kolejnych kartkach opowieści, a Lisa See nie traktuje swoich czytelników lekko i nie szczędzi im naprawdę szokujących szczegółów. Warto przeczytać, nie tylko dlatego, że to naprawdę świetnie napisana książka, ale także po to, żeby bardziej docenić życie, w którym codzienne posiłki, ciepło, dach nad głową i szacunek dla więzów międzyludzkich są oczywistością.

Aha, jeszcze jedno: po prostu...

Jesienna | 2019-01-01

Przeczytałam połowę, resztę przeleciałam pobieżnie wzrokiem. Czy wrócę, by porządnie dokończyć, nie wiem. Wiem, że "Dziewczęta z Szanghaju" były lepsze.

ilo99 | 2018-11-07
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 07 listopada 2018

Kontynuacja losów bohaterek poznanych w „Dziewczętach z Szanghaju”. Można przeczytać tylko ten tom, lecz polecam lekturę obu, gdyż jest to doskonała rozrywka, wzbogacona wiedzą. Tym razem główną postacią powieści jest Joy, córka Pearl i May. Dziewczyna, po samobójstwie ojca, postanawia wrócić do kraju swoich rodziców, czyli Chin. Jest studentką uniwersytetu w Chicago, tam zachłystuje się komunizmem, ideałami głoszonymi przez Mao, więc wyrabia sobie paszport, aby razem ze swoim chłopakiem pojechać do ojczyzny przodków. Dociera do Chin sama, odnajduje biologicznego ojca, a oprócz tego miłość swojego życia. Czy będzie szczęśliwa? Czy zrozumie dlaczego jej matka wyruszyła po nią do Chin i za wszelką cenę stara się namówić ją do powrotu? Czy nauczy się żyć na wsi? Jak wyglądały realia „Wielkiego Skoku” oczami chłopa? Na te wszystkie pytania odpowie ta książka. Autorce udało się ukazać na tle niemalże melodramatu, Chiny w latach pięćdziesiątych. Jest to przerażający obraz, tym bardziej,...

Szewczynka | 2018-11-02

Druga czesc powiesci "Dziewczeta z Szanghaju". Zdecydowanie lepsza czesc, lepiej opisana, moze lepsze tlumaczenie?
Po samobojczej smierci ojca mloda Chinka Joy w ramach buntu i poszukiwania swojego miejsca na ziemi wyjezdza z Los Angeles do Chinskiej Republiki Ludowej. Po przyjezdzie szybko orientuje sie, ze zycie w tym kraju wcale nie wyglada tak kolorowo jak opisywali to zwolennicy komunizmu.
Bardzo ciekawa, porywajaca ksiazka. Po jej przeczytaniu naprawde docenia sie wolnosc i dobrobyt w jakim zyjemy.

Nanabanana | 2018-09-20
Przeczytana: 19 września 2018

Powiela fabularnie schemat wielu książek traktujących o życiu w komunistycznych Chinach, ale trudno się dziwić. Masa ludzi nacięła się na piękne idee bez pokrycia. Książka smutna, ale też pozostawia nadzieję. Lisa See po raz pierwszy pokazała mi się od tej bardziej historycznej strony i wyszła na tym świetnie.

Anna | 2018-09-18
Na półkach: Przeczytane, Chiny

Drugą część "Dziewcząt z Szanghaju" czytało mi się, o dziwo, znacznie lepiej. Bardzo się wciągnęłam w losy Joy. Dorwałam ją przeglądając półki w Matrasie :)