Czysta ziemia

Tłumaczenie: Bogumiła Nawrot
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Pure Land
Samuraje, Szogunat, Japonia, Alan Spence

Jest rok 1858. Thomas Glover to niespokojny duch, marzą mu się podróże do dalekich krajów. Porzuca swoją młodzieńczą miłość i podejmuje pracę handlowca w Japonii. W ciągu dziesięciu lat gromadzi wielki majątek, uczy się zasad postępowania samurajów i pomaga obalić szogunat. Ale Glover, człowiek sukcesu, nosi wielką ranę w sercu. Jego romans z kurtyzaną owocuje narodzinami syna, o którym Szkot zawsze marzył. Niestety, dla niego te narodziny pozostają tajemnicą. Losy bohaterów tego romansu, dramatyczne wydarzenia, w których uczestniczyli, zostały uwiecznione w opowiadaniu Madame Butterfly.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: soniadraga.pl

Yae | 2012-09-20
Na półkach: Azja, Przeczytane

Pierwszy rozdział zdecydowanie mnie wciągnął. Niestety w momencie kiedy treść jest tak nudna, że nie wiem o czytam - często przerywam i tak było właśnie teraz. Zostało mi kilkanaście stron. Nie polecam.

IwonaGa | 2012-02-05
Przeczytana: 20 października 2011

Czytałam bo jak zacznę to kończę ,ale z niecierpliwością czekałam końca.I to koniec:dłużyzna,brak akcji...

AniaM | 2016-11-05
Przeczytana: wrzesień 2016

Wg opisu z okładki to "piękna epicka opowieść o miłości, która pokonała różnice kultur, konwenanse i zawieruchę historii". Tymczasem tej miłości jest tu niewiele i na pewno nie jest głównym tematem książki. Chyba autor okładkowego hasła jej nie czytał... Powieść jest głównie o zderzeniu kultury europejskiej z japońską, o handlu i o polityce, o tym jak rodzi się fortuna obrotnego Thomasa Glovera i jak ją traci, o przemianach nieubłaganie czekających izolowaną Japonię. W sumie ciekawy temat, ale dość monotonnie poprowadzony.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: październik 2009

Stanowczo odradzam natomiast „Czystą ziemię” Alana Spence’a, teoretycznie powieść historyczną, a praktycznie tak pozbawioną charakteru, fabuły, akcji i napięcia, że nawet pod koniec zastanawiałam się, kiedy coś się zacznie dziać. Postacie historyczne są tak nudne i bezbarwne jak w podręczniku do historii, dramatyczne zdarzenia są równie nudne jak codzienne życie bohaterów, wrażenia nie robi żadnego, poza tym, że budzi znudzenie.

Anetka89 | 2011-06-23

Co mnie zachęciło do kupna tej książki? Gejsza na okładce! Jednak treść, jaką powieść zawiera zdecydowanie odpycha. Kilka razy dawałam jej szanse, ale na nic się to nie zdało. Autor powinien bardziej wysilić się podczas opisywania tych wszelkich występujących w tekście wydarzeń historycznych. Podawanie suchych faktów kojarzy mi się z historią, z przedmiotem, z którym nigdy nie mogłam dojść do porozumienia.

Katarzyna Bysiek | 2012-02-25

Mi się podobała:) Polecam tym,którzy czytają do końca ksiązki i nie zniechęcają się w połowie czytania. ;) Historia tzw.Szkockigo Samuraja dwie różne kultury. "Kultury" z którymi musi każdego dnia walczyć po to by przetrwać i zarobić pieniądze. I choć kończy się smutno to w gruncie rzeczy jest to piękna epicka opowieść.

paulina1089 | 2012-09-18
Przeczytana: marzec 2012

Piękna książka. Dawno nie czytałam tak dobrej powieści. Losy Thomasa Glovera pochłonęły mnie bez pamięci. Przeczytałam ją szybko, a czytało się przyjemnie. Powieść napisana gładkim językiem, lekkie zwroty. Poraziła mnie przede wszytkim historia miłos

ansyna | 2012-12-06
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Choć nie przepadam za tego typu książkami, to tę przeczytałam dość szybko i łatwo. Najbardziej ujmujące jest w niej to, iż opisuje "dziki" świat Japonii w XIX w. Polecam, iż jest to książka, którą czyta się w czasie kiedy nie ma się nic innego ;)

Lidia | 2014-10-12

Ta książka zalicza się do najgorszych książek jakie miałam okazję czytać. Najgorszy jest główny bohater, który jest szowinistą i zwykłym prostakiem!!!Wzbudza jedynie moją agresję. Brak akcji, dialogi płytkie. Książkę już dawno spaliłam w piecu:)

| 2012-06-28

Właściwie to nie wiem co o niej napisać, ponieważ nie wciągnęła mnie. Przeczytałam, ponieważ mam w zwyczaju dokańczać książki, które zaczęłam, ale wiem, ze nie jest to pozycja, do której powrócę.