Matka ryżu

978-83-731156-1-3
typ
papier
Grażyna
7,47 (407 ocen i 68 opinii)

Opis książki

Pełna magii malajska saga rodzinna obejmująca okres od początku lat 30. XX wieku do współczesności. Centralną postacią jest urodzona na Cejlonie Lakszmi. Po szczęśliwie spędzonym dzieciństwie, mając 14 lat, opuszcza rodzinny kraj i wyjeżdża na Malaje. Za namową swatki matka przyjmuje w jej imieniu propozycje małżeństwa złożoną przez trzykrotnie starszego od dziewczynki wdowca, rzekomo człowieka majętnego. Okazuje się, że Aja nie jest osobą, jakiej się spodziewała, lecz ubogim , pozbawionym ambicji urzędnikiem, mieszkającym w drewnianym domku na palach. Lakszmi nie poddaje się rozpaczy, bierze los w swoje ręce.

Mając dziewiętnaście lat ma już szóstkę dzieci, w tym parę bliźniaków, które są dla niej jedyną radością rodziny, uosobieniem Matki Ryżu, jednej z najstarszych bogiń czczonych w Azji Południowo - Wschodniej, życiową. Lakszmi staje się prawdziwą głową i ostoją zapewniającej dostatek i szczęście.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
talia44 | 2014-08-18
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

"Niezależnie od tego gdzie się urodziłeś,niezależnie od tego gdzie przyszło ci zamieszkać,niezależnie od tego co dzieje się dookoła-każdy zasługuje na szczęście."

Wspaniała opowieść przedstawiająca historię czterech pokoleń malajskiej rodziny.Na jej czele stoi matka Lakszmi i to ona,niczym matka ryżu bogini narodzin i życia jest kobietą cementujacą rodzine i dzielnie walczacą z przeciwnościami losu.
Tłem dla historii rodziny są wydarzenia z historii Malajów.
Powieść jest przepełniona magią,bogatą symboliką,egzotyką kolorami i wierzeniami a napisana jest pieknym poetyckim językiem.

Monika | 2015-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Pięknie napisana arcy-smutna saga rodzinna. Momentami miałam wrażenie, że totalnie wszyscy bohaterowie są nieszczęśliwi i każdy skrywa mroczne tajemnice, które spędzają sen z powiek. Z lekka męczyła mnie też mnogość postaci, dzieci, ciotecznych braci i kuzynów. Całość wypada jednak naprawdę bardzo dobrze i z czystym sumieniem książkę polecam :)

motyl43 | 2014-01-06
Przeczytana: styczeń 2014

"...moje serce jest moim bambusem- jeżeli będę je dobrze traktować i wsłucham się w jego pieśń, to..." podpowie mi, które książki są najpiękniejsze, i pozwoli mi ich jeszcze wiele, wiele przeczytać ;). Tę książkę podpowiedziało nie serce, lecz Ania. Dziękuję. Sylwetki bohaterów rozgniewanych, szczęśliwych, a czasami smutnych i pełnych skruchy , splatając się ze sobą, mijając, walcząc- tworzą magiczną opowieść. GORĄCO POLECAM !!!

Anika | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Książka niezwykle klimatyczna, ukazująca realia życia na Malajach na przestrzeni XX wieku.Wstrząsa czytelnikiem okrucieństwo Japończyków podczas drugiej wojny światowej, zadziwia egzotyczna kultura, obyczaje, poruszają problemy rodzinne.
Chwilami książkę czyta się jak baśń.

allison | 2011-06-06
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Przepiękna i wzruszająca powieść o trudach i urokach macierzyństwa, przede wszystkim jednak o trudach...
To także doskonale pokazana panorama losów Malajczyków na przykładzie burzliwych przeżyć kilku pokoleń rodziny, w której miłość miesza się z nienawiścią, wdzięczność z poczuciem winy, strach z pewnością siebie.
Czyta się świetnie także ze względu na formę - narracja jest prowadzona z perspektywy każdego członka wielkiej rodziny, dzięki czemu stopniowo odkrywamy skrzętnie skrywane latami tajemnice oraz prawdziwe oblicza niektórych bohaterów.

Kinqa | 2010-11-11

Są takie książki, które zaczynasz czytać i mimowolnie się uśmiechasz. Cieszysz się, że wśród tylu ciekawych, mniej ciekawych i kompletnie nieciekawych lektur trafiłeś na prawdziwą perełkę. Wiesz już, że ta książka w pełni Cię pochłonie, sprawi, że wszystkie ważne dotąd obowiązki zejdą na dalszy plan a Ty bez reszty zatracisz się w czytaniu.
Przed Wami igła znaleziona w stogu siana - "Matka Ryżu".

Po przeczytaniu pierwszych stron powieści, błędnie założyłam, że książka opowiadać będzie historię, jakich czytałam dotąd wiele. Ona- czternastoletnie jeszcze dziecko, zmuszona jest poślubić 37 letniego, ponoć majętnego wdowca z dwójką dzieci gratis. On – stary, gruby brzydki okaże się tyranem, który swą żonę będzie traktował jak niewolnicę, będzie ją bił, gwałcił i poniżał..
Pomyliłam się. I choć faktycznie 14letnia Lakszmi poślubiła starego(jak dla niej) i niezbyt urodziwego Aię, na tym kończą się porównania i podobieństwa do męża kata i sadysty.
Aja kochał Lakszmi nad życie. Gotów był...

grażyna | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Głównie jest to opowieść dziewczynki - kobiety, którą jest Lakszmi. Początkowo młodziutka 14 - latka wychodzi za mąż i zamienia Cejlon na Malaje, poznaje prawdziwa twarz swojego męża Aja,który choć jest dobrym człowiekiem to jednak całkowicie biednym i zadłużonym. Jako silna osobowość bierze sprawy w swoje ręce i wyciaga rodzinę z długów.Rodzi najpierw bliźniaki Lakszmana i Mohini potem na świat przychodzi następna czwórka. Poznajemy dzieje rodziny z różnych ust każdego członka rodziny, który opowiada swoje odczucia na temat swojego życia oraz na temat II wojny światowej gdzie Malaje były okupowane przez Japończyków. Opowieść o potwornościach wojennych o śmierci Mohini. Opowieść kończy sie na prawnuczce Lakszmi - Nisie.
Świetna książka, fajnie napisana i napewno sięgnę po książki tej autorki by przekonac się czy inne są równie ciekawe jak ta. Polecam! :)

Ania | 2012-08-01

Przepiękna książka,kilkakrotnie wzruszyłam sie na tej ksiazce ,ciekawie opowiedziana historia widziana oczami matki i jej dzieci.

Paula | 2012-10-05

Już jakiś czas temu przeczytałam tę książkę ale nadal pamiętam jak bardzo mnie wzruszyła . Nie spodziewałam się po tak młodej osobie tyle siły, odwagi i charyzmy . Mając dziewiętnaście lat , szóstkę dzieci, niezaradnego męża na którego niestety nie mogła liczyć okazała się prawdziwą głową rodziny , kobietą która nie poddała się przeciwnością losu i trudą macierzyństwa.

miki24gr | 2012-05-21
Przeczytana: 21 maja 2012

Coś pięknego!!! Byłam zaskoczona, bo spodziewałam się romansidła może troszkę egzotycznego, tymczasem spotkałam niesamowite bogactwo barw, smaków, dźwięków, kolorów, zapachów. I niesamowitą historię, opowiedzianą w ciekawy sposób, bo słowami wielu narratorów, z różnych punktów widzenia. Żałuję, że to już koniec czytania....

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gilbert Keith Chesterton
    141. rocznica
    urodzin
    To, co jest dostatecznie duże, by wzbudzać pożądanie bogatych, jest też dostatecznie duże, aby bronili tego ubodzy.
  • Tomasz Różycki
    45. rocznica
    urodzin
    Napiłem się gorzkich ziół o złej porze
    i chciałem wam przywieźć świat, ale tyle
    można przywieźć z wyprawy, spośród
    wszystkiego to: moment wejścia do domu (50. Czy szukałeś mnie).
  • Aleksander Kaczorowski
    109. rocznica
  • Andrzej Sosnowski
    56. rocznica
    urodzin
    Powiedziałbym, że największy problem związany z tak wybitnymi i przystępnymi postaciami [Herbert i Miłosz] to jest nie tyle ich pisanie, ile sposób recyklingu, jaki ich dotknął i sponiewierał. Nieszczęście polega na tym, że rzecz podlega rozmaitym katachretycznym zniekształceniom w odbiorze i zaczyn... pokaż więcej
  • Róża Jeleń-Chroń
    97. rocznica
  • Louise Cooper
    63. rocznica
  • Władysław Łoziński
    172. rocznica
    urodzin
    Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez rządu, bez ładu i bez miłosierdzia. Krew tańsza od wina, człowiek tańszy od konia. Świat, w którym łatwo zabić, trudno nie być zabitym. Kogo nie zabił Tatarzyn, tego zabił opryszek, kogo nie zabił oprys... pokaż więcej
  • Marek Fiedler
    68. rocznica
    urodzin
    Kiedyś za młodu przyśnił mi się orzeł, który rzekł, że nadejdzie dzień, w którym obejmie tę ziemię we władanie. Długo rozmyślałem nad tym snem. Dziś wreszcie wiem, co orzeł miał na myśli. Tą ziemią rządzi pieniądz, a na każdym dolarze widnieje podobizna orła.
  • Max Brand
    123. rocznica