Okładka książki Matka ryżu

978-83-731156-1-3
typ
papier
Grażyna
7,47 (371 ocen i 61 opinii)

Opis książki

Pełna magii malajska saga rodzinna obejmująca okres od początku lat 30. XX wieku do współczesności. Centralną postacią jest urodzona na Cejlonie Lakszmi. Po szczęśliwie spędzonym dzieciństwie, mając 14 lat, opuszcza rodzinny kraj i wyjeżdża na Malaje. Za namową swatki matka przyjmuje w jej imieniu propozycje małżeństwa złożoną przez trzykrotnie starszego od dziewczynki wdowca, rzekomo człowieka majętnego. Okazuje się, że Aja nie jest osobą, jakiej się spodziewała, lecz ubogim , pozbawionym ambicji urzędnikiem, mieszkającym w drewnianym domku na palach. Lakszmi nie poddaje się rozpaczy, bierze los w swoje ręce.

Mając dziewiętnaście lat ma już szóstkę dzieci, w tym parę bliźniaków, które są dla niej jedyną radością rodziny, uosobieniem Matki Ryżu, jednej z najstarszych bogiń czczonych w Azji Południowo - Wschodniej, życiową. Lakszmi staje się prawdziwą głową i ostoją zapewniającej dostatek i szczęście.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
talia44 | 2014-08-18
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

"Niezależnie od tego gdzie się urodziłeś,niezależnie od tego gdzie przyszło ci zamieszkać,niezależnie od tego co dzieje się dookoła-każdy zasługuje na szczęście."

Wspaniała opowieść przedstawiająca historię czterech pokoleń malajskiej rodziny.Na jej czele stoi matka Lakszmi i to ona,niczym matka ryżu bogini narodzin i życia jest kobietą cementujacą rodzine i dzielnie walczacą z przeciwnościami losu.
Tłem dla historii rodziny są wydarzenia z historii Malajów.
Powieść jest przepełniona magią,bogatą symboliką,egzotyką kolorami i wierzeniami a napisana jest pieknym poetyckim językiem.

motyl43 | 2014-01-06
Przeczytana: styczeń 2014

"...moje serce jest moim bambusem- jeżeli będę je dobrze traktować i wsłucham się w jego pieśń, to..." podpowie mi, które książki są najpiękniejsze, i pozwoli mi ich jeszcze wiele, wiele przeczytać ;). Tę książkę podpowiedziało nie serce, lecz Ania. Dziękuję. Sylwetki bohaterów rozgniewanych, szczęśliwych, a czasami smutnych i pełnych skruchy , splatając się ze sobą, mijając, walcząc- tworzą magiczną opowieść. GORĄCO POLECAM !!!

Anika | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Książka niezwykle klimatyczna, ukazująca realia życia na Malajach na przestrzeni XX wieku.Wstrząsa czytelnikiem okrucieństwo Japończyków podczas drugiej wojny światowej, zadziwia egzotyczna kultura, obyczaje, poruszają problemy rodzinne.
Chwilami książkę czyta się jak baśń.

allison | 2011-06-06
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Przepiękna i wzruszająca powieść o trudach i urokach macierzyństwa, przede wszystkim jednak o trudach...
To także doskonale pokazana panorama losów Malajczyków na przykładzie burzliwych przeżyć kilku pokoleń rodziny, w której miłość miesza się z nienawiścią, wdzięczność z poczuciem winy, strach z pewnością siebie.
Czyta się świetnie także ze względu na formę - narracja jest prowadzona z perspektywy każdego członka wielkiej rodziny, dzięki czemu stopniowo odkrywamy skrzętnie skrywane latami tajemnice oraz prawdziwe oblicza niektórych bohaterów.

Ania | 2012-08-01

Przepiękna książka,kilkakrotnie wzruszyłam sie na tej ksiazce ,ciekawie opowiedziana historia widziana oczami matki i jej dzieci.

Kinqa | 2010-11-11

Są takie książki, które zaczynasz czytać i mimowolnie się uśmiechasz. Cieszysz się, że wśród tylu ciekawych, mniej ciekawych i kompletnie nieciekawych lektur trafiłeś na prawdziwą perełkę. Wiesz już, że ta książka w pełni Cię pochłonie, sprawi, że wszystkie ważne dotąd obowiązki zejdą na dalszy plan a Ty bez reszty zatracisz się w czytaniu.
Przed Wami igła znaleziona w stogu siana - "Matka Ryżu".

Po przeczytaniu pierwszych stron powieści, błędnie założyłam, że książka opowiadać będzie historię, jakich czytałam dotąd wiele. Ona- czternastoletnie jeszcze dziecko, zmuszona jest poślubić 37 letniego, ponoć majętnego wdowca z dwójką dzieci gratis. On – stary, gruby brzydki okaże się tyranem, który swą żonę będzie traktował jak niewolnicę, będzie ją bił, gwałcił i poniżał..
Pomyliłam się. I choć faktycznie 14letnia Lakszmi poślubiła starego(jak dla niej) i niezbyt urodziwego Aię, na tym kończą się porównania i podobieństwa do męża kata i sadysty.
Aja kochał Lakszmi nad życie. Gotów był cał...

grażyna | 2013-02-18
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Głównie jest to opowieść dziewczynki - kobiety, którą jest Lakszmi. Początkowo młodziutka 14 - latka wychodzi za mąż i zamienia Cejlon na Malaje, poznaje prawdziwa twarz swojego męża Aja,który choć jest dobrym człowiekiem to jednak całkowicie biednym i zadłużonym. Jako silna osobowość bierze sprawy w swoje ręce i wyciaga rodzinę z długów.Rodzi najpierw bliźniaki Lakszmana i Mohini potem na świat przychodzi następna czwórka. Poznajemy dzieje rodziny z różnych ust każdego członka rodziny, który opowiada swoje odczucia na temat swojego życia oraz na temat II wojny światowej gdzie Malaje były okupowane przez Japończyków. Opowieść o potwornościach wojennych o śmierci Mohini. Opowieść kończy sie na prawnuczce Lakszmi - Nisie.
Świetna książka, fajnie napisana i napewno sięgnę po książki tej autorki by przekonac się czy inne są równie ciekawe jak ta. Polecam! :)

Paula | 2012-10-05

Już jakiś czas temu przeczytałam tę książkę ale nadal pamiętam jak bardzo mnie wzruszyła . Nie spodziewałam się po tak młodej osobie tyle siły, odwagi i charyzmy . Mając dziewiętnaście lat , szóstkę dzieci, niezaradnego męża na którego niestety nie mogła liczyć okazała się prawdziwą głową rodziny , kobietą która nie poddała się przeciwnością losu i trudą macierzyństwa.

Agusiek | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Niezwykle wciągająca, piękna opowieść o losach kilku pokoleń pewnej rodziny, na czele której stoi matka Lakszmi. Poznajemy ją jako młodą 14-letnią dziewczynkę, poślubiającą znacznie starszego mężczyznę, który w żaden sposób nie przypada jej do gustu, co więcej okazuje się, że nie jest tym za kogo się podawał. Historię jej, jej dzieci i wnuków poznajemy dzięki relacjom poszczególnych członków rodziny. Daje to możliwość spojrzenia na te same wydarzenia i osoby z różnych perspektyw, zbudowania własne zdania i poszukiwania prawdy, która leży gdzieś po środku.
Rodzina nie jest idealna, boryka się z wieloma problemami i sytuacjami, które pozostają aktualne bez względu na czas, dojrzałość i doświadczenia. Bohaterowie są tak różni, że aż trudno uwierzyć, że są rodziną. I wraca stara prawda, że historia lubi się powtarzać, a ludzie najczęściej popełniają te błędy, których najbardziej pragną uniknąć.
Nie jest to opowieść lekka i przyjemna, po lekturze której przeżywa się duchowe uniesienie, oczy...

Grażyna | 2012-10-29
Przeczytana: 29 października 2012

Lakszmi-to tytułowa Matka Ryżu.Urodzona na Cejlonie ,jako 14-latka wyjeżdża na Maleje aby być żoną (Aja) trzykrotnie starszego mężczyzny.Mając 19 lat ma już szóstkę dzieci.Mimo tego ,że została "oszukana" co do męża (jego majętności) staje sie prawdziwą,kochającą matką,ostoją rodziny.Oczywiście dla mnie zaletami tej ksiązki są: saga rodzinna ,wielopokoleniowa,przedstawienie przeżyć,zdarzeń w pierwszej osobie , ale także każdego z członków rodziny ,począwszy od Lakszmi a zakończy się na jej prawnuczce )Niśa). Historia Malajów, egzotyka ,ale także okrucieństwo podczas inwazji japończyków (II wojna światowa). Sceny szokujące,okrutne,w innym momencie wzruszające ....to wszystko składa się na powieść czytaną z wypiekami na twarzy.Cieszę się ,że do tej książki mogę
wrócić w dowolnym czasie. A ci ,którzy jeszcze nie przeczytali a lubią tego typu powieści - to proszę w tej chwili szukać ...i brać się do czytania...... naprawdę warto!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto