Matka ryżu

Andrzej Grabowski
The Rice Mother
978-83-731156-1-3
Grażyna

Pełna magii malajska saga rodzinna obejmująca okres od początku lat 30. XX wieku do współczesności. Centralną postacią jest urodzona na Cejlonie Lakszmi. Po szczęśliwie spędzonym dzieciństwie, mając 14 lat, opuszcza rodzinny kraj i wyjeżdża na Malaje. Za namową swatki matka przyjmuje w jej imieniu propozycje małżeństwa złożoną przez trzykrotnie starszego od dziewczynki wdowca, rzekomo człowieka majętnego. Okazuje się, że Aja nie jest osobą, jakiej się spodziewała, lecz ubogim , pozbawionym ambicji urzędnikiem, mieszkającym w drewnianym domku na palach. Lakszmi nie poddaje się rozpaczy, bierze los w swoje ręce.

Mając dziewiętnaście lat ma już szóstkę dzieci, w tym parę bliźniaków, które są dla niej jedyną radością rodziny, uosobieniem Matki Ryżu, jednej z najstarszych bogiń czczonych w Azji Południowo - Wschodniej, życiową. Lakszmi staje się prawdziwą głową i ostoją zapewniającej dostatek i szczęście.

• Uroki
  • Dwóch panów z branży
  • Historia zaginionej dziewczynki
  • W obcej skórze
  • Alicja w krainie czasów
  • Trawers

Niezrównani
Alyson Noël

6,62 (21 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
sola255 | 2015-08-04

Przeczytałam w życiu wiele książek , ale niewiele mnie zaczarowało.
Matka ryżu to właśnie jedna z nich .
Prawie stuletnia saga o rodzinie Lakszmi , kobiety urodzonej na Cejlonie i z racji małżeństwa mieszkającej w Malezji.
Wspaniała , magiczna opowieść o zmaganiach z przeciwnościami losu .Małymi szczęściami i wielkimi tragediami ( których nie poskąpiono Lakszmi w trakcie całego życia).
Aranżowane małżeństwo -wielki zawód i fikcja ,tragedia okupacji japońskiej ( zamordowanie dziecka),
wiele innych niespełnionych nadziei głównej bohaterki , ale też pozostałych postaci tego dramatu.
Realne życie , przeplatające się z magią starodawnych hinduskich ( i nie tylko) wierzeń.
Cudownie plastyczne opisy flory i fauny Malezji.
Zdumiewająca mieszanka kultur i wierzeń. Twarde realia życia przeplatające się z zabobonami i magią Niejednokrotnie to właśnie one miały wielki wpływ na złe wybory bohaterów.
Świat widziany oczami nie tylko tytułowej Matki ryżu (potężnej balijskiej bogini, dawczyni...

książek: 1906
onika | 2015-12-26
Przeczytana: grudzień 2015

Czytanie „Matki ryżu” momentami sprawiało mi ból. Ilość tragedii i nieszczęść zgromadzona między kartkami książki jest przytłaczająca. Początkiem tej rozpisanej na głosy czterech pokoleń sagi jest kłamstwo, jakim posłużył się Aja, by zdobyć żonę. Przypieczętował tym samym swój los i los swoich dzieci, wnuków i prawnuków. Bo jego młodziutka żona, Lakszmi, miała wojowniczą duszę i zamiast złamać ręce nad swoim losem, postanowiła, że jej dzieciom będzie lepiej niż jej.

Akcja powieści toczy się na Malajach i obejmuje między innymi dramatyczne wydarzenia związane z japońską okupacją w czasie II wojny światowej. Rozdziały poświęcone temu okresowi były chyba dla mnie najtrudniejsze, zwłaszcza, że Rani Manicka prowadzi bardzo plastyczną narrację, a wprowadzenie elementów realizmu magicznego podkreśla grozę i nieuchronność pewnych wydarzeń.

Okładkowy opis powieści zachwala ją między innymi jako „pean na cześć dzielnych i mądrych kobiet”. Istotnie, w sadze tej to kobiety grają pierwsze...

talia44 | 2014-08-18
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

"Niezależnie od tego gdzie się urodziłeś,niezależnie od tego gdzie przyszło ci zamieszkać,niezależnie od tego co dzieje się dookoła-każdy zasługuje na szczęście."

Wspaniała opowieść przedstawiająca historię czterech pokoleń malajskiej rodziny.Na jej czele stoi matka Lakszmi i to ona,niczym matka ryżu bogini narodzin i życia jest kobietą cementujacą rodzine i dzielnie walczacą z przeciwnościami losu.
Tłem dla historii rodziny są wydarzenia z historii Malajów.
Powieść jest przepełniona magią,bogatą symboliką,egzotyką kolorami i wierzeniami a napisana jest pieknym poetyckim językiem.

książek: 1947
wiejskifilozof | 2015-08-19

Macie tak ? Że przeczytana książka siedzi Wam w głowie ? Pewnie nie raz,ale o czym to świadczy ? O tym,że książka była dobra.
Bo jak inaczej to określić.O,przepraszam,nie dobra.Doskonała.
Doskonała jak,ta Matka Ryżu.Jak historia Lakszmi.Wydana,za urzędnika.Rodzi mu 4 dzieci.
Manicka idzie na całość,opisuje losy ich w Malajach.Od przybycia Lakszmi z Cejlonu do Malajów.Przez okrutną okupację Japońską.Po czasy obecne.
Malezja tu jest piękna,kolorowa i pachnąca.
Ten piękny kraj został tu opisana, jako kraj wielu możliwości.
Zwyczaje i obyczaje mieszkańców,autorka opisuje bardzo dokładnie.Przez co,czytanie książki jest takie przyjemne i literacko miłe.

Monika | 2015-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Pięknie napisana arcy-smutna saga rodzinna. Momentami miałam wrażenie, że totalnie wszyscy bohaterowie są nieszczęśliwi i każdy skrywa mroczne tajemnice, które spędzają sen z powiek. Z lekka męczyła mnie też mnogość postaci, dzieci, ciotecznych braci i kuzynów. Całość wypada jednak naprawdę dobrze i z czystym sumieniem książkę polecam :)

Madi | 2015-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Przepiękna saga rodzinna opowiedziana z perspektywy prawie wszystkich członków rodziny-klimatyczna,egzotyczna.
Jest w niej dużo miłości,ale i intryg,tajemnic i nienawiści,a wszystko to zaczyna się od 14 letniej Lakszmi,która właśnie wychodzi za mąż-to właśnie ona jest tą tytułową "matką ryżu"-silną i mądrą kobietą walczącą o dobro dzieci.
Choć trochę powieść mi się dłużyła,to jednak bardzo się cieszę ,że ją przeczytałam,bo jest na prawdę piękna.

motyl43 | 2014-01-06
Przeczytana: styczeń 2014

"...moje serce jest moim bambusem- jeżeli będę je dobrze traktować i wsłucham się w jego pieśń, to..." podpowie mi, które książki są najpiękniejsze, i pozwoli mi ich jeszcze wiele, wiele przeczytać ;). Tę książkę podpowiedziało nie serce, lecz Ania. Dziękuję. Sylwetki bohaterów rozgniewanych, szczęśliwych, a czasami smutnych i pełnych skruchy , splatając się ze sobą, mijając, walcząc- tworzą magiczną opowieść. GORĄCO POLECAM !!!

Anika | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Książka niezwykle klimatyczna, ukazująca realia życia na Malajach na przestrzeni XX wieku.Wstrząsa czytelnikiem okrucieństwo Japończyków podczas drugiej wojny światowej, zadziwia egzotyczna kultura, obyczaje, poruszają problemy rodzinne.
Chwilami książkę czyta się jak baśń.

allison | 2011-06-06
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Przepiękna i wzruszająca powieść o trudach i urokach macierzyństwa, przede wszystkim jednak o trudach...
To także doskonale pokazana panorama losów Malajczyków na przykładzie burzliwych przeżyć kilku pokoleń rodziny, w której miłość miesza się z nienawiścią, wdzięczność z poczuciem winy, strach z pewnością siebie.
Czyta się świetnie także ze względu na formę - narracja jest prowadzona z perspektywy każdego członka wielkiej rodziny, dzięki czemu stopniowo odkrywamy skrzętnie skrywane latami tajemnice oraz prawdziwe oblicza niektórych bohaterów.

grażyna | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Głównie jest to opowieść dziewczynki - kobiety, którą jest Lakszmi. Początkowo młodziutka 14 - latka wychodzi za mąż i zamienia Cejlon na Malaje, poznaje prawdziwa twarz swojego męża Aja,który choć jest dobrym człowiekiem to jednak całkowicie biednym i zadłużonym. Jako silna osobowość bierze sprawy w swoje ręce i wyciaga rodzinę z długów.Rodzi najpierw bliźniaki Lakszmana i Mohini potem na świat przychodzi następna czwórka. Poznajemy dzieje rodziny z różnych ust każdego członka rodziny, który opowiada swoje odczucia na temat swojego życia oraz na temat II wojny światowej gdzie Malaje były okupowane przez Japończyków. Opowieść o potwornościach wojennych o śmierci Mohini. Opowieść kończy sie na prawnuczce Lakszmi - Nisie.
Świetna książka, fajnie napisana i napewno sięgnę po książki tej autorki by przekonac się czy inne są równie ciekawe jak ta. Polecam! :)