Matka ryżu

978-83-731156-1-3
typ
papier
Grażyna
7,47 (398 ocen i 66 opinii)

Opis książki

Pełna magii malajska saga rodzinna obejmująca okres od początku lat 30. XX wieku do współczesności. Centralną postacią jest urodzona na Cejlonie Lakszmi. Po szczęśliwie spędzonym dzieciństwie, mając 14 lat, opuszcza rodzinny kraj i wyjeżdża na Malaje. Za namową swatki matka przyjmuje w jej imieniu propozycje małżeństwa złożoną przez trzykrotnie starszego od dziewczynki wdowca, rzekomo człowieka majętnego. Okazuje się, że Aja nie jest osobą, jakiej się spodziewała, lecz ubogim , pozbawionym ambicji urzędnikiem, mieszkającym w drewnianym domku na palach. Lakszmi nie poddaje się rozpaczy, bierze los w swoje ręce.

Mając dziewiętnaście lat ma już szóstkę dzieci, w tym parę bliźniaków, które są dla niej jedyną radością rodziny, uosobieniem Matki Ryżu, jednej z najstarszych bogiń czczonych w Azji Południowo - Wschodniej, życiową. Lakszmi staje się prawdziwą głową i ostoją zapewniającej dostatek i szczęście.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
talia44 | 2014-08-18
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

"Niezależnie od tego gdzie się urodziłeś,niezależnie od tego gdzie przyszło ci zamieszkać,niezależnie od tego co dzieje się dookoła-każdy zasługuje na szczęście."

Wspaniała opowieść przedstawiająca historię czterech pokoleń malajskiej rodziny.Na jej czele stoi matka Lakszmi i to ona,niczym matka ryżu bogini narodzin i życia jest kobietą cementujacą rodzine i dzielnie walczacą z przeciwnościami losu.
Tłem dla historii rodziny są wydarzenia z historii Malajów.
Powieść jest przepełniona magią,bogatą symboliką,egzotyką kolorami i wierzeniami a napisana jest pieknym poetyckim językiem.

motyl43 | 2014-01-06
Przeczytana: styczeń 2014

"...moje serce jest moim bambusem- jeżeli będę je dobrze traktować i wsłucham się w jego pieśń, to..." podpowie mi, które książki są najpiękniejsze, i pozwoli mi ich jeszcze wiele, wiele przeczytać ;). Tę książkę podpowiedziało nie serce, lecz Ania. Dziękuję. Sylwetki bohaterów rozgniewanych, szczęśliwych, a czasami smutnych i pełnych skruchy , splatając się ze sobą, mijając, walcząc- tworzą magiczną opowieść. GORĄCO POLECAM !!!

Anika | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Książka niezwykle klimatyczna, ukazująca realia życia na Malajach na przestrzeni XX wieku.Wstrząsa czytelnikiem okrucieństwo Japończyków podczas drugiej wojny światowej, zadziwia egzotyczna kultura, obyczaje, poruszają problemy rodzinne.
Chwilami książkę czyta się jak baśń.

allison | 2011-06-06
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Przepiękna i wzruszająca powieść o trudach i urokach macierzyństwa, przede wszystkim jednak o trudach...
To także doskonale pokazana panorama losów Malajczyków na przykładzie burzliwych przeżyć kilku pokoleń rodziny, w której miłość miesza się z nienawiścią, wdzięczność z poczuciem winy, strach z pewnością siebie.
Czyta się świetnie także ze względu na formę - narracja jest prowadzona z perspektywy każdego członka wielkiej rodziny, dzięki czemu stopniowo odkrywamy skrzętnie skrywane latami tajemnice oraz prawdziwe oblicza niektórych bohaterów.

Kinqa | 2010-11-11

Są takie książki, które zaczynasz czytać i mimowolnie się uśmiechasz. Cieszysz się, że wśród tylu ciekawych, mniej ciekawych i kompletnie nieciekawych lektur trafiłeś na prawdziwą perełkę. Wiesz już, że ta książka w pełni Cię pochłonie, sprawi, że wszystkie ważne dotąd obowiązki zejdą na dalszy plan a Ty bez reszty zatracisz się w czytaniu.
Przed Wami igła znaleziona w stogu siana - "Matka Ryżu".

Po przeczytaniu pierwszych stron powieści, błędnie założyłam, że książka opowiadać będzie historię, jakich czytałam dotąd wiele. Ona- czternastoletnie jeszcze dziecko, zmuszona jest poślubić 37 letniego, ponoć majętnego wdowca z dwójką dzieci gratis. On – stary, gruby brzydki okaże się tyranem, który swą żonę będzie traktował jak niewolnicę, będzie ją bił, gwałcił i poniżał..
Pomyliłam się. I choć faktycznie 14letnia Lakszmi poślubiła starego(jak dla niej) i niezbyt urodziwego Aię, na tym kończą się porównania i podobieństwa do męża kata i sadysty.
Aja kochał Lakszmi nad życie. Gotów był...

grażyna | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Głównie jest to opowieść dziewczynki - kobiety, którą jest Lakszmi. Początkowo młodziutka 14 - latka wychodzi za mąż i zamienia Cejlon na Malaje, poznaje prawdziwa twarz swojego męża Aja,który choć jest dobrym człowiekiem to jednak całkowicie biednym i zadłużonym. Jako silna osobowość bierze sprawy w swoje ręce i wyciaga rodzinę z długów.Rodzi najpierw bliźniaki Lakszmana i Mohini potem na świat przychodzi następna czwórka. Poznajemy dzieje rodziny z różnych ust każdego członka rodziny, który opowiada swoje odczucia na temat swojego życia oraz na temat II wojny światowej gdzie Malaje były okupowane przez Japończyków. Opowieść o potwornościach wojennych o śmierci Mohini. Opowieść kończy sie na prawnuczce Lakszmi - Nisie.
Świetna książka, fajnie napisana i napewno sięgnę po książki tej autorki by przekonac się czy inne są równie ciekawe jak ta. Polecam! :)

Ania | 2012-08-01

Przepiękna książka,kilkakrotnie wzruszyłam sie na tej ksiazce ,ciekawie opowiedziana historia widziana oczami matki i jej dzieci.

Paula | 2012-10-05

Już jakiś czas temu przeczytałam tę książkę ale nadal pamiętam jak bardzo mnie wzruszyła . Nie spodziewałam się po tak młodej osobie tyle siły, odwagi i charyzmy . Mając dziewiętnaście lat , szóstkę dzieci, niezaradnego męża na którego niestety nie mogła liczyć okazała się prawdziwą głową rodziny , kobietą która nie poddała się przeciwnością losu i trudą macierzyństwa.

miki24gr | 2012-05-21
Przeczytana: 21 maja 2012

Coś pięknego!!! Byłam zaskoczona, bo spodziewałam się romansidła może troszkę egzotycznego, tymczasem spotkałam niesamowite bogactwo barw, smaków, dźwięków, kolorów, zapachów. I niesamowitą historię, opowiedzianą w ciekawy sposób, bo słowami wielu narratorów, z różnych punktów widzenia. Żałuję, że to już koniec czytania....

książek: 1950
Grażyna | 2012-10-29
Przeczytana: 29 października 2012

Lakszmi-to tytułowa Matka Ryżu.Urodzona na Cejlonie ,jako 14-latka wyjeżdża na Maleje aby być żoną (Aja) trzykrotnie starszego mężczyzny.Mając 19 lat ma już szóstkę dzieci.Mimo tego ,że została "oszukana" co do męża (jego majętności) staje sie prawdziwą,kochającą matką,ostoją rodziny.Oczywiście dla mnie zaletami tej ksiązki są: saga rodzinna ,wielopokoleniowa,przedstawienie przeżyć,zdarzeń w pierwszej osobie , ale także każdego z członków rodziny ,począwszy od Lakszmi a zakończy się na jej prawnuczce )Niśa). Historia Malajów, egzotyka ,ale także okrucieństwo podczas inwazji japończyków (II wojna światowa). Sceny szokujące,okrutne,w innym momencie wzruszające ....to wszystko składa się na powieść czytaną z wypiekami na twarzy.Cieszę się ,że do tej książki mogę
wrócić w dowolnym czasie. A ci ,którzy jeszcze nie przeczytali a lubią tego typu powieści - to proszę w tej chwili szukać ...i brać się do czytania...... naprawdę warto!

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica