Matka ryżu

978-83-731156-1-3
typ
papier
Grażyna
7,46 (396 ocen i 65 opinii)

Opis książki

Pełna magii malajska saga rodzinna obejmująca okres od początku lat 30. XX wieku do współczesności. Centralną postacią jest urodzona na Cejlonie Lakszmi. Po szczęśliwie spędzonym dzieciństwie, mając 14 lat, opuszcza rodzinny kraj i wyjeżdża na Malaje. Za namową swatki matka przyjmuje w jej imieniu propozycje małżeństwa złożoną przez trzykrotnie starszego od dziewczynki wdowca, rzekomo człowieka majętnego. Okazuje się, że Aja nie jest osobą, jakiej się spodziewała, lecz ubogim , pozbawionym ambicji urzędnikiem, mieszkającym w drewnianym domku na palach. Lakszmi nie poddaje się rozpaczy, bierze los w swoje ręce.

Mając dziewiętnaście lat ma już szóstkę dzieci, w tym parę bliźniaków, które są dla niej jedyną radością rodziny, uosobieniem Matki Ryżu, jednej z najstarszych bogiń czczonych w Azji Południowo - Wschodniej, życiową. Lakszmi staje się prawdziwą głową i ostoją zapewniającej dostatek i szczęście.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
talia44 | 2014-08-18
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

"Niezależnie od tego gdzie się urodziłeś,niezależnie od tego gdzie przyszło ci zamieszkać,niezależnie od tego co dzieje się dookoła-każdy zasługuje na szczęście."

Wspaniała opowieść przedstawiająca historię czterech pokoleń malajskiej rodziny.Na jej czele stoi matka Lakszmi i to ona,niczym matka ryżu bogini narodzin i życia jest kobietą cementujacą rodzine i dzielnie walczacą z przeciwnościami losu.
Tłem dla historii rodziny są wydarzenia z historii Malajów.
Powieść jest przepełniona magią,bogatą symboliką,egzotyką kolorami i wierzeniami a napisana jest pieknym poetyckim językiem.

motyl43 | 2014-01-06
Przeczytana: styczeń 2014

"...moje serce jest moim bambusem- jeżeli będę je dobrze traktować i wsłucham się w jego pieśń, to..." podpowie mi, które książki są najpiękniejsze, i pozwoli mi ich jeszcze wiele, wiele przeczytać ;). Tę książkę podpowiedziało nie serce, lecz Ania. Dziękuję. Sylwetki bohaterów rozgniewanych, szczęśliwych, a czasami smutnych i pełnych skruchy , splatając się ze sobą, mijając, walcząc- tworzą magiczną opowieść. GORĄCO POLECAM !!!

Anika | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Książka niezwykle klimatyczna, ukazująca realia życia na Malajach na przestrzeni XX wieku.Wstrząsa czytelnikiem okrucieństwo Japończyków podczas drugiej wojny światowej, zadziwia egzotyczna kultura, obyczaje, poruszają problemy rodzinne.
Chwilami książkę czyta się jak baśń.

allison | 2011-06-06
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Przepiękna i wzruszająca powieść o trudach i urokach macierzyństwa, przede wszystkim jednak o trudach...
To także doskonale pokazana panorama losów Malajczyków na przykładzie burzliwych przeżyć kilku pokoleń rodziny, w której miłość miesza się z nienawiścią, wdzięczność z poczuciem winy, strach z pewnością siebie.
Czyta się świetnie także ze względu na formę - narracja jest prowadzona z perspektywy każdego członka wielkiej rodziny, dzięki czemu stopniowo odkrywamy skrzętnie skrywane latami tajemnice oraz prawdziwe oblicza niektórych bohaterów.

Kinqa | 2010-11-11

Są takie książki, które zaczynasz czytać i mimowolnie się uśmiechasz. Cieszysz się, że wśród tylu ciekawych, mniej ciekawych i kompletnie nieciekawych lektur trafiłeś na prawdziwą perełkę. Wiesz już, że ta książka w pełni Cię pochłonie, sprawi, że wszystkie ważne dotąd obowiązki zejdą na dalszy plan a Ty bez reszty zatracisz się w czytaniu.
Przed Wami igła znaleziona w stogu siana - "Matka Ryżu".

Po przeczytaniu pierwszych stron powieści, błędnie założyłam, że książka opowiadać będzie historię, jakich czytałam dotąd wiele. Ona- czternastoletnie jeszcze dziecko, zmuszona jest poślubić 37 letniego, ponoć majętnego wdowca z dwójką dzieci gratis. On – stary, gruby brzydki okaże się tyranem, który swą żonę będzie traktował jak niewolnicę, będzie ją bił, gwałcił i poniżał..
Pomyliłam się. I choć faktycznie 14letnia Lakszmi poślubiła starego(jak dla niej) i niezbyt urodziwego Aię, na tym kończą się porównania i podobieństwa do męża kata i sadysty.
Aja kochał Lakszmi nad życie. Gotów był...

Ania | 2012-08-01

Przepiękna książka,kilkakrotnie wzruszyłam sie na tej ksiazce ,ciekawie opowiedziana historia widziana oczami matki i jej dzieci.

grażyna | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Głównie jest to opowieść dziewczynki - kobiety, którą jest Lakszmi. Początkowo młodziutka 14 - latka wychodzi za mąż i zamienia Cejlon na Malaje, poznaje prawdziwa twarz swojego męża Aja,który choć jest dobrym człowiekiem to jednak całkowicie biednym i zadłużonym. Jako silna osobowość bierze sprawy w swoje ręce i wyciaga rodzinę z długów.Rodzi najpierw bliźniaki Lakszmana i Mohini potem na świat przychodzi następna czwórka. Poznajemy dzieje rodziny z różnych ust każdego członka rodziny, który opowiada swoje odczucia na temat swojego życia oraz na temat II wojny światowej gdzie Malaje były okupowane przez Japończyków. Opowieść o potwornościach wojennych o śmierci Mohini. Opowieść kończy sie na prawnuczce Lakszmi - Nisie.
Świetna książka, fajnie napisana i napewno sięgnę po książki tej autorki by przekonac się czy inne są równie ciekawe jak ta. Polecam! :)

Paula | 2012-10-05

Już jakiś czas temu przeczytałam tę książkę ale nadal pamiętam jak bardzo mnie wzruszyła . Nie spodziewałam się po tak młodej osobie tyle siły, odwagi i charyzmy . Mając dziewiętnaście lat , szóstkę dzieci, niezaradnego męża na którego niestety nie mogła liczyć okazała się prawdziwą głową rodziny , kobietą która nie poddała się przeciwnością losu i trudą macierzyństwa.

miki24gr | 2012-05-21
Przeczytana: 21 maja 2012

Coś pięknego!!! Byłam zaskoczona, bo spodziewałam się romansidła może troszkę egzotycznego, tymczasem spotkałam niesamowite bogactwo barw, smaków, dźwięków, kolorów, zapachów. I niesamowitą historię, opowiedzianą w ciekawy sposób, bo słowami wielu narratorów, z różnych punktów widzenia. Żałuję, że to już koniec czytania....

książek: 1946
Grażyna | 2012-10-29
Przeczytana: 29 października 2012

Lakszmi-to tytułowa Matka Ryżu.Urodzona na Cejlonie ,jako 14-latka wyjeżdża na Maleje aby być żoną (Aja) trzykrotnie starszego mężczyzny.Mając 19 lat ma już szóstkę dzieci.Mimo tego ,że została "oszukana" co do męża (jego majętności) staje sie prawdziwą,kochającą matką,ostoją rodziny.Oczywiście dla mnie zaletami tej ksiązki są: saga rodzinna ,wielopokoleniowa,przedstawienie przeżyć,zdarzeń w pierwszej osobie , ale także każdego z członków rodziny ,począwszy od Lakszmi a zakończy się na jej prawnuczce )Niśa). Historia Malajów, egzotyka ,ale także okrucieństwo podczas inwazji japończyków (II wojna światowa). Sceny szokujące,okrutne,w innym momencie wzruszające ....to wszystko składa się na powieść czytaną z wypiekami na twarzy.Cieszę się ,że do tej książki mogę
wrócić w dowolnym czasie. A ci ,którzy jeszcze nie przeczytali a lubią tego typu powieści - to proszę w tej chwili szukać ...i brać się do czytania...... naprawdę warto!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku