Dziewczęta z Szanghaju

Okładka książki Dziewczęta z Szanghaju Lisa See
Okładka książki Dziewczęta z Szanghaju
Lisa See Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Dziewczęta z Szanghaju (tom 1) literatura piękna
Dziewczęta z Szanghaju (tom 1)
Szanghai Girls
Świat Książki
2010-02-24
2010-02-24
Magdalena Słysz
Chiny USA kultura wschodu i zachodu

Wciągająca opowieść o dwóch siostrach mieszkających w Szanghaju , które są zmuszone do emigracji do USA. Opisane są ich losy ,również historia Chin oraz życie na emigracji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo lubię książki Lisy See. Jako Amerykanka chińskiego pochodzenia szuka ona korzeni swojej rodziny lecz historia jej przodków służy autorce jako kontekst do opisywania dawnych Chin ale również społeczności chińskiej w Stanach Zjednoczonych.

Po latach wróciłam do jej powieści „Dziewczęta z Szanghaju”, której akcja rozgrywa się między 1937 a 1957 rokiem. To niezwykła opowieść o dwóch siostrach, Pearl oraz May, wychowujących się w dość zamożnej rodzinie w kosmopolitycznym Szanghaju. Ich beztroskie życie zmienia się w jednej chwili, gdy ich ojciec, hazardzista, przegrywa cały majątek a im aranżuje małżeństwa z nieznanymi sobie mężczyznami. Do tego Japończycy atakują Chiny siejąc strach, terror i spustoszenie. Po ciągu tragicznych zdarzeń siostry w końcu trafiają do Złotej Góry (Stany Zjednoczone) a dokładnie do Los Angeles, gdzie w miarę upływu lat jakoś układają sobie życie i odnajdują tam swój dom.

Dziewczęta z Szanghaju” to niezwykle wciągająca, ciekawie napisana książka. Przedstawia ona różnorodny, barwny obraz przedwojennego Szanghaju- miasta kontrastów, tragiczne okoliczności ucieczki z Chin, długi pobyt na Angel Island i opisy zmagań z codziennością oraz z wrogością społeczności amerykańskiej.

Lisa See pokazuje zarówno tradycje i mentalność chińską jak i próby asymilacji i odnalezienia się w nowej, zachodniej kulturze. Książka ta to opowieść o konkretnej chińskiej rodzinie choć takich rodzin i historii było wiele (np. ciekawa koncepcja papierowych synów i papierowych żon) , stąd to historia dość uniwersalna dla Chińczyków uciekających ze swojej ojczyzny.

Wzruszenia, niedowierzanie, zaskakujące odkrycia. Warto po nią sięgnąć. Na półce czeka na mnie jeszcze kontynuacja tej książki. Recenzja pewnie wkrótce 😀
Zapraszam na stronę: https://swiatymiedzykartkami.pl/

Ciekawa w treść choć czasami bywa przydługa i nużąca.
Zabieram sie za drugą część.

Ciekawa w treść choć czasami bywa przydługa i nużąca.
Zabieram sie za drugą część.

Powieść bardzo dobra - bolesna, okrutna i bezlitosna jak czasy wojny. Jedynie zakończenie było dla mnie zbyt błahe, ale co kto lubi.

Powieść wciąga już od pierwszych rozdziałów i trzyma w napięciu aż do końca. Zakończenie jest otwarte, więc na pewno sięgnę po drugą część.

Czytając książkę Lisy See jak zwykle się nie zawiodłam. Książka pochłonęła mnie i wciągła od pierwszych stron. Przeczytałam jednym tchem z wypiekami na twarzy. Polecam!

Historia Pearl i May wciągnęła mnie w stu procentach, nie chciałam żeby się kończyła. A zakończyła się w momencie bardzo ważnym,stawiając przede mną ogromny znak zapytania. Na szczęście jest druga część

Lubię książki Lisy See, ale ta była wyjątkowo przygnębiająca. Rozgrywała się według schematu, w oparciu o który, jeśli tylko ma wydarzyć się coś złego, Pearl właśnie tego doświadczy. W pewnym momencie stało się to przewidywalne. Końcówka jednak satysfakcjonuje (końcówka, a nie dramatyczne okoliczności w jakich się rozgrywa, bo sam moment, w którym Joy włącza się w rozmowę matki i ciotki jest tak samo łatwy do przewidzenia, jak wszystko inne).

„Dziewczęta z Szanghaju” to powieść obyczajowa, rodzinna, siostrzana, ale też pełna zwrotów akcji i tajemnic, wpleciona w panoramę dwóch kultur. Kolejna bardzo dobra publikacja od Lisy See! Opowieść opisana jest z malowniczymi szczegółami oraz prozatorską finezją. Szczerze ją polecam.

Książki obyczajowe nie są moim ulubionym gatunkiem literackim, ale czasem po nie sięgam. W przypadku Lisy See zawsze byłam bardzo zadowolona. Nigdy się nie zawiodłam. Wciągające opowieści, wątki historyczne, autentyzm, piękny styl, bardzo dobry warsztat literacki, umiejętnie skonstruowane fabuły… To jest to, co lubię i cenię. Takie też są „Dziewczęta z Szanghaju”.

Więcej na blogu: https://urocznica.pl/recenzja-dziewczeta-z-szanghaju-lisa-see/.

Niezwykle bolesna, pełna mądrości życiowej powieść, cudnie zinterpretowana głosowo, przez Paulinę Holtz. Przeczytałam już wiele książek o podobnym temacie, czyli wiecznym cierpieniu kobiet, wykorzystywaniu ich na każdej płaszczyźnie życia, obwinianiu za wszystko i wciąż jestem zszokowana, i zawsze będę. To wszystko jest tak trudne do ogarnięcia umysłem i zupełnie nie mieści się w sercu.... Tym razem bohaterkami są Chinki, piękne siostry, Pearl i Mey, ich życie pełne bólu, tęsknoty, tajemnic i wiecznego lęku. Poświęcają się dla siebie, jednak po wielu latach, okazuje się, że Pearl żyła nieświadoma zdrady i egoizmu siostry, a kiedy się o tym dowiaduje i dostrzega prawdziwą jej twarz, wali jej się cały świat, bo to ona, jej siostra, była jego najmocniejszym filarem i praktycznie jedynym. 💗

• Chiny
  • Azja