Japońska parasolka

The Japanese Umbrella
978-83-7659-059-2
romans, miłość, Cejlon
Mallwa

Przesycona wschodnim mistycyzmem, na poły bajkowa historia życia i śmierci ciemnoskórej Parvathi, urodzonej na Cejlonie kobiety, o której losach zadecydowała przepowiednia. Gdy kapłan oznajmia, że nowonarodzona dziewczynka stanie się w przyszłości niezwykłą pięknością i znajdzie bogatego męża, jej ojciec, ubogi i ponad wszelką miarę leniwy wieśniak, dostrzega we wróżbie okazję do wzbogacenia się. W oczekiwaniu na cudowną przyszłość izoluje Parvathi i odprawia kolejnych zalotników. Wreszcie, kiedy w wiosce zjawia się wysłannik mieszkającego w Malajach bogacza, mężczyzna oszukuje go i doprowadza do zawarcia związku małżeńskiego... Szesnastoletnia, marząca o miłości, dziewczyna opuszcza dom i ukochaną matkę. Trafia do wspaniałej posiadłości, oszałamiającego pałacu graniczącego z morzem i dżunglą. Rozczarowany, żyjący wspomnieniami mąż nie jest w stanie obdarzyć uczuciem młodziutkiej połowicy, Parvathi znajduje jednak bratnią duszę w Maji - cejlońskiej kucharce, szamance i uzdrowicielce. To dzięki jej ciepłu i zrozumieniu, dziewczyna znosi cierpliwie swój los, by nieoczekiwanie, w wojennym zamęcie, poznać wreszcie, czym jest prawdziwa miłość.

wiejskifilozof | 2015-09-16

Książki Rani Manickiej,są naprawdę bardzo piękne.Autora opisuje w niezwykle piękny sposób Malaje.Tam,gdzie dorastała i zna te okolice.
Dlatego ta książka,ma w sobie tyle uroku bo jest pisana z perspektywy kobiety,która zna zwyczaje.
Najpierw jest rok 1916 z Cejlonu na Maleje,przybywa Parwati.Ma ona wyjść za mąż,za bogatego Malaja.Ale ona ma ciemną skórę.I to okazuję się wielką przeszkodą,dla męża.
Co ciekawe są tam,też ludzie jej oddani.Jak chociaż Maja.Dobrotliwa kucharka.
Kiedy nastąpiła inwazja Japońska. Okazuje się,że Parwati i pewien generał Japoński.Znaleźli wspólny język.
Książka ta do wędrówka przez Maleje.Aż do niepodległości i zawirowania.Związane z konfliktami społecznymi.
Piękna historia z pięknego kraju.

Mollinka_90 | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Po raz kolejny w niewielkim odstępie czasu, sięgam po literaturę azjatycką i jest to po raz kolejny dobry wybór. "Japońska parasolka" to piękna opowieść o sile miłości, miłości zapisanej w gwiazdach i zdolnej przezwyciężyć śmierć, odradzającej się w kolejnych wcieleniach.

Akcja powieści osadzona jest na Malajach. Główną bohaterkę, Parwati, poznajemy w 1916 roku, kiedy jej ojciec, uciekając się do kłamstwa, wydaje ją za mąż za bogatego pana. Początkowo świeżo poślubiony mąż zamierza ją odesłać, jednak za sprawą cejlońskiej służącej Mai i jej czarów, Parwati pozostaje panią w rezydencji Adari. Młoda kobieta znosi z pokorą trudy małżeńskiego pożycia. Jej mąż boryka się z własnymi demonami, ale obecność Parwati w jakiś sposób wnosi do jego życia kojący spokój. Bogactwo materialne nie daje mężczyźnie upragnionego szczęścia, jego ukochana cygańska tancerka, będąca jego kochanką umiera, pozostawiając mu nieślubną córkę Rubini, a narodzony z małżeństwa z Parwati syn sprawia kłopoty...

Gosia | 2013-09-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 września 2013

Trochę rozczarowała mnie ta książka. Czytałam już inną powieść tej autorki "Matka ryżu" i była ona rewelacyjna. Natomiast ta jest przeciętna. Autorka opowiada historię kobiety imieniem Parwati - jej małżeństwo, romans, odrzucone miłości, miłość do dzieci i cierpienia jakich one jej przysporzyły. Zawiera lepsze fragmenty traktujące głębiej o sprawach moralnych, uczuciowych i społecznych. Wiele z tych prawd przekazuje nam przyjaciółka głównej bohaterki Maja. Dużo jednak jest fragmentów słabych czy wręcz nudnawych. Nie pomaga tu nawet to, że akcja toczy się na egzotycznych Malajach. Brakowało mi magicznego klimatu i emocji głównej bohaterki, która wszystko przeżywa jakoś tak obok siebie. Natomiast porównywanie tej książki przez wydawcę do "Wyznań gejszy" uważam już za mocno naciągane. Chyba przestanę się nimi sugerować.

talia44 | 2013-09-18
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 18 września 2013

"Japońska parasolka"to pełna ciepła,egzotyczna i baśniowa powiesc.Główną bohaterką jest urodzona na Cejlonie Parwati a o jej losie przesądziły słowa szamana.Zgodnie z przeznaczeniem Parwati wyjeżdża do Malezji,gdzie czeka na nią przyszły mąż.Śledzimy losy tej rodziny na przestrzeni wielu lat.
Powiesc napisana jest pięknym barwnym językiem,dużo w niej azjatyckiego klimatu i malezyjskiej kultury.
Na uwage zasługuje postać przyjaciółki głownej bohaterki,uzdrowicielki Mai,która przekazuje nam wiele życiowych i filozoficznych madrości.Oto jedna z nich:
"Wszystko sie zmienia sztuka polega na tym,by całkowicie zanurzyć się w chwili,przeżyć ją,a gdy odchodzi,nie mieć ani krzty żalu czy chęci spojrzenia wstecz.Wiedzieć,że odejdzie,i nie opłakiwać Zostawić.
Ta książka to baśń ale.......kto nie lubi bajek?

Ania | 2015-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Po przeczytaniu opinii użytkowników LC spodziewałam się książki przeciętnej, co najwyżej dobrej. Zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona. "Japońską parasolkę" przeczytałam jednym tchem. Książka przenosi w bajkowy świat dawnej Malezji. Prosty, ale barwny język, interesująca historia i powiew egzotyki. Czego chcieć więcej :)

allison | 2011-05-23
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 23 maja 2011

Kilka miesięcy polowałam na tę książkę i opłaciło się - jestem nią OCZAROWANA !!!
To piękna, klimatyczna, wzruszająca opowieść o kobiecie, której życie spoczęło w rękach mężczyzn. Mimo iż długo nie miała wpływu na swój los, udało jej się zachować wewnętrzną niezależność, siłę, wiarę w przyszłość i chęć istnienia.
Bardzo ciekawa jest też postać uzdrowicielki - służącej, która jest dla mnie metaforą mądrości o świecie, doświadczenia i dobroci.

Grażyna | 2013-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2013

Nie zmieniłam zdania co do książek Rani Manickiej. Fascynująca i ta (czytałam wcześniej "Matkę ryżu")Główna bohaterka urodzona na Cejlonie -Parwati .Jej losy potoczyły się tak a nie inaczej z powodu przepowiedni.Mając 16 lat jest zmuszona do opuszczenia rodzinnego domu i matki.Jej małżeństwo od samego początku skazane było nie na tę prawdziwą miłość,o której marzyła...oparte na kłamstwie ze strony ojca...Pośmierci męża w czasie wojny spotyka tę miłość,na którą czekała.Początek jest dziwny ,gdyż zostaje kochanką wroga ,japońskiego generała z konieczności,lecz Hattari San i Parwati połączy prawdziwa miłość i namiętność.Ta saga o Malezji ,dla mnie egzotyczna toczy się od 1916 do 2008 roku...już od początku Parwati zyskała moją sympatię....Niech dodatkową zachętą będzie dla Was czas w jakim przeczytałam tę powieść.Właściwie w ciągu dwóch dni już zamknęłam ostatnią stronę....

jousna | 2016-01-23

Przepiękna książka, taka jakie lubię. O ludzkich losach, przemijaniu. Pełna ludzkich mądrości...

Eponine | 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

Ta książka to namacalny dowód na to, że można połączyć w jednej powieści głęboką treść i przesłanie filozoficzne z akcją, od której czytelnik dostaje wypieków na twarzy. Czyta się szybko, chociaż niektóre postaci są niedopracowane i ma oszałamiających pościgów czy dziejowej zagadki.

Jest za to ogromne bogactwo i pełna egzotyka, bo główna bohaterka, Parwati, to dziewczyna z Cejlonu, która w wyniku ojcowskiego podstępu poślubia nieprzyzwoicie majętnego Malezyjczyka. Trudno jej zrozumieć, jak bardzo nowe życie może różnić się od poprzedniego, z lepianki została nagle przewieziona do prawdziwego pałacu. Nie dla niej jednak zdaje się być szczęśliwe zakończenie rodem z bajek o księżniczkach, bo oszukany małżonek, rozczarowany jej urodą, ma zamiar natychmiast odesłać ją w niesławie do rodzinnego domu. Z pomocą Mai, kucharki i szamanki, udaje się zażegnać konflikt i Parwati powoli wdraża się w niuanse życia elit.

Powieść kompozycyjnie przypomina sinusoidę, której ciąg prowadzi nas przez...

Anna | 2014-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Magiczna, pełna metafizycznych tradycji i wierzeń, wciągająca bez reszty - wspaniała książka o Malezji, której akcja rozgrywa się od roku 1930 do końca XX wieku. Pięknie opisana przyroda, opowiadane ustami Mai wierzenia i mądrości ludowe, miłość i namiętność, oddanie i nienawiść. Wszystko to znaleźć można w tej egzotycznej książce, która pozwala nam odkryć tajemniczy i urzekający świat Azji. Warto przeczytać!