Wszelki wypadek

Okładka książki Wszelki wypadek Joanna Chmielewska
Okładka książki Wszelki wypadek
Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Vers Cykl: Janeczka i Pawełek (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Janeczka i Pawełek (tom 5)
Vers
1994-01-01
1994-01-01

Najsłabsza z serii, choć nadal warta polecenia

Najsłabsza z serii, choć nadal warta polecenia

Przyjemna rozrywka na hamak. Wystarczy, że Janeczka i Pawełek są upiornie aktywni ;-)

Bardzo symaptyczne odswiezenie mlodosci

Bardzo symaptyczne odswiezenie mlodosci

Pawełek i Jaceczka są absolutnie urzekającym rodzeństwem, i tylko dlatego można by czytać, a jest jeszcze ciekawa intryga kryminalna.
Polecam.

Polecam.

Nie zabrakło pogody ducha i wdzięku. Nieco mniej humoru sytuacyjnego, więcej wątków serio (uzależnienie od hazardu, gorzkie spostrzeżenia dotyczące skutków ubocznych przemian z początku lat 90-tych).
Pies jak zawsze spisuje się na medal, podrośniętym dzieciakom nie brak sprytu i szalonych pomysłów.

Wyznam - zaopatrzyłam się we wszystkie części.
Na wszelki wypadek... :)

Wyznam - zaopatrzyłam się we wszystkie części.
Na wszelki wypadek... :)

Wciąż śmieszne, ale ze względu na motoryzacyjną tematykę, odrobinę mniej się wkręciłam.

Wszelki wypadek, z przykrością muszę stwierdzić że podobał mi się już mniej niż poprzednie przygody Janeczki i Pawełka. Nadal czyta się świetnie i bawiłam się dobrze, ale.. Chaber tu już jakieś supermoce ma 😆 Intryga najmniej interesująca z całej serii i nie jestem zachwycona podniesieniem stawki - międzynarodowa mafia samochodowa, skorumpowani politycy.. bleh. I to świadome niszczenie mienia, mimo że w dobrej wierze - wcześniej mam wrażenie Janeczka i Pawełek bardziej się przejmowali działaniem zgodnie z prawem, a tu jakby.. 'oni robią źle to nam wolno' i w zasadzie własną szajkę tworzą, bo włamania to też już dla nich pikuś. Ehh.. no trochę się zawiodłam na tej części, nie wiem czy będę chciałą kiedyś do niej wrócić, bo do poprzednich na pewno!❤️

Zdecydowanie najsłabsza część z cyklu o Janeczce i Pawełku. O ile czwarta część była już lekką powtórką z rozrywki (autorka wzięła bowiem te same wątki z „Nawiedzonego domu” i na nich oparła fabułę) o tyle „Wszelki wypadek” to już jest kompletna wtórność gdzie schemat na schemacie schematem pogania. Chmielewska tym tomem zarżnęła ten cykl na dobre.

Kłuje tutaj w oczy brak logiki, nawet jeśli jest to powieść dla dzieci i młodzieży. W poprzednich częściach dzieciakom z powieści wszystko się udawało, miały nosa do afer, intryg i przestępstw, które rozwiązywały lepiej od dorosłych i z których wychodziły obronną ręką mając do pomocy jedynie swojego superinteligentnego psa. Ale dało to radę przełknąć, nawet bez problemu. We „Wszelkim wypadku” urosło to wręcz do jakiegoś kuriozum, kiedy okazuje się, że dwoje uczniów i pies trzymają w garści całą policję warszawską tylko i wyłącznie dlatego, że sami chcieliby rozwiązać pewne wątki afery związanej z szajką kradnącą samochody. A osoby starsze z rodziny nie mają na nich zupełnego wpływu, bo przecież wystarczy parę razy ugotować obiad, w szkole mieć same piątki i obiecać, że zawsze będzie się w pobliżu mieć psa co każdemu dorosłemu z rodziny z miejsca wytrąca argumenty z ręki. Zbyt grubymi nićmi szyte, nawet jak na literaturę młodzieżową.

Drugim kuriozum jest postać Janeczki. Do tej pory sprytna, rezolutna, bystra, cechująca się zdrowym rozsądkiem i opanowaniem w tej części była antypatyczna, wręcz arogancka. Zwiększyło to różnice między Pawełkiem, który przez ten zabieg okazuje się być dużo ciekawszy, zabawniejszy, bardziej naturalny i dużo bardziej barwny niż siostra.

Szkoda. Wielka szkoda. „Wszelki wypadek” jest dziwną karykaturą powieści z cyklu o rodzeństwie Chabrowiczów, do bólu przewidywalną i rozczarowującą. Widać wyraźnie, że Chmielewska nie miała nic oryginalnego co by wniosło do tego cyklu powiew świeżości, widać także, że kompletnie nie miała pomysłu na tę część. Nijaka, wtórna, przewidywalna i przekombinowana.

Kłuje tutaj w oczy brak...

Tak oto kończy się przygoda z Janeczką, Pawełkiem i superpsem Chabrem. Przygoda, do której z pewnością wrócę jeszcze nie raz, bo cały cykl podobał mi się niezmiernie.

Ostatni tom jest o samochodach, a raczej szajkach, które je kradną na prawo i lewo. Ciekawie, intrygująco i w stylu wszystkich poprzednich tomów. Znakomita lektura.

Bardzo przyjemna lektura i dla nastolatka i dla dorosłego.

Bardzo przyjemna lektura i dla nastolatka i dla dorosłego.

• Joanna Chmielewska
  • Chmielewska