Smak świeżych malin

Okładka książki Smak świeżych malin Izabela Sowa
Okładka książki Smak świeżych malin
Izabela Sowa Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Smak świeżych malin (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Smak świeżych malin (tom 1)
Akapit Press
2011-01-01
2002-01-01
powieść przyjaźń

Okładka książki Kulminacje Paulina Holtz, Joanna Jodełka, Manula Kalicka, Marika Krajniewska, Agnieszka Niezgoda, Izabela Sowa, Małgorzata Warda, Janusz Leon Wiśniewski, Magdalena Witkiewicz
Kulminacje Paulina Holtz, Joan...

1999 ocen

Przyjemne na odmóżdżenie

Przyjemne na odmóżdżenie

Cudowny powrót do lat studenckich. Tak swoją drogą jeszcze są teraz organizowane juwenalia czy teraz tylko festiwale? Zabawna, lekka historia Maliny i jej rodziny. Dziewczyna przeżywa: zawód miłosny, imprezy studenckie, nie radzi sobie z ogarnianiem życia. Dużo emocji i wyzwań jakie stają przed młodymi ludźmi i trzeba im sprostać. Moim zdaniem historia się nie zestarzała a w moim przypadku budzi sentyment do czasów młodości.

W moim przypadku akurat tak wyszło że całą owocową serię czytałam od końca. I smak świeżych malin najmniej mi się spodobał. Zdecydowanie jestem większą fanką herbatników z jagodami.

Akcja rozwlekła i nieciekawa a dialogi są tak płytkie, że nie dałam rady skończyć tej książki.

Słodka pozycja do przeczytania na leżaczku i zapomnienia.

Słodka pozycja do przeczytania na leżaczku i zapomnienia.

Chociaż książkę już kiedyś czytałam i nie zapadła mi głębiej w pamięci jej treść, to myślami wciąż wracam do tytułu. Postanowiłam więc odświeżyć sobie pamięć.
Moja opinia wciąż jest podobna. Izabela Sowa ma dość przyjemny styl, chociaż lekko chaotyczny. Historia jest lekko zabawna, a postacie dają się lubić. Chyba odświeżę sobie całą serię zwłaszcza, że nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z czwartym tomem.

Smak świeżych malin to książka opowiadająca historię dziewczyny i jej znajomych w okresie studiów.
Historia niezbyt wciągająca opowiada o zerwaniach, o przyjaźni i o tym jak młodzi ludzie radzą sobie w życiu ale jak dla mnie było to po prostu nudne. W książkach zagłębiamy się po to żeby doświadczyć czegoś innego albo się czegoś dowiedzieć. Ta historia nie wniosła nic pozytywnego do mojego życia. Czytało mi się ją długo chociaż jest to krótka książka, niestety ale nie zachęciła mnie ta pozycja do innych książek tej autorki.

Lekka opowieść o wszystkim i o niczym. Do czytania latem kiedy nic się nie chce.😉

Była to jedna z pierwszych powieści z gatunku obyczajówka, którą przeczytałam w gimnazjum – czyli ponad 6 lat temu. I bardzo ją polubiłam za to, że każdy z bohaterów kończył dobrze (mówiąc w uproszczeniu - znalazł swoją drugą „połówkę banana”) oraz losy każdej postaci zazębiały się z inną.

Historię poznajemy z perspektywy Maliny (apetyczne imię),która próbuje zapełnić pustkę w swoim życiu. Towarzyszą jej w tym jej przyjaciółki (Ewka i Jolka),rodzina, były narzeczony i jeszcze inni znajomi.

Spotykając się ponownie z tą ekipą, spodziewałam się najgorszego. Z ciekawości weszłam na pewien portal czytelniczy, a tam rzuciły mi się w oczy same negatywne opinie. I trochę je rozumiem, bo „Smak świeżych malin” nie jest książką wybitną i pełno w niej głupich żarcików i sucharów. Jednak dla mnie to jest okay, chcąc nie chcąc takie żarty mnie nawet śmieszą (przy czym jeśli się zdecydujesz na przeczytanie, to koniecznie zwróć uwagę na scenę, gdzie dziewczyny znajdują pracę w agencji reklamowej – te rozdziały to złoto).

I co jest w tym ponownym spotkaniu najlepsze? Że odkryłam tę książkę na nową.

Okazało się, że (zgodnie z moimi nastoletnimi przypuszczeniami) akcja książki dzieje się w Krakowie. Co więcej – Ewka nawet studiowała na mojej uczelni. Niekoniecznie ten sam kierunek, ale nie wchodźmy w zbędne szczegóły. Powieść zupełnie inaczej czyta się z perspektywy studenta, który przeżywa podobne problemy co bohaterowie – studia, próg dorosłości, poszukiwanie połówki a z perspektywy gimnazjalisty, dla którego te zdarzenia były wręcz niecodzienne.

I jeśli kiedyś będziesz mieć okazję, przeczytać ten tytuł od pani Izabeli Sowy, to warto dać mu szansę – dla tej lekkie, idealnej na jeden dzień książki do pośmiania jak i uwierzenia w szczęśliwe zakończenia.

Nie dałam rady przebrnąć. Takie czytadła powinny być palone, ogłupiają kobiety, które i tak nie mają w życiu łatwo 😁

• 2010