Jaskółki z Czarnobyla

Okładka książki Jaskółki z Czarnobyla
Morgan Audic
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Wydawnictwo: Mova kryminał, sensacja, thriller
De bonnes raisons de mourir
Mova

przeczytanych książek 560 napisanych opinii 552

1950 ocen

Świeża, oryginalna, wciągająca.

Świeża, oryginalna, wciągająca.

Poukładana i czuć klimat Prypeci.

Poukładana i czuć klimat Prypeci.

Ciekawy pomysł na fabułę i powiew świeżości wśród kryminałów. Lektura trzyma w napięciu. Ciekawie zarysowany kontekst polityczny. Bohaterowie dobrze zarysowani, choć żaden nie wydał się pozytywny.

Kryminał, który opowiada o śledztwie w sprawie makabrycznej zbrodni, której ofiarą padł syn byłego ministra Wiktora Sokołowa. Akcja rozgrywa się w Prypeci, terenie dawnej strefy, gdzie przetaczają się wycieczki turystów zafascynowanych nuklearnym wysypiskiem postsowieckiego świata. Książka jest wciągająca, a jej fabuła składa się z licznymi dygresjami oraz ciekawą siecią powiązań pomiędzy występującymi w niej bohaterami

Na pewno jest to lektura, trzymająca w napięciu i obfitująca w nagłe zwroty akcji. Środek trochę mi się dłużył, ale końcówka to zrekompensowała. Jednak zabrakło mi jakiejś emocjonalnej więzi z bohaterami, żadnego jakoś szczególnie nie polubiłam, chyba z tego względu dałam jedną gwiazdkę mniej. Jednak jest to kawał dobrego kryminału i jeśli ktoś lubi literaturę akcji, to zdecydowanie warta polecenia.

Największy PLUS tej książki to wojenne tło. Książka wydana w 2019 r. a mowa jest w niej o weteranach wojny toczonej na terytorium Donbasu, sic! W Polsce media uparcie milczały na ten temat, aż do wkroczenia wojsk rosyjskich na tereny republik Ługańskiej i Donieckiej. Republik, których powstanie było parafowane przez władze ukraińskie w porozumieniach Mińskich. Regularna wojna domowa na wschodzie ukrainy od 2015 do 2019 roku! Jedna z postaci w powieści prezentując postawę "prodoniecka" pyta jak długo jeszcze wschodnia Ukraina wytrzyma represje "zachodnich faszystów", czyli władz Kijowa. I to z perspektywy czasu jest najbardziej ciekawe.
Tak sobie myślę, czy Warszawa kazałaby strzelać do dolnego śląska, kiedy tamtejsza ludność chciałaby mieć swoja autonomię. Czy do tłumaczenia agresji Warszawa użyłaby argumentu, że np. władze Niemiec sa inspiratorem dla poczynań Dolnego ślaska . Bo do takiego rozwiazania uciekłł się Kijów. Aż przyszedł rok 2022.
Podobno żyjemy w erze informacji. Nic bardziej mylnego. Ludziom na tacy podawane saą fake newsy, ale wygodniej jest w nie wierzyć, niż je sprawdzać. I nie ważne, które stacje je podają, bo w w ogłupianiu ludności Polskiej mainstream idzie ręka w rękę.

#jaskółkizczarnobyla to bardzo dobry kryminał z mrocznym klimatem w tle. Autor bardzo sprawnie porusza się po Zonie, Czarnobylu i Prypeci 🔥 Pasjonuje mnie to miejsce i jak bede miała okazję z przyjemnością tam pojadę. Kto jedzie ze mną? Paszport już mam ♥️
Co do książki to mamy w niej opisy promieniowania i wielu zbrodni. Aż czuć ten klimat grozy i takiej zimnej pustki. Skutki popromienne widoczne są do dnia dzisiejszego. Deformacje, choroby, skażenie. To wciąż się dzieje w tej książce i w głowach. Cały wybuch owiany ogromną tajemnicą rodzi wiele pytań bez odpowiedzi. Zgliszcza płoną do dzisiaj... Sami sprawdźcie.
🔥

Przeżyłem całkiem miłe chwile czytając historie kryminalne rozgrywające się w cieniu czarnobylskiej elektrowni. Polecam z czystym sumieniem.

Końcowe rozwiązania satysfakcjonujące, ale przez większość audiobooka się wynudziłem. Koncept ciekawy ale fabuła nie porwała

Przeczytałam błyskawicznie: ciekawy pomysł na książkę i niezła realizacja. Polecam.