1 179
1 652
1 909

Inne wydania

Reynevan, główny bohater tomów NARRENTURM i BOŻY BOJOWNICY, nadal ma kłopoty, ciągle ktoś dybie na jego życie bądź przedstawia mu propozycję nie do odrzucenia. Prześladują go prozaiczni agenci wywiadu oraz siły nieczyste, wcale nie ukrywające swej diabelskiej proweniencji. Ale Reynevan żyje przecież w okrutnych i niebezpiecznych czasach. Na Śląsku i w Czechach, gdy przez ziemie te przetaczały się krucjaty i husyckie wyprawy odwetowe. Gdy nie znano słowa: "Litość" i z imieniem Boga na ustach wyrzynano tysiące niewinnych. Reinmar wierzy w religijną odnowę, staje po stronie zwolenników Husa, nawet gdy ci dokonują niewiarygodnych zbrodni. Cel uświęca środki. Reynevan chce pomścić śmierć brata. On, medyk i zielarz, idealista i bezinteresowny obrońca chorych i cierpiących, musi wcielić się w rolę husyckiego szpiega, dywersanta, zabójcy i bezlitosnego mściciela. Rozdarty pomiędzy obowiązkiem a głosem serca, stawia wszystko na jedną kartę, byle wyrwać ukochaną z rąk wrogów. On i Jutta to postacie niczym ze średniowiecznego romansu o Alkasynie i Nikoletcie.
LUX PERPETUA godnie wieńczy dzieło mistrza. Jest napisana z rozmachem, z
niezwykłą dbałością o historyczny szczegół, z charakterystycznym dla Sapkowskiego humorem i wyczuciem językowym. Wojenne okrucieństwo kontrastuje ze wzruszającymi scenami miłosnymi, losy bohatera splecione z wątkiem wielkiej polityki zmierzają do nieuchronnego, a jednak zaskakującego finału.

źródło opisu: SuperNOWA, 2006

źródło okładki: http://www.supernowa.pl/ksiazki.php?p=212

utracjusz | 2016-10-24

Trylogią husycką dowodzi Sapkowski, że literatura rozrywkowa nie musi być o niczym, że i po jej lekturze może coś w głowie pozostać poza nieokreśloną ekscytacją i kilkoma nowymi epitetami, bo porusza tu co najmniej dwa odwieczne, przynajmniej z ograniczonej perspektywy jednostki ludzkiej, toposy. I nawet Reynevan zaczął się w końcu uczyć na własnych błędach, cóż, że nieco późno? Nikt nie jest doskonały. Gdyby wszyscy byli doskonali, nie byłoby o czym pisać książek.
Tak mi te historie przypadły do gustu, że nie wykluczam powrotu po latach do Wiedźmina. Nie będzie to jednak łatwe, bo obraz Stępnia w zbroi i Paździocha w kolczudze wciąż prześladuje mnie po nocach.

Beata | 2016-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2016

No i koniec ostatniego, niestety, tomu trylogii o przygodach Reynevana i jego przyjaciół. Odczuwam silny kac książkowy, jestem głęboko nieszczęśliwa, nie chcę opuszczać moich bohaterów książkowych. Reynewan - idealista dorasta, jest mężczyzną dokonującym własnych wyborów, dostrzega prawdziwe oblicze wojny, jej mechanizmy. Jedynym, co go nie zawodzi w życiu, jest przyjaźń, zawodzą go dowódcy, przywódcy religijni, czasami współtowarzysze – życie pokazuje swoje gorzkie oblicze, wsparciem są tylko wierni przyjaciele. Powieść rewelacyjna, pełna dramatyzmu, barwny język, żywi bohaterowie, pełni krwistego humoru, wszystko okraszone odrobiną magii i sporą dawką romansu rycerskiego. Powtarzam – mistrz jest tylko jeden i hołd Mu – Panu Sapkowskiemu – wielki!

Ettelea | 2013-05-16
Przeczytana: 16 maja 2013

Cóż, nadszedł koniec i oto „Lux perpetua” wieńczy krwawą trylogię o wojnach husyckich. „Oczekiwaliśmy światła, a oto ciemność; jasnych promieni, a kroczymy w mrokach. Jak niewidomi macamy ścianę i jakby bez oczu idziemy po omacku. Potykamy się w samo południe jak w nocy, w pełni sił jesteśmy jakby umarli”. Cytat ten dokładnie opisuje stan zagubionego Rainmara rzuconego w sam środek zażartych walk, który wciąż miota się tam i z powrotem (Czechy, Śląsk) aby za wszelką cenę dotrzeć do ukochanej.

Wydarzenia trzeciej części cyklu przybliżają czytelnikom postaci dwóch diametralnie różnych bohaterów: przesiąkniętego mrokiem Pomurnika oraz bijącego blaskiem dobroci bytu, wcielonego w ciało Samsona. Dzięki nim do opowieści przeniknęło więcej elementów fantastycznych – chwała im za to. I wszystko było by dobrze, gdyby nie pojawiająca się schematyczność. Ciągłe grabienie i palenie miast, ciągłe więzienie Rainmara i jego ucieczki naprawdę zaczynają nudzić. A i zakończenie jakoś mnie zawiodło...

arya | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Za co podziękowałabym Sapkowskiemu, gdybym wpadła na niego w spożywczym:
za osadzenie akcji w - jak to ujęto w książce - czasie historycznym, gdy dzieje się dużo i szybko (ten klimat średniowiecza!),
za nienatarczywe ciekawostki historyczne,
za husytów (w końcu coś porządnego o nich!),
za magię,
za niewybielanie nikogo i niczego,
za przemycenie inteligentnych myśli,
za Szarleja,
za grę z czytelnikiem,
i oczywiście za ten genialny humor.

Jedynem minusem jest brak porywającej fabuły (Ktoś Reynevana goni i łapie, ktoś inny uwalnia, a następny atakuje, żeby kolejny mógł obronić. I tak w kółko.)

jatymyoni | 2015-04-30
Przeczytana: kwiecień 2015

Fantastyka historyczna w najlepszym wydaniu. Świetnie osadzona w realiach średniowiecznego Śląska i wojen husyckich. Ukazane prawdziwe oblicze wojen, gdzie najważniejsze są władza i pieniądze, a ideały są dla maluczkich. Właśnie malutcy porwani ideałami, ale i ci, co stoją z boku, giną w rzezi Śląska i nie tylko. W wojnie nie ma świętości liczy się polityka. To prawdziwe oblicze każdej wojny i polityki jest pokazane na przykładzie wojen husyckich.
Reynevan staje się dojrzałym mężczyzna. Koszt tego dojrzewania jest bardzo wysoki. Musi dokonywać wyborów, czy iść za głosem serca, czy głosem dowódców. Reynevan, który do tej pory jest idealistą zaczyna rozumieć prawdziwe oblicze tej wojny i mechanizmy kierujące nią. Książka jest też hołdem złożonym przyjaźni, przyjaźni w każdych warunkach i do końca.
Wartka akcja, dramatyczne zwroty, wyraziści bohaterowie, bardzo realistycznie opisana wojna i bitwy, mimo udziału pewnej ilości magii i sarkastyczne poczucie humoru, wszystko to składa się...

sai | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Przygoda z trylogią husycką dobiegła końca. Szkoda, naprawdę szkoda. Lux perpetua to już ostatnia część trylogii, muszę jednak dopowiedzieć że chyba najsłabsza. Brakuje mi przygód z udziałem całej trójki bohaterów (czyt. Samsona, Szarleja i Reynevana) Akcja wydaje się już nie tak ciekawa aczkolwiek dalej jest wciągająca. Trochę zawiodło Mnie zakończenie choć tego już wcześniej można się było spodziewać. Po wiedźminie myślałem że kolejne książki Pana Sapkowskiego będą mniej ciekawe aczkolwiek ta seria odwiodła Mnie od tego pomyślunku. Seria któą trzeba przeczytać. Historia z elementami fantastyki wciąga na maksa.

Samson Miodek | 2015-05-11

Saga o Wiedzminie, Władca Pierścieni, Mistrz i Małgorzata oraz Trylogia Husycka, to moja żelazna czwórka, i choć czytałem równie dobre lub może i "warsztatowo" lepsze książki, to przyjemności jaką czerpałem obcując z nimi, nie da się porównać z niczym innym, te książki będą ze mną do końca życia, i zawsze sięgając po nową, myślę sobie czy ta choć trochę się do nich zbliży, Lux Perpetua wieńczy wspaniałą trylogię o Reynmarze, Szarleju i Samsonie Miodku, i choć wielu czytelników zarzuca Sapkowskiemu narcyzm intelektualny, niepotrzebną ilość tekstów łacińskich, czy złe ich zdaniem zakończenie, to ja bym nic w niej nie zmienił, dla mnie i książka i audiobook to majstersztyki.

kajsanka | 2011-04-19
Przeczytana: 2010 rok

...idą,idą,idą,biją się,seks,idą,idą,idą,biją się,seks,idą...

Tulkas | 2014-08-13
Darya | 2011-06-25
Przeczytana: czerwiec 2011

Ta książka, jak i cała Saga Husycka, po prostu musiała mnie zachwycić. Zanim ją zaczęłam już wszystko na to wskazywało. Fantastyka historyczna w najlepszym wydaniu, czyli dla mnie gatunek idealny. Okres czasowy obejmujący husytyzm, jeden z moich ulubionych okresów historycznych, nie mówiąc już o wodzie dla młyna mojej czechofilii. No i Śląsk. Jako Ślązaczka z krwi i przekonania, nie mogłabym przejść obojętnie wobec tytułu, który nie naciągając wiele można by uznać śląską epopeją. (Także nawiązania do Sienkiewiczowskiej Trylogii nie są moim zdaniem bezpodstawne.)
Co zostało po spotkaniu oczekiwań i rzeczywistości? 9 gwiazdek jakie przyznałam tej książce mówią same za siebie. Miałam pewne obawy do Lux Perpertuy, jako, że z doświadczenia wiem, że rzadko ostatnie tomy serii dotrzymują początkowym.(Wystarczy tylko wspomnieć zakończenie Wiedźmina tego samego autora.) W moim mniemaniu jednak, Sapkowski podobał zadaniu. Trzecia część trzyma poziom pozostałych, a ze rozwiązania większości...

Kolekti.pl - pierwszy serwis finansowania społecznego dedykowany audiobookom w Polsce!

Stworzony z myślą o pasjonatach audiobooków, mechanizm działania nowego serwisu bazuje na crowdfundingu i pozwala klientom wybierać tytuły pojawiające się na rynku.