Lux Perpetua
Stendar

Tak o historii nie mówił jeszcze nikt … Audiobook „Lux perpetua” Andrzeja Sapkowskiego Superprodukcja trzeciej części Trylogii Husyckiej „Lux Perpetua” to trzeci tom fantastyki historycznej z serii „Trylogii Husyckiej” w wykonaniu Andrzeja Sapkowskiego. W czasie wojen Husyckich, główny bohater Reynevan chce pomścić brata zamordowanego przez demonicznego Pomurnika. Podążając przez ziemie...

Tak o historii nie mówił jeszcze nikt …
Audiobook „Lux perpetua” Andrzeja Sapkowskiego
Superprodukcja trzeciej części Trylogii Husyckiej

„Lux Perpetua” to trzeci tom fantastyki historycznej z serii „Trylogii Husyckiej” w wykonaniu Andrzeja Sapkowskiego. W czasie wojen Husyckich, główny bohater Reynevan chce pomścić brata zamordowanego przez demonicznego Pomurnika. Podążając przez ziemie śląskie, czeskie i polskie, poszukując zemsty, wplątuje się w miłosne i polityczne intrygi. Gdy odnajduje prawdziwe uczucie, jego wybranka zostaje porwana. On, medyk, zielarz, idealista oraz bezinteresowny obrońca chorych i cierpiących, musi wcielić się w rolę husyckiego szpiega, dywersanta, zabójcy i bezlitosnego mściciela. Rozdarty pomiędzy obowiązkiem a głosem serca, stawia wszystko na jedną kartę, byle wyrwać ukochaną z rąk wrogów.

Lux perpetua godnie wieńczy dzieło mistrza. Jest napisana z rozmachem, z niezwykłą dbałością o historyczny szczegół, z charakterystycznym dla Sapkowskiego humorem i wyczuciem językowym. Wojenne okrucieństwo kontrastuje ze wzruszającymi scenami miłosnymi, losy bohatera splecione z wątkiem wielkiej polityki zmierzają do nieuchronnego, a jednak zaskakującego finału.

O produkcji audiobooka:

Produkcja „Trylogii Husyckiej” to największa do tej pory produkcja audiobooka w Europie. W części „Boży bojownicy” wystąpiło aż stu siedemdziesięciu aktorów. W nagraniu usłyszymy spektakularne efekty muzyczne przygotowane przez Adama Skorupę (uznanego przez amerykański portal IGN najlepszym twórcą oryginalnej muzyki do gier komputerowych w 2007 roku za oprawę muzyczną gry „Wiedźmin”). Producentami audiobooka są Fonopolis i SuperNOWA, które wspólnie wydały już dwa tomy opowiadań: Wiedźmin oraz Boży bojownicy.

Realizatorzy

Ekipa realizatorów do sprawdzeni i doświadczeni twórcy którzy pracowali m.in. przy takich produkcjach jak: opowiadania wiedźmiśńkie czy Boży bojownicy.

Scenariusz i reżyseria – Janusz Kukuła PR S.A.
Muzyka – Skorupa Music & Sound Production
Kompozytorzy – Adam Skorupa, Krzysztof Wierzynkiewicz
Gitary – Aleksander Grochocki

Zgranie dźwięku – Błażej Kukla
Nagranie dialogów – Paweł Szaliński PR S.A.
Udźwiękowienie – Magda Szymczyk
Efekty synchroniczne – Ula Bylica i Jarosław Kędzierski
Kierownik produkcji – Romuald Cieślak

Zdjęcie A. Sapkowskiego – Wojciech Koranowicz
Projekt graficzny wykorzystujący okładkę książki autorstwa
Tomasza Piorunkowskiego – Nudesignu studio graficzne
Na okładce fragment obrazu Pietera Breughla Triumf śmierci

źródło opisu: http://www.supernowa.pl/ksiazki.php?p=271

źródło okładki: Audioteka.pl

Jarek Zawisza | 2018-07-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2018

Kartki już nie szeleszczą, oczy nie łzawią z niewyspania, nastał koniec!

A Sapkowskiemu o dziwo, udało się zamknąć trylogię w trzech tomach.
I chwała mu za to...
Bo taki nie przymierzając Mróz, to potrafi i po pięć tomów w jednej trylogii naskrobać ;)

Wracając jednak do Husyckiej.

Dobra, choć wulgarna to literatura, no ale kto powiedział że literatura piękna, zawsze musi być piękna?
Co do tej, to z pewnością jest magiczna, nawet inkwizycja para się tu czarami... cóż średniowiecze.
Trzeci tom, choć podobnie jak poprzednie osadzony w realiach wojen husyckich, jest chyba najbliższy temu, co zwykliśmy uważać za powieść fantasy. Magia, czary, gusła, zabobony i inne cuda, a naokoło śmierć i pożoga... cóż średniowiecze.
Biskupi, pomurniki, anioły, stosy, miłość, nienawiść i wojna, wojna o rację, o "mojszego" Boga, o prawdziwsze chrześcijaństwo... cóż średniowiecze.

A Reynevan?
Reynevan, dojrzewa, zmienia się wewnętrznie, można rzec iż z gapiastego misia, przeistacza się w cynicznego...

utracjusz | 2016-10-24

Trylogią husycką dowodzi Sapkowski, że literatura rozrywkowa nie musi być o niczym, że i po jej lekturze może coś w głowie pozostać poza nieokreśloną ekscytacją i kilkoma nowymi epitetami, bo porusza tu co najmniej dwa odwieczne, przynajmniej z ograniczonej perspektywy jednostki ludzkiej, toposy. I nawet Reynevan zaczął się w końcu uczyć na własnych błędach, cóż, że nieco późno? Nikt nie jest doskonały. Gdyby wszyscy byli doskonali, nie byłoby o czym pisać książek.
Tak mi te historie przypadły do gustu, że nie wykluczam powrotu po latach do Wiedźmina. Nie będzie to jednak łatwe, bo obraz Stępnia w zbroi i Paździocha w kolczudze wciąż prześladuje mnie po nocach.

Defenestracja | 2017-03-07

Wieczny, zdawałoby się, chłopiec w końcu dojrzewa i staje się mężczyzną. Ale musi za to srogo zapłacić. A niektórzy spośród jego bliskich muszą zapłacić jeszcze srożej.
Zaiste, trylogia husycka to przednie literackie mięsiwo, niepolecane wrażliwym książkowym wegetarianom.
Książki genialne charakteryzują się zazwyczaj tym, że ujmują w niedościgniony sposób i drążą do samego jądra jakieś jedno zagadnienie. Blisko 1800 stron trylogii pozwoliło Sapkowskiemu na bardziej wszechstronne zbadanie życia, co nie skończyło się zresztą przesadnie budującymi wnioskami.

Beata | 2016-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2016

No i koniec ostatniego, niestety, tomu trylogii o przygodach Reynevana i jego przyjaciół. Odczuwam silny kac książkowy, jestem głęboko nieszczęśliwa, nie chcę opuszczać moich bohaterów książkowych. Reynewan - idealista dorasta, jest mężczyzną dokonującym własnych wyborów, dostrzega prawdziwe oblicze wojny, jej mechanizmy. Jedynym, co go nie zawodzi w życiu, jest przyjaźń, zawodzą go dowódcy, przywódcy religijni, czasami współtowarzysze – życie pokazuje swoje gorzkie oblicze, wsparciem są tylko wierni przyjaciele. Powieść rewelacyjna, pełna dramatyzmu, barwny język, żywi bohaterowie, pełni krwistego humoru, wszystko okraszone odrobiną magii i sporą dawką romansu rycerskiego. Powtarzam – mistrz jest tylko jeden i hołd Mu – Panu Sapkowskiemu – wielki!

sai | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Przygoda z trylogią husycką dobiegła końca. Szkoda, naprawdę szkoda. Lux perpetua to już ostatnia część trylogii, muszę jednak dopowiedzieć że chyba najsłabsza. Brakuje mi przygód z udziałem całej trójki bohaterów (czyt. Samsona, Szarleja i Reynevana) Akcja wydaje się już nie tak ciekawa aczkolwiek dalej jest wciągająca. Trochę zawiodło Mnie zakończenie choć tego już wcześniej można się było spodziewać. Po wiedźminie myślałem że kolejne książki Pana Sapkowskiego będą mniej ciekawe aczkolwiek ta seria odwiodła Mnie od tego pomyślunku. Seria któą trzeba przeczytać. Historia z elementami fantastyki wciąga na maksa.

Ettelea | 2013-05-16
Przeczytana: 16 maja 2013

Cóż, nadszedł koniec i oto „Lux perpetua” wieńczy krwawą trylogię o wojnach husyckich. „Oczekiwaliśmy światła, a oto ciemność; jasnych promieni, a kroczymy w mrokach. Jak niewidomi macamy ścianę i jakby bez oczu idziemy po omacku. Potykamy się w samo południe jak w nocy, w pełni sił jesteśmy jakby umarli”. Cytat ten dokładnie opisuje stan zagubionego Rainmara rzuconego w sam środek zażartych walk, który wciąż miota się tam i z powrotem (Czechy, Śląsk) aby za wszelką cenę dotrzeć do ukochanej.

Wydarzenia trzeciej części cyklu przybliżają czytelnikom postaci dwóch diametralnie różnych bohaterów: przesiąkniętego mrokiem Pomurnika oraz bijącego blaskiem dobroci bytu, wcielonego w ciało Samsona. Dzięki nim do opowieści przeniknęło więcej elementów fantastycznych – chwała im za to. I wszystko było by dobrze, gdyby nie pojawiająca się schematyczność. Ciągłe grabienie i palenie miast, ciągłe więzienie Rainmara i jego ucieczki naprawdę zaczynają nudzić. A i zakończenie jakoś mnie zawiodło...

Beremis | 2017-09-26
Przeczytana: 25 września 2017

Choć na zakończeniu kilku wątków się zawiodłem, gro wydarzeń jest tak nieprawdopodobna, ze można posądzać autora o pójście na łatwiznę (sam główny bohater co niektóre swoje spotkania określa jako niemożliwe nawet w romansach rycerskich), magii tu tak dużo, że aż dziw, że ją uprawiających palono na stosach, bo gdzie nie splunąć tam coś magicznego i mimo tego książka mi się podobała. Najlepsza pozycja tego typu na polskim rynku wydawniczym.
Trylogia na pewno warta poznania od pierwszej po ostatnią stronicę.

arya | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Za co podziękowałabym Sapkowskiemu, gdybym wpadła na niego w spożywczym:
za osadzenie akcji w - jak to ujęto w książce - czasie historycznym, gdy dzieje się dużo i szybko (ten klimat średniowiecza!),
za nienatarczywe ciekawostki historyczne,
za husytów (w końcu coś porządnego o nich!),
za magię,
za niewybielanie nikogo i niczego,
za przemycenie inteligentnych myśli,
za Szarleja,
za grę z czytelnikiem,
i oczywiście za ten genialny humor.

Jedynem minusem jest brak porywającej fabuły (Ktoś Reynevana goni i łapie, ktoś inny uwalnia, a następny atakuje, żeby kolejny mógł obronić. I tak w kółko.)

jatymyoni | 2015-04-30
Przeczytana: kwiecień 2015

Fantastyka historyczna w najlepszym wydaniu. Świetnie osadzona w realiach średniowiecznego Śląska i wojen husyckich. Ukazane prawdziwe oblicze wojen, gdzie najważniejsze są władza i pieniądze, a ideały są dla maluczkich. Właśnie malutcy porwani ideałami, ale i ci, co stoją z boku, giną w rzezi Śląska i nie tylko. W wojnie nie ma świętości liczy się polityka. To prawdziwe oblicze każdej wojny i polityki jest pokazane na przykładzie wojen husyckich.
Reynevan staje się dojrzałym mężczyzna. Koszt tego dojrzewania jest bardzo wysoki. Musi dokonywać wyborów, czy iść za głosem serca, czy głosem dowódców. Reynevan, który do tej pory jest idealistą zaczyna rozumieć prawdziwe oblicze tej wojny i mechanizmy kierujące nią. Książka jest też hołdem złożonym przyjaźni, przyjaźni w każdych warunkach i do końca.
Wartka akcja, dramatyczne zwroty, wyraziści bohaterowie, bardzo realistycznie opisana wojna i bitwy, mimo udziału pewnej ilości magii i sarkastyczne poczucie humoru, wszystko to składa się...

kajsanka | 2011-04-19
Przeczytana: 2010 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

...idą,idą,idą,biją się,seks,idą,idą,idą,biją się,seks,idą...