Este domingo
nadziejka

"Ta niedziela", niewielka powieść o wyraźnych znamionach autobiografii, jest książką wcześniejszą od głośnego w swoim czasie, znanego czytelnikowi polskiemu "Plugawego ptaka nocy". Jest też odmienna w charakterze: kameralna, z prostotą skonstruowana opowieść oparta na wspomnieniach z dzieciństwa. Za tym pełnym uroku obrazkiem z życia zamożnej mieszczańskiej rodziny można jednak dostrzec inny świat: dzielnice nędzy w wielkim mieście, ludzkie dramaty i ścierające się namiętności.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1984

źródło okładki: www.atticus.pl/

monasco | 2015-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2015

Kupiłam tę książkę za grosze i w zasadzie zupełnie przypadkiem. Mijając słynny antykwariat przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi (Book się rodzi- polecam!) wpadła mi w oczy ta oto książka. Przyciągnęła mój wzrok zagadkową, minimalistyczną okładką- tak bardzo niepodobną do tego, co dziś spotyka się w księgarniach- i skradła serce poetyckim językiem. Czytałam ją bardzo długo pomimo tego, że wcale nie należy do wybitnie długich pozycji- zdaje się, że potrzebowałam sporo czasu na przetrawienie jej. W pewnym momencie stwierdziłam nawet, że mam dość tejże lektury... Portret psychologiczny jest przygotowany tak pieczołowicie, że w zasadzie przytłacza czytelnika. Warto jednak dobrnąć do końca, nawet jeśli miałoby to oznaczać pewien wysiłek. Dopiero ostatnie stronice wyjaśniają motywy niektórych zachowań i szczerze powiedziawszy- jest to jedno z najlepszych zakończeń na jakie natrafiłam!

książek: 1918
Vinga | 2016-11-30