Coś mocniejszego

Okładka książki Coś mocniejszego Rafał A. Ziemkiewicz
Okładka książki Coś mocniejszego
Rafał A. Ziemkiewicz Wydawnictwo: Storybox.pl fantasy, science fiction
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Storybox.pl
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788381460699
Tagi:
fantastyka opowiadania
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 5,3
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1564
700

Na półkach:

Żywa gotówka [ w: ] Rafał A. Ziemiański, Coś mocniejszego

Wybrałem w tym zbiorze opowiadań w którego autorem jest znany prawicowy publicysta i twórca fantastyki Rafał A. Ziemkiewicz opowiadanie zatytułowane " Żywa gotówka". Jak nie trudno się domyśleć chodzi tutaj o pieniądze, duże pieniądze, które krążą po giełdach, a więc globalnym rynku. Te fluktuacje gospodarcze próbują wprawdzie zrozumieć ekonomiści i specjaliści giełdowi. Jednak dla większości laików to jest właściwie czarna magia, a to już jest dobra podstawa, żeby o tym napisać w opowiadaniu fantastycznym.

Głównym bohaterem jest dziennikarz Gazety Narodowej Rafał Aleksandrowicz, który zapewne, tylko przypadkiem, jest podobny do samego autora tekstu. Jak to zwykle bywa bohater, jako dziennikarz, otrzymał zlecenie napisania tekstu do gazety w której pracuje. Tym razem temat był zagadkowy, bo działy się dziwne rzeczy na giełdzie. Zastosowano w tym tekście iście diabelską metaforę. Dokładnie w sensie że jakiś diabeł wlazł do wewnątrz struktur giełdy i bawił się globalną walutą. Jak wiemy ma ona formę wirtualną, ale widać ten byt z piekła rodem jest wystarczająco dobrze zorientowany pod kątem technologicznym, że, kolokwialnie mówiąc, ogarnia temat. No i związku z tym dziennikarz wziął się za realizację zlecenia i wyjaśnienia o co chodzi z tym czortem?

Temat był na tyle istotny, bo zainteresowały się tym media, szczególnie te brukowe. Siłą rzeczy redakcja w której Aleksandrowicz pracuje również musiała zająć stanowisko w sprawie, żeby czytelnicy mogli sobie wyrobić właściwy punkt widzenia. Jak nietrudno się domyśleć bohater pofatygował się na giełdę, porozmawiał z różnymi osobami, dowiedział się co się dzieje na innych giełdach. No i trzeba było wyciągnąć wnioski. Co prawda wyszło, że rogate indywidua z tym wspólnego nic nie mają. Ale wyjaśnienie jest równie zaskakujące, tak fantastyczne, że niewiarygodne, a wiemy, że świat finansjery z natury rzeczy trzyma się realiów, więc trudne do przyjęcia. Dlatego mamy typowo racjonalne próby wyjaśnienia co i jak działa na giełdach. Tyle, że w tym konkretnym przypadku okazało się, że jeśli jest jakieś działanie, to jest mamy do czynienia z taką skalą, że nie dałby rady policzyć tego żaden człowiek. No i stąd to fascynujące wyjaśnienie. Po prostu wydało się, że pieniądz jest bytem żywym i robi sobie co chce i nikt nie ma na to wpływu. Kompletnie pojęcia nie mam jak takie wyjaśnienie mogłoby się ukazać w prasie?

Odpowiedź jest jedna: chcesz gościu pisać o czymś takim, to weź się za tworzenie fantastyki. Ciekawe i bardzo przewrotne jest to opowiadanie. Pozostałe również są ciekawe, zastanawia dedukcja związana z poglądami politycznymi samego autora, ale tak to jest zrobione, że dobrze się to czyta. Książkę zaczął wstęp Marka Parowskiego, oczywiście sporo napisał o autorze książki, i o doświadczeniu w osobistym poznawaniu autora. Czytelnik dowiaduje się tego, co później sam wywnioskuje z tekstów, że Rafał Ziemkiewicz jest inteligentnym człowiekiem i niezwykle błyskotliwym. A to na pewno dodatkowa zachęta, żeby po książkę sięgnąć. Ja nie żałuję. Ciekawie było. Polecam.

Żywa gotówka [ w: ] Rafał A. Ziemiański, Coś mocniejszego

Wybrałem w tym zbiorze opowiadań w którego autorem jest znany prawicowy publicysta i twórca fantastyki Rafał A. Ziemkiewicz opowiadanie zatytułowane " Żywa gotówka". Jak nie trudno się domyśleć chodzi tutaj o pieniądze, duże pieniądze, które krążą po giełdach, a więc globalnym rynku. Te fluktuacje gospodarcze ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
652
96

Na półkach:

Opowiadania, w których „fantastyczny sztafaż” jest zasłoną odkrywającą absurdy Polski doby transformacji ustrojowej. Myślę, że za kolejne dwadzieścia lat będzie to doskonałe źródło historycznej dla tego okresu. Do tego poczucie humoru, które doskonale mi pasuje.

Opowiadania, w których „fantastyczny sztafaż” jest zasłoną odkrywającą absurdy Polski doby transformacji ustrojowej. Myślę, że za kolejne dwadzieścia lat będzie to doskonałe źródło historycznej dla tego okresu. Do tego poczucie humoru, które doskonale mi pasuje.

Pokaż mimo to

avatar
4369
741

Na półkach:

Bardzo dużo w tym zbiorze opowiadań polityki. Większość tekstów to bardziej eseje na temat współczesnych bolączek Polski i świata (Europy),fabuła pełni w nich rolę szczątkową, brak punktów kulminacyjnych, zwrotów akcji itp. Autor (dziennikarz, publicysta, zaangażowany uczestnik oraz komentator życia publicznego) prezentuje z całą mocą własne, bardzo zdecydowane poglądy polityczne i społeczne. Mają one kontrowersyjny charakter i zapewne mało któremu z Czytelników przypadną do gustu w całości, większość zgodzi się prawdopodobnie z częścią z nich, inne odrzuci. Właściwie, nie należy oceniać tekstów literackich ze względu na ich wymowę polityczną, sam Autor prowokuje jednak do tego, prezentując w wielu wypadkach nie tyle opowiadania, co eseje. Jako eseista wypada zresztą znakomicie, pióro lekkie, dowcipne, złośliwe ale inteligentne. Jako literat już gorzej: wspomniany, częsty brak fabuły, niezbyt dużo dialogów, kilka tekstów nadmiernie rozwlekłych. Literacko najlepiej bronią się opowiadania z trzeciej części zbioru, w których polityki Czytelnikowi oszczędzono.

Bardzo dużo w tym zbiorze opowiadań polityki. Większość tekstów to bardziej eseje na temat współczesnych bolączek Polski i świata (Europy),fabuła pełni w nich rolę szczątkową, brak punktów kulminacyjnych, zwrotów akcji itp. Autor (dziennikarz, publicysta, zaangażowany uczestnik oraz komentator życia publicznego) prezentuje z całą mocą własne, bardzo zdecydowane poglądy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
331
330

Na półkach:

Opowiadania z gatunku politycznej i historycznej, alternatywnej rzeczywistości.
Całkiem niezłe.

Opowiadania z gatunku politycznej i historycznej, alternatywnej rzeczywistości.
Całkiem niezłe.

Pokaż mimo to

avatar
23
16

Na półkach:

Ciekawie i dowcipnie.

Ciekawie i dowcipnie.

Pokaż mimo to

avatar
394
72

Na półkach: ,

W drugiej części książki znajdują się wstępy do jednych z najlepszych opowiadań jakie do tej pory czytałem. Przekonujące wizje świata, dość dobrze dopracowanych bohaterowie oraz zajmująca fabuła,... która urywa się w najmniej oczekiwanym momencie, w zasadzie gdy wszystko zaczyna się dopiero rozkręcać. Szkoda, że autorowi zabrakło woli nadania tym tworom bardziej rozbudowanych form.

W drugiej części książki znajdują się wstępy do jednych z najlepszych opowiadań jakie do tej pory czytałem. Przekonujące wizje świata, dość dobrze dopracowanych bohaterowie oraz zajmująca fabuła,... która urywa się w najmniej oczekiwanym momencie, w zasadzie gdy wszystko zaczyna się dopiero rozkręcać. Szkoda, że autorowi zabrakło woli nadania tym tworom bardziej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
658
291

Na półkach:

Myślę, że gdybym sięgnęła po tą pozycję kilka lat temu, nie byłabym nią zachwycona z bardzo prostej przyczyny - nie zrozumiałabym nawiązań do rzeczywistości, które notorycznie popełnia Pan Ziemkiewicz. Jest ich mnóstwo i są niezwykle inteligentne.
NAjbardziej podobała mi się pierwsza część książki, w której głównym bohaterem wszystkich opowiadań był dziennikarz Rafał Aleksandrowicz. Podobał mi się bohater, podobały mi się same historie, ich nierealność a jednocześnie bardzo silne nawiązania do rzeczywistości!
Druga część podobała mi się trochę mniej. Niektóre opowiadania mnie nudziły, chociaż było też kilka bardzo ciekawych. Jak dla mnie, jednym z minusów wielu opowiadań było otwarte zakończenie, które pojawiało sie w momencie największego rozwoju akcji, pozostawiając czytelnika z mnóstwem pytań i tyle.
Podsumowując: zbiór przeczytałam z chęcią i, mimo objętości, dość szybko. Polecam osobom, które orientują się trochę w tym, co się w naszym kraju i na świecie działo w ciągu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu ostatnich lat.

Myślę, że gdybym sięgnęła po tą pozycję kilka lat temu, nie byłabym nią zachwycona z bardzo prostej przyczyny - nie zrozumiałabym nawiązań do rzeczywistości, które notorycznie popełnia Pan Ziemkiewicz. Jest ich mnóstwo i są niezwykle inteligentne.
NAjbardziej podobała mi się pierwsza część książki, w której głównym bohaterem wszystkich opowiadań był dziennikarz Rafał...

więcej Pokaż mimo to

avatar
337
141

Na półkach:

Ot kilka luźno powiązanych ze sobą opowiastek, jedne głowy nie urywają inne trochę lepiej, niektóre dobre. Urzekło mnie że wszystko jest zrobione w Polsce miła odmiana

Ot kilka luźno powiązanych ze sobą opowiastek, jedne głowy nie urywają inne trochę lepiej, niektóre dobre. Urzekło mnie że wszystko jest zrobione w Polsce miła odmiana

Pokaż mimo to

avatar
860
437

Na półkach:

Zbiór krótkich, dziwnych opowiadań. Czy mają one potencjał? Możliwe ale ja go nie dostrzegam. Ogólnie cała książka wydaje mi się słaba. Najbardziej spodobał mi się tytuł i to co nim jest sugerowane:P Jednak akcja dzieje się w Polsce bez jakiś ciekawych zdarzeń. Raczej jest to prosta książeczka o takim... życiu codziennym? Ale też nie do końca, w końcu pojawiają się też rzeczy z grona fantastyki. Takie pomieszanie jest całkiem ciekawe ale można by to lepiej wykorzystać. Po prostu to jest książka nad, którą można zasiąść jak nie ma nic innego do roboty, a nuda coraz bardziej przytłacza.

Zbiór krótkich, dziwnych opowiadań. Czy mają one potencjał? Możliwe ale ja go nie dostrzegam. Ogólnie cała książka wydaje mi się słaba. Najbardziej spodobał mi się tytuł i to co nim jest sugerowane:P Jednak akcja dzieje się w Polsce bez jakiś ciekawych zdarzeń. Raczej jest to prosta książeczka o takim... życiu codziennym? Ale też nie do końca, w końcu pojawiają się też...

więcej Pokaż mimo to

avatar
342
342

Na półkach: ,

Ziemiański w stałej formie. Zgorzkniały trochę, bystry obserwator rzeczywistości, przerabiający tę rzeczywistość ze złośliwym uśmiechem chochlika.

Tak, lubię jego opowiadania. Lubię jego eseje polityczne bardziej, bo są bardziej szczere.

Ale każdemu, kto lubi spojrzeć na rzeczywistość kątem przymrużonego oka, (a kto przy okazji nie jest zbyt zamknięty po lewej stronie sztucznego muru przekonań),opowiadania sprawią troche gorzkiej przyjemności. Jak gorzka czekolada.

Ziemiański w stałej formie. Zgorzkniały trochę, bystry obserwator rzeczywistości, przerabiający tę rzeczywistość ze złośliwym uśmiechem chochlika.

Tak, lubię jego opowiadania. Lubię jego eseje polityczne bardziej, bo są bardziej szczere.

Ale każdemu, kto lubi spojrzeć na rzeczywistość kątem przymrużonego oka, (a kto przy okazji nie jest zbyt zamknięty po lewej stronie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    399
  • Chcę przeczytać
    157
  • Posiadam
    92
  • Teraz czytam
    7
  • Audiobook
    5
  • Fabryka Słów
    5
  • Fantastyka
    4
  • Ulubione
    4
  • Audiobooki
    4
  • 2014
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Coś mocniejszego


Podobne książki

Przeczytaj także