Coś mocniejszego

Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-89011-98-5

Każdy czasem marzy o kimś, kto spełni nasze najskrytsze marzenia, nawet te, do których wstyd się przyznać... Jeśli jednak już zdecydujemy się wypowiedzieć życzenie, trzeba uważać, bo w pobliżu może pojawić się dobra wróżka albo, co gorsza, firma Sprawiedliwa Magia gotowe rzucić klątwę, co może przynieść całkiem nieoczekiwane efekty... Bywa, że pisarze miewają pustkę w głowie i nie są w stanie skreślić ani jednego zdania. Myślą sobie: przejdzie, trzeba odpocząć. Mija kilka dni, a tu nadal spoczywa przed nimi pusta kartka, a genialne zdania walczą z twórczą niemocą. ziemkiewicz domyśla się, czym taki stan może być spowodowany i trzeba przyznać, że nie jest to optymistyczna wizja dla autorów... Bohaterem tego zbioru opowiadań jest pisarz SF i dziennikarz Rafał Aleksandrowicz, który z pewnością nie należy do wybrańców fortuny, za to ma wolną rękę w komentowaniu życia publicznego.

Shimik | 2016-01-03

Zbiór krótkich, dziwnych opowiadań. Czy mają one potencjał? Możliwe ale ja go nie dostrzegam. Ogólnie cała książka wydaje mi się słaba. Najbardziej spodobał mi się tytuł i to co nim jest sugerowane:P Jednak akcja dzieje się w Polsce bez jakiś ciekawych zdarzeń. Raczej jest to prosta książeczka o takim... życiu codziennym? Ale też nie do końca, w końcu pojawiają się też rzeczy z grona fantastyki. Takie pomieszanie jest całkiem ciekawe ale można by to lepiej wykorzystać. Po prostu to jest książka nad, którą można zasiąść jak nie ma nic innego do roboty, a nuda coraz bardziej przytłacza.

Andrew Vysotsky | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Dzięki uprzejmości znajomej miałem możliwość posłuchania w formie audiobooka zbiorku opowiadań Rafała Aleksandra Ziemkiewicza zatytułowanego Coś mocniejszego. Od razu trzeba zaznaczyć, że wydany w formie papierowej pod tym samym tytułem wybór krótkich form literackich Ziemkiewicza ma inną zawartość, co jest dla mnie dość dziwną polityką. Do odsłuchania zabrałem się bez wielkiego przekonania. Raz, że choć nazwisko autora znałem, to już jego twórczość jakoś mi w pamięć nie zapadła. Dwa, że zawsze przed odsłuchaniem książki czytanej, zwłaszcza takiej, której treści w wersji literkowej jeszcze nie miałem okazji poznać, mam obawy, czy głos i maniera interpretacyjna lektora przypadnie mi do gustu. No, ale gdy usłyszałem Leszka Filipowicza, już po chwili wiedziałem, że co najmniej nie będzie źle.

Fantastykę w moim odczuciu trudno już dłużej nazywać gatunkiem literackim czy filmowym, skoro jej części składowe, takie jak fantasy, horror czy SF, też są definiowane jako gatunki. Może...

Grażyna | 2014-10-03

Alek | 2013-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Niektóre z opowiadań lepsze, niektóre gorsze. Jedne krótsze, drugie dłuższe. Ale prawie w każdym z opowiadań znajdziemy charakterystyczną dla Ziemkiewicza, bezlitosną wizję świata zbrukanego słabościami ludzi, parszywościa polityki, mrocznych tajemnic...

nemezis87 | 2012-05-13
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 13 maja 2012

Mój pierwszy kontakt z literaturą z pogranicza political - fiction i pierwszy kontakt z Ziemkiewiczem i od razu strzał w dziesiątkę! Bardzo dobry zbiór opowiadań! Jedynie ,,Cała kupa wielkich braci" podobała mi się mniej, ale reszta jest po prostu fenomenalna! Świetne pomysły, genialne w swojej prostocie, wyzyskanie tego co wszyscy znamy i tego co wszystkich nas otacza, na co wszyscy klniemy, czasem jak jeden z bohaterów - Svarovski - siarczyście ;) Wytłumaczenie fenomenu ojca Rydzyka, o przepraszam - ojca Grzybowskiego vel Grzyba tak mnie rozśmieszyło, że pomimo tego, że czytałam sobie w parku, w otoczeniu ludzi, parsknęłam gromkim śmiechem :)
BARDZO dobra proza: ironiczna, zjadliwa, pełna humoru, napisana soczystym i świetnym literackim językiem i pełna odwołań intertekstualnych.

Jedna z ostatnich scen - wyraźna aluzja do zakończenia Roku 1984 Orwella - majstersztyk! POLECAM, przez duże P i całą resztę liter :)

Anna Koniec | 2015-12-21
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Ziemiański w stałej formie. Zgorzkniały trochę, bystry obserwator rzeczywistości, przerabiający tę rzeczywistość ze złośliwym uśmiechem chochlika.

Tak, lubię jego opowiadania. Lubię jego eseje polityczne bardziej, bo są bardziej szczere.

Ale każdemu, kto lubi spojrzeć na rzeczywistość kątem przymrużonego oka, (a kto przy okazji nie jest zbyt zamknięty po lewej stronie sztucznego muru przekonań), opowiadania sprawią troche gorzkiej przyjemności. Jak gorzka czekolada.

JakubOktaw | 2012-11-19
Przeczytana: 20 października 2012

Mocne, pouczające i wciągające. Ziemkiewicz jak zwykle idzie pod prąd głównych nurtów myślowych i wplata w swoje opowiadania ostry i trafny komentarz do naszej rzeczywistości.

Robert | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 09 marca 2014

Chciałoby się rzec autorowi:
"Rafał daj sobie spokój z beletrystyką. Literatury nie stworzysz, a jedynie pogłębiać się będzie Twoja niechęć do Sapkowskiego".

VirgoCe | 2014-10-16
Przeczytana: 16 października 2014

Nierówna to książka, oj nierówna. Albo inaczej - podzielona na trzy części, z czego pierwsza zawiera opowiadania najpóźniej napisane. I opowiadania te, pobrzmiewające mocno Pilipiukiem i Lewandowskim (z czasów Noteki 2015), o dziennikarzu Rafale Aleksandrowiczu, są chyba piętą achillesową zbioru. Nie są to złe opowiadania, co to to nie (w końcu nominacje do Zajdla nie biorą się z powietrza). Ale czytane ciągiem nie dają już takiej satysfakcji z lektury (rada: dzienny odstęp wystarcza by cieszyć się pomysłem i wykonaniem).
Natomiast pozostałe dwie części, zawierające starsze opowiadania, zdecydowanie lepiej się bronią. I chociaż niektóre z nich mogą się wydać błahe (szczególnie dwa ostatnie opowiadania zbioru), to jednak doskonałe pióro autora wynagradza te niedostatki.

Dreddenoth | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Ot kilka luźno powiązanych ze sobą opowiastek, jedne głowy nie urywają inne trochę lepiej, niektóre dobre. Urzekło mnie że wszystko jest zrobione w Polsce miła odmiana