Wilki i Orły

Wydawnictwo: Red Horse
historyczna

Kto tak naprawdę stoi za tragedią w Biesłanie? Żołnierze, terroryści, bojownicy o wolność, podwójni agenci i odpowiedni ludzie na stanowiskach. Rafał Dębski, znany ze swojej twórczości fantasy tym razem wkracza na grunt historii najnowszej. Sam środek konfliktu Rosji i Czeczenii. Walka toczy się o wolną Republikę Iczkerii, wartości religijne oraz zachowanie własnej tożsamości i przekonań. Ale...

Kto tak naprawdę stoi za tragedią w Biesłanie?

Sam środek konfliktu Rosji i Czeczenii. Walka toczy się o wolną Republikę Iczkerii, wartości religijne oraz zachowanie własnej tożsamości i przekonań. Ale walka ma także drugie dno - handel narkotykami, pieniądze z niezbyt czystych interesów, zwykłe ambicjonalne starcia. To, czego chcą ci na górze, nie zawsze pokrywa się z tym, czego pragną zwykli żołnierze.

To pierwsza w Polsce powieść wykorzystująca wydarzenia, które znamy z pierwszych stron gazet. Błyskawiczne zwroty akcji i wnikliwy opis sytuacji, także politycznej sprawiają, że "Orły i Wilki" znajdują się w czołówce rodzimej produkcji spod znaku sensacji.

Krzysztof | 2015-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Wilki i Orły to powieść miałka pod każdym względem, fabularnym, emocjonalnym i stylowym. Dębski wyjątkowo przeciętnie radzi sobie z pisaniem książek. Trzecie spotkanie i trzeci zawód. Do rąk dostałem krótką powieść z pociętymi, mało interesującymi wątkami i bezbarwnymi postaciami. Trudno szukać w niej napięcia czy głębi, a autor na każdej stronie stara się udowodnić, że na temacie zjadł zęby. Nie poczułem wcale klimatu Kaukazu. Jeszcze gorzej sprawa wygląda z akcją, opisy której są wręcz straszne. Dębski na siłę stara się upchać jak najwięcej, ale opisy potyczek śmieszą, a nie powinny. W dodatku na siłę dodany Polak i kuriozalna, żenująca scena rozmowy telefonicznej Putina. Tylko znośny epilog, bo nie zakończenie ratuje trochę tą książkę.

Paweł | 2012-04-29
Przeczytana: 12 maja 2012

Powieść z głową ale bliższa temu co można by uważać za powrót na tarczy.

WILKI:

Wyczuwa się w tej książce pewne odstępstwo od szablonowości jaką odznaczają się podobne sensacje. Autor nie postępuje rokendrolując w prosty sposób by chwilą wstępu, czyli introdukcji wcisnąć w kleszcze pierwszej zwrotki, potupać z Czytelnikiem do chwytliwego refrenu, wrócić do następnej i tak dalej. Nie jest to jednak mocną stroną utworu. Kompozycja nie sprawia przykrego wrażenia chaosu ale nie jest też wymagającą intelektualnego wysiłku karkołomną serią misternie splatanych kolejnych sekwencji.

Nie poleciłbym tej książki jako wartej uwagi ze względu na treść podkreślającą i przybliżającą realia historii i czasu w jakiej rozpostarta została akcja utworu. Nie znajdzie Czytelnik w "Wilkach i orłach" niczego odkrywczego, tym bardziej części opisowych wydatniej traktujących o konflikcie rosyjsko-czeczeńskim. Oczywiście, książki o podobnym formacie często poprzestają na pobieżnym przybliżeniu tła...

Antoniuss | 2016-07-05
Przeczytana: 2014 rok

Zmęczony fantasy i opowiadaniami postanowiłem sięgnąć po coś współczesnego. Zdarzało mi się już wcześniej czytać książki Rafała Dębskiego, więc uznałem, że będzie to przejście możliwie łagodne. I muszę przyznać, że się nie zawiodłem. ,,Wilki i orły" towarzyszyły mi przez zaledwie parę godzin, ale lekkich i przyjemnych. Jest książka poświęcona współczesnej wojnie, jednak przedstawia ją w typowo przygodowy sposób: wojna narodowowyzwoleńcza w Czeczeni jest zarazem walką dobra ze złem (chociaż miano ,,złego" nie otrzymuje żadna z walczących stron, bardziej chodzi mi o uczestników walczących po obu stronach konfliktu), gdzie honor i odwaga mieszają się z sadystycznym okrucieństwem. Autor porusza trudne tematy - np. jak daleko można się posunąć dla dobra sprawy, ale zostały one przedstawione w bardzo płytki sposób, gdyż bohaterowie ani razu nie stanęli przed naprawdę trudnym dylematem moralnym - z każdej sytuacji mogli wyjść tak, że nadal czuli się patriotami i dobrymi ludźmi zarazem....

darek_lask | 2016-03-27
Przeczytana: 20 lutego 2016

Ze względu na tematykę - książka warta przeczytania. Ale na pewno nie wysłuchania - pan Holland absolutnie mi "nie leży" jako lektor.

Anna Koniec | 2015-10-14
Na półkach: Rok 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 11 października 2015

Dębski radzi sobie świetnie z zawiązaniem akcji i jej rozwojem.

Książka trzyma w napięciu, ale porusza też bardzo ważne kwestie: kto jest wrogiem, kto jest "tym złym", a kto ofiarą? Bardzo dobrze, że autor nie udzila odpowiedzi, a miesza, miesza, miesza...
W czasie kiedy media dają złudne poczucie prostoty stosunków międzynarodowych, klarowny obraz: ci są źli, to terroryści, to bandyci, ci chcą władzy nad światem, ci chcą śmierci niewiernych... - potrzeba książek, które otwierają oczy na cały skomplikowany system, w którym ofiara staje się katem, ale dalej inni szatani są tu winni.

Zawiodło mnie zakończenie, wydaje się, jakby autorowi zabrakło czasu I musiał szybko zamknąć projekt. Ale mimo to - polecam tę książkę. Teraz, gdy sprawa uchodźców znów zwróciła ślepe oczy Zachodu na świat islamu - tym bardziej.

Pablos | 2011-10-02
Przeczytana: 02 października 2011

Myślałem, że będzie to coś na miarę przygód agenta Wrońskiego, znanego z trzech świetnych powieści tego autora. Ale niestety nie potrafiłem się wczuć w kaukazkie political fiction, ledwo dotarłem do końca.

Anna Koniec | 2016-11-16
Przeczytana: styczeń 2016

Ciekawa o tyle, że temat ciekawy. Wojna w Czeczenii i w ogóle - sytuacja Czeczenii jest bardzo trudna. Ale nie wie się o niej zbyt wiele. Obecnie próżno szukać informacji w mediach, nie sposób dowiedzieć się dokładniej...

Dlatego książkę Dębskiego cenię nawet pomimo jej oczywistych braków. Okrucieństwo opisów nie zraża tak bardzo (czytałam książki ze wspomnieniami tych, co przeżyli II WŚ na Wschodzie, Wołyń... okrucieństwo jest wiarygodne). Postaci - że płaskie? Trudno. Bywaja i takie.

Bogdan Brykman | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

Rosja , Czeczenia czyli kto tak naprawdę jest najważniejszą osobą która ma największe wpływy w tamtym rejonie. Książka jest osadzona w najnowszych wydarzeniach które są związane z terroryzmem oraz agencjami wywiadowczymi.

ibris | 2016-01-14
Przeczytana: 26 października 2014

Książka wciągająca czytelnika w świat jaki niedawno był na ustach całego świata a dziś zapominamy o tych wydarzeniach i niczego to nie nauczyło ludzi.

Robert | 2011-05-24
Przeczytana: 2007 rok

Warto sie zapoznać z historią Afganistanu.