Galeria złamanych piór

Wydawnictwo: Fabryka Słów
83-89011-32-8

Galeria złamanych piór to świetna pozycja dla wszystkich, którym chodzi po głowie pomysł na książkę. Pod tym metaforycznym tytułem (metafory są niebezpieczne!) kryje się bardzo oryginalny poradnik na temat „Jak już musisz – to pisz”. Autor – uznany i publikujący od dwudziestu lat pisarz – w krótkich felietonach stara się przybliżyć ewentualnym kolegom po piórze pułapki tego zawodu i tej – dla...

Pod tym metaforycznym tytułem (metafory są niebezpieczne!) kryje się bardzo oryginalny poradnik na temat „Jak już musisz – to pisz”. Autor – uznany i publikujący od dwudziestu lat pisarz – w krótkich felietonach stara się przybliżyć ewentualnym kolegom po piórze pułapki tego zawodu i tej – dla idealistów – drogi zarobkowania. Kochani! – mówi. – Nie ma lekko! Albo ciężko pracujecie przez kilkanaście lat, albo… kupicie moją książkę i może zostaniecie stolarzem?

Czy jesteś dobrym materiałem na pisarza? Sprawdź!

Nie chcesz pisać? Przeczytaj dla świetnego humoru i stylu autora!

Zbiór felietonów, publikowanych w „Feniksie” i „Science Fiction” oraz trzy niepublikowane krótkie opowiadania.

Nasz rodzimy rynek obfituje w książki, które wyszły kiedyś jednym nakładem i dziś w pierwszym obiegu są niedostępne. Pewnie każdy z Was taką perełkę na swojej liście ma - czy to nazwiemy "poszukuję/ chcę mieć", czy "do kupienia" czy oryginalniej. W tym przypadku poprzeczka postawiona była jeszcze wyżej - książka "Galeria złamanych piór" jest niedostępna w żadnym z salonów Empik, Matras, czy księgarniach internetowych, w obiegu wtórnym pojawiająca się również sporadycznie. Nic, tylko chwycić w łapę "przeddzidzie śróddzidzia", założyć wygodne buty i wyruszyć na "tour de antykwariat" z nadzieją, że się poszczęści.

Zbiór felietonów publikowanych niegdyś w magazynie fantastycznym "Feniks" jest jedną z takich książek. Feliks W. Kres, pisarz znany między innymi dzięki cyklowi powieściowemu ze świata Szerni i Szereru, tym razem serwuje czytelnikowi oryginalny, daleki od przygłupich i wyssanych z palca rad poradnik poświęcony zawodowi pisarza i pisarstwu - temu "do szuflady" i...

Wilddancer | 2011-02-10
Na półkach: Przeczytane, Polskie

Bardzo udany zbiór felietonów, który czyta się jednym tchem. Doskonale, lecz żartobliwie i przyjaźnie gasi zapał młodocianych grafomanów (udało mi się tego doświadczyć na własnej skórze). Autor jest niezwykle inteligentny i zabawny, a jego styl pisania lekki, wyjątkowo przyjemny w odbiorze, nierzadko naszpikowany również autoironią (miła jest świadomość, że autor podchodzi do siebie z dystansem, a nie tylko szydzi z innych).

Polecam zarówno młodym grafomanom, jak i ludziom, którzy cenią sobie błyskotliwe poczucie humoru i inteligencję (jedno nie wyklucza drugiego, rzecz jasna), bo ta wręcz wycieka z każdej strony tej książki.

Sylwek | 2015-08-09
Przeczytana: 26 lipca 2015

Wśród miłośników książek nierzadko znaleźć można osoby, które w pewnym momencie postanawiają spróbować swoich sił w pisaniu. Niestety, czasem talent i ciężka praca nie wystarczą, by samodzielnie doszlifować swój warsztat i móc śmiało skierować swe kroki do czołowych wydawców - niekiedy potrzebna jest pomoc osoby z zewnątrz; kogoś doświadczonego, kto krytycznym okiem oceni dorobek autorski nowicjusza i udzieli kilku cennych wskazówek. Swego czasu takiej właśnie roli podjął się Feliks W. Kres.

Na “Galerię złamanych piór” składają się trzy części. Pierwsza, “Kącik złamanych piór”, to przedruk rubryki publikowanej najpierw w miesięczniku “Fenix”, a następnie w “Magii i Mieczu” - jej założeniem było udzielanie ogólnych porad początkującym pisarzom, niekiedy krótka ocena ich prac i jednocześnie prowadzenie nieustannego dialogu z czytelnikami. Druga część, “Galeria osobliwości”, w założeniu miała być miejscem, w którym Feliks W. Kres okraszałby swoim komentarzem teksty dziwne, by w ten...

paulinkalinka | 2013-09-06
Przeczytana: 23 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To nie jest poradnik typu, jak pisać. To nie jest nawet poradnik. To powielenie dwóch rubryk Feliksa Kresa, w których Kres komentuje nadesłane do niego prace początkujących pisarzy. Każdy odcinek zaopatrzony jest w uwagi pana Kresa i przykłady jak-nie-pisać pochodzące z nadesłanych tekstów. Autor nie szczędzi słów krytyki dosadnie wytykając błędy.

Nudne? Wcale nie! Ciekawe, zabawne, pokazujące kilka uwag o pisaniu, o tym, że to nie jest dochodowy ani łatwy kawałek chleba. A najważniejszym przesłaniem, wg mnie, jest to, że nie ma obowiązku bycia pisarzem.

Pisarz musi się borykać z pomysłem, fabułą, bohaterami, metaforami, przymiotnikami, zaimkami i językiem w ogóle. Do tego jeszcze styl. I ZERO quasi-neologizmów. Po prostu: Obszedłem ławkę. Żadnego: Ławka została przeze mnie… (i to coś w wykropkowanych miejscach to quasi-neologizm).

Lulu | 2016-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2016

Ciekawy, zabawny i pouczający zbiór felietonów, mówiący o tym jakie błędy najczęściej popełniają początkujący pisarze. Po przeczytaniu zrozumiałam, jak ciężkim jest ocenianie twórczości ludzi, którzy mają duże marzenia, ale niewielkie umiejętności, za co mam ogromny szacunek i podziw dla Kresa. Co prawda, wielu krytykowało jego osądy twierdząc, że są one wielce krzywdzące, jednak moim zdaniem (co wynika z przytaczanych przez niego przykładów i fragmentów prac) po pierwsze są uzasadnione, po drugie człowiek, który oczekuje oceny nie powinien obrażać się jeśli ocenę dostaje, nawet jeśli daleko jej do spełnienia jego oczekiwań.
Bardzo podoba mi się to, że autor niczego nam nie narzuca, poza kilkoma karygodnymi błędami, w większej mierze stylistycznymi i językowymi, nie nakłada na nowych twórców żadnych pisarskich ograniczeń. Feliks pokazuje zdrowe podejście do sztuki i rozrywki. Wolność, ale w granicach przejrzystości w odbiorze i dobrego smaku.

Pete489 | 2014-07-16

Książka podwyższa wyczucie słowa pisanego na poziomie podstawowym.

Zaprezentowano nieudane (i bardzo nieudane) próby literackie młodych twórców wraz z krótkim a treściwym komentarzem Kresa.

Książkę można traktować na kilka sposobów, jako:
1. Rozrywka "na wesoło", dzięki lekturze niedorzecznych łamańców językowych adeptów pisarstwa;
2. Podręcznik dla początkujących pisarzy, aby w hipotetycznej skali umiejętności językowej (0-10) wskoczyć np. od razu na poziom 2 lub 3, dzięki uniknięciu przedstawionych najczęściej popełnianych błędów;
3. Źródło wiedzy dla czytelnika, aby stał się on choć odrobinę "wykształconym" krytykiem.

Polecam!

Stagerlee | 2014-01-16
Przeczytana: 2013 rok

Fenomenalnie napisane dzieło, ilustrujące jak "nie pisać", na co zwracać uwagę oraz co robić, by twoje "dzieło" miało ręce i nogi. Okraszone dowcipnymi, nie raz i kąśliwymi uwagami. Sądzę, że każdy, który tzw. łapie się za pióro, powinien tę książkę posiadać we własnej biblioteczce. Bardzo polecam:)

Joanna | 2010-07-25

Warto przeczytać jak ktoś ma w planach napisanie książki. Ja przeczytałam przed napisaniem, ale tu chodzi o książki z bohaterami, (a ja napisałam o wiedzy)akcją itp. Przyda mi się ta wiedza jak kiedyś będę pisać kryminał.

Pan_Berbelek | 2011-07-05

Lektura przyzwoita. Lubię Kresa, ale bardziej w Szerni.
Że pisarzem nie będę wiedziałem już jakiś czas temu, teraz wiem też dlaczego :]

Nyx | 2010-03-06

Chcesz coś napisać? Najpierw przeczytaj tę książkę i... może zostań ślusarzem?

Kurs Kreatywnego Pisania - lekcja 7

Udostępniamy ostatni, siódmy rozdział Kreatywnego Kursu Pisania Miasta Literatury UNESCO zatytułowany Jak znaleźć wydawcę? O cenie sławy opowiada Małgorzata Halber, a Magdalena Dębowska przestrzega o tym, żeby uważnie czytać umowy z wydawcą.

Kurs Kreatywnego Pisania - lekcja 5

Udostępniamy kolejny, piąty już rozdział Kreatywnego Kursu Pisania Miasta Literatury UNESCO zatytułowany Co to znaczy „mieć dobry styl”? Jesteście ciekawi jak z językiem radzą sobie Paweł Potoroczyn i Ziemowit Szczerek? No to sprawdźcie!