Cham niezbuntowany

- Kategoria:
- publicystyka literacka, eseje
- Wydawnictwo:
- Fabryka Słów
- Data wydania:
- 2020-05-29
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-05-29
- Liczba stron:
- 391
- Czas czytania
- 6 godz. 31 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379645640
- Tagi:
- Ziemkiewicz Polska Polacy naród eseje literatura polska
Polakom cholernie brak dziś poczucia godności.
Jesteśmy tu od tysiąca lat. Stworzyliśmy państwo, do którego ze wszystkich stron świata, z zachodu, wschodu i południa, ciągnęli ludzie, jak do ziemi obiecanej.
A teraz byle łajza z Holandii czy Luksemburga pozwala sobie traktować nas jak małpy, które ledwo co zlazły z drzewa?! Stawiać nas do pionu, pouczać, wychowywać obietnicami szklanych paciorków i straszeniem „sankcjami”?
I nasze tak zwane elity płaszczą się przed każdą taką łajzą z obrzydliwym służalstwem, prosząc, żeby Europa zechciała łaskawie jakoś przywołać do porządku tę polską hołotę, bo im się ona wyrwała spod kontroli i nie chce słuchać?
Czas, kiedy mogliśmy sobie pozwolić na leżenie i rekonwalescencję mija, kończą się światowe koniunktury, zaczynają prawdziwe schody, coraz bardziej strome. Trzeba ruszyć tyłek, przypomnieć sobie „czym tobie być, o czym tobie marzyć, śnić”.
O tym jest ta książka.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Ziemkiewicz o polskim mentalu
„Wyrzućmy z głów ten gąsior, przy którym nas przez wieki chłostano i upokarzano. Zbuntujmy się wreszcie. Jeśli jeszcze nie dość mamy powodów, to na co, u cholery, czekamy?
Pierwszym warunkiem, żeby przestać być pachołkiem, jest przestać samemu się nim czuć”.
Rafał A. Ziemkiewicz to znany polski dziennikarz, pisarz i publicysta. Jest osobą nieco kontrowersyjną, głównie za sprawą dosadnego języka, jakim się posługuje. Z jego głośnych książek można wymienić, chociażby „Michnikowszczyznę. Zapis choroby”, czy „Czas wrzeszczących staruszków”. Jednocześnie Ziemkiewicz jest obserwatorem i komentatorem bieżącej sytuacji politycznej.
Nakładem wydawnictwa Fabryka Słów ukazała się właśnie jego najnowsza książka pod tytułem „Cham niezbuntowany. Rzecz o polskim mentalu”. Autor chwali się w mediach społecznościowych, że jest to najlepiej sprzedający się tytuł w Polsce. O czym więc traktuje ta publikacja? Czy warto po nią sięgnąć? Czy Rafał A. Ziemkiewicz rzeczywiście pisze o „polskim mentalu”?
Po skończonej lekturze mam nieco mieszane uczucia. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że autor nie jest historykiem. Ziemkiewicz ukończył filologię polską, tymczasem w swojej książce co rusz w sposób autorytatywny dokonuje interpretacji polskiej historii. Niemniej jednak do wielu jego stwierdzeń i ocen naszej przeszłości można mieć wątpliwości. Najnowsze ustalenia
i interpretacje polskich historyków wprost przeczą niektórym twierdzeniom Ziemkiewicza. Zaskakujące, jak w wielu kwestiach autor podąża za linią obowiązującą w Polsce Ludowej.
Sam książka podzielona jest na dziewięć rozdziałów. Niektóre z nich otrzymały bardzo kontrowersyjne tytuły, co oczywiście było świadomym zabiegiem pisarza. Dzięki temu książka zyskała duży rozgłos i niejako darmową reklamę.
Spójrzmy na niektóre ich tytuły: „niewolnicy w ojczyźnie wolności”, „żydowski raj i żydowskie piekło”, czy w końcu „antysemityzm, z którego powinniśmy być dumni”. Jednak paradoksalnie najwięcej problemów ma Ziemkiewicz z historią Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Twierdzi on, że taka organizacja państwa o pięćset lat wyprzedzała Unię Europejską (nie będziemy w tym miejscu toczyć dyskusji, czy jest to, aby na pewno trafna ocena). Jak bowiem pogodzić oczywiste sprzeczności, że oto powstało państwo, „do którego ze wszystkich stron świata z zachodu, wschodu i południa, ciągnęli ludzie jak do ziemi obiecanej”, państwo chlubiące się wolnością i tolerancją dla wszystkich, a jednocześnie państwo bazujące na pańszczyźnie chłopów, niesprawności i nieskuteczności władzy, co w efekcie doprowadziło do jego upadku. Porównując Rzeczpospolitą Obojga Narodów ze Szwajcarią i krytykując tę pierwszą, że straciła niepodległość, podczas gdy Szwajcaria trwała i jest obecnie jednym z najbogatszych państw na świecie to już naprawdę nadużycie. Można powiedzieć o mnie, że jestem takim samym historykiem jak Ziemkiewicz, ale jako żywo nie spotkałem się z takim porównaniem. Czy w ogóle przyszło ono komuś do głowy? Przecież żadne państwo nie jest osobnym bytem, trzeba brać pod uwagę uwarunkowania zewnętrze, sąsiadów itp. Historia to nie laboratorium, że w sposób sztuczny można zestawić ze sobą dzieje Polski i Szwajcarii tak, jak to dla autora akurat wygodne. Zupełnie na ironię zakrawa fakt, że autor tymi słowami sam sobie przeczy. Oto bowiem postuluje teraz, abyśmy porzucili „zgniły” Zachód i zwrócili się ku Wschodowi. Abyśmy byli Zachodem dla Wschodu. Aby mieszkańcy Ukrainy i Białorusi używali polskiej waluty, korzystali z polskich banków (są w ogóle takie?) i pracowali w polskich firmach (podobne pytanie?). Przecież dokładnie tym samym była owa Rzeczpospolita Obojga Narodów. Niestety, nie przyniosło jej to sukcesu, za to Szwajcaria to wiadomo.
Podobnie z Grossem i Grabowskim. Ziemkiewicz mocno krytykuje ich za to, że zajmują się historią nie będąc historykami z wykształcenia. Na ironię zakrawa fakt, że autor robi dokładnie to samo.
„Cham niezbuntowany” to książka przede wszystkim zmuszająca do myślenia. Autor prowokuje, stawia śmiałe tezy i kontrowersyjne oceny. Ilekroć recenzuję takie książki to zawsze zachęcam
do uważnej i krytycznej lektury. Nie przyjmujmy niczego na wiarę. Pamiętajmy, że Rafał Ziemkiewicz nie jest profesorem historii, a jego książka to nie dzieło naukowe. To publicystyka, słowna szermierka. Cenna tym bardziej, kiedy wywołuje u czytelnika refleksje i zmusza do pogłębienia tematu.
Czy warto sięgnąć po ten tytuł? Oczywiście tak. Powinni to zrobić wszyscy interesujący się polską polityką i rzeczywistością, która nas otacza. Zachęcam.
Wojciech Sobański
Popieram [ 9 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Lubię czasami wychodzić spoza mojej bańki informacyjnej, dlatego postanowiłem sprawdzić o co chodzi z tym Ziemkiewiczem.
Teraz wiem, że mam z nim problem. Z jednej strony celnie zauważa patologie lewicy, elity oraz EU. Słusznie wytyka nam, Polakom, nasze narodowe kompleksy niższości, mimo, że mamy często dużo jaśniejszą historię niż nasi sąsiedzi. Odwołania do przeszłości są niezmiernie ciekawe i dające do myślenia.
Z drugiej jednak strony autor bywa stronniczy, widzi tylko jedną stronę medalu, pomija masę różnych aspektów, prawicy praktycznie nie rusza, choć ta ma tyle samo za uszami co lewica. W dodatku bardzo łagodnie obchodzi się z PiSem, który zasługuje na dużo surowsze oględziny.
Mimo wszystko warto było zderzyć się z trochę innym światopoglądem, bowiem na niektóre sprawy można spojrzeć pod innym kątem.
Lubię czasami wychodzić spoza mojej bańki informacyjnej, dlatego postanowiłem sprawdzić o co chodzi z tym Ziemkiewiczem.
więcej Pokaż mimo toTeraz wiem, że mam z nim problem. Z jednej strony celnie zauważa patologie lewicy, elity oraz EU. Słusznie wytyka nam, Polakom, nasze narodowe kompleksy niższości, mimo, że mamy często dużo jaśniejszą historię niż nasi sąsiedzi. Odwołania do przeszłości...
Bardziej kontynuacja wątków z poprzednich książek niż jakaś nowa treść. Tutaj wiele poruszonych w innych książkach elementów pokazano w sposób precyzyjniejszy i dodano trochę argumentów opartych na źródłach historycznych i polskiej literaturze. Wbrew tytułowi książka bardziej skupiona jest na warstwach przewodzących, czyli polskiej inteligencji. Analizuje się jej istnienie od szlachty przez lata wielkości i upadek. Dla autora historia ta jest niezwykle ważna dla ustalenia tego jak myślą Polacy i jak rozumieć główny konflikt polityczny w Polsce. Większość tez mocno kontrowersyjnych i niezbyt dobrze uargumentowanych. Dodatkowo książka wbrew pozorom mocno antykonserwatywna.
Bardziej kontynuacja wątków z poprzednich książek niż jakaś nowa treść. Tutaj wiele poruszonych w innych książkach elementów pokazano w sposób precyzyjniejszy i dodano trochę argumentów opartych na źródłach historycznych i polskiej literaturze. Wbrew tytułowi książka bardziej skupiona jest na warstwach przewodzących, czyli polskiej inteligencji. Analizuje się jej istnienie...
więcej Pokaż mimo toŚrodkowa część książki skupiająca się na narodzie na Ż trochę toporna do przetrawienia. Ogólnie typowy Ziemkiewicz - ale miewał wybitniejsze spostrzeżenia i dużo przejrzyściej je przedstawiał.
Środkowa część książki skupiająca się na narodzie na Ż trochę toporna do przetrawienia. Ogólnie typowy Ziemkiewicz - ale miewał wybitniejsze spostrzeżenia i dużo przejrzyściej je przedstawiał.
Pokaż mimo toKsiążka raczej dla fanów autora którzy znają inne jego publikacje. Pozostali mogą być zawiedzeni. Ocena sytuacji politycznej często trafna, ale zdarzają się kwestie mocno polemiczne, z którymi trudno się zgodzić.
Książka raczej dla fanów autora którzy znają inne jego publikacje. Pozostali mogą być zawiedzeni. Ocena sytuacji politycznej często trafna, ale zdarzają się kwestie mocno polemiczne, z którymi trudno się zgodzić.
Pokaż mimo toAutor postanowił zanalizować, dlaczego Polacy są jacy są. Dlaczego imponują nam cudze wzorce, dlaczego uważamy je za lepsze, a przede wszystkim dlaczego się wstydzimy i skąd nam się ten wstyd wziął. Zdaniem felietonisty wstydzimy się wszystkiego. Przeszłości, antysemityzmu, braku wykształcenia, pochodzenia, dorabiania się majątku. Skąd nam się to wzięło. A z historii właśnie. Z tego, że Rzeczpospolita była unią narodów, w której istotne było poczucie polskości a nie przynależność do narodu polskiego. No i z tego, że cham się nie zbuntował. Dlaczego? Chcecie wiedzieć - poczytajcie. Wywody autora poparte są cytatami zarówno z XVIII-wiecznych pamiętników, jak i współczesnych wypowiedzi historyków i polityków różnych frakcji. Można się z nim nie zgadzać, można dyskutować, ale poczytać i zastanowić się warto. Książka trochę przegadana, zasypana wymyślonymi przez pana Ziemkiewicza sformułowaniami, niemniej jednak bez pieniactwa mówiąca o różnych sprawach. Polecam.
Autor postanowił zanalizować, dlaczego Polacy są jacy są. Dlaczego imponują nam cudze wzorce, dlaczego uważamy je za lepsze, a przede wszystkim dlaczego się wstydzimy i skąd nam się ten wstyd wziął. Zdaniem felietonisty wstydzimy się wszystkiego. Przeszłości, antysemityzmu, braku wykształcenia, pochodzenia, dorabiania się majątku. Skąd nam się to wzięło. A z historii...
więcej Pokaż mimo toSłabsza pozycja u Ziemkiewicza. Jak zwykle sporo celnych spostrzeżeń, ale w większości to gonienie własnego ogona.
Słabsza pozycja u Ziemkiewicza. Jak zwykle sporo celnych spostrzeżeń, ale w większości to gonienie własnego ogona.
Pokaż mimo toWątki historyczne po łebkach, aktualne wątki polityczne językiem trochę ciut za telewizyjnym i przerysowanym. Właściwie to spodziewałem się czegoś innego, bo czyta się Ziemkiewicza jakby się słuchało filmiku-komentarza z jutuba. Co do przesłania to właściwie się zgadzam, że warto by było przestać się oglądać na innych i robić świat i Polskę po swojemu, przy czym Ameryki tym stwierdzeniem autor nie odkrywa. Dla mnie pozycja "średnia".
Wątki historyczne po łebkach, aktualne wątki polityczne językiem trochę ciut za telewizyjnym i przerysowanym. Właściwie to spodziewałem się czegoś innego, bo czyta się Ziemkiewicza jakby się słuchało filmiku-komentarza z jutuba. Co do przesłania to właściwie się zgadzam, że warto by było przestać się oglądać na innych i robić świat i Polskę po swojemu, przy czym Ameryki tym...
więcej Pokaż mimo tonie da się, niestety, tej pozycji nazwać jakąkolwiek analizą polityczną ani społeczną. Ziemkiewiczowi brakuje odwagi czy też introspekcji, żeby stawić czoła wszystkim skomplikowanym aspektom polskości, a te, które stara się analizować, pozostają niezgłębione, a autor nie wyciąga żadnych ciekawych wniosków. książka niestety jedynie dla już przekonanych do Ziemkiewicza i jego ideologii
nie da się, niestety, tej pozycji nazwać jakąkolwiek analizą polityczną ani społeczną. Ziemkiewiczowi brakuje odwagi czy też introspekcji, żeby stawić czoła wszystkim skomplikowanym aspektom polskości, a te, które stara się analizować, pozostają niezgłębione, a autor nie wyciąga żadnych ciekawych wniosków. książka niestety jedynie dla już przekonanych do Ziemkiewicza i jego...
więcej Pokaż mimo toDużo Ziemkiewicza w Ziemkiewiczu, a to zawsze dobrze.
Dużo Ziemkiewicza w Ziemkiewiczu, a to zawsze dobrze.
Pokaż mimo toInteresująca książka wyjaśniająca obecną sytuacje polityczną w Polsce z punktu widzenia uwarunkowań historycznych głownie wydarzeń ostatnich lat, ale są tez odniesienia do dalszej przeszłości.
Interesująca książka wyjaśniająca obecną sytuacje polityczną w Polsce z punktu widzenia uwarunkowań historycznych głownie wydarzeń ostatnich lat, ale są tez odniesienia do dalszej przeszłości.
Pokaż mimo to