Cham niezbuntowany

Fabryka Słów
2020-05-29
2020-05-29
Ziemkiewicz Polska Polacy naród eseje literatura polska

Okładka książki System. Od Lenina do Putina Grzegorz Braun, Rafał Otoka-Frąckiewicz
Ocena 7,0
System. Od Len... Grzegorz Braun, Raf...
Okładka książki Kościół ma być przezroczysty Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tomasz P. Terlikowski
Ocena 7,4
Kościół ma być... Tadeusz Isakowicz-Z...

Oficjalne recenzje i

Ziemkiewicz o polskim mentalu

Link do recenzji

518 74 400

Lubię czasami wychodzić spoza mojej bańki informacyjnej, dlatego postanowiłem sprawdzić o co chodzi z tym Ziemkiewiczem.
Teraz wiem, że mam z nim problem. Z jednej strony celnie zauważa patologie lewicy, elity oraz EU. Słusznie wytyka nam, Polakom, nasze narodowe kompleksy niższości, mimo, że mamy często dużo jaśniejszą historię niż nasi sąsiedzi. Odwołania do przeszłości są niezmiernie ciekawe i dające do myślenia.
Z drugiej jednak strony autor bywa stronniczy, widzi tylko jedną stronę medalu, pomija masę różnych aspektów, prawicy praktycznie nie rusza, choć ta ma tyle samo za uszami co lewica. W dodatku bardzo łagodnie obchodzi się z PiSem, który zasługuje na dużo surowsze oględziny.
Mimo wszystko warto było zderzyć się z trochę innym światopoglądem, bowiem na niektóre sprawy można spojrzeć pod innym kątem.

Bardziej kontynuacja wątków z poprzednich książek niż jakaś nowa treść. Tutaj wiele poruszonych w innych książkach elementów pokazano w sposób precyzyjniejszy i dodano trochę argumentów opartych na źródłach historycznych i polskiej literaturze. Wbrew tytułowi książka bardziej skupiona jest na warstwach przewodzących, czyli polskiej inteligencji. Analizuje się jej istnienie od szlachty przez lata wielkości i upadek. Dla autora historia ta jest niezwykle ważna dla ustalenia tego jak myślą Polacy i jak rozumieć główny konflikt polityczny w Polsce. Większość tez mocno kontrowersyjnych i niezbyt dobrze uargumentowanych. Dodatkowo książka wbrew pozorom mocno antykonserwatywna.

Środkowa część książki skupiająca się na narodzie na Ż trochę toporna do przetrawienia. Ogólnie typowy Ziemkiewicz - ale miewał wybitniejsze spostrzeżenia i dużo przejrzyściej je przedstawiał.

Książka raczej dla fanów autora którzy znają inne jego publikacje. Pozostali mogą być zawiedzeni. Ocena sytuacji politycznej często trafna, ale zdarzają się kwestie mocno polemiczne, z którymi trudno się zgodzić.

Autor postanowił zanalizować, dlaczego Polacy są jacy są. Dlaczego imponują nam cudze wzorce, dlaczego uważamy je za lepsze, a przede wszystkim dlaczego się wstydzimy i skąd nam się ten wstyd wziął. Zdaniem felietonisty wstydzimy się wszystkiego. Przeszłości, antysemityzmu, braku wykształcenia, pochodzenia, dorabiania się majątku. Skąd nam się to wzięło. A z historii właśnie. Z tego, że Rzeczpospolita była unią narodów, w której istotne było poczucie polskości a nie przynależność do narodu polskiego. No i z tego, że cham się nie zbuntował. Dlaczego? Chcecie wiedzieć - poczytajcie. Wywody autora poparte są cytatami zarówno z XVIII-wiecznych pamiętników, jak i współczesnych wypowiedzi historyków i polityków różnych frakcji. Można się z nim nie zgadzać, można dyskutować, ale poczytać i zastanowić się warto. Książka trochę przegadana, zasypana wymyślonymi przez pana Ziemkiewicza sformułowaniami, niemniej jednak bez pieniactwa mówiąca o różnych sprawach. Polecam.

Słabsza pozycja u Ziemkiewicza. Jak zwykle sporo celnych spostrzeżeń, ale w większości to gonienie własnego ogona.

Wątki historyczne po łebkach, aktualne wątki polityczne językiem trochę ciut za telewizyjnym i przerysowanym. Właściwie to spodziewałem się czegoś innego, bo czyta się Ziemkiewicza jakby się słuchało filmiku-komentarza z jutuba. Co do przesłania to właściwie się zgadzam, że warto by było przestać się oglądać na innych i robić świat i Polskę po swojemu, przy czym Ameryki tym stwierdzeniem autor nie odkrywa. Dla mnie pozycja "średnia".

nie da się, niestety, tej pozycji nazwać jakąkolwiek analizą polityczną ani społeczną. Ziemkiewiczowi brakuje odwagi czy też introspekcji, żeby stawić czoła wszystkim skomplikowanym aspektom polskości, a te, które stara się analizować, pozostają niezgłębione, a autor nie wyciąga żadnych ciekawych wniosków. książka niestety jedynie dla już przekonanych do Ziemkiewicza i jego ideologii

Dużo Ziemkiewicza w Ziemkiewiczu, a to zawsze dobrze.

Dużo Ziemkiewicza w Ziemkiewiczu, a to zawsze dobrze.

Interesująca książka wyjaśniająca obecną sytuacje polityczną w Polsce z punktu widzenia uwarunkowań historycznych głownie wydarzeń ostatnich lat, ale są tez odniesienia do dalszej przeszłości.