978-83-60383-78-0
opowiadania, sztuka

Białe szepty są owocem konkursu ogłoszonego przez Wydawnictwo Replika na opowiadanie dotykające w swej treści szeroko rozumianego zagadnienia sztuki i pracy twórczej. Spłynęło blisko sto prac, z których ostatecznie wybraliśmy zawartą w książce dwudziestkę. Byliśmy otwarci na wszelkie reprezentowane przez autorów konwencje, stąd zawarte w tomie opowiadania reprezentują szerokie spektrum – od...

Byliśmy otwarci na wszelkie reprezentowane przez autorów konwencje, stąd zawarte w tomie opowiadania reprezentują szerokie spektrum – od horroru, poprzez thriller, na fantasy czy niemal czystej baśni kończąc. Dwudziestu jeden autorów oferuje nam magiczną wędrówkę po krainie fantasmagorii, niesamowitości, zapomnienia i makabry. Dzięki nim wkroczymy w świat, w którym pozornie martwa sztuka zyskuje witalność. Wybierzmy się w podróż tam, gdzie podziwiane przez swych twórców artefakty zaczynają żyć własnym, skostniałym życiem. Gdzie, śniąc sen o sztuce, można przeżyć dzień w przestrzeni obrazu. Gdzie w sferze zawieszonej „pomiędzy” bohaterowie udają się w wędrówkę w poszukiwaniu siebie. Niech zbiór ten będzie pokusą, by dotknąć tego, co znane, jakby się to widziało po raz pierwszy.

Beata | 2014-09-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Sztuka oczami fantastów

Ponad rok temu Wydawnictwo Replika ogłosiło konkurs na opowiadanie „dotykające w swej treści szeroko rozumianego zagadnienia sztuki i pracy twórczej”. Spośród nadesłanych ponad stu prac wybrano dwadzieścia utworów, które składają się na niniejszą antologię. Antologię bardzo ciekawą, bo przede wszystkim różnorodną – opowiadania traktują o malarstwie, rzeźbie, teatrze, muzyce, literaturze i utrzymane są w różnych konwencjach: od baśni, po horror. I – co cieszy mnie najbardziej – niektóre utwory debiutantów dorównują poziomem pracom autorów już znanych.
Jednym z najlepszych opowiadań są w mojej ocenie „Szklane oczy” Tomasza Wróbla – utwór aż gęsty od symboliki, bezlitośnie ośmieszający schematy i tętniący humorem. Czegóż tu nie ma: Galatea i Pigmalion, Alicja z krainy czarów, Pinokio, Mała syrenka… Współczesna Galatea śladem szczura (niegdyś przewodnikiem do innego wymiaru był biały królik) wyrusza na poszukiwanie wiedźmy, mogącej obdarzyć ją człowieczeństwem....

Meszuge | 2013-12-24
Przeczytana: 13 stycznia 2011

Zbiór dwudziestu opowiadań, ponoć najlepszych z tych, jakie wpłynęły na konkurs Wydawnictwa Replika. Określenia „fantastycznych” nie należy traktować zbyt dosłownie, bo antologia zawiera zarówno horrory, fantasy, jak i thrillery, czy baśnie. Ich motywem przewodnim jest szeroko pojmowana sztuka. Zwykle chodzi o malarstwo, ale nie tylko.

Poziom ich jest różny, ale… nie zachwyciło mnie żadne z nich. Zwykle naiwne, z naciąganą fabułą, bywa, że po prostu nudne, takie, po których czytelnik beznamiętnie wzrusza ramionami. Nie polecam.

Januszz | 2012-04-30
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Zawartość zbioru została wyłoniona w drodze konkursu... Kolejny dowód na to, że takie inicjatywy są potrzebne :)