Dom na granicy światów: z rękopisu znalezionego w 1877 roku przez panów Tonnisona i Berreggnoga w ruinach na południe od wioski Kraighten a zachodniej części Irlandii

Wydawnictwo: Czytelnik
The House on the Borderland
corrum

"Dom na granicy światów" jest historią żyjącego na odludziu człowieka, który uświadamia sobie, że jego dom znajduje się na granicy świata rzeczywistego i jakiegoś innego wymiaru. Umożliwia mu to obserwowanie różnorodnych zjawisk kosmicznych, jak na przykład rozpad Układu Słonecznego. Niesamowite halucynacje bohatera czynią z tej nieco staroświeckiej powieści pasjonująca lekturę.

Meowth | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Jeśli - skuszony niebywale niską ceną - kupiłeś dom, o którym okoliczni wieśniacy mawiają, że zbudował go diabeł, musisz być przygotowany na wszystko. Podobnie jak główny bohater, który odwiedza inny wymiar, ogląda zagładę Układu Słonecznego i walczy z potworami dosłownie z piekła rodem.

Można tej opowieści zarzucić niejednolitość. Część pierwsza i trzecia to epickie, pełne rozmachu wizje, bliższe fantastyce; część środkowa, z jej szybszą akcją i atmosferą zagrożenia ze strony nieznanego - to już literatura grozy. Wygląda, jakby autor miał trzy niezłe pomysły na opowieści, ale z braku lepszego konceptu, umieścił je wszystkie razem w tej niewielkiej książeczce, wychodząc z założenia, że w domu na granicy światów może zdarzyć się wszystko i nic tu nie jest nie na miejscu. Wybaczmy mu ten chwyt, bo w zamian mamy jego niezwykłą pomysłowość i fantazję, dostrzegalne zwłaszcza w "kosmicznych" wizjach (choć ogólnie widać tu inspirację Wellsem).

Całość nieco trąci myszką, co nie dziwi -...

EwaWu | 2015-05-10
Przeczytana: 08 maja 2015

Najpierw intryguje. Nawet zaskakuje... tym, jak przyjemnie się ją czyta. Jednak z każdą kolejną stroną ciekawość owa w dość brutalny sposób konfrontowana jest z poczuciem zażenowania absurdalnością autorskich wymysłów.
Dodam, że ubóstwiam absurdystów. Wtedy, kiedy absurd jest sfunkcjonalizowany - kiedy służy zobrazowaniu jakiejś idei, zainspirowaniu do podjęcia nowatorskich myśli, zmianie perspektywy oglądu świata, gimnastyce intelektualnej czy też po prostu oryginalnej rozrywce.
Wciąż utrzymuję, że "Dom na granicy światów..." czyta się płynnie, książka nie męczy, uprzyjemnia lekturę dość fascynującą atmosferą, lecz jej potencjał uważam za zmarnowany. Rozczarowała mnie poziomem absurdu, który z opisanych przeze mnie powyżej sfer funkcjonalności uciekł raczej gdzieś bliżej otchłani żałości...
Szkoda.

Sheri | 2011-01-01

Powieść ma w sobie coś magnetycznego, co przyciąga i sprawia, że chce się przy niej wytrwać do końca. Czai się w niej pewna groza i tajemniczość. W miarę czasu narastają one, aż do finału. W sam raz, dla tych, którzy lubią Poe i Lovecrafta, w "Domu..." mieszankę obydwu. Ale to nie tylko sama historyjka z dreszczykiem, lecz ciekawe spojrzenie oczami bohatera na to, co się może stać z Ziemią, gdy jej czas dobiegnie końca.

Ciacho | 2011-09-13
Przeczytana: 13 września 2011

Opowieść o samotnym człowieku mieszkającym na odludziu,razem ze swoją siostrą i psem, który postanawia założyć dziennik,by móc się z nami podzielić tym, czego doświadczył w domu. :) Mowa o niezwykłych halucynacjach, które mu się pojawiały. Mamy tutaj jedne halucynacje z elementami horroru-straszne i trzymające w napięciu,tak bohatera, jak i samego czytelnika-a drugie zaś z elementami science fiction, gdzie razem ze starym człowiekiem jesteśmy świadkami niezwykłych,czasem nawet trudnych do ogarnięcia rozumem, zjawisk kosmicznych.

Książka na początku opisuje w jaki sposób rękopis trafił w ręce panów Tonnisona i Berreggnofa. W większości zaś prowadzona jest w narracji pierwszoosobowej, dzięki czemu możemy bardziej wczuć się w ten magiczny klimat, bo właśnie poznajemy halucynacje opisywane bezpośrednio przez bohatera i związane z tym emocje.

"Dom na granicy światów" jest całkiem dobrą,krótką i wpływająca na emocje odbiorcy książką. Ale skierowana jest chyba w głównej mierze do...

Katia | 2016-04-09
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Książka, mimo trochę przydługich opisów, jest bardzo wciągającą lekturą. Czyta się ją łatwo choć styl z przełomu XIX i XX wieku może wydawać się dość specyficzny. Zaskakuje w niej szczególnie dokładny opis różnorodnych zjawisk, które świadczą o wyjątkowej wyobraźni autora.
Polecam

Barcki | 2016-02-14

Powieść nie pozbawiona drobnych potknięć (vide przydługawe opisy) ale jednak stawiam jej solidne 10/10 a gdyby skala na to pozwalała, dałbym i więcej. Po przewałkowaniu kilkadziesiąt razy całej twórczości Lovecrafta, marzył mi się pisarz, który potrafiłby wziąć się za bary ze stylistyką kosmicznego horroru i wywindować ją do poziomu reprezentowanego przez dokonania jej protoplasty (w sumie chyba źle tutaj nakreślam literacką relację Lovecraft – Hudgson bo o ile dobrze mi wiadomo, to Lovecraft inspirował się Hudgsonem). No i w końcu udało mi się takiego odkrycia dokonać a wszystko dzięki allegro i za cenę dosłownie paru złotych. „Dom na granicy światów” zawiera wszystko to, co lovecraftowskie tygrysy lubią najbardziej – świetny, lekko oniryczny klimat grozy, poczucie osaczenia i miałkości głównego bohatera, szalonych bogów i inne wymiary. Choć słowo pisane Hodgsona jest bez wątpienia o wiele mniej kwieciste niż te, którym posługiwał się Lovecraft, to jednak ten pierwszy bez...

kasia_w07 | 2013-06-01

Zaczyna się jak rasowa powieść z dreszczykiem, jest wiekowy dom ze swoimi tajemnicami, posępny ogród, nieprzyjazny, zdeformowany krajobraz. I odizolowana w nim para staruszków musząca stawić czoła niepojętemu. Czy przeżycia jakich doświadczają to jedynie wynik halucynacji, szaleństwa, a może jedno z nich zdołało unieść „zasłonę niewiarygodności, która zaślepia umysł”. Horror bohatera nie tylko budzi w czytelniku napięcie. W pewnym momencie wywołuje wręcz egzystencjalne, metafizyczne pytania: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, kto i po co nas stworzył, jaka przyszłość czeka świat, wszechświat. Niektóre rozdziały przywodziły mi na myśl „2001: Odyseję Kosmiczną”. Nie dla niecierpliwych wielbicieli szybkich zwrotów akcji.

Jülka | 2013-12-28
Na półkach: Przeczytane, Groza, 2013
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Jest w tym tomie kilka wspaniałych lovecraftowskich - a może i oryginalniejszych - wizji, które w pewnym stopniu wynagradzają mozolne brnięcie przez rozległe jak kosmos opisy psychodelicznych podróży bohatera. Ogólnie obawiam się jednak, że należę do wymienionych w przedmowie "tych z was którym nie uda się wytropić zaciemnionego obrazu tego co potocznie nazywamy piekłem i niebem". Trop zgubiony ale łowy niepozbawione zachwytów.

kipog | 2013-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2013

Początek ok, ale w momentach kiedy autor opisuje swoje astralne podróże - cięzko przez to przejść. Ileż można czytać o tym jak żółta kulka zamienia się w zieloną, i "wieki zamieniają się w ery" :)

Nadolski | 2015-04-23
Przeczytana: wrzesień 2014

Najdziwniejsza książka jaką do tej pory czytałem. Dużo w niej tajemniczości. Dla ludzi z dobrze rozwiniętą wyobraźnią:)