Łazarz

Okładka książki Łazarz Lars Kepler
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Łazarz
Lars Kepler Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Joona Linna (tom 7) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
Joona Linna (tom 7)
Ślady zbrodni
Lazarus
Wydawnictwo Dolnośląskie
2019-04-24
2019-04-24
morderstwo dochodzenie Joona Linna

Koszmar powracający z mroku grobu

Cokolwiek by nie napisać i nie powiedzieć o tej książce to i tak za mało ale szczerze mówiąc nie jestem i nigdy nie będę obiektywna bo zakochałam się w całym cyklu i jest mi najszczerzej w świecie przykro że niebawem się skończy. Zakończenie jednego z głównych wątków być może nie było tak epickie jak podpowiadałaby mi to moja własna wyobraźnia Ale doskonale wpisywało się w całość fabuły kreowaną wspólnie z uwagą i pełnym kunsztem do samego końca.

Dobrze czytało się tą książkę i naprawdę były momenty, że się bałam..mimo, że uwielbiam takie krwawe, psychiczne książki. Niektóre momenty uważam za przerysowane. Jak gość bez ręki mógł mieć tyle werwy mimo swego wieku..Trochę dziwne. Niemniej polecam. Ja sama sięgnę po kolejne tomy.

Tak jak lubię kryminały, to ta książka mnie zmęczyła sobą.

Tak jak lubię kryminały, to ta książka mnie zmęczyła sobą.

Są łotry o umyśle geniusza, którzy może i potrafią przechytrzyć aparat władzy, ale nie budzą zaufania czytelnika. Nad wyraz sprytni, nierealnie nieuchwytni, zupełnie niewiarygodni.
Ale nie należy do nich Jurek.
Jurek jest stary, zniszczony życiem, bezwzględny. Kryje w sobie mrok, który przenika do umysłu każdego z kim rozmawia, kim manipuluje. Każdego, który potem dla niego zabija.
Bardzo lubię kryminały Larsa Keplera. "Łazarz" to kolejny tom z komisarzem Jooną Linną, w którym Jurek Walter nie pozwala zasnąć. Tym co czytają i tym, co próbują się z nim w tej historii zmierzyć.
Polecam.

Ale nie należy do nich Jurek.

Świetna, nie do oderwania się. W domu nie ma obiadu, pies nie ma spaceru, wszystko leży odłogiem, bo ja czytam 😉 Chyba najlepsza część z tej serii

Siódme spotkanie z Keplerem i Jonną Linną, i aż trudno uwierzyć, że zbliżamy się powoli do końca serii.

Warto zaznaczyć, że mimo wielu wyjaśnień, wtrąceń i obszernych opisów postaci i zarysu ich historii, warto przeczytać poprzednie części. Obawiam się, że dla czytelnika, który od razu zaczął od tej części, może być to trochę przytłaczające spotkanie, ilość detali, do których po siedmiu spotkaniach z autorem już zdążyliśmy przywyknąć. Dodatkowo znajomość postaci, ich życiorysu też pomaga nam "wejść" w tę akcję i całkowicie dać jej się pochłonąć, nie zastanawiając się po drodze, kto jest kim i dlaczego tak a nie inaczej.

Wydaje mi się, że ze wszystkich przeczytanych (już ośmiu ;)) części- ta ("Łazarz") jest najtrudniejsza. Mamy tym razem do czynienia z przestępcą, który ściga naszych głównych bohaterów, a nie jak dotychczas- bohaterów ścigających przestępcę. Dostajemy tu wiele wątków rodzinnych, które wbrew oczekiwaniom i przyzwyczajeniom (jak opisywałam w poprzedniej części - zakończonych "happy endem"),kończą się dramatycznie i wystawiają naszych komisarzy na olbrzymią próbę. I tu wbrew pozorom- finał wcale nie jest optymistyczny. Misja zostaje zakończona częściowo, a jej echa pojawią się jak mniemam za dwie kolejne części, do czego jeszcze wrócimy w tomie 8.

Podsumowując- jeżeli już czytałeś/aś wcześniejsze części i przypadły Ci one do gustu- tu nie będzie zawodu. Jeżeli natomiast jesteś nowym czytelnikiem, mierzącym się z twórczością tego autora, polecałabym zacząć od początku, bo może nie być łatwo.

To już siódma część serii, gdzie Joona Linna gra pierwsze skrzypce. W jednym z apartamentów w Oslo zostają znalezione zwłoki w stanie rozkładu. Policjanci podczas przeszukania mieszkania znajdują makabryczne znalezisko w zamrażarce denata: części ciała różnych osób. W tym samym czasie na niemieckim kempingu również dochodzi do brutalnego morderstwa. Tamtejsza policja prosi szwedzką aby przyleciał do nich Joona i powiedział, co o tym sądzi. Dużo się dzieje, akcja wartka ale jednak już trochę mnie zmęczyła nieprawdopodobność wydarzeń i nadludzkie zdolności bohatera. A nawet dwóch.

Pierwsze zetknięcie z tymi autorami i jestem pod wrażeniem. Wartka akcja, nie ma nudy, mnóstwo zwrotów akcji. Tylko raczej nie dla wrażliwców. Bardzo dobra książka, z pewnością sięgnę po kolejne. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Każdy człowiek ma punkt krytyczny.

Każdy człowiek ma punkt krytyczny.

Świetna seria utrzymana na wysokim poziomie. Czekam na więcej.

Świetna seria utrzymana na wysokim poziomie. Czekam na więcej.

• Kryminał

Dodaj cytat z książki Łazarz