Kontrakt Paganiniego

Okładka książki Bestia Börge Hellström, Anders Roslund
Bestia Börge Hellström, An...
Okładka książki Ciemne sekrety Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Ciemne sekrety Michael Hjorth, Han...
Okładka książki Bardziej gorzka niż śmierć Camilla Grebe, Åsa Träff
Bardziej gorzk... Camilla Grebe, Åsa ...

Kolejna utrzymana na wysokim poziomie. Cieszę się, że pozostałe nadal przede mną.
Ilość emocji i grozy zawartych w poszczególnych, krótkich scenach naprawdę ociera się o mistrzostwo.

Nie wiem czemu skusiłem się na drugi tom o fińskim komisarzu Joonie Linnie, pierwsza część była bardzo przeciętna. I tutaj wszystkie wady poprzedniczki zostały jeszcze spotęgowane i uwypuklone. Na pozór temat przewodni był dość interesujący: przekręt przy eksporcie broni, podejrzane interesy, morderstwo na jachcie i tajemnicza fotografia. A do tego jeszcze wpleciony ni przypiął ni wypiął wątek muzyczny i Paganini. Para pisarzy kryjąca się pod pseudonimem Lars Kepler po zebraniu wszystkich składników zrobiła niestrawny i niesamowicie naciągany miks. Z jednej strony niby śledztwo, a z drugiej jeden Rambo bez problemu radził sobie z oddziałami szturmowymi szwedzkiej policji. Wątki sensacyjne to w ogóle jakiś dramat, nie szło tego czytać. Długa powieść, szybko się czytało, ale to było jeszcze gorsze niż "Hipnotyzer".

przyjemnie się czyta, po zakończeniu ma się ochtę siegnąć po kolejną część

przyjemnie się czyta, po zakończeniu ma się ochtę siegnąć po kolejną część

Choć temat związany z polityką i handlem bronią wydawał się nie być w moim guście książka bardzo mnie wciągnęła. W główny wątek zostały wplecione tematy praw człowieka, muzyki oraz psychologii, które sprawiły, że historia stała się wielowarstwowa.

Nie będę powielać opinii na temat zabiegów autora, gdyż wszystkie spostrzeżenia opisałam w recenzji "Hipnotyzera", cóż więc mogę dodać na temat tej pozycji?
Z początku obawiałam się, że poruszana tematyka kompletnie mnie nie zainteresuje, jednak autor mimo wszystko ma ten pierwiastek zaciętego pisarza i potrafi akcję rozbudować (i zapewne gdyby nie opisywana przy wcześniejszej opinii praktyka dobudowywania wątków, książki byłyby świetne),więc nawet elementy związane z polityką i transakcjami między państwami nie były nudne. Na plus na pewno podkreślenie, kto jest głównym bohaterem, bo odniosłam wrażenie, że tu nasz komisarz, o którym jest cała ta seria, pojawiał się znacznie częściej niż w Hipnotyzerze.

Gdybym mogła, dałabym pół gwiazdki więcej, bo jest to lepsza część niż poprzednia. Czyta się całkiem przyjemnie, mimo jej obszerności. Bohaterowie są przemyślani i chętnie im kibicujemy. Jednak nadal- jest tego wszystkiego troszkę za dużo i finalnie cała pozycja wydaje się być lekko przytłaczająca i męcząca.

Przereklamowany Hipnotyzer mnie znużył, ale drugi tom pozytywnie zaskoczył. Polecam

Z przyjemnością śledziłam dalsze poczynania komisarza kryminalnego Joona Linny. Książka, a właściwie cały cykl nadaje się na scenariusz filmu sensacyjnego. Polityka, wielkie pieniądze, śmiercionośna broń i władza żądzą światem. I dla niektórych osób ogarniętych żądzą tych przymiotów nie ma znaczenia nawet bezcenne ludzkie życie. Zaślepieni swoimi dążeniami do spełniania własnych marzeń depczą wszystkie inne wartości. Dobrze, że jest Joona Linna, który ma czysty charakter i ambitny umysł. Radzi sobie i niech tak zostanie na długo.

To pierwsza książka tego duetu jaką przeczytałam, ale już teraz wiem, że na pewno będzie ich więcej. Niekończąca się akcja, ciągle coś się dzieje. Morderstwa, pożary, pościgi, porwania, zagadki; w żadnej powieści nie znalazłam tego aż tyle. Fabuła ciekawa, momentami nie można się oderwać. Jedyne do czego można się przyczepić to zbyt rozległe opisy w niektórych miejscach.

Swietna

Swietna

Po przeczytaniu Hiponotyzera, spodziewalam sie czegos innego.

Po przeczytaniu Hiponotyzera, spodziewalam sie czegos innego.

• Kryminały
  • Kryminał