Łowca

Okładka książki Łowca Lars Kepler Patronat LC
Okładka książki Łowca
Lars Kepler Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Joona Linna (tom 6) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2018-04-04
Data 1. wydania:
2017-04-24
Maciej Muszalski
kryminał literatura szwedzka niebezpieczeństwo policja psychopata seryjny zabójca skandynawski kryminał Szwecja szwedzki kryminał śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna zbrodnia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Morderca królików

841 1 266

Fajnie znowu spotkać Sagę Berger i Joonę Linnę w akcji. Ktoś zamordował szwedzkiego ministra w jego własnej posiadłości. Zrobił to z niesamowitą precyzją i zimną krwią, zostawiając naocznego świadka - luksusową prostytutkę. W krótce ofiar przybywa. Każda z nich przed śmiercią otrzymuje wiadomość z nagraną dziecięcą rymowanką o polowaniu na dziesięć królików. Śledczy zakładają, że ofiar będzie właśnie dziesięć. Jak znaleźć do nich klucz? Co łączy ministra, kucharza, nauczyciela i innych? Niezawodny umysł Joona potrafi znaleźć powiązanie :)

Bardzo chciałam przeczytać tą książkę zachęcona dobrymi opiniami i ,,Piaskunem”, który wg mnie był rewelacyjny. I niestety „Łowca” mnie rozczarował. Za dużo jakiś dziwnych wątków, które odrywają od sedna sprawy. Wszystko to jakieś takie przegadane, sensacja goni sensację i nagle czujesz się jakbyś oglądał hollywoodzki film akcji, a nie czytał skandynawski kryminał ...
Takie o 5,5/10

Takie...

Gdy zaczynałem czytać, nie sądziłem, że moja ocena będzie tak wysoka. Warto było się nie poddawać.

"Łowca" to jakaś dziwna (pozytywnie) podróż przez wiele światów. Zaczynamy w więzieniu, w międzyczasie się z niego wydostajemy (to nie spoiler!), polujemy, szukamy terrorystów, doznajemy gwałtów, jesteśmy masakrowani brutalnością oraz zadziwieni specyficznymi opisami miłości, szeroko rozumianej. I to jest właśnie chyba najlepsze podsumowanie - gdyby Lars Kepler był "po prostu" autorem, a nie kobieco-męskim duetem, chyba tylu motywów by nie zaistniało.

Serię z komisarzem Joona Lima (tak, to mężczyzna) sobie dawkuję. Nie jest łatwo przyzwyczaić się do narracji "w czasie rzeczywistym", jednak jak już się to uda, to człowiek wpada w ten wir i wypaść nie chce. Szczególnie ostatnie (plus minus) sto stron wciąga niesamowicie.

Porada: nie zniechęcać się początkiem, czekać na resztę. Nagroda gwarantowana :)

Kolejny tom z niezwykłym policjantem Jooną Linną jest faktycznie nieco słabszy od poprzednich, choć znakomity początek wcale na to nie wskazywał.
Motyw zemsty po latach był już wielokrotnie wałkowany przez różnych autorów, z lepszym lub gorszym skutkiem. W "Łowcy", pary szwedzkich autorów Lars Kepler, wypadło to nieźle, ale mogło być zdecydowanie lepiej.
Wszystko z początku było świetnie. Tajemniczy morderca polujący na swoje ofiary, a ponieważ pierwszą z nich był minister, do akcji wkracza Säpo z uwagi na podejrzenie o terroryzm. Myślę jednak, że autorzy nieco przegięli przedstawiając tę szwedzką służbę bezpieczeństwa jako bandę nieudaczników. Jedynie znana już z poprzednich części Saga Bauer wydaje się być właściwą osobą w tym towarzystwie.
No i Joona Linna, który odsiaduje wyrok za "wybryki" w poprzednim tomie, zostaje wyciągnięty z więzienia i wkracza do akcji. Jak trwoga to do Boga, chciałoby się rzec... Jak zwykle oczywiście MA RACJĘ! Troszkę mi jednak zabrakło większego jego udziału w tej intrydze, a szczególnie wspólnych działań z Sagą Bauer. To znakomity duet i szkoda, że autorzy równolegle rozdzielają ich zadania, a nie pozwalają działać wspólnie. Jednak i tak to oni mają decydujący wpływ na rozwikłanie zagadki.
Troszkę rzeczywiście autorzy zepsuli zakończenie, ujawniając przedwcześnie tożsamość mordercy. Nie było już takiego napięcia pod koniec...
Powieść na pewno dobra, jak zwykle napisana na dobrym poziomie, ale mam nadzieję, że "Łazarz" będzie lepszy. Mimo wszystko jak najbardziej polecam!

Wszystko z początku...

Bardzo ciężka, miejscami wydumana.
Dużo nieprawdopodobnych historii i zwrotów akcji.
W porównaniu z poprzednimi częściami dla mnie ciężki orzech do zgryzienia.
Super piękna policjantka, super tajne więzienia z torturami i super policjant zamknięty w więzieniu, ale zaraz wypuszczony, a w tle zaburzony psychicznie morderca - to wszystko jest niestety bardzo mocno przesadzone i przez to męczące.
Trochę szkoda czasu.

Bardzo ciężka, miejscami wydumana.
Dużo nieprawdopodobnych historii i zwrotów akcji.
W porównaniu z poprzednimi częściami dla mnie ciężki orzech do zgryzienia.

Książka jak zwykle rewelacyjna! Chociaż zajęła mi ponad 2 miesiące ale to bynajmniej z powodu kiepskiej akcji. Akcja genialna! Mam juz wyciągniętego Łazarza, którego zacznę w pierwszej możliwej chwili. Joona jak zwykle rozwalilł na łopatki tym swoim opanowaniem i przewidywaniem każdego ruchu przeciwnika ale myślę, że jakby mordulec nie miał schorzenia jakie miał to szanse byłyby kiepskie w takim łatwym obezwładnieniu tak genialnego i wyszkolonego żołnierza :) w moim przypadku, nie dało rady go przewidzieć aż do momentu samo-ujawnienia co tym bardziej dodało animuszu i plusów :) dlaczego nie 10? Koncówka bez gesiej skórki ale było jej sporo w trakcie! Polecam! <3

Lubię książki o pracy i życiu Joona Linny. Pomysł na fabułę nie jest nowatorski ( ohydne wydarzenie z przeszłości mści się po latach) ale akcja poprowadzona sprawnie, gwarantująca narastające napięcie. I nawet fakt, że tożsamość zabójcy poznajemy nieco wcześniej niż w końcówce nie wpływa na tok czytania. Wtedy wiemy "kto" i "dlaczego" ale ciągle nie znamy odpowiedzi "jak" i co ze wszystkim mają wspólnego króliki?. Polecam

Pierwsza połowa wymęczona. Bardzo szybko można wytypować sprawcę, a zakończenie nie powala.

Tym tytułem zaczynam przygodę z autorami.Piszą mąż z żoną pod pseudonimem.Rewelacyjna narracja,mocne wątki.Polecam fanom kryminałów.Nudzić się nie będziecie.

Człowiek szybko się uczy, że życie jest niesprawiedliwe.

Człowiek szybko się uczy, że życie jest niesprawiedliwe.

Dodaj cytat z książki Łowca