Rana

Wydawnictwo: Marginesy
Beata-Chiara

Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają. Najpierw pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica ekskluzywnej prywatnej szkoły na warszawskim Mokotowie. Jej nauczycielka, Elżbieta próbuje odkryć, co się naprawdę stało. Rozpoczyna prywatne śledztwo tylko po to, żeby wkrótce sama zginąć. Ale jej ciało znika, a jedynymi osobami, które cokolwiek widziały, są Gniewomir,...

Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają.

Najpierw pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica ekskluzywnej prywatnej szkoły na warszawskim Mokotowie. Jej nauczycielka, Elżbieta próbuje odkryć, co się naprawdę stało. Rozpoczyna prywatne śledztwo tylko po to, żeby wkrótce sama zginąć. Ale jej ciało znika, a jedynymi osobami, które cokolwiek widziały, są Gniewomir, nieprzystosowany społecznie chłopak zafascynowany seryjnymi zabójcami, i Klementyna, samotna nauczycielka na życiowym zakręcie, której wydaje się, że zdobywszy pracę w poważanej szkole, los wreszcie się do niej uśmiechnął. Nic bardziej mylnego.

Żadne z nich nie chce angażować się w tę sprawę – każde z nich ma swoje powody – ale żadne z nich nie ma wyjścia. Gdyby wiedzieli, dokąd zaprowadzi ich to śledztwo, nigdy by się na to nie odważyli. Szkoła okazuje się pełna tajemnic. Podobnie jak pracujący w niej nauczyciele…

Rana to bezlitosne studium zła uśpionego w zaciszu domowego ogniska. Niepokojące i mroczne, odsłania najgłębiej skrywane tajemnice, o których nikt nie chce mówić. Nowa powieść jednego z najwyżej ocenianych i najchętniej czytanych współczesnych pisarzy odziera z wszelkich złudzeń.

źródło opisu: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133233/rana?idcat=0

źródło okładki: https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133233/rana?idcat=0

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3642

Tam, gdzie czai się potwór

Kończysz dzień książką, a następny nią rozpoczynasz. Trzymasz ją w ręku i nie odkładasz, choć wcale nie jest ci przyjemnie. Wręcz przeciwnie, niepokój przy lekturze odczuwasz nieustannie. A mimo to czytasz, aż skończysz. Znasz ten stan? Musisz więc już być po lekturze kryminałów Wojciecha Chmielarza.

Czas na najnowszy – „Ranę”.

Klementyna Jastrzębska po latach przerwy wróciła do pracy w szkole. To naturalne, że trochę się denerwowała, bo odwykła od stania przy tablicy, a w międzyczasie w edukacji dokonały się zmiany. Nie dziwi też, że miejsce, w którym przyszło jej pracować – ekskluzywna prywatna warszawska szkoła – stres raczej wzmagało. Te dyrektorskie oczekiwania! Zresztą młodzież też stanowiła zagadkę. Niepokoje, które przeżywała, były więc zrozumiałe. Tym bardziej że na pracy jej zależało. Odkąd została zupełnie sama, nie było jej lekko. Wcześniej zresztą również nie.

Ale dlaczego martwiła się o swoje CV? Dlaczego musiała je fałszować? Jaką tajemnicę ukrywała? Zanim autor pozwoli nam się tego o swojej bohaterce dowiedzieć, uśmierci Marysię, 15-letnią zdolną uczennicę, a potem, dla równowagi, kogoś z grona nauczycielskiego. I tym samym zaangażuje Klementynę w rozwiązywanie kryminalnej zagadki.

Czas na najnowszy – „Ranę”.

Czy morderca grasuje w szkole? Można by nie postawić sobie takiego pytania, skoro kolejne rozdziały powieści wyznaczają przerwy i godziny lekcyjne, a mijana przez Klementynę w drodze do nowej pracy staruszka przestrzega przed złymi w niej ludźmi. Odpowiedź na nie będzie więc jak najbardziej oczywista, ale jednocześnie z gruntu fałszywa. I to niezależnie od tego, czy odpowiedzieliście sobie „tak”, czy „nie”.

Szkoła w powieści Wojciecha Chmielarza jest jedynie jedną z przestrzeni, w której rozgrywają się wydarzenia i rodzą się interakcje między bohaterami. To zaś, co stanowi clou wypadków, dzieje się w rodzinach. A jest ich kilka – ta ze wspomnień Klementyny i te, którym się można bezpośrednio przyglądać – dyrektorska rodzina Karoliny, bogata, ale rozbita rodzina Sławka i Gniewka, mocno doświadczona Marysi i straumatyzowana Eli. W każdej z nich – niejedna sącząca się boleśnie rana.

„Rana” jest powieścią na wskroś współczesną. Sygnalizuje szereg problemów społecznych – różnego rodzaju przemoc, nastoletnie ciąże, używki, nieuczciwe biznesy. A jako powieść kryminalna trochę psychologizuje i trzyma w napięciu do ostatniej strony. I choć można dyskutować z ostatecznym rozwiązaniem intrygi (realistyczne? idealistyczne?), to nie sposób odmówić jej sugestywności. Mrocznej.

Polecam.

Justyna Radomińska

Ela_Dzik | 2019-09-18

Wolałam serię o Mortce, ale Żmijowisko i Rana są świetne. To nowa jakość na polskim rynku. Nic dziwnego, że dostrzeżony przez Canal+.
Autor zdaje się pisać już pod serial, ale to tylko pozytywnie wpływa na jakość. Warto przeczytać, oj warto!

mamausza | 2019-09-18
Przeczytana: 15 września 2019

Książka o której napisano już bardzo dużo więcej napiszę w tylko kilka słów. „Rana” to trudna, ciekawa, zaskakująca i mroczna książka. Pokazuje wiele obecnych problemów takich jak nie uczciwe interesy, używki, nastoletnie ciąże czy przemoc. Powieść trzyma w napięciu do ostatniej strony. Szybko się czyta. Zdecydowanie polecam

Skylla | 2019-09-18
Przeczytana: 18 września 2019

Obyczajowy dramat psychologiczny z morderstwami w tle. Z jednej strony literacko całkiem dobry warsztatowo, z drugiej bardzo przerysowany i wydumany. Sama szkoła potraktowana jak powierzchowna dekoracja, kilka wątków zbędnych, jak choćby wątek nieruchomości, bo absolutnie niczego do akcji nie wnoszą. Zakończenie też mało realne i nieprzekonujące psychologicznie.

Angelika Miasko | 2019-09-18
Przeczytana: 18 września 2019

To ma być kryminał? Dla mnie bardzo słabej jakości obyczajówka, chodnikowy erotyk. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Nie wiadomo o czym....Totalna porażka. Gorsze niż Dziewczyna z pociągu...

Raf | 2019-09-18
Przeczytana: 18 września 2019

Dla mnie to kolejny POLSKI dramat, po którym ma się odruch wymiotny a wszystko wokół jest obleśne, brzydkie i każdy człowiek jest zwyczajnie skrzywiony. Karykatura świata w pigułce. Zmęczyłem tylko do połowy i przerwałem.

Dorota | 2019-09-18
Przeczytana: 03 września 2019

taka rozczarowująca i przewidywalna, że zarzuciłam czytania pod koniec tomu.

książek: 1924
Magdalena | 2019-09-18
Przeczytana: 18 września 2019

Pomimo 400 stron to szybki kryminał na jeden dzień. Taki w amerykańskim stylu, krótkie rozdziały, prosty język, duże światło między wierszami, więcej dialogów niż opisów. Słowem: łatwo się czyta.
Nieskomplikowany, co może być zaletą. Mało wyrafinowany, co dla mnie jest wadą. Taki średni. Chwilami miałam wrażenie, że styl autora ewoluuje w kierunku dokonań Remigiusza Mroza - oby nie.
Tematyka ciekawa - nauczycielka z ciemną przeszłością, prywatna szkoła, patologia w bogatych rodzinach, przekręty z odzyskiwaniem warszawskich kamienic. Może za dużo tego dobrego w jednym miejscu, bo jak dla mnie ta góra urodziła mysz...
Redakcyjnie denerwowało mnie ciągłe zmienianie formy imienia w mianowniku: Gniewko/Gniewek. Trzeba się na coś zdecydować, a tu co drugie zdanie inaczej. Ale to uwaga nie do autora, a do wydawcy.

coltazar | 2019-09-17
Przeczytana: 17 września 2019

„Rana” ta długo będzie się zabliźniać. Nadto w niej zanieczyszczeń, rop, śmiecia wszelakiego, by strup niepamięci szybko się pojawił. Chmielarz chyba znalazł przestrzeń dla siebie doskonałą, którą mam nadzieję literacko będzie eksplorował z sukcesem swoim i naszą satysfakcja. W pierwszej „poważnej” swojej powieści: Żmijowisku wykroczył już poza standardowe kryminalne: jak do tego doszło, kto i z jakiego powodu to zrobił, sięgając w głębie owego DLACZEGO. Zanurzenie się w próbie odpowiedzi na to pytanie dorodnie uatrakcyjniło lekturę wzmacniając siłę tego co dla „kryminału” zasadnicze, a więc kto, jak i dlaczego. Uczyniło jednak coś jeszcze. Sprawiło, że ów kryminał sforsował granice swojego własnego gatunku sięgając ku nowym obszarom. „Rana” nie jest tak sprytnie zagadkowa, nie rozpala w nas detektywistycznych skłonności, nie fascynuje możliwymi scenariuszami jak Żmijowisko. Nie znaczy to jednak, że pozbawia nas przyjemności w odkrywaniu kolejnych odsłon dramatu. Daje nam coś...

zagubieniwkrainie | 2019-09-17

Zagubieni w Krainie Książek * zagubieniwkrainieksiazek.blogspot.com

Rozpoczęcie pracy w szkole nie jest łatwe. Wdrożenie we wszelkie mechanizmy, jak i praca z młodzieżą potrafi przytłoczyć, więc trudno mi było powrócić na blogowe tory. Postaram się to nadrobić i umiejętnie połączyć oba zadania. „Ranę” Wojciecha Chmielarza, czyli powieść, na którą czekało wielu (również ja), udało mi się odsłuchać w audiobooku. Teraz napiszę swoje wrażenia...

Klementyna powraca do pracy w szkole po długiej przerwie. Przez ten czas sporo w szkolnictwie się zmieniło, więc boi się, czy odnajdzie się w świecie, do którego kiedyś należała. Boi się też, czy w nowym miejscu pracy nie wyjdzie na jaw jej niezbyt jasna przeszłość...

Pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica prywatnej warszawskiej szkoły. Niektórym osobom śmierć ta nie wydaje się być tylko nieszczęśliwym wypadkiem. Elżbieta, nauczycielka z jej szkoły i, poniekąd, przyjaciółka Klementyny, postanawia dociec, co naprawdę się wydarzyło....

asiek | 2019-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 16 września 2019

Zupełnie nie tego spodziewałam się po p. Chmielarzu. Książka strasznie się dłuży, co chwile zerkałam ile jeszcze stron zostało do jej końca.
Nie potrafiłam się wciągnąć i nie czułam się zaskakiwana przebiegiem akcji. Nawet ciężko powiedzieć, żeby trzymała w napięciu. Ale to chyba przez to, że jednak nie nazwałabym tej książki "kryminałem". Owszem, są morderstwa, jest zagadka, mimo wszystko jest to bardziej książka psychologiczna, więc szybko można się zorientować kto za tym stoi. Historia mocno wydumana.

Ja się pytam gdzie jest Mortka?! :)