Motyw X

Tłumaczenie: Ewa Wojciechowska
Cykl: Fabian Risk (tom 4)
Wydawnictwo: Marginesy
Motiv X
aleqsia

„Wciąga bardziej niż Jo Nesbo, ma w sobie więcej mroku niż Stieg Larsson“ – Tony Parsons. Ogarnięty obezwładniającym poczuciem winy Fabian Risk udaje się na zasłużony urlop, by zająć się rodziną, a szczególnie leżącą w śpiączce Matildą. Tymczasem miasto pogrąża się w chaosie: zaczyna się od wyjątkowo brutalnego morderstwa małego chłopczyka z Syrii, później ginie pracownik supermarketu, a...

Ogarnięty obezwładniającym poczuciem winy Fabian Risk udaje się na zasłużony urlop, by zająć się rodziną, a szczególnie leżącą w śpiączce Matildą. Tymczasem miasto pogrąża się w chaosie: zaczyna się od wyjątkowo brutalnego morderstwa małego chłopczyka z Syrii, później ginie pracownik supermarketu, a kolejne zbrodnie wskazują, że jedyny możliwy motyw mordercy – lub morderców – ma podłoże rasowe. Skomplikowane śledztwa przerastają policjantów, dlatego Fabian musi wrócić na posterunek, a jego szefowa, Astrid, przerwać dopiero co rozpoczętą kurację odwykową. Tylko jak złapać seryjnego mordercę, który za każdym razem zabija inaczej? Na dodatek Fabian nieoficjalnie prowadzi śledztwo związane z tajemniczymi dokumentami, które odnalazł po śmierci Hugo Elvina. Jego wyniki mogą na zawsze zmienić relacje w zespole.
Motyw X to czwarta odsłona serii o zmaganiach Fabiana Riska ze szwedzką przestępczością. Poprzednie tomy rozeszły się na świecie w ponad milionie egzemplarzy, a Stefan Ahnhem uważany jest za jednego z najlepszych, najbardziej ambitnych i mrocznych twórców skandynawskich kryminałów. Seria o Fabianie Risku ukazuje się w kilkunastu krajach, trwają także prace nad jej adaptacją filmową. Stefan Ahnhem od ponad dwudziestu lat pracuje jako scenarzysta telewizyjny i filmowy. Jest autorem scenariuszy do najpopularniejszych szwedzkich seriali kryminalnych, m.in. tych o Kurcie Wallanderze. Zadebiutował Ofiarą bez twarzy (Marginesy 2016), która spotkała się z fantastycznym przyjęciem, a jej prawa sprzedano do dwunastu krajów. Dziewiątym grobem (Marginesy 2016) i Osiemnastoma stopniami poniżej zera (Marginesy 2017) tyko umocnił swoją pozycję jednego z najciekawszych pisarzy skandynawskich.

źródło opisu: Marginesy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Tomek | 2019-06-11

Ahnhem idzie szeroko. Próbuje przenieść formułę kilkusezonowego serialu na karty książek. Co prawda zrobił to przed nim Stieg Larsson, ale jego nowa powieść na założenia taktyczne dużo śmielsze niż „Dziewczyna, która igrała z ogniem” i „Zamek z piasku, który runął”.
„Motyw X” to bezpośrednia kontynuacja „Osiemnastu stopni poniżej zera”. Ahnhem kontynuuje rozpoczęte tam, i wydawało by się zamknięte, wątki otwierając kilka nowych. Część starych i nowy wątków zamyka, część zaś zawiesza gwałtownym cliffhangerem. To znakomite dramaturgicznie, ale ryzykowne marketingowo rozwiązanie. Część czytelników może być zirytowanych brakiem wyrazistego finału i nie zdecydować się na kupno kolejnej (zapowiedzianej już zresztą nawet tytułem) opowieści o perypetiach śledczego Fiska i jego kolegów.
Ahnhem idzie szeroko i strzela seriami. Niestety, część z jego pocisków to ślepaki. Facet nie ma po prostu wystarczającej ilości dobrych pomysłów. Ma też problemy z opanowaniem materii. Przede wszystkim...

Monika | 2019-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2019

Kilka ciekawych tematów, fajny styl, wiele się dzieje i nie chce się odrywać od czytania😊👌
Wątki socjologiczne niewątpliwie wzbogacają całość
Serdecznie polecam, podobnie jak poprzednie części i cieszę się, że się nie zawiodłam kolejny raz❤️

ciasteczna | 2019-06-10
Agata | 2019-06-09