Człowiek w lustrze

Okładka książki Człowiek w lustrze Lars Kepler Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Człowiek w lustrze
Lars Kepler Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Joona Linna (tom 8) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Piekło po drugiej stronie lustra

841 1 286

Bardzo dobra powieść z kompletnie rozczarowującym finałem. Gatunkowo łączy cechy kryminału i thrillera.
Niemal do końca lektury byłem przekonany, że “Człowiek w lustrze” będzie rywalizował z “Łazarzem” o miano najlepszej pozycji cyklu. Dramatyczne wydarzenia z poprzedniej części wprawdzie wyeliminowały Sagę, ale Joona Linna ciągle pozostaje w doskonałej formie.
Tym razem mierzy się ze sprawcą porwań i bestialskich zabójstw młodych dziewczyn. Fabuła jest bardzo dynamiczna, cały czas coś się dzieje, a autorzy umiejętnie podkręcają atmosferę zagrożenia. Poza wszystkim niezmiennie świetnie potrafią pisać.
Niestety, cały efekt psuje zakończenie, którego zupełnie nie kupuję.
Motyw dysocjacyjnego zaburzenia osobowości pojawia się w tym gatunku literackim i najczęściej ma na celu “wytłumaczyć” coś, czego logicznie wyjaśnić się nie da. Nie sądziłem jednak, że małżeński duet autorów pójdzie na taką łatwiznę. Co gorsza, wyjaśnienie zagadki wymknęło im się spod kontroli i nie trzyma się kupy. O ile podwójna osobowość w sensie psychicznym znajduje potwierdzenie naukowe, to, przynajmniej na razie, nie dotyczy to fizyczności.
Całą książkę przeczytałem z dużym zainteresowaniem i przyjemnością, ale na koniec pozostałem z uczuciem zawodu i rozczarowania.

Tym razem...

Ostatnie (dotychczas) spotkanie z twórczością Keplera i kolejne nowe śledztwo. Dodatkowo powrót do postaci z poprzednich części, za co bardzo duży plus, bo dzięki temu odnosi się wrażenie, że jest to spójna seria, jedna, trwająca historia a nie strzępek kilku odklejonych od siebie akcji.
Po tych ośmiu tomach uświadomiłam sobie, dlaczego tak bardzo podobają mi się te książki. Są oczywiście świetnie napisane, a napięcie rośnie z każdą przeczytaną stroną, ale jednak co je wyróżnia spośród innych thrillerów to kreatywność i innowacyjność autora (mam nadzieję, że nie doświadczenia oparte na faktach- o zgrozo). Każda powieść jest inna, przedstawia inną, niepowtarzalną zbrodnię i historię. Nie mamy klasycznego modus operandi - każdy z zabójców jest inny, działa w swój własny, poniekąd unikatowy sposób. Ten zabieg sprawia, że każda kolejna część to powiew świeżości dla spragnionego akcji czytelnika.

Tu podobnie jak przy poprzednich częściach, zachęcam przeczytać wcześniejsze, choć "Człowiek w lustrze" jest odrębną historią i mógłby być satysfakcjonujący dla osób, które pierwszy raz mają do czynienia z twórczością autora, to jednak pojawiające się detale i wątki będą spójniejsze i efektowniejsze, jeżeli będziemy znali całą historię.
Tak czy inaczej- polecam!

Wrażenia makabryczne , ciężko tę książkę znosiłam , ale czytałam dalej. Długo będzie w mojej głowie.

Nie da się pamiętać wszystkich

Nie da się pamiętać wszystkich

Pierwszy raz miałam do czynienia z twórczością autorów pod pseudonimem Lars Kepler i jestem zachwycona. Książkę przeczytałam w 3 dni, i te trzy dni były graniem na czas, bo gdy pozycja jest tak dobra to przedłużam ile jestem w stanie, żeby tak szybko się nie żegnać. Akcja trzyma w napięciu od samego początku aż do końca. Wątek główny często spotykany w powieściach kryminalnych, ale przedstawiony w tak mocny i drastyczny sposób, że aż strach pomyśleć, że taka historia mogłaby się zdarzyć naprawdę. To jest taki typ książki, że jak nawet jej nie czytasz, to myślisz o niej bo tak bardzo oddziałuje na psychikę. Zamierzam przeczytać cały cykl z komisarzem Joona Linna, mam nadzieję, że historie będą również intrygujące jak Człowiek w lustrze.

Wolałam wcześniejsze tomy, w tym czegoś mi zabrakło, ale to nadal dobra lektura. Polecam

Czekam z niecierpliwością na kolejną część z serii. Z tego co wiem, książka już jest dostępna w Szwecji zatem mam nadzieję, że niebawem pojawi się u nas.
Cykl z Linną jest prześwietny!

Cykl z Linną jest prześwietny!

Historia taka, że włos się jeży na samą myśl, że mogłaby być prawdziwa.

Historia taka, że włos się jeży na samą myśl, że mogłaby być prawdziwa.

Na półkach: , , , ,

Lars Kepler zdecydowanie mistrzowsko buduje napięcie, tworzy niesztampową historię bardzo sprawnie opowiedzianą. Po jej przeczytaniu czytelnik ma poczucie jednocześnie zaspokojenia jak i niedosytu.
„Człowiek w lustrze” to bardzo mocny kryminał i jedna z nielicznych książek podczas czytania której czasami chciałam zasłonić oczy jak w trakcie oglądania strasznego filmu, ale pokusa odkrycia, tego co za chwilę się wydarzy oczywiście była większa. Uczucie lęku było wszechogarniające i bezczelnie wkraczające nawet w sferę snów.
W książce nie odnajdziemy wprawdzie makabry rodem z horrorów klasy B, ale niektóre sceny mogą przyprawić czytelnika o palpitacje serca i faktycznie są drastyczne. Lars Kepler nie pozwala się nudzić. Nie jest delikatny, nie zwraca uwagi na konwenanse, jednocześnie oszczędzając obrzydliwej potworności i niesmacznego rzeźniczego języka. Tutaj w drastyczności jest subtelność, a w spokoju krzyk niepokoju.
A kiedy już wydawało się, że autorzy odpuszczą trochę czytelnikowi, że można odetchnąć, odpocząć przez moment, nagle ponownie wprowadzali dawkę wysokiego napięcia. Rozwiązanie zagadki i sam sprawca był bardzo blisko, a mimo to pozostawał nieuchwytny dla czytelnika praktycznie do końca. Zakończenie było mocne i zaskakujące.
Kryminały Larsa Keplera są dla mnie odkryciem roku. To książki, które czyta się ze ściśniętym gardłem i podwyższoną temperaturą. Po przeczytaniu „Świadka”, następnie „Człowieka w lustrze” kilka kolejnych kryminałów innych autorów przeczytałam bez większych emocji. Wszystkie wydawały mi się zwyczajne, proste, powtarzalne i nudne.

„𝐾𝑖𝑒𝑑𝑦 𝑠𝑡𝑎̨𝑑 𝑤𝑦𝑐ℎ𝑜𝑑𝑧𝑖𝑠𝑧, 𝑜𝑑𝑤𝑟𝑎𝑐𝑎𝑠𝑧 𝑠𝑖𝑒̨ 𝑝𝑙𝑒𝑐𝑎𝑚𝑖 𝑑𝑜 𝑙𝑢𝑠𝑡𝑟𝑎, 𝑎 𝑤 𝑡𝑦𝑚 𝑠𝑎𝑚𝑦𝑚 𝑐𝑧𝑎𝑠𝑖𝑒 𝑡𝑤𝑜𝑗𝑒 𝑜𝑑𝑏𝑖𝑐𝑖𝑒 𝑜𝑑𝑤𝑟𝑎𝑐𝑎 𝑠𝑖𝑒̨ 𝑝𝑙𝑒𝑐𝑎𝑚𝑖 𝑑𝑜 𝑐𝑖𝑒𝑏𝑖𝑒…”

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskie

Więcej na FB:

Zapraszam:)

Młoda dziewczyna zostaje porwana przez kierowcę ciężarówki, a po pięciu latach jej zwłoki zostają odnalezione powieszone na placu zabaw w Sztokholmie. Jedyny świadek to osoba o wątłym zdrowiu psychicznym. Nie potrafi sobie niczego przypomnieć. Komisarz prowadzący sprawę zatrudnia hipnotyzera, który z każdą kolejną sesją odkrywa coraz bardziej niepokojącą prawdę.

Książka początkowo bardzo mi się dłużyła. Historia jakich wiele. Porwanie, przetrzymywanie i śledztwo. Komisarz który zrobi wszystko, aby wyjaśnić sprawę. Bardzo dużo odniesień do wydarzeń z przeszłości, ukrytych pragnień i niewypowiedzianych słów. Dla tych co często czytają kryminały na pewno brzmi znajomo. Akcja rozkręca się, kiedy poznajemy dogłębnie chorobę psychiczną Martina. Dla tego wątku warto jednak po tę książkę sięgnąć. Autor bardzo dobrze gra na uczuciach czytelnika. Owija sobie go wokół palca aby na zakończeniu pokazać mu środkowy palec. Aby nie zdradzić zbyt wiele powiem, że nic nie jest takie oczywiste jakim mogłoby się wydawać.

Książka...

• 2021