Łowca

Cykl: Joona Linna (tom 6) | Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Hasenjagd
Ag2S

Po dwóch latach spędzonych w pilnie strzeżonym więzieniu Joona Linna, były komisarz sztokholmskiej policji, zostaje poproszony o pomoc w ujęciu zabójcy znanej osobistości. Czy zbrodnia miała związek z terroryzmem? Wkrótce dochodzi do następnych morderstw, a ofiary przed śmiercią słyszą dziecięcą rymowankę o królikach. Linna podejmuje wyzwanie i współpracując z policjantką Sagą Bauer, próbuje powstrzymać nieuchwytnego Łowcę Królików.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/oferta/kryminaly/lowca

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Morderca królików

Brutalne zabójstwo osoby z najwyższego szczebla władzy stawia Säpo w stan najwyższej gotowości. Kto będzie kolejną ofiarą? Sprawcą jest terrorysta czy szalony morderca? Chyba tylko były komisarz Joona Linna może rozszyfrować co łączy luksusową prostytutkę, ważnego polityka i znanego szefa kuchni - a przynajmniej mógłby to zrobić, gdyby nie to, że od dwóch lat odsiaduje wyrok w pilnie strzeżonym więzieniu. Tymczasem zegar tyka a Łowca Królików już poluje na kolejne ofiary.

Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril, znani pod pseudonimem Lars Kepler, powracają z kolejną, szóstą już odsłoną przygód Joony Linny. „Łowcę” można z powodzeniem czytać zarówno jako kontynuację cyklu, jak i jako osobną historię. Co ważne, nie jest to książka jednego bohatera i chociaż przenikliwość Joony Linny jak zawsze odgrywa tu dużą rolę, to nie brak również miejsca dla innych postaci: czytelnik może śledzić rozwój akcji oczami poznanej wcześniej Sagi Bauer, bohaterów pobocznych, ofiar i samego Łowcy Królików. Każda z tych postaci ma charakterystyczne cechy, własne problemy, skomplikowane relacje, choroby i nałogi, i nigdy nie wiadomo, co okaże się kluczowe dla śledztwa. Zapewnia to wielowymiarowe spojrzenie, pozwalając mocniej zaangażować się w lekturę. Sam Joona Linna to policjant ze starej szkoły - nie może liczyć na to, że dostanie odpowiedzi podane na tacy, musi walczyć o każdy ślad i poszlakę, aby stopniowo zbliżać się do rozwiązania. Co niepokojące, w pewnym momencie może się nasunąć pytanie, czy ofiary rzeczywiście zasługują na ratunek…

Autorzy dyskretnie wplatają w akcję „Łowcy” najbardziej aktualne kwestie, od polityki po imigrację i terroryzm, tworząc w ten sposób złożoną fabułę. Wypada uprzedzić, że dużo tu przemocy i brutalnych scen, a autorzy nie szczędzą czytelnikom drastycznych szczegółów. Równocześnie krótkie, trzymające w napięciu rozdziały nie pozwalają oderwać się od dynamicznej akcji aż do emocjonującego finału.

Agnieszka Kruk

Joanna | 2018-07-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Skandynawia
Przeczytana: 19 lipca 2018

"Łowca", najnowsza część cyklu z komisarzem Jooną Linną uznana została za najlepiej sprzedającą się książkę w Szwecji 2016 roku. Mimo niektórych krytycznych opinii nie zawiodłam się na lekturze. Początkowo wydaje się chaotyczna , z niepowiązanymi wątkami, zbędnymi dialogami czy opisami pogody, czasem wręcz nudna jakby autorom zależało na objętości dzieła.
Możliwe, że para autorów ukrywających się po nazwiskiem Lars Kepler niektóre początkowe wątki pisała oddzielnie bez współpracy.
Pierwsza połowa to brutalne morderstwo w domu szwedzkiego ministra spraw zagranicznych akurat w czasie, kiedy korzysta z usług prostytutki. Uchylony został rąbek formy manipulacji , aby przekaz medialny nie zaszkodził wizerunkowi zmarłego jako osoby znanej o nienagannej etyce moralnej. Z czasem dochodzi do kolejnych morderstw, niemal rytualnych , a ofiary przed śmiercią słyszą dziecięcą kołysankę o królikach. Nieuchwytnego mordercę zwanego Łowcą Królików próbują schwytać komisarz sztokholmskiej...

Wolę kryminały w starym stylu, w których morderca jest demaskowany dopiero w ostatnich rozdziałach, a najlepiej w ostatnim zdaniu ;)
W "Łowcy" duet autorów ujawnia jego tożsamość sto(!)stron przed końcem opowieści i całość bardzo na tym traci, bo znacząco spada napięcie.
"Łowca" jest mniej chaotyczny od poprzednich książek z serii o Joonie, więc łatwiej się we wszystkim połapać. Jeżeli ktoś lubi typowe opowieści o zemście po latach, to będzie zadowolony. Wątek "romansu zza krat" zupełnie niepotrzebny. Przecież każdy głupi wie, że Joonie przeznaczona jest (moja ulubienica i mistrzyni nachalnego flirtu!) Anja...

Kruczoczarnyblond | 2018-07-17
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 lipca 2018

Dobra, ale nic poza tym.
Dobrze się czytało, specjalnie nic nie zachwyciło.
Drugi raz nie wrócę, ale też nie uważam, że zmarnowałam czas.

emindflow | 2018-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2018

Na pewno nie jest to najlepsza powieść, jak wyszła spod piór pisarskiego duetu Lars Kepler.
Motyw zemsty po latach (tu chodzi o gwałt sprzed 30 lat) jest w literaturze kryminalnej niemiłosiernie zgrany, więc autorzy zbytnio się nie wysilili. Pewnym urozmaiceniem mógł być wątek związany z terrorystami, ale u Keplera działania oddziałów antyterrorystycznych bardziej przypominają gang Olsena w akcji niż elitarne jednostki wojskowe.
Największe pretensje mam jednak o to, że o wiele za wcześnie autorzy ujawnili tożsamość tytułowego Łowcy i w efekcie ostatnie sto kilkadziesiąt stron zupełnie pozbawili emocji. Krwawe opisy kolejnych zabójstw nie mogły już robić spodziewanego wrażenia..
Mimo tych zastrzeżeń „Łowca” i tak się jakoś broni, bo po prostu państwo Ahndoril potrafią świetnie pisać i ich książki zawsze czytam z dużą przyjemnością. A ich sztandarowa postać, komisarz Joona Linna, z każdą kolejną powieścią wzbudza moją coraz większą sympatię, co nie pozostaje bez wpływu na końcową...

McRap1972 | 2018-04-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Zmęczyłem. To najsłabsza część cyklu. Nie wiem skąd tyle zachwytów bo książka jest co najwyżej przeciętna. Bardzo czekałem na powrót Joony Linny i niestety bardzo się rozczarowałem. Nie polecam.

jolasia | 2018-05-28

Wszystko wskazuje na to, że Lars Kepler i ja odkochaliśmy się w sobie. Czas ogłosić separację. I jak to zwykle w takich przypadkach bywa wina nie leży wyłącznie po jednej stronie. Może duet Lars Kepler drepcze w kółko po własnych śladach, a może to raczej mnie przejadły się kryminały, bo się ich zwyczajnie za dużo naczytałam. Nic mnie w "Łowcy" nie zaskakuje. Nic mnie nie porywa. Ot, książka jakich wiele. Jest sprawca, jest nieustraszony detektyw, jest perwersyjna zbrodnia, jest wina, więc musi być kara i wymagany przez wydawcę tzw. haczyk do następnego tomu. Wszystko odmierzone według menzurki. Trudno się czegoś konkretnego czepiać, a jednak bomba okazuje się niewypałem. Średnizna!

Sebastian Woźniak | 2018-06-09
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Szału nie ma. Poprzednie książki postawiły wysoko poprzeczkę a ta niestety wyszła przeciętnie. Mam nadzieję, że to chwila słabości i czekam na kolejną część.

Joanna | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Kolejne spotkanie z Jooną - i kolejna dawka niesamowitej akcji. Trzeba przyznać, że pobyt w więzieniu wyjątkowo służy naszemu bohaterowi - odzyskał formę, regularnie ćwiczy, jest w świetnej kondycji. No i wszystkie te atuty będzie miał okazję wykorzystać, bo jego umiejętności okazują się niezbędne, aby schwytać okrutnego mordercę - Łowcę Królików.
Treści zdradzać nie będę - bo nie chcę nikomu psuć lektury. Powiem tylko, że znalazłam tutaj wszystko, za co cenię tę serię: szybką akcję, napięcie, sceny walk, strzelaniny i niebanalną zagadkę, do której klucz tkwi w przeszłości ofiar. No i oczywiście - nie bez znaczenia jest postać Joony, który jak zwykle jest bardzo pewny siebie i nieomylny, jak zwykle jest mądrzejszy i bardziej przenikliwy niż cała szwedzka policja - i za to go lubię, choć zazwyczaj takie "mądrale" strasznie mnie drażnią.
Tożsamość mordercy dość łatwo zgadnąć, ale nie zmniejsza to napięcia i ciekawości czytelnika. A zakończenie sprawia, że nie mogę się już odczekać...

Lidl87 | 2018-05-17
Przeczytana: 17 maja 2018

Kolejna z serii książek o Jonnie znowu mnie nie zawiodła. Doskonała kombinacja tajemnicy i próby złapania szalonego mordercy. Jonna wreszcie wraca do formy i możemy podziwiać jego bystry umysł w akcji. Co szwedzka policja zrobiłaby bez takiego umysłu ? Na pewno nie udałoby im się złapać mordercy królików. Jonna niczym prawdziwy profiler potrafił wczuć się w szalonego morderce i odgadnąć jego myśli. Zakończenie pełne akcji i decydujący finał, który na pewno usatysfakcjonuję czytelnika.
Jonna odsiaduję swój wyrok w więzieniu jednak w mieście pojawia się morderca z którym Sapo nie potrafi sobie poradzić. Giną niewinni ludzie, a policja nie wie dlaczego. Tajemnica jest bardzie złożona. I Saga wie, że zagadkę jest w stanie rozwiązać tylko były komisarz.
" Łowcę " czyta się z zapartym tchem. Czekam na kolejną książkę !

grzanka77 | 2018-05-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 maja 2018

Poezja prozy. Mogłabym takie kryminały czytać bez końca. Wyraziści bohaterowie. Wartka akcja bez odrobiny nudy. Wszystko jak namalowane. Gdyby tylko tak szybko się nie kończyła ;)