Era supernowej

Tłumaczenie: Andrzej Jankowski
Wydawnictwo: Rebis
超新星紀元

Autor bestsellerowego „Problemu trzech ciał”. Do Ziemi dociera zabójcze radioaktywne promieniowanie odległej o osiem lat świetlnych supernowej. Naukowcy z przerażeniem odkrywają, że w jego wyniku wszyscy ludzie w wieku powyżej trzynastu lat umrą w ciągu roku. Rozpoczyna się gorączkowy wyścig z czasem. Dorośli muszą jak najszybciej przekazać dzieciom całą wiedzę o zarządzaniu światem, żeby...

Autor bestsellerowego „Problemu trzech ciał”.

Do Ziemi dociera zabójcze radioaktywne promieniowanie odległej o osiem lat świetlnych supernowej. Naukowcy z przerażeniem odkrywają, że w jego wyniku wszyscy ludzie w wieku powyżej trzynastu lat umrą w ciągu roku. Rozpoczyna się gorączkowy wyścig z czasem. Dorośli muszą jak najszybciej przekazać dzieciom całą wiedzę o zarządzaniu światem, żeby ludzka cywilizacja mogła przetrwać.

Dzieci, które bez przerwy myślą tylko o zabawie, nie przejmują się jednak zbytnio dziedzictwem swoich rodziców. Najbardziej cieszy je nieograniczony dostęp do technologii i broni – od karabinów do pocisków balistycznych. Przyszłość rodzaju ludzkiego maluje się w czarnych barwach...

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl

Oficjalna recenzja
KenGoKang książek: 814

Dzieci przyszłością świata

Wielu z was na pewno doskonale kojarzy powieść „Władca much”. Oto grupka chłopców, ocalałych z katastrofy lotniczej, trafia na bezludną wyspę i próbuje zaprowadzić tam nowy ład. Okazuje się jednak, iż natury ludzkiej nie da się oszukać, zaś w świat młodych bohaterów szybko wkraczają agresja i przemoc. Cixin Liu w swojej najnowszej książce nawiązuje bezpośrednio do powyższej historii, lecz zamiast samotnej wyspy areną działań najmłodszych czyni całą planetę.

Niedaleka przyszłość. Do Ziemi dociera śmiercionośne promieniowanie z odległej o osiem lat świetlnych supernowej. Już wkrótce okaże się, że będzie to zabójcze spotkanie dla wszystkich osobników w wieku powyżej trzynastu lat. Rozpocznie się szaleńczy wyścig z czasem, mający przygotować dzieci do przejęcia władzy nad światem bez dorosłych. Jak sobie w nowej rzeczywistości owe opuszczone maluchy poradzą? Czy nasza planeta wkroczy w erę pokoju i dobrobytu, czy może czeka ją okres chaosu i bezprawia?

Autor „Problemu trzech ciał” łączy w swojej powieści wiele popularnych wątków. Znajdziemy tu nawiązania do „Igrzysk śmierci” oraz rozwiązania, jakie Margaret Atwood zastosowała w „Opowieści podręcznej”. Podobny sposób prezentacji zdarzeń z perspektywy historycznej pojawia się też chociażby w „Pamiętniku znalezionym w wannie” autorstwa Stanisława Lema.

Sprawozdawczy styl wpływa bardzo mocno na charakter „Ery supernowej”, czyniąc powieść dość monotonną i nużącą. Sprawia również, iż postacie głównych bohaterów są płaskie i bezbarwne niczym papierowe wycinanki. Trudno z nimi sympatyzować, ciężko do nich z tego samego powodu żywić niechęć. Wiem, że podobne zarzuty pojawiły się już w przypadku trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, jednak osobowości w nowej książce chińskiego pisarza okazują się jeszcze mniej zróżnicowane.

Autor „Pioruna kulistego” o wiele lepiej radzi sobie z przedstawieniem dzieci jako kolektywu oraz ukazaniem wielkich zmian społecznych kształtujących historię. W swoją powieść wplata urywki wspomnień, sprawozdania z posiedzeń politycznych – dokumenty pomagające uwiarygodnić relację fikcyjnego narratora, pozostającego przez długi czas w ukryciu. Liu szydzi też z postawy dorosłych, którzy pragnąc dla swoich potomków szczęścia i pokoju, jednocześnie przekazują im mimochodem swoją zabójczą spuściznę. A może stara się nam powiedzieć, że przed złem zakodowanym w ludzkim DNA nie ma ucieczki?

Wiele wątpliwości wzbudza również kwestia wymarcia całej dorosłej populacji. Autor, przytaczający w swoich powieściach wiele naukowych danych, nie wyjaśnia, dlaczego ową magiczną granicę granicę miałby stanowić wiek trzynastu lat. Skoro przeżywalność trzynastolatków miała wynosić prawie sto procent, to co ze starszymi nastolatkami? Czyżby ich zdolności regeneracyjne w ciągu roku gwałtownie spadły do zera? A co ze zwierzętami, o których wspominano jedynie mimochodem?

To, czy wierzymy w świat przedstawiony w powieści, zależy od wielu czynników, także od przyjętej przez autora konwencji. Przytoczone przeze mnie niuanse sprawiły, że „Era supernowej” jawiła mi się momentami jako powieść dość niespójna i nielogiczna. Doceniam jednak poczucie humoru Cixina Liu, który wprowadza własną osobę do akcji powieści i pisze o swoich opowiadaniach: „co za chała!”.

Zbytnio surowa w ocenie najnowszego dzieła Cixina Liu nie będę, jednak z pewnością na tle wcześniejszych dokonań autora powieść prezentuje się stosunkowo słabo. Nie jest to zatem pozycja, od której powinno rozpoczynać się przygodę z twórczością chińskiego fantasty, lecz dzieło adresowane do jego fanów oraz miłośników mrocznych, przytłaczających wizji przyszłości.

Ewa Szymczak

fesou | 2019-07-22
Przeczytana: 12 lipca 2019

Mocny potencjał na trylogię. Szkoda, że niektóre wątki nie mają kontynuacji.

Michał M | 2019-07-13

Cixin Liu nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Kilka uwag:
1. To w zasadzie nie jest SF tylko bardzo specyficzne political-fiction. Nie ma kosmitów, astrofizyka jest tłem - świat przedstawiony ustanowić mogłoby dowolne inne zjawisko, np. jakaś epidemia.
2. Zasadniczą część książki odbieram jako chińskie spojrzenie na społeczeństwo, demokrację, socjologię zmiany społecznej i technologicznej. I to jest ciekawe.
3. Natomiast muszę przyznać, że nie rozumiem zakończenia #Confused

Robert | 2019-07-12
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Książka starsza tego autora, wydana na fali popularności Trzech Ciał. Jednak daleko jej do tego poziomu. Po prostu nudna. I kompletnie odrealniona. Do tego niestety mam wrażenie, że napisana na zamówienie chińskiego kompleksu imperialnego. Nie dałem rady, w połowie przerwałem.

gumiak | 2019-07-11

Druga chronologicznie powieść autora i daleko jej do Wspomnienia o przeszłości Ziemi. Ale to bardzo dobrze, widać przez to jak ewoluuje talent pisarza i jak zmienia się spojrzenie na ludzkość.

Izabela Pycio | 2019-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2019

"Cała ludzka historia składa się z wojen... podczas pięciu tysięcy lat trwania cywilizacji było tylko sto siedem lat autentycznego pokoju."

Fantastycznie odnajduję się w klimatach proponowanych przez Cixin Liu. Dostarcza mnóstwo pasjonujących przygód czytelniczych i perspektywicznych refleksji. Rewelacyjna trylogia "Wspomnienie o przeszłości Ziemi" ("Problem trzech ciał", "Ciemny las", "Koniec śmierci") zapewnia rozrywkę na wysokim poziomie, "Piorun kulisty" dobrą wyprawę ścieżkami nauki, zaś "Era supernowej", choć mniej porywająca niż późniejsze książki autora, to jednak potrafi wciągnąć we frapująco wykreowany nowy świat na naszej planecie. I od razu zastrzeżenie, aby w pełni cieszyć się scenariuszem zdarzeń nie należy wejściowych założeń do fabuły podważać i kwestionować, choć oczywiście mieć ich świadomość. Przy zaakceptowaniu irracjonalności i alogiczności jako barwnego urozmaicenia powieści, hipotetyczność staje się atutem w ciekawej podróży wyobraźni.

Promieniowanie...

Dąbek | 2019-07-08
Przeczytana: 06 lipca 2019

Jestem rozczarowany tą książką. Zaczynało się fajnie, jednak autor kompletnie nie poradził sobie z rozwinięciem, a tym bardziej z zakończeniem.

Tylko i wyłącznie dla fanów Cixin Liu.

Jola | 2019-07-07
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 07 lipca 2019

Ciekawa wizja świata dzieci. Podobało mi się i bardzo dobrze się czytało. Oczywiście, nie wszystko było idealne, ale jednak całkiem niezłe. Trochę było dłużyzn- dla mnie np. opis gier wojennych. Książka pozostawiła we mnie chęć zastanowienia się nad temperamentem dzieci, nad ich sposobem patrzenia na świat. Wcale nie jestem pewna, że autor książki dobrze to ujął. W każdym razie wizja świata dzieci bez dorosłych jest trochę przerażająca.

Marcin Knyszyński | 2019-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2019

Testy wieszania niewiary

Całkiem niedawno mieliśmy okazję przeczytać niezły „Piorun kulisty” Cixina Liu. Oszałamiające teorie nauk ścisłych urzeczywistniały się na kartach powieści i wywierały realny wpływ na życie dość płaskich, papierowych bohaterów. Fabuła taka sobie, można przyczepić się tego i owego, ale ogólnie bez większych zastrzeżeń. A teraz otrzymujemy kolejną powieść autora, napisaną jeszcze przed wspomnianym „Piorunem…” i entuzjastycznie przyjętą trylogią „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”. W odległości kilku lat świetlnych od naszej planety wybucha supernowa.

Promieniowanie pochodzące z niewyobrażalnej eksplozji dociera do Ziemi. W jego wyniku wszyscy ludzie powyżej trzynastego roku życia umrą w ciągu kilku miesięcy, może roku. Wszyscy – na planecie zostaną tylko dzieci. Trzeba zatem szybko przekazać im niezbędne kompetencje – począwszy od skomplikowanej wiedzy akademickiej, poprzez obsługę fabryk, elektrowni, środków transportu, na medycynie i opiece nad niemowlętami...

embepi | 2019-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2019

Zdecydowanie słabsza od Trylogii jak i nawet od Pioruna Kulistego. Nie wciągnęła mnie zupełnie, w przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej, które połknąłem w kilka dni.

Jonasz | 2019-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2019

Cixin Liu to autor manumentalnego i epokowego działa, trylogi Wspomnień z Przyszlości Ziemi. Era supernowej to jedna z wcześniejszych powieści mistrza. Literacko wyraźnie słabsza niż trylogia, lecz oporta na orginalnym pomyśle. Autor opisuje świat zamieszkały i zarządzany wyłacznie przez dzieci (najstarsze to trzynastolatkowie). W książce są momenty zabawne, jak i okrótne, i tragiczne – jak choćby gra wojenna na Antarktydzie.
Choć mamy w książce obrazki z kiku różnych krajów, większość historii rozgrywa sie w Chinach i USA. Autor dowcipnie dobrowadza do absurdu pewne cechy oby krajów. W Chinach centralizację, a w USA zamiłowanie do broni palnej.
Choć historia ma raczej pesymistyczny wydźwięk, i wydaje się, że świat dzieci czeka nieuchronny upadek, epilog temu przeczy.