Wędrująca Ziemia

Oficjalne recenzje i

Bliżej przyszłości

Link do recenzji

1536 454 111

wydany w atrakcyjnej, sprawnie napisanej, formie powieści fantastyczno naukowej w coraz popularniejszym nurcie, khmm. "kli-fi" (kli ?? serio ??) czyli fantastyka naukowa i środowisko naturalne plus zawsze w cienu katastrofy, chamski produktr agresywnej chinskiej propagandy, o nie tlko wyższości ich sposobu organizacji apństwa i społeczeństwa nad innymi, ale o niechybnej zagładzie ludzkości, gdy na czas ktoś odpowiedzialnmy nie zacznie operacji specjalnych...

Uwielbiam tego autora. W tym zbiorze opowiadań, nieco odbiegł od swoich typowych wizji unicestwienia Ziemi oraz ludzkości (chociaż oczywiście tego też nie brakuje) i pokazał że ma duży dystans do swojej twórczości i sam potrafi wyśmiać siebie.

Najwyższa możliwa ocena dla niezwykłego wizjonera.
Należy zwrócić uwagę na oryginalność KAŻDEGO pomysłu na którym opiera się kolejne opowiadanie.
Ten autor nikogo nie naśladuje, nie powiela i mniej więcej porusza się w kanonach współczesnej fizyki. A jest to rzadkość. Rzecz jasna, wykorzystuje w swoich pomysłach współczesne koncepcje (jak choćby koncept żagla słonecznego), ale w sposób twórczy i w każdym opowiadaniu chce nam powiedzieć coś WAŻNEGO. Jest jedno opowiadanie, w którym można dostrzec coś przypominającego ironię Lema, choć bez tych niezwykłych lemowskich niepowtarzalnych neologizmów zaostrzających komizm i absurdalność sytuacji. Poczucie humoru przypominające to obecne u Lema występuje w nim i prowadzi czytelnika przez opary absurdu. Może tylko to można zarzucić autorowi, że znał Lema i inspirował się nim akurat w tym opowiadaniu, ale czy to źle?
Pozostałe opowiadania, to eksplozja wyobraźni NAUKOWEJ w sposób, którego nie wolno brać DOSŁOWNIE. Autor ogranicza się do zarysu danej koncepcji i porusza się w tych klimatach w sposób SYMBOLICZNY, nie DOSŁOWNY.
Nie można zarzucić malarzowi Pablo Picasso, że namalował krzywy nos dziewczyny, liczy się genialna kreska, ręka malarza, należy patrzeć na obraz, jako całość: w taki sam sposób NIE WOLNO w twórczości tego pisarza czepiać się pewnych szczegółów, ani błędów, bo one nie mają ŻADNEGO znaczenia. Powtarzam: należy patrzeć na te opowiadania, jak na całościowy obraz pełnych rozmachu koncepcji, GENIALNIE opowiadanych i opisywanych w sposób SYMBOLICZNY.
Książka warta polecenia, z najwyższej półki, oceniana przeze mnie maksymalnie wysoko.

Najwyższa możliwa ocena dla niezwykłego wizjonera.

Czytałem tylko 3 książki Cixina Liu, łącznie z Wędrującą ziemią. Zacząłem od Problemu trzech ciał i podobał mi się aspekt fizyczny tej książki, do tego stopnia, że sporo o nim doczytywałem, ale poza tym ten cały pomysł z grą strasznie mnie wynudził i odpuściłem autora. W zeszłym roku chyba przeczytałem jednak jakiś artykuł o piorunach kulistych, o tym że naukowcy potwierdzili istnienie takiego fenomenu i postanowiłem przeczytać książkę. Bardzo mi się podobała, ale to zbiorem opowiadań Wędrująca ziemia jestem zachwycony. Każde opowiadanie ma w sobie to "coś", opowiadałem dzisiaj mojej drugiej połówce o "Górze" i "Dla dobra ludzkości". Pomysł z tą właśnie tytułową górą i historią opowiadaną przez obcych jest genialny. Przyczyna zleceń morderstw z Dla dobra ludzkości jest chyba jednak jeszcze lepszym pomysłem. Dziewczyna śmiała się jak jej wyjaśniłem przyczynę podaną w opowiadaniu 🙂 I tak jest ze wszystkimi opowiadaniami, albo mają jakiś ciekawy pomysł, albo ten pomysł sprowadza się do trafnego, czasem nieprzewidywalnego komentarza społecznego. Na tym opowiadaniu z Cixinem w którym pisze o dziesięciotomowym Problemie trzech tysięcy ciał sprzedanym w liczbie dwudziestu kilku egzemplarzy normalnie się uśmiałem 🙂 Chyba wrócę w przyszłości do Problemu trzech ciał, spróbuję z nowym podejściem.

1. Wędrująca ziemia 7-8/10

7. Pożeracz - 6/10
8. Opieka nad bogiem - 6/10
9. Na własne oczy - 5/10
10. Kula armatnia - 6-7/10

Uważam że poziom poszczególnych opowiadań jest wyrównany co nie jest regułą w takich zbiorach. Historie trzymają dobry poziom a kilka motywów przenika poszczególne opowieści. Polecam tym, którzy tak jak ja czytali "Problem trzech ciał" jak i tym czytelnikom dla których będzie to pierwsze zetknięcie z prozą autora. Myślę, że dla części osób takie krótkie formy będą łatwiej przyswajalne niż wspomniana trylogia. Dla mnie na plus.

Wielka wyobraźnia, niespotykane roztrząsanie tematów, na które szary czytelnik nie ma zupełnie głowy. Ogromna skala i majestatyczność wszechświata ogarnięta w jednej książce. Dla mnie bomba.

Wydany dla zdyskontowania nagrody Hugo zbiorek opowiadań które wydają się być pierwszymi próbami literackimi (faktem jest, że późniejszego mistrza, ale zawsze). Razi także trochę chińska mentalność (a może to ucieczka przed cenzurą). Może się podobać

Audiobook. Nienarzucający się w interpretacji Pan Wojciech Stagenalski całkiem nieźle czyta opowiadania Cixin Liu. A autor jest jak zwykle zaskakujący. Może po przebojowej trylogii trudno jest przyzwyczaić się do innej formy - krótszej, bardziej zwartej. Mi było trudno. Przyznaję ze smutkiem, że nie mogłam się przekonać dłuższy czas do tych opowiadań. Audiobook jest bardzo OK, ale odkładałam słuchanie, przerywałam, trochę czułam się znużona początkowymi opowiadaniami - ba - nawet rozważałam przez chwilę zarzucenie tej lektury. Ale przyszedł czas i w końcu absolutnie mnie poraziło i zassało (niech żyją dinozaury!). Oczywiście SF swoim torem się toczy, ale to drugie dno, ta filozofia postępowania, przemyślenia (niewesołe) co do naszej przyszłości... to wybrzmiewa w tych tekstach i rezonuje teraz w mojej głowie. Warto się przemóc. Bardzo polecam.

O autorze usłyszałem w okresie, gdy jego “Problem trzech ciał” stał się bestsellerem oraz później podczas ekranizacji “Wędrującej Ziemi”, ta druga pozycja zdecydowanie bardziej mnie zainteresowała, a skoro obecnie mam dostęp do wielu audiobooków i ebooków to nadarzyła się okazja, żeby sprawdzić jego pióro.

Wiele z jego opowiadań dzieje się skokowo na przestrzeni lat i można obserwować zmiany zachodzące w bohaterze danego opowiadania, zmianę jego pozycji społecznej, patrzenia na świat itp.
Taka skokowość czasu akcji ani trochę nie przeszkadza i nie przedłuża zbędnie opowiadań, są napisane w sam raz. Daje to możliwość pogłębienia historii w przypadku ekranizacji. Nawiasem mówiąc ekranizacja tytułowego utworu jest kompletnie czymś innym niż opowiadanie i jest zrobiona na modłę filmów o globalnej katastrofie typu “2012”, nie przypadła mi do gustu.

Odnosząc się do poszczególnych opowiadań to najbardziej przypadły mi do gustu trzy z nich, tytułowe “Wędrująca Ziemia”, “Mikroera” oraz “Dla dobra ludzkości”.

Dwa pierwsze poruszają temat tego co może czekać ludzkość w przyszłości w obliczu zmiany struktury słońca i jak może ona sobie z tymi problemami poradzić. Przedstawione w nich pomysły na uratowanie ludzkości nie są takie sztampowe jak porzucenie Ziemi i kolonizacja innej planety, są czymś oryginalnym i fascynującym.

Trzecie opowiadanie pokazuje wariację na temat co ludzie nieprawdopodobnie bogaci potrafią zrobić w przypadku widma utraty dóbr materialnych. Po co ktoś taki rozdawałby swoje pieniądze mając na celu, aby wszyscy ludzie na Ziemi byli równie bogaci jak on sam? Zaburzyłoby to przecież wszelkie obecnie panujące różnice społeczne doprowadzając do powszechnego ubóstwa. Autor podaje zarówno ciekawy powód tej sytuacji jak i usprawiedliwienie dla tego typu rozwiązania.

Reszta opowiadań jest ciekawa i poprawna, dobrze się również słuchało audiobooka dzięki kunsztowi lektora. Z kolejnych książek zainteresowało mnie najnowsze dzieło Cixin Liu “O mrówkach i dinozaurach”, wydaje mi się, że jest to rozwinięcie szczątkowych informacji z opowiadania “Pożeracz”.

Zachęcam do zapoznania się z tym zbiorem opowiadań, jest to coś naprawdę świeżego w gatunku sci-fi.

Wiele z jego opowiadań dzieje się skokowo na przestrzeni lat i...