Imperium ciszy

Tłumaczenie: Jerzy Moderski
Cykl: Pożeracz słońc (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Empire of Silence
space opera, gladiator, obcy

Galaktyczny rozmach i genialna wizja bohatera-tyrana w kosmosie - pierwszy tom nowej serii science fiction "Pożeracz Słońc". Ludzkość ma go za bohatera: człowieka, który zmiótł z nieba ostatnich obcych, Cielcinów. Oni uważają go za potwora: diabła, który zniszczył słońce, przy okazji unicestwiając miliony istnień. Ale Hadrian nie był bohaterem ani potworem. Nie był nawet żołnierzem. Uciekając...

Ale Hadrian nie był bohaterem ani potworem. Nie był nawet żołnierzem.
Uciekając przed ojcem i przyszłością w Świętym Zakonie Terrańskim, jaką ten dla niego zaplanował, przypadkiem znalazł się na niewłaściwej planecie, w zapadłym zakątku galaktyki. Zdany na własne siły, był zmuszony walczyć na arenie jako gladiator. A gdy w końcu trafił na dwór lokalnego lorda, musiał radzić sobie w nie mniej niebezpiecznej sieci intryg i układów.
Tak wkroczywszy na ścieżkę swego przeznaczenia, walczył w wojnie, którą nie on rozpoczął, dla Imperium, którego nie kochał, przeciwko wrogom, których nigdy nie pojął.

"Imperium Ciszy celebruje całą radość i czysty entuzjazm space opery w starym stylu"
SFFworld.com

źródło opisu: Rebis, 2019

źródło okładki: materiały wydawcy

Wkp | 2019-09-21
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

BOHATER Z PRZYPADKU

Skłamałbym, jeśli powiedziałbym, że „Diuna” należy do moich ulubionych książek. Tę lekturę albo kocha się, albo nienawidzi, a ja pokochać jej nie zdołałem. Dlatego to nie porównanie niniejszej powieści do opus magnum Franka Herberta, ani też „Imienia wiatru”, którego jak dotąd nie miałem w rękach, przekonały mnie do sięgnięcia po „Imperium ciszy”. Co zatem? Rzecz jakże prozaiczna: opis. Zabrzmiał ciekawie, zachęcił, solidna ilość stron tomiszcza też nastrajała optymistycznie… I nie zawiodłem się. Nie oczekiwałem co prawda wielkiej lektury, ot rozrywki na jakimś przyzwoitym poziomie, przy której mógłbym rozerwać się dłuższy czas, popodziwiać jakieś spektakularne rzeczy i nie zaciskać zębów z powodu prostackiego stylu. I dokładnie to otrzymałem, na dodatek nawet lepiej napisane, niż się spodziewałem.

Poznajcie Hadriana Marlowe’a, którego podczas wojny z Cielcinami, kosmitami, którzy zaatakowali niezliczone światy, mordując miliardy istot a kolejne zmieniając w...

czyta_bo_lubi | 2019-09-16

Imperium ciszy to taka mocna 7. 8 daję za pomysł, język, ogrom stworzonego świata oraz wyobraźnię. 6 daję za wykonanie.

Jak na debiut, Imperium ciszy jest bardzo imponujące. Jednak narracja pierwszoosobowa niesie za sobą pewne ryzyko. Jeżeli główny bohater nie będzie interesujący to nawet rewelacyjnie wykreowany świat i stworzona historia nie będą tak dobrze funkcjonować.
Pod pewnymi względami Imperium ciszy można porównać do Imienia wiatru. Jednak Hadrian - główny bohater Imperium ciszy nie ma (jeszcze) tej charyzmy co Kvothe. Bohater Imienia wiatru dźwiga na swoich barkach dobrą historię i działa to zwłaszcza w I tomie cudownie.
Czytając Imperium ciszy niekiedy czułem zmęczenie Hadrianem, mimo że historia była ciekawa, a wykreowany świat ogromny i budzący podziw. Liczę, że w II tomie autor ciekawiej pokaże rozwój Hadriana. W końcu na samym początku powieści, gdy bohater wspomina swoje fikcyjne losy jest budzącym podziw i grozę znanym we wszechświecie zbawcą lub dla innych...

Matylda Saresta | 2019-09-09

Skretyniały, jęczący i popełniający błędy na każdym kroku główny bohater nijak się ma do prawdziwego faceta z Imienia wiatru.

Jednak dam mu szansę i przeczytam tom drugi, ponieważ sama historia i klimat potrafiła mnie urzec.

Kolejnym minusem są długie przegadania w trakcie dialogów - nie lubię bardzo takiej narracyjnej taktyki, bo wybija mnie z rytmu rozmowy.

Pomysł super, ocena właśnie za to.

Heather | 2019-09-08

Dla ludzkości był bohaterem. Dla nich był diabłem. Zatracił się w ocenach zapominając kim jest tak naprawdę. Bohaterem-tyranem w kosmosie.

Znacie ten stna, kiedy patrzycie na jakąś książkę i po prostu wiecie, że musicie ją przeczytać? U mnie nie jest to zjawisko częste, więc kiedy się pojawia - zawsze się poddaje. Tak było z "Imperium ciszy" lekturą, która bardzo odbiega od książek które zazwyczaj czytam a jednak coś podpowiadało mi, że nie będę żałować wyboru. Sięgnęłam więc po pierwszym tom serii Christophera Ruocchio i mogę napisać tylko jedno - nie mogę doczekać się kontynuacji.

Klasyczna literatura science fiction rozbudowana dzięki widocznej sporej wyobraźni autora zabrała mnie w fascynującą podróż przez światy, których nigdy wcześniej nie poznałam. W rękach Ruocchio przestrzeń kosmiczna nabrała nowych, pełnowymiarowych kształtów, pojawiły się nieodkryte planety z w pełni wykreowanymi ich konstrukcjami. Autor nie zapomniał o niczym: stworzył nowe kultury, języki, religie...

Hrosskar | 2019-09-05
Przeczytana: 03 września 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z początku miałem pewne obawy, co do tej książki, głównie w kwestii narracji i sposobu poprowadzenia historii. Hadrian spisuje bowiem swoją historię pod koniec życia, zatem wiemy dość ogólnikowo czego dokonał, co sam na początku opowiada, ale nic o tym jak to dokładnie zrobił i dlaczego stał się sławny/zaczęto go przeklinać. Taki sposób narracji niesie ze sobą duże ryzyko, ponieważ autor może za bardzo drobiazgowo skupić się na wczesnych losach bohatera, zamiast płynnie przejść do najważniejszych wydarzeń i na nich się skoncentrować. Ruocchio udało się tego zgrabnie uniknąć, ponieważ historia Hadriana potrafi niejednym zaskoczyć, nie ma monotonii i nieustannie coś dzieje. Pomimo że po pierwszym tomie wciąż nie wiemy dlaczego Hadrian zniszczył słońce i unicestwił miliony istnień, to czuję się zaintrygowany jego losami i czekam na dalszą część historii. Wbrew pozorom autor nie zdradził aż tak wiele co się stanie z głównym bohaterem jak się może wydawać po opisie.

Hadrian jest synem...

Izabela Pycio | 2019-09-04
Przeczytana: 31 sierpnia 2019

"Wiedza jest matką głupich. Największą częścią mądrości człowieka jest poznanie swojej ignorancji."

Sięgając po książkę przygotujcie się na porcję mocno rozbudowanej przygody. Christopher Ruocchio dołożył wszelkich starań, aby czytelnik swobodnie przeniósł się wyobraźnią do atrakcyjnego świata, w zasadzie licznych światów, skrawków kosmosu. Przepych objaśnień, sylwetek i charakterystyk. Przedstawiona rzeczywistość nosi znamiona realności i prawdopodobieństwa, oczywiście z domieszką fantastyki, zajmującej i ekscytującej. Wkracza się w nią z uwagą, zaciekawieniem i przyjemnością, jednocześnie lękiem i niepokojem. Towarzyszy kluczowej postaci na każdym etapie życia, poznaje uzasadnienia podejmowanych decyzji, źródła postaw i zachowań. Narracja bazuje na relacjonowaniu wspomnień i podsuwaniu aluzji, jednak ma się wrażenie, że nie wszystko jeszcze zostało przesądzone w dziejach świata. Śmierć Starej Ziemi, jej dzieje i historia, wybrzmiewają w dalekiej przyszłości jedynie jako...

PokójGeeka | 2019-09-03
Przeczytana: 03 września 2019

Jak to mówią – dziś premiera, dziś recenzja (czy jakoś tak). Dzięki uprzejmości wydawnictwa Rebis miałem przyjemność zapoznać się z debiutanckim dziełem Christophera Ruocchio „Imperium Ciszy”, które właśnie trafia do sprzedaży. Pomyślałem sobie – dobrze, że nie znam się na literaturze science-fiction, mogę być obiektywny. Ale po chwili okazało się, że książka ta liczy sobie, bagatela, nieco ponad 700 stron, czyli więcej, niż łącznie przeczytałem w tym roku. Jedno nie ulega wątpliwości – było warto.

Historia I tomu cyklu „Pożeracz Słońc” traktuje o Hadrianie, młodym dziedzicu potężnego rodu Marlowe z planety Delos, który opowiada nam o swoim pełnym przygód życiu w szesnastym tysiącleciu. Od początku wiemy, że mamy do czynienia z bohaterem tragicznym – znamy niejako finał jego opowieści, o którym informuje nas już na wstępie, ale tym bardziej intryguje nas, jak doszło do transformacji z obiecującego spadkobiercy w tyrana i mordercę. Jego tragizm przejawia się w wielu wydarzeniach,...

SajFaj | 2019-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2019

Już za trzy dni Wydawnictwo Rebis oficjalnie rozpocznie sprzedaż pierwszego tomu z nowego cyklu „Pożeracz Słońc”. „Imperium Ciszy”, bo taki nosi tytuł, zdecydowanie nie jest typowym przedstawicielem science-fiction, ale wydaje się to działać na ogromną korzyść dzieła. Autorem nowej serii jest Christopher Ruocchio, redaktor w wydawnictwie Bean Books, w którym redaguje antologie z gatunku militarnej SF. Gorliwy badacz historii, filozofii i religii, co bardzo mocno widać w stworzonym przez niego świecie. „Imperium Ciszy” to jego doskonale przyjęty literacki debiut, zbierający bardzo pozytywne opinie.

I zupełnie nie można się temu dziwić.

„Rozmach i polityczna złożoność na miarę DIUNY.” – David Drake

Siedmiuset stronicowe tomisko to przejaw genialnego umysłu, który stworzył nowy, zaskakujący i niesamowicie rozbudowany świat. „Imperium Ciszy” to „Gra o Tron” (w najlepszym tego porównania znaczeniu) w ogromnym kosmosie. Rewelacyjne połączenie fantasy, science-fiction, średniowiecza,...