Bębny nocy. Studium

Tłumaczenie: Magdalena Petryńska
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Doboši noći

Bębny nocy (Doboši noći) – tak samo rzekomo nazywała się zaginiona i nigdy nieodnaleziona powieść wybitnego chorwackiego poety Tina Ujevicia (1891–1955). Bohaterem Bębnów jest Josip Gubernik, austriacki leśnik, który w czerwcu 1914 roku przyjeżdża do Sarajewa badać klon jaworowaty, drzewo występujące w okolicznych górach. Już w pociągu zaczyna robić notatki i prowadzi je przez cały czas pobytu w Sarajewie. Pod tytułem Dziennik sarajewskich nocy ukażą się drukiem dwukrotnie, tuż po II wojnie światowej i w latach osiemdziesiątych. Obie wersje nieco się różnią, szczegółami i fragmentami opuszczonymi przez wydawców lub usuniętymi przez cenzorów. Studium jest poświęcone tym właśnie różnicom, postaci autora dziennika i samemu miastu widzianemu oczyma przybysza z zewnątrz.

Sarajewo, miasto Gubernika i Jergovicia, a także setek ludzi, którzy musieli je opuścić znacznie później, w trakcie wojny z końca XX wieku, jest magicznym, a jednocześnie zwyczajnym miejscem. Gubernik z nieznanych przyczyn wyjeżdżą stąd w roku 1919 i wiadomo jedynie, że rok później znalazł się w Argentynie. Nieco później do Sarajewa przyjeżdża Tin Ujević, któremu Miljenko Jergović pozwolił znać Gubernika z listów. Tin wiedzie w Sarajewie cygańskie życie, pisze wiersze i powieść, która zaginęła. Zestawienie tych dwóch ludzi, przedstawiciela bohemy i solidnego Austriaka, prowadzi do niezwykle ciekawych obserwacji.

W tej książce Jergović posłużył się metodą analizy krytycznej tekstu po to, by odtworzyć dzieje jednego człowieka i jednego miasta. Człowiek jest wymyślony, otaczający go ludzie i autentyczni, i fikcyjni, ale miasto jest prawdziwe i prawdziwa jest historia XX wieku, która właśnie w Sarajewie odcisnęła się bardzo mocno.

źródło opisu: https://ksiazkoweklimaty.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Miljenko Jergović w swoich utworach literackich konsekwentnie utrzymuje apolityczny kurs, mimo poruszania się po kruchym lodzie poszukiwania własnej i narodowej tożsamości. Jego dociekania są o tyle istotne, a zastosowana nonideologiczna metoda o tyle cenna, że pisarz pochodzi z bodaj najbardziej multietnicznego i wielokulturowego kraju Starego Kontynentu. Nie może więc dziwić różnorodność perspektyw malowanych na kartach różnych jego powieści, esejów, artykułów, dramatów. Tożsamość Jergowića jest w ciągłym ruchu, nieokreślona, niepewna i dryfująca między wciąż zmieniającymi się warunkami. Autor broni prawa do wolności wyboru, do nieskrępowanej możliwości konstruowania własnego ja. Broni też narodu, który z łatką miejsca konfliktowego boryka się od zawsze.
Tożsamość jest jednym z głównych tematów jego powieści „Bębny nocy. Studium”. Ta, z pozoru błaha historia botanika i pamiętnikarza Josipa Gubernika, jest tak naprawdę wielowymiarową analizą Sarajewa i tamtejszej społeczności z...

aali | 2019-03-17
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2019

"Bębny nocy. Studium" to niewielka, wielowymiarowa, gęsta oraz intensywna opowieść o książce, która nie istnieje, o epoce, której już nie ma i nigdy nie powróci. Magiczna opowieść o poszukiwaniu "nędznego bośniackiego drzewa", z którego wytwarza się najwspanialsze skrzypce, których historią pisana jest historia Europy. Piękny hołd złożony niezwykłemu miastu, które mocno odcisnęło swoje piękno na kartach historii Europy XX wieku.
Urzekająca i wyjątkowa mała, wielka książka.

Pasażerka | 2019-02-16
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2019

Sarajewo w opisie przekonało mnie błyskawicznie, żeby sięgnąć po tę pozycję. Spodziewałam się opisu miasta i życia w nim w czasie pierwszej wojny światowej a zamiast tego dostałam... Coś o wiele bardziej wciągającego i magicznego, chociaż barwnych opisów Sarajewa tam niewiele. Mimo to miasto tamtych dni ożyło za sprawą mieszkających w nim ludzi, których spotykał główny bohater książki pisząc swoje dzienniki. Bo to właśnie dzienniki pisane przez pięć lat są osią książki.

To książka o książce, której nie można obecnie nigdzie dostać, książce, która w bliższym i dalszym czasie nadal nie zostanie wydana. Książka o autorze dzienników, który pod wpływem machiny wielkiej historii, ale przede wszystkim ludzi, których napotyka na swojej drodze zmienia się, dojrzewa, zaczyna dostrzegać więcej w sobie i wokół siebie. Opisuje codzienność miasta, często do bólu powtarzalną, w którą co i rusz wkrada się echo wojny i schyłku cesarstwa austro-węgierskiego; wszystko to głównie poprzez opisy...

Dominika Rygiel | 2019-05-05
Na półkach: 52 / 2019, Przeczytane
Przeczytana: 05 maja 2019

Napisać książkę stylizowaną na tekst krytycznoliteracki, analizujący powieść, która prawdopodobnie nigdy nie istniała, i zrobić to tak, by zainteresować potencjalnego odbiorcę, jest nie lada sztuką. Chorwacko-bośniackiemu pisarzowi rzecz ta niewątpliwie się udała. Stworzył bowiem tekst ożywczy i interesujący, podejmujący zagadnienie mitycznych Bębnów nocy, które stanowić miały zaginiony tekst wybitnego chorwackiego poety Tina Ujevicia.

Wątek ten jest jednakże ledwie pretekstem do snucia niejednorodnej opowieści o prozie życia w Sarajewie, mieście tak bardzo pospolitym i cudownym jednocześnie, w przededniu przełomowych dlań wydarzeń historycznych. To miejsce, w którym mieszają się kultury, wyznania i nastroje, wyimaginowani bohaterowie z autentycznymi postaciami. Wzajemna niechęć i nienawiść, i jak pisze sam Jergović „nienawiść do tej nienawiści” wytyczają tutaj rytm życia. Powiew politycznych i terytorialnych zmian jest wyraźny, staje się swego rodzaju błogosławieństwem i niemą,...

Jovanke | 2019-04-02
Przeczytana: 28 marca 2019

Niewielu potrafi zmieścić w niewielkich objętościowo książkach tylu różnorodnych i głębokich treści, jak robi to Miljenko Jergović. Tak jest i w przypadku książki Bębny nocy. Studium, która właśnie ukazała się w polskim przekładzie.

Powieść ta ubrana jest w kostium analizy krytycznoliterackiej zapisków wiedeńskiego botanika, Josipa Gubernika. Rzekomo naukowa rozprawa nasycona jest cytatami z jego Dzienników sarajewskich nocy, kreślących wciągający i plastyczny obraz Sarajewa tuż przed i po ataku na księcia Franciszka Ferdynanda oraz relacjonujących badania botanika nad bośniackim drzewem, z którego najwybitniejsi lutnicy w historii wykonywali swoje skrzypce.

Problem polega jednak na tym, że… Dzienniki sarajewskich nocy nigdy nie istniały, podobnie jak ich rzekomy autor, Josip Gubernik. Jergović jednak za sprawą błyskotliwych spostrzeżeń, fantastycznie kreślonych postaci, a także wciągającej Czytelnika grze z konwencją tworzy opowieść o mieście, które zatrzymane zostało w czasie....

Marcin | 2019-03-20
Przeczytana: 20 marca 2019

Wiem, że brzmi to jak masło maślane, ale w skrócie można by napisać, że mamy do czynienia z niewielką książką o książce na temat książki.
Studium Jergovicia tytuł zawdzięcza zaginionej powieści cenionego chorwackiego poety Tina Ujevicia, której rękopis przepadł gdy literat nie mogąc spłacić należności czynszowych kazał sprzedać wszystkie należące do niego przedmioty. Kobieta u której wynajmował pokój sprzedała zapisane kartki za bezcen sklepikarzowi, a ten pakował w nie warzywa i owoce. Dopiero kilka miesięcy przyjaciel pisarza, Rizo Ramić kupując gruszki rozpoznał na papierowej tutce znajome pismo i udało mu się uratować kilka ocalałych stron.
Bohaterem książki Ujevicia był Josip Gubernik, który mieszka w stolicy Bośni w latach 1914 - 1918, w czasie schyłku austro-węgierskiej monarchii, będącego dla wielu końcem znanego im świata, a Sarajewo było jednym z centrum tych zdarzeń. Austriak przez cały pobyt prowadzi zapiski, które pod tytułem "Dziennik sarajewskich nocy"...

malseir_79 | 2019-05-08

Doceniam kunszt, formę i jakość tej książki. To naprawdę perełka, choć wybór tej książki na majówkę to nie był dobry pomysł i moment. Książka o książce, która nigdy nie istniała zamknięta w historii wyimaginowanego botanika Josipha Gubernika i jego życiu w Sarajewie w latach 1914-1919. Autor w „Bębnach nocy” ożywia historię miasta dzięki szczegółowym opisom jego mieszkańców- miasta scenicznego, w którym rozpoczęła się I Wojna Światowa oraz naznaczonego najkrwawszą wojną domową po IIWŚ.
Książka wielowymiarowa, satysfakcjonująca, ale wymagająca skupienia i odpowiedniego czasu na lekturę.
4/6

Małgorzata Sierocińska