7,18 (22 ocen i 10 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
0
8
7
7
7
6
1
5
3
4
0
3
0
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Der Reisende
data wydania
ISBN
9788324055852
liczba stron
336
kategoria
literatura piękna
język
polski
dodała
Ag2S

Powieść odkryta po 80 latach. List w butelce z nazistowskich Niemiec. Trzymający w napięciu jak thriller, wstrząsający obraz czasu zapowiadającego Zagładę. Berlin, listopad 1938 roku, tuż po nocy kryształowej. Ktoś wali do drzwi kupca Otto Silbermanna. W całym mieście trwają aresztowania. Otto ucieka tylnymi schodami. W gazecie czyta, że Żydzi wypowiedzieli wojnę narodowi niemieckiemu....

Powieść odkryta po 80 latach.
List w butelce z nazistowskich Niemiec.

Trzymający w napięciu jak thriller, wstrząsający obraz czasu zapowiadającego Zagładę.

Berlin, listopad 1938 roku, tuż po nocy kryształowej. Ktoś wali do drzwi kupca Otto Silbermanna. W całym mieście trwają aresztowania. Otto ucieka tylnymi schodami. W gazecie czyta, że Żydzi wypowiedzieli wojnę narodowi niemieckiemu. Silbermann nie jest już kupcem i obywatelem – stał się wyjętym spod prawa. Czy będzie mógł komukolwiek zaufać?
I czy ludzie, których spotka na swojej drodze, nie wydali już na niego wyroku?

Zadziwiająco aktualna, choć napisana w 1938 roku, opowieść o tym, jak bierność staje się siostrą przemocy.

 

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (10)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 105
Helena | 2019-07-18
Na półkach: Przeczytane

Świetnie napisana i przetłumaczona powieść, prostym, pięknym językiem, z jakąś niezwykłą klasą. Bardzo dobrze oddaje zarówno realia toczącej się akcji jak i emocje, myśli, świat wewnętrzny bohatera. Zrobiła na mnie duże wrażenie. To nie jest thriller psychologiczny, jak piszą niektórzy, to jest bardzo realny zapis kilku dni życia osaczonego , uciekającego człowieka. Człowieka, który jest odzierany stopniowo ze wszystkiego co w życiu posiadał : przyjaciół, wspólników, rodziny, pieniędzy, wreszcie nadziei, spokoju, przyszłości, prawa do godnego życia, wreszcie zdolności do racjonalnego myślenia. Człowieka majętnego, wykształconego, jeszcze do niedawna szanowanego, docenianego, wpływowego. Szalonej ideologii ulegają wszyscy, nie tylko partyjna machina, reprezentowana przez umundurowanych funkcjonariuszy różnych szczebli. Otto Silberman nie może zaufać nikomu, nikt nie chce mieć nic wspólnego z kimś, kto "nie jest w pełni człowiekiem" i jest przedstawicielem nacji, która właśnie traci...

książek: 147
Ula | 2019-07-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2019

Studium poczucia osaczenia, prześladowania, niemożności ucieczki, stopniowego popadania w psychozę... Niemcy 1938 rok tuż po Nocy Kryształowej. Bohater jest inteligentnym zamożnym kupcem żydowskim, który w ci!gu kilku dni ttaci wszystko. Jeżdżąc pociągami po Niemczech, styka się z różnymi przedstawicielami ówczesnego społeczeństwa. Hipnotyzująca, wciągająca powieść, od której nie można się oderwać. Niestety nie traci na aktualności.

książek: 701
Alex | 2019-07-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 lipca 2019

Zło czasem ma bardzo swojską twarz, która jeszcze przed momentem oznaczała przyjaźń, szacunek, codzienność. Najpierw wydaje się w ogóle nierealne, później nadzwyczaj odległe albo nas nie dotyczące, aż w końcu dotyka osobiście, co wydaje się niemożliwe i odczuwane jest jako przejściowe kłopoty. Kiedy dociera do człowieka brutalna prawda jest sam, chociaż pośród tłumu, zagubiony i czekający na kolejny cios.

Do drzwi kupca Otto Silbermana nikt nigdy brutalnie pięściami nie bębnił. Szanowany przez kontrahentów, współpracowników i sąsiadów cieszył się zasłużonym szacunkiem. Dlaczego więc musiał uciekać tylnym wyjściem z własnego domu? Jako zasłużony weteran dał wyraz swej odwadze w Wielkiej Wojnie i patriotyzmowi, teraz jednak stał się wyjętym spod prawa. Nie popełnił żadnego przestępstwa, ale w oczach tych, którzy jeszcze do niedawno uważali go za Niemca, stał się niegodny. Czy ojczyzna mogła się go z dnia na dzień wyrzec i równocześnie zacząć karać za to, że był Żydem? Uciekać, to na...

książek: 80
Tylko_czytam | 2019-07-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 lipca 2019

Mamy jesień 1938 roku. Propaganda Goebbelsa w pełni pokazuje swoją moc. Nagonka na Żydów i wizja czystej rasowo Rzeszy, doprowadza do licznych aresztowań i prześladowań. Historia nazwie te dni Nocą kryształową. Część Niemców zaczyna zmieniać swoje nastawienie do Żydów. Dotychczasowe przyjaźnie, małżeństwa czy spółki w interesach zostają poddane próbie. Żydzi zaczynają Niemcom przeszkadzać.
I tu poznajemy naszego bohatera. Jest to Otto Silbermann, zamożny kupiec, żydowskiego pochodzenia, w średnim wieku, mieszkający w okazałym sześciopokojowym mieszkaniu w Berlinie. Otto ma żonę nie-Żydówkę i dorosłego syna, przebywającego w Paryżu.
W efekcie napiętej sytuacji w kraju, Otto chce uciec z Niemiec w bezpieczne miejsce. Angażuje syna w załatwienie wizy do Francji, a sam próbuje sprzedać dom. Podczas negocjacji handlowych słyszy walenie do drzwi. Przerażony wizją aresztowania- ucieka z domu.
Powieść ,,Podróżny” jest zapisem jego tułaczki po Niemczech. Otto lęka się o własne życie,...

książek: 233
Ewka | 2019-07-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 lipca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przyznam szczerze, że mam bardzo mieszane odczucia po przeczytaniu tej książki.
Początkowo szybko wczułam się w akcję i sytuację w jakiej znalazł się Otto, gdyż bohater musi nagle uciekać ze swojego domu nic nie zabierając, traci również firmę i przez dłuższy czas nie ma kontaktu ze swoją rodziną. Wszystkie te okoliczności wpływały na fakt, że naprawdę mu współczułam, a sama książka jest tak napisana, że miałam wrażenie jak bym podróżowała razem z nim. Jednak później nastąpił lekki przełom w życiu kupca, kiedy to odzyskał on część swojego majątku miałam wtedy nadzieję, że zacznie się trochę więcej dziać w tej historii, a życie Otta zacznie się układać. Jednak nic takiego nie nastąpiło, a mężczyzna nadal podróżował, a właściwie uciekał w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia i chociaż byłam nastawiona na to, że to będzie motywem przewodnim to przyznam szczerze, że w pewnym momencie te podróże pociągiem nie wiele różniące się od siebie stały się lekko monotonne. Ale nie to jest...

książek: 416
Nowalijki | 2019-07-04
Przeczytana: 01 lipca 2019

Tomasz Radochoński www.nowalijki.com
***
Wydawać by się mogło, że na temat genezy i przebiegu pogromu Żydów w nazistowskich Niemczech napisano już wszystko. Opracowania historyczne i naukowe, wspomnienia świadków historii, wreszcie beletryzowane opowieści składają się na wciąż zatrważający obraz prześladowania narodu w samym centrum Europy. Odnaleziona po 80 latach powieść Ulricha A. Boschwitza Podróżny to kolejne świadectwo historii, tym mocniejsze w przekazie, że napisane tuż przed wybuchem II wojny światowej, przedstawia pierwsze dni po pogromie z listopada 1938 roku, które w podręcznikach do historii nazywane jest Nocą kryształową. Boschwitz nie dożył końca wojny, ale przezornie zabezpieczył jeden z manuskryptów, a jego współczesne i staranne opracowanie redakcyjne trafiło najpierw do czytelników Niemczech a teraz także do Polski.

Akcja powieści Boschwitza toczy się w listopadzie 1938 roku w Berlinie, tuż po zainicjowanych przez władze partyjne i państwowe pogromach ludności...

książek: 19
Fit_crime | 2019-07-01
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2019

Lekka książka do poduszki. Polecić bym nie poleciła. Ewentualnie na zabicie czasu. Gdybym miała dokonać zakupu raz jeszcze - nie kupiłabym.

książek: 506

Pełna recenzja na kate-in-bookland.blogspot.com

"Godność, pomyślał, przecież człowiek ma swoją godność, której nie wolno dać sobie odebrać"

Powieść "Podróżny" Ulricha A. Boschwitza została odnaleziona po 80 latach i teraz ujrzała światło dzienne w nowej, zredagowanej formie. Maszynopis powstawał od listopada 1938 roku, bezpośrednio po Nocy Kryształowej, która zapoczątkowała szereg tragicznych wydarzeń. "Podróżny" to interesująca propozycja czytelnicza rzucająca światło na początki prześladowań ludności żydowskiej w Niemczech.

Berlin, listopad 1938. Otto Silbermann, żydowski kupiec, w ostatniej chwili ucieka ze swojego mieszkania, gdy zjawiają się w nim niespodziewanie bojówki SA. W całym mieście trwają aresztowania ludności żydowskiej. Otto nie ma dokąd pójść, nigdzie nie jest mile widziany, przyjaciele i wspólnicy odwrócili się od niego. Wsiada więc do pociągu i zaczyna podróżować po Niemczech... a właściwie uciekać w ciągłym poczuciu zagrożenia, z hotelu do hotelu, z miasta...

książek: 1260
noodla_books | 2019-06-18
Przeczytana: 16 czerwca 2019

"Żyd na cmentarzu nie uchroni się przed znieważeniem".

Musiałam przez kilka dni "przetrawić" treść tej książki. Pomimo tragizmu historii bohatera, nie potrafiłam się do końca wczuć w tę historię przy jej czytaniu. Dopiero po ukończeniu lektury spojrzałam na nią inaczej.

Zdecydowanie uważam, że jest ona warta uwagi, a te kilka opisanych dni, na długo zostanie czytelnikowi w pamięci.

To, co jest w niej cenne, to czas, w jakim została napisana, ponieważ Ulrich A. Boschwitz pisał ją pod koniec 1938 roku, więc w czasie, gdy rozpoczęto piętnowanie Żydów. Dopiero po 80 latach maszynopis ujrzał światło dzienne. O tym poczytajcie już sami.

Otto Silbermann jest niemieckim Żydem. Mężem Elfriede aryjki i ojcem Eduarda, który przebywa we Francji. Pół roku temu nie zdecydował się wraz z małżonką na wyjazd do Paryża. Czy gdyby jednak wyjechali, coś by to zmieniło w ich życiu?

Pewnego dnia ten majętny kupiec zmuszony jest uciec ze swojego domu. Sam, bez żony, bez walizki rozpoczyna...

książek: 1379
Anna | 2019-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2019

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA.

„Podróżny” to powieść Ulricha Alexandra Boschwitza, który w wieku dwudziestu siedmiu lat zginął na pokładzie MV”Abosso”. W wyczarterowany przez rząd brytyjski statek pasażerski trafiła torpeda wystrzelona z niemieckiej łodzi podwodnej. Dwudziestego dziewiątego września 1942 roku statek poszedł na dno, a wraz z nim trzystu sześćdziesięciu dwóch pasażerów.
Jeszcze w sierpniu owego roku autor przekazał w liście do matki instrukcje dotyczące jego powieści. Pisał, że książka „Podróżny”, którą przekazał jej za pośrednictwem jednego z byłych współwięźniów płynących do Anglii została gruntownie przeredagowana. Jednak tylko pierwsza część. Boschwitz pragnął, by książka została opublikowana w Niemczech. Niestety, po wojnie liczne wydawnictwa odmawiały jej wydania.
Powieść ”Podróżny” powstała w 1938 roku. Jej maszynopis spoczywał w Archiwum Niemieckiej Emigracji Niemieckiej Biblioteki Narodowej. Peter Graf dzięki najbliższej krewnej autora, Reuellai Shachaf...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd