Książka Roku 2018

Morderstwo w hotelu Kattowitz

Cykl: Szymon Solański (tom 5) | Seria: Kryminał pod psem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
tree

Pewnej grudniowej nocy w hotelu Kattowitz zostaje zamordowana DJ Dzidzia – rodzima gwiazdka pop, która na skutek zaskakującego zbiegu okoliczności była zmuszona zakwaterować się w podrzędnym hotelu tuż przed swoim niedoszłym koncertem. Rusza dochodzenie, które zaprowadzi detektywa Szymona Solańskiego, dziennikarkę Różę Kwiatkowską oraz psa Gucia w świat szołbiznesu, celebrytów i internetowych hejterów. Przemierzając katowickie ulice, natrafią na ślad mordercy, ale po drodze będą musieli uporać się też z problemami w życiu osobistym.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

bractworozy | 2019-02-03
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 lutego 2019

hip hip hurra!

piąta odsłona przygód wspaniałej trójki: gucia, szymona i róży
mamy tutaj śmierć znanej piosenkarki, która niekoniecznie była lubiana przez swoje otoczenie i ten zagadkowy zgon jest główną osią książki

oczywiście dodatkową atrakcją są losy szymona i róży, którzy na zakończenie poprzedniego tomu dalej nie mogą dojść do porozumienia w kwestiach damsko-męskich...

spotykamy także innych znanych już wcześniej bohaterów: "pana zwierzaczka" łukasza, aspiranta matusiaka, potomek - chojarską czy kamieńską oraz poznajemy rodziców róży

oczywiście najlepsze i najtrafniejsze komentarze wrzuca gucio, który gdyby mógł mówić, każdą sprawę rozwiązałby w dwa dni okraszając swoim niebanalnym psim poczuciem humoru

dodatkową atrakcją była narracja alojza i pejtera, dwóch ślązoków, którzy bardzo dobitnie wyrażali się o dzisiejszych internetach, hejterach, vlogerach i innych tego typu -erach

wartka akcja, kaskaderskie wyczyny róży i szymona, a także niewymuszony humor w proporcjach...

noodla_books | 2019-01-24
Przeczytana: 21 stycznia 2019

Morderstwo w hotelu Kattowitz to nie byle jako historia, ta historia jest blank dobro.

"Teraz gryfnie było być Ślązakiem".

3 tomy z serii Kryminał pod psem już za mną, śmiało mogę więc powiedzieć, że połowa napisanych książek przez Martę Matyszczak za mną. Mimo że, przyznaję się z ręką na sercu, że nie znam całego cyklu, to już po pierwszej przeczytanej książce polubiłam trójkę głównych bohaterów. Choć perypetie Solańskiego, Gucia i Róży nie zawsze są wesołe, jak w prawdziwym życiu, to wydarzenia, które dzieją się wokół nich, czynią je zabawnymi i prześmiesznymi.

Zabieram wam na Górny Śląsk, tzn. autorka was poprowadzi ulicami nie tylko miasta Katowice, ale również zabierze was na przejażdżkę banką (tramwajem) po okolicy. Jeśli ktoś z was jeszcze nie był na Śląsku, to teraz może się przekonać co tu za sity mamy. Pomijając już topografię i strukturę miasta, którą czytelnik poznaje, autorka w ciekawy sposób przemyca nam obecne wydarzenia mające miejsce w naszym regionie.
Taki...

Alicja Smolnik | 2019-02-19
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2019

Sięgnęłam po tę książkę, bo jestem mieszkanką GOPu i byłam ciekawa, jak przyjmę kryminał dziejący się w miejscach, koło których codziennie przechodzę. No więc - nie przyjęłam. Nie mam pojęcia, skąd te dobre opinie. Dlaczego nikt nie mówi o tym, jak bardzo źle na ten utwór zadziałało emocjonalne przywiązanie Autorki do Śląska? Dlaczego nikt nie zauważył, że książka jest wypełniona przeraźliwie nudnymi, ale też BEZUŻYTECZNYMI dla fabuły i świata przedstawionego szczegółami, takimi jak opisy plakatów, czy wspomnienia o koncertach Miuosha z NOSPRem? Pracuję w Katowicach i wiem, w jakim okresie Autorka jeździła po Katowicach tramwajem numer 6 dzięki tym wszystkim opisom. Tylko kogo to obchodzi? To ma być kryminał, czy pieśń pochwalna dla Katowic? A na koniec, jak ta wisienka na torcie, wymuszone i nienaturalne - zwłaszcza w gwarze - dialogi. Ludzie tak nie rozmawiają.

Musicie przed czytaniem zaopatrzyć się w chusteczki, bo będziecie płakać. Ze śmiechu! Ale nie samymi heheszkami książka zbudowana, bo jak to Marta ma w zwyczaju, wplata w tekst problemy społeczne współczesnego świata. Hejterzy, celebryci i cały ten szołbiznes, w którym każdy chce ugrać dla siebie jak najwięcej. I oczywiście nie cacka się ze swoimi postaciami, bo Szymona popycha w hazard!
Jeśli chodzi o gatunek, w którym Marta się porusza to na rynku polskim nie ma konkurencji!

Magdalena | 2019-02-15

Lepsza niż część poprzednia - świetne zagranie z gwarą śląską, umiejętnie wstawione wątki - niby poboczne, a jednak ważne, ciekawi bohaterowie (zwłaszcza dwaj panowie z Ateneum :) ), słodki Gucio marzący o kiełbasie ślaskiej. Trochę nie wierzę w to, co zadziało się z Solańskim pod kątem finansowym, wydaje mi się to mało prawdopodobne, z drugiej zaś strony - jak ktoś bieduje i nagle ma kupę kasy - rzeczywiście może przestać się kontrolować. Wątek matki Róży bardzo ciekawy, choć brakowało mi drążenia go przez samą Różę. Mam nadzieję, ze w następnej części coś na ten temat będzie.

Hanna | 2019-02-02

Rzadko się zdarza, żeby kolejne części cyklu były lepsze od poprzednich, a tu bardzo miła niespodzianka!

Gaballe | 2019-02-02
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Uwielbiam tę serię! V tom aż ocieka Śląskiem, bohaterowie wracają do korzeni! Czekam na kolejny tom!

kryminalnatalerzu | 2019-02-12
Na półkach: Ebooki, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2019

zapraszam do przeczytania recenzji na https://www.kryminalnatalerzu.pl/2019/02/morderstwo-w-hotelu-kattowitz-marta.html

kinga | 2019-01-22
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Wunderfuchs | 2019-02-14

Zastanawiałam się, czy powrót na Śląsk wyjdzie tej serii na dobre. Nie wyszedł.