Morderstwo w hotelu Kattowitz

Okładka książki Morderstwo w hotelu Kattowitz Marta Matyszczak Patronat LC
Okładka książki Morderstwo w hotelu Kattowitz
Marta Matyszczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Kryminał pod psem (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kryminał pod psem (tom 5)
Wydawnictwo Dolnośląskie
2019-01-30
2019-01-30
celebryci detektyw kryminał literatura polska niebezpieczeństwo oskarżenie show-biznes wyścig z czasem zabójstwo zagadka kryminalna

Oficjalne recenzje i

Gucio na tropie

Link do recenzji

6273 110 32

Pełna śmiesznych zwrotów w Śląskiej gwarze ...trzymające w napięciu emocje bohaterów i kolejne interwencje Gucia sprawiają, że zaśpię do pracy ale zacznę kolejne perypetie 🤣🥰🤣🥰🤣

Ciekawa fabuła.
Jest to kolejna część kryminału pod psem.
Ciekawe było że każdy rozdział był związany z piosenkami miuosha.
Bardzo lubię miusho więc tym bardziej mi miło się czytało tą książkę.
Każde śląskie zdanie jest tłumaczone.
Polecam wam tą książkę jeśli jeszcze nie czytaliście.

Ciekawa fabuła.
Jest to kolejna część kryminału pod psem.
Ciekawe było że każdy rozdział był związany z piosenkami miuosha.
Bardzo lubię miusho więc tym bardziej mi miło się czytało tą książkę.
Każde śląskie zdanie jest tłumaczone.
Polecam wam tą książkę jeśli jeszcze nie czytaliście.

Zaczynając lekturę tej części „Kryminału pod psem” najbardziej byłam ciekawa wątku Róży i Szymona – zakończenie poprzedniej książki wskazywało, że w końcu się spikną. No i niby tak się stało, ale zostało to opisane mniej więcej tak: wchodzi Gucio do pokoju i widzi, że się obściskują. I tyle. No naprawdę liczyłam, że zostanie to opisane jakoś bardziej „romansowo”...
Potem dzieje się tak, że w zasadzie nie wiadomo, czy są razem czy nie, zachowują się jak nastolatki, takie „krok w przód, krok w tył”. Chociaż może daje się to usprawiedliwić osobowościami bohaterów, ale i tak czułam żal, że coś, na co czekało się 5 książek, zostało pokazane tak dość zdawkowo. No a potem mamy powrót do punktu wyjścia... nie będę już bardziej spojlerować.

Wątek kryminalny jest dość słaby, tak jak w poprzednich częściach. Detektywi w sumie niewiele robią, żeby pchnąć sprawy naprzód, ale nad tym akurat specjalnie nie ubolewam, bo nie przepadam za kryminałami (komedie kryminalne to szczyt moich możliwości) i nie jestem dobra w śledzeniu takich wątków – a tu za bardzo nie ma czego śledzić, więc się nie męczyłam, ha.
Również podobnie jak w poprzednich częściach występuje tu nagromadzenie zbiegów okoliczności, a starzy i nowi bohaterowie wyskakują jak Filip z konopi...
Są tutaj 2 postacie: lokalesi Alojz i Pejter, które w sumie są nieistotne z punktu widzenia fabuły; myślałam, że będą istotne dla śledztwa, ale chyba zostały wprowadzone tylko dla humoru.
Jednakże całościowo te książki tak mi się podobają (typ poczucia humoru i oczywiście bezkonkurencyjny Gucio, no i mimo wszystko Róża i Szymon), że przymykam na to oko.

Aha – w tej części po raz pierwszy tłumaczona jest gwara śląska, ale w mniej więcej połowie przypadków było to zbędne – nawet dla mnie, osoby pochodzącej z przeciwległego końca Polski, udawało się ją trafnie zrozumieć.

Potem...

W końcu zaczęło się coś dziać, w kwestii rozwiązywania zagadek kryminalnych, jednak akcja przytłoczona została opisem topografii Katowic, co dla nieznających miasta może być po prostu nużące. Dałabym 5 gwiazdek ale za powtarzanie głupich i starych dowcipów o Zagłębiu jedną odejmuję 😛.

"Morderstwo w Hotelu Kattowitz" to piata część serii Marty Matyszczak "Kryminał pod psem".
Podoba mi się sposób pisania tych książek, mam jeszcze przed sobą cztery części do przeczytania i myślę, że nie zawiodą mnie również po ich wchłonięciu.
Może dlatego, że lubię komedie kryminalne, bo można się bardziej przy nich zrelaksować niż przy tradycyjnym, mocnym, ociekającym krwią i brutalnością ciężkim kryminałem. Po krótkiej przerwie na inne pozycje, bez wahania sięgnęłam więc po kolejny tomik tej serii.
Tym razem akcja dzieje się w Katowicach. Po nieudanej ceremonii zaślubin dziennikarki Róży (uniemożliwił to Szymon), Kwiatkowska i detektyw Solański zmierzają (każde osobno) do hotelu Katowittz, gdzie została zamordowana celebrytka, lokalna "gwiazdka" DJ Dzidzia. Jako szef ochrony, w hotelu pracuje matka Róży, która jest lekarzem kardiochirurgiem, lecz postanowiła zmienić coś w swoim życiu i zrezygnowała z kariery medycznej i to właśnie ona ściągnęła Różę i Szymona, aby szybko i po cichu rozwikłali tę tajemniczą śmierć. Oczywiście w pracy detektywistycznej bardzo im pomaga kundelek Gucio, który jest jednocześnie wiernym przyjacielem Szymona i Róży. Gucio jest jednym z głównych bohaterów, jest nie tylko moim ulubieńcem, bez niego nie byłoby pewnie tej serii. Wrzuca w książce najlepsze i bardzo trafne komentarze a gdyby ludzie rozumieli jego mowę, to niemal każdą sprawę rozwiązałby o wiele szybciej niż ludzie. Mimo bariery językowej i tak jest bardzo pomocny w jednoosobowej firmie Solan, której szefuje detektyw Szymon Solański.
Jak zwykle to co wydawałoby się prostą sprawą, to oczywiście takie nie jest, więc prowadzone przez Szymona śledztwo nie idzie w dobrym kierunku, tym bardziej, że wciąż tropy mieszają się z prowadzonym dochodzeniem policyjnym oraz aresztowaniami coraz to nowych kandydatów na mordercę. Jakby tego było mało, to również zawirowania wokół dziwnego zachowania matki Róży nie ułatwiają pracy. Nieoczekiwanie pojawia się również narzeczony dziennikarki a Solański jest wręcz wściekły z zazdrości. Perypetie miłosne Szymona i Róży są tak komiczne, że czasem trudno w to uwierzyć, by były realne, na dodatek ciągną się już tak długo, że nawet Gucio w tym temacie ma swoje przemyślenia.
W tej części jest więcej śląskiej gadki, gdyż nowi bohaterowie mówią gwarą, autorka bardzo sprawnie pokazuje nam Katowice i Śląsk w pigułce, że chociaż tylko przejazdem byłam w tamtym regionie, to widziałam opisane miejsca jakbym tam była. Z pewnością zachęca do odwiedzin i może kiedyś się wybiorę.

Czy Róża w końcu zwiąże się z Szymonem? Czy wróci do byłego narzeczonego? Czy znajdzie wspólny język ze swoją matką? Czy uda się znaleźć mordercę DJ Dzidzi? Jak to się wszystko zakończy? Na te i inne pytania odpowiedzcie już sami po przeczytaniu książki, do której Was zachęcam.

W katowickim hotelu została zabita nożem znana piosenkarka. Szefowa ochrony hotelu zwraca się do prywatnego detektywa z prośbą o rozwiązanie zagadki. Solański z psem Guciem podejmują się zadania. Policja co nuż ma nowego podejrzanego w więzieniu, jednak detektywi, bo do zespołu dołączyła Róża Kwiatkowska nie są przekonani co do sprawcy. Wciąż szukają śladów, a w ich ślady idzie Podkomisarz Matusik. Czyta się z przyjemnością, jak wcześniej pisałem - polecam fanom czworonogów i Ojca Mateusza.

Tym razem z naszymi bohaterami wracamy na Śląsk. Gucio po raz kolejny ma wiele do powidzenia.
Jak zwykle duża dawka dobrego humoru. "Wazon" na róże najlepszy.

Jak zwykle duża dawka dobrego humoru. "Wazon" na róże najlepszy.

Jak do tej pory najsłabsza część. Cyklu jeszcze nie skreślam, choć czuję chwilowy przesyt.

To zabawna komedia kryminalna z serii Kryminał z psem, akcja rozgrywa się w Katowicach, a jednym z narratorów jest pies Gucio, przyjaciel detektywa rozwiązującego zagadkę tytułowego morderstwa.

Już dawno żadna książka mnie tak nie zmęczyła jak ta. Ciężko było mi ją czytać, jednak nie lubię niedokończonych książek, dlatego przeczytałam całą.