Śmierć w Chateau Bremont

Okładka książki Śmierć w Chateau Bremont M.L. Longworth
Okładka książki Śmierć w Chateau Bremont
M.L. Longworth Wydawnictwo: Smak Słowa Cykl: Verlaque i Bonnet (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Verlaque i Bonnet (tom 1)
Death at the Chateau Bremont
Smak Słowa
2018-03-15
2018-03-15
Anna Krochmal
Anna Krochmal

Słaba, niewciągająca, nawiązująca wyraźnie do prowansalskich klimatów, ale w sposób nieudany. Nie polecam.

Kto pisze te recenzje? Nie jest to żaden wartki kryminał. Akcji nie ma praktycznie żadnej. Jest bardzo przegadany i nic tu się nie dzieje. Opisy opisy i nic nie wnoszące dialogi. Momentami nie wiedziałam o czym to w sumie jest. Czy to przewodnik, czy serial obyczajowy. Kryminałem trudno to nazwać. Trudno mi ocenić, bo książka jest letnia i nie wygląda na kryminał. Nie wiem czy chcę sięgnąć po kolejne.

Znakomita lektura dla miłośników i miłośniczek kryminałów, sztuki i gastronomii z prawdziwego zdarzenia. Autorka z detalami opisuje topografię i architekturę miast i wiosek, w których toczy się akcja - to dla mnie ogromny atut, bo, jak to bywa w dobrej literaturze, daje nam w ten sposób szansę spojrzeć na nie oczami bohaterów, dla których te elementy są z jakiegoś powodu ważne. Książka jest ciekawa poznawczo także pod kątem stosunków społecznych, które, jak się okazuje, bazują na zupełnie innych powiązaniach niż w Polsce. Tempo powieści - według mnie - idealne: rozwój śledztwa dawkowany czytelnikom stopniowo, bo przetykany wspomnianymi opisami/komentarzami na temat szeroko rozumianej kultury. Lektura wymagająca uwagi i skupienia.
Przy okazji - brawa dla tłumaczki (i korektorki) za doskonałą znajomość meandrów polszczyzny i odmianę francuskich nazwisk zgodnie z regułami.

Trafiłam na tę serię przypadkiem, pojawiła się w książkach polecanych na letni czas i faktycznie był to strzał w dziesiątkę.

Lekka, sympatyczna, nieśpieszna lektura. Nie jest to typowy kryminał z wartką akcją, pościgami i złoczyńcami czyhającymi za rogiem. Odnalazłam w niej raczej sporą dawkę romansu, nieco tajemnicy i przepiękną afirmację życia, które toczy się w małym prowansalskim miasteczku Aix en Provence.
Malownicze opisy sprawiły, że przeniosłam się do pięknej Francji, sączyłam kawę w jednej z małych kawiarenek na wąskiej, brukowanej uliczce, zaciągałam się dymem z cygar, piłam pyszne wino i dałam się porwać przygodzie.

Sympatyczna odskocznia od rzeczywistości.

Liczyłam na klasyczny, nieśpieszny kryminał w stylu Agathy Christie, a dostałam hymn pochwalny francuskiego stylu życia z jego umiłowaniem wina, jedzenia, cygar, dyskusji o wszystkim i o niczym, całusków na powitanie i pożegnanie. Dynamiki w tym za grosz, a od nadmiaru rozważań o rodzajach wina i do czego pasują w pewnym momencie zaczęli mi się mylić bohaterowie. W połowie książki doszłam do wniosku, że prowadzenie śledztwa jest po prostu okazją do spotkań przy posiłkach. Nawet charyzma głównego bohatera niespecjalnie na mnie działała, zwłaszcza biorąc pod uwagę
jego stosunek do kobiet. Nie, raczej nie będę kontynuować tej serii.

Ciekawy obraz Francji i społeczeństwa w małej miejscowości Aix. Zaciekawił mnie bohater na tyle, że chcę jeszcze przeczytać kolejny tom... a potem zobaczę czy dalsze również.

Nie wierzcie opisowi, zapomnijcie o wartkiej akcji. Większość książki to rozmyślania bohaterów za co się lubią lub nie, opisy co zjedli, jakie sklepy mijali po drodze, jakie kwiaty hodują lub jakie lubią wina. Wszystko polane sosem ze snobizmu i klasizmu. Do tego autorka ciągle wtrąca francuskie słowa, jakby chciała pochwalić się znajomością języka.

Lekki kryminał do przeczytania w kilka wieczorów. Spodziewałam się jednak nieco bardziej wartkiej akcji, moim zdaniem opisy krajobrazów i przemyśleń bohaterów na temat ich prywatnego życia były zbyt długie. Z kolei dialogów na temat prowadzenia śledztwa było zbyt mało. Zakończenie również mnie nie zaskoczyło pomimo zwrotu akcji.

Bardzo długo się rozkręca, opisy miasta Aix są urocze, ale w nadmiarze denerwujące, to kryminał a nie przewodnik. Sama fabuła ciekawa, choć bohaterowie troszkę płascy, papierowi. Samo tłumaczenie też denerwujące, pozostawione francuskie zwroty, powiedzenia bardzo rozpraszają w czasie czytania. Procureur to prokurator, juge d'instruction to sędzia śledczy itd. Pisownia francuskich nazwisk raz z apostrofem a raz spolszczone tez nie ułatwiają czytania.

Uroczy kryminał. Warto przeczytać.

Uroczy kryminał. Warto przeczytać.

• Kryminały
  • Kryminał