Kto porwał Daisy Mason?

Tłumaczenie: Joanna Grabarek
Cykl: Detektyw Adam Fawley (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
Close to Home
Joanna Grabarek
Ag2S

Rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, niezależnie od tego, jak zrozpaczeni się wydają, oni wiedzą, kto to zrobił. Może podświadomie, może jeszcze nie w tej chwili, ale wiedzą. Ośmioletnia Daisy Mason znika z domu w czasie sąsiedzkiej zabawy na przedmieściach Oxfordu. Policja bezskutecznie poszukuje kogoś, kto widziałby cokolwiek z całego zajścia. Czy obca osoba byłaby w stanie porwać dziewczynkę...

Ośmioletnia Daisy Mason znika z domu w czasie sąsiedzkiej zabawy na przedmieściach Oxfordu. Policja bezskutecznie poszukuje kogoś, kto widziałby cokolwiek z całego zajścia. Czy obca osoba byłaby w stanie porwać dziewczynkę nie zostawiając po sobie żadnego śladu?

Gdy do akcji wkracza detektyw Adam Fawley, jego podejrzenia w pierwszej kolejności kierują się w stronę rodziny porwanej dziewczynki. Rodzice Daisy ewidentnie ukrywają jakąś tajemnicę, a jej cichy i wycofany braciszek zdaje się wiedzieć coś, o czym nie chce jednak mówić.
Fawley wie, że przy większości zaginięć sprawcą jest ktoś dobrze znany ofierze. Z każdą kolejną godziną szanse na znalezienie Daisy maleją. Czy detektywowi uda się przebić przez gąszcz rodzinnych kłamstw i odnaleźć dziewczynkę, zanim będzie za późno? A może tym razem statystyka się myli?

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/308

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/308

katala | 2018-11-11
Przeczytana: 09 listopada 2018

Bardzo dobre rozpoczęcie. W sumie rozwinięcie też. Pomysł i zamysł jak dla mnie ciekawy. Wykonanie również. Mnogość bohaterów, mnogość charakterów, mnogość wątków, niedopowiedzeń, niedomówień. Wszystkiego jest dużo.
Może właśnie to ta ilość tego wszystkiego, stanowi dla mnie problem. Do połowy książki byłam zafascynowana treścią, kolejne niewiarygodne elementy, które dołączały do niej, sprawiały że chciało mi się czytać i czytać i czytać. Dalej i dalej. Aż przyszedł moment, kiedy tego po prostu stało się za dużo. Za dużo, abym nie podeszła do tej historii jak do baśni. Za dużo, abym potraktowała ją na serio. Za dużo, abym choć podejrzewała jej istnienie i potraktowała to jako coś więcej niż bajeczka, którą czyta się z lekkim uśmiechem na ustach.
Dla mnie kroplą, która przepełniła czarę było zakończenie. Wiem, że jest bardzo chwalone, dla mnie jednak było niemal oderwane od całości. Nie rozumiem go, wydaje mi się całkowicie i totalnie nieprawdopodobnie, niewynikające z treści....

FikcjaLiteracka | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

"Kto porwał Daisy Mason?" to historia, która mnie dosłownie wciągnęła w poszukiwania 8 letniej dziewczynki. Szukałam jej z inspektorem Adamem całą niedzielę z wypiekami na twarzy.
Mogłoby się wydawać, że historia jakich wiele już zostało opisanych, przecież motyw porwanego dziecka jest motywem, który dość często, a nawet bardzo często pojawia się w książkach. Zaczynając czytać myślałam sobie, co tu nowego może wymyślić autorka, czym może mnie zaskoczyć.
I w sumie nie dostajemy nic nowego, dostajemy poszukiwania, inspektora i jego zespół, oraz rodzinę w której nic nie jest tak jak na pierwszy rzut oka wygląda. Czyli może wydawać się standard. A jednak autorka zręcznie zaskakuje czytelnika...

Czy ktoś porwał?, czy ktoś zabił? - pytania i naglący czas, aby odnaleźć dziecko. Tajemnice powoli wychodzące na jaw, które wciągają czytelnika i wzbudzają jego ciekawość, oraz emocje. I do tego niesamowita narracja, która nie pozwoliła mi się oderwać od książki i sprawiała, że tak lekko mi...

noodla_books | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

"..w tej historii jest skaza.."
Muszę się z wami na początku podzielić przemyśleniami dotyczącymi thrillera psychologicznego. Zauważyłam, że sporo osób oczekuje od tego rodzaju literatury emocji mrożących krew w żyłach i wypieków przy czytaniu. Więc moim skromnym zdaniem tego nie znajdziecie.
Dla mnie, jeśli fabuła nie jest nudna, jeśli wątki ciekawie są pochowane, wydarzenia i sprawy wychodzą na przemian na światło dzienne i kiedy już typujemy sprawcę całego zamieszania, a autor mimo wszystko umiejętni wodzi za nos, to jest to dla mnie dobra książka. Z reguły postacie przewidywalne okazują się jednak nimi nie być, przeszłość, jakkolwiek jest wykreowana, ma wpływ na zachowania ludzkie tu i teraz. Co najważniejsze psychika poszczególnych bohaterów jest kanwą wszystkich wydarzeń.
Jest to tylko moja opinia, możecie się ze mną podzielić czy uważacie inaczej.
Zaczęło się zwyczajnie. Szczęśliwi rodzice dwójki dzieci organizują przyjęcie. Nie kończy się ono dobrze, okazuje się, że córka...

MagdaMaj | 2018-10-09
Przeczytana: 09 października 2018

Kto porwał Daisy Mason to książka od której nie można się oderwać. Choć akcja nie toczy się w tempie błyskawicznym, ale jest ciekawa historia która porusza wiele zagadnień. Jak sięgnęłam po tą książkę miała skojarzenie iż nie wsadziłabym ją w kategorię thiller psychologiczny a raczej w kategorię kryminał śledczy.
Detektyw Adam Fawley prowadzi śledztwo zaginięcia ośmioletniej Daisy. Dziewczyna znika podczas sąsiedzkiej zabawy i nikt nic nie wiedział, nikt nic nie słyszał. Dochodzi do przesłuchania wszystkich świadków, rodzice apelują o pomoc w odnalezieniu Daisy.
Książka w swojej historii porusza wiele aspektów, możemy zobaczyć jak prowadzi się śledztwo przeszukanie terenów, zbieranie najdrobniejszych dowodów, przesłuchiwanie świadków a nawet badanie mowy ciała rodziców którzy apelują o pomoc w odnalezieniu swojej córeczki.
W tej historii występuje też dziecko z FAS ( płodowy zespół alkoholowy), dotykany jest również temat pornografii dziecięcej, samookaleczanie się, konflikt...

Matylda Saresta | 2018-10-03

Wysoka ocena za sposób narracji, jej tempo, które nie pozwala na nudę oraz ciekawą historię, choć moim zadaniem samo zakończenie autorka mogłaby sobie darować ;)
Wyjątkowo spodobała mi się ta powieść - sama jestem zaskoczona, bo spodziewałam się miernoty, napompowanej reklamą i świetną okładką;)

Polecam.

TINA | 2018-10-03
Przeczytana: 03 października 2018

W trakcie lektury miałam mieszane uczucia. W ostatecznym rozrachunku książka okazała się dobra. Jak dla mnie akcja toczyła się zbyt wolno, nie trzymała w napięciu a proces odkrywania coraz to nowszych faktów dotyczących zaginięcia dziewczynki, nie potrafił mnie porwać. Po prostu trochę nudno. Książkę czytałam jakieś 4 dni, bo ciągle ją odkładałam. Koniec końców dotarłam do zakończenia i co mnie spotkało? Rozczarowanie… To zakończenie w ogóle mi nie podeszło. Wybaczcie nie doceniłam tego kunsztu. Wszystko oczywiście rozwiązało się zaskakująco… ale dla mnie to był po prostu spokojny thriller. Chociaż muszę przyznać, że dwa razy zwroty akcji mnie zaskoczyły. Przez chwile myślałam, że w następnym rozdziale będzie już ciekawie… ale nie. Było po prostu powolnie, bez żadnego rozlewu krwi i dramatów. Każdą stronę czytałam bez większych emocji, chociaż liczyłam ciągle, że się pojawią.

Zaskoczeniem natomiast był fakt, że gdy sprawa wypłynęła na światło dzienne, telewizja, facebook i...

zupa_czyta | 2018-10-03
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: 30 września 2018

Przeszłam z tą książką przez różne etapy: od znużenia do zachwytu. Jak sami widzicie: działo się! ;) Do setnej strony czułam się nieco przytłoczona toczącym się śledztwem. Nigdy nie ukrywałam, że wolę, gdy rozwikłaniem tajemnicy zajmują się same osoby poszkodowane - zwykli ludzie, którym przytrafiło się jakieś nieszczęście/są prześladowani/ktoś czyha na ich życie. Za opisami drobiazgowego śledztwa policyjnego raczej nie przepadam. Z tego powodu poczułam się trochę zniechęcona początkiem powieści, a potem nagle coś zrobiło PYK i z książki, którą można opisać hashtagiem #meh, zrobiła się książka #wow! Nagle na jaw zaczęło wychodzić coraz więcej sekretów członków rodziny Masonów, a zapewniam Was, w tej rodzince nikt nie jest święty! Jedni wrabiają drugich, każdy myśli o sobie, a dobro Daisy schodzi na dalszy plan. Świetnym dodatkiem są dyskusje prowadzone na Twitterze/Facebooku - dodają fabule nieco świeżości. Interesująca jest również postać detektywa Fawleya, którego - jakżeby mogło...

CZYTAMITU | 2018-10-01
Przeczytana: 30 września 2018

Jeżeli oczekujecie, że thriller psychologiczny ,,Kto porwał Daisy Mason?” będzie ociekającą krwawą historią to już na wstępnie wam powiem, że na to nie liczcie. Autorka skupia się tutaj w dużej mierze na psychologicznych portretach bohaterów. Wprowadza mnóstwo poszlak, które nie raz wyprowadzą Was na manowce. Nie raz jak ja, wytypujecie, kto stoi za porwaniem ośmioletniej dziewczynki , aby za chwile zaskoczyć się, że nie jest tak jak przypuszczaliście.
Sam pomysł na fabułę mi się podobał, to całe zagmatwanie, poplątanie i mylenie czytelnika miało w sobie to coś. Chociaż na początku ciężko było mi się w tym wszystkim odnaleźć. Miałam mieszane uczucia. Jednak kiedy na światło dzienne wychodzi coraz więcej faktów robi się naprawdę ciekawie.
Sama forma powieści również jest interesująca. Możemy śledzić co działo się na portalach społecznościowych w trakcie poszukiwań. Osobiście jestem przerażona jak łatwo ludzie wydają osądy nie znając całej prawdy. Jak chorągiewki na wietrze...

Mamakamaczyta | 2018-10-23
Przeczytana: 22 października 2018

Muszę przyznać że czytało się rewelacyjnie. Thriller na wysokim poziomie. Dodatkowym atutem był tzn szum medialny, wstawki komentarzy ze stron internetowych. Jak wiadomo ludzie w wirtualnej przestrzeni ukryci pod nickami potrafią bezwzględnie wygłaszać swoje opinie, nie licząc się z uczuciami innych. Te dyskusje osób postronnych powodowały zamęt w moich przypuszczeniach co do osoby odpowiedzialnej za porwanie tytułowej Daisy Mason. Na uznanie zasługuje także fakt że jest to debiut autorki i stał się najlepiej sprzedającym się thrillerem psychologicznym na Wyspach Brytyjskich w tym roku.
Jednak jest i pewne "ale". Sama już nie wiem czy jest ono małe czy duże. Rozczarowana jestem zakończeniem gdyż naprawdę ciężko było mi je zrozumieć. Jednak polecam żebyście przeczytali i zapraszam do dyskusji na instagramie bądź Facebooku. Może wy będziecie lepszymi detektywami niż ja :)
Kamila Błesznowska
mamakamaczyta

Aellirenn | 2018-10-29
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 29 października 2018

Jak ta książka wciąga!

Pewnego dnia znika ośmioletnia Daisy Mason. Kto ją porwał? A może ktoś ją zamordował? Czy to możliwe, że to ktoś z najbliższej rodziny?

Akcja powieści, mimo że nie jest bardzo dynamiczna, to nie pozwala odłożyć książki na bok choćby na chwilę. Śledztwo dotyczące zaginięcia dziewczynki bez przerwy odkrywa przed czytelnikiem nowe karty. Tak jak książkowi policjanci już mamy niemal stuprocentową pewność, że winny/winna jest on/ona, a tu nagle wypływa coś nowego, co zmienia nasz tok myślenia o 180 stopni. To jest naprawdę świetnie napisane! I bardzo, naprawdę bardzo spodobało mi się zakończenie. Pozostaje mi tylko polecić.