Królestwo

Kontynuacja godna króla

1956 14 299

Dużo słabsza druga cześć powieści. W tym wydaniu bohater z pierwszej części przez całą książkę leży na podłodze, uwięzionych we własnych omamach. Świat powstańczej Warszawy jest smutny, ponury i szarawy. Ta opowieść nie jest wesoła ale takie książki też są potrzebne.

Autor koncentruje się na przedstawieniu mentalności Żydów nienawidzących Polski, opisując ich myśli potępiające Polskę i Polaków, i próbuje tłumaczyć jak słuszne wydaje się dla tych wyznawców religii stworzenie własnego Państwa w Palestynie po swojemu. Uciekając do Ziemii Obiecanej Żydzi będą żyli w swoim cudownym świecie. Jednakże takie antypolskie spojrzenie autora jest wypaczeniem, ponieważ nie wszyscy przedstawiciele narodu żydowskiego tak bardzo nienawidzili Polski i Polaków a autor właśnie jednostronnie to przedstawia. Polecam dla przeciwwagi książkę polskiej pisarki żydówskiego pochodzenia Pani Janiny Bauman "Zima o poranku". A "Królestwo" w mojej ocenie słabe

Ciężko napisać rzetelną opinię na temat „Królestwa” bo to bardzo "ciężka" książka.
Po znanym nam z Króla, Jakubie Szapiro nie ma śladu… Jest wrak człowieka…..
Czas II wojny światowej
Ryfka walczy o przetrwanie, o to by, żyć…. By Jej Jakub żył.
To jest zupełnie inna książka niż Król.
W “Królestwie” autor brawurowo łączy historię Polski z losami bohaterów, tworząc opowieść o miłości, zdradzie, lojalności i przemijaniu.
To literacka podróż, która wciąga i pozostawia ślad w sercu czytelnika.

Po znanym nam z Króla, Jakubie Szapiro nie ma śladu… Jest wrak człowieka…..
Czas II wojny światowej
Ryfka walczy o przetrwanie, o to by, żyć…. By Jej Jakub żył.
To jest zupełnie inna książka niż Król.

Jestem pod ogromnym wrażeniem zdolności do kreacji świata Twardocha. Przesłuchałem ją zaraz po Królu i mimo że kontynuacja, to matko, jak inna jest to książka. Duży kunszt autora, jest świetna. Żeby nie zdradzać, nie napiszę nic poza tym, że jeśli podobał Ci się Król, wierzę, że ta Ci się również spodoba.

"ᴅᴢɪś ᴡɪᴇᴍ, ᴢ̇ᴇ ʟᴜᴅᴢɪᴇ ɴɪᴇ ɪsᴛɴɪᴇᴊᴀ̨, ɪsᴛɴɪᴇᴊᴀ̨ ᴛʏʟᴋᴏ ʟᴜᴅᴢᴋɪᴇ ᴍʏśʟɪ ɪ ᴄɪᴇʀᴘɪᴇɴɪᴇ, ᴘʀᴢᴇᴅᴇ ᴡsᴢʏsᴛᴋɪᴍ ᴄɪᴇʀᴘɪᴇɴɪᴇ. ɪ ᴢᴌᴏ, ᴋᴛᴏ́ʀᴇ ʟᴜᴅᴢɪᴇ ᴛᴀᴋ ᴄʜᴇ̨ᴛɴɪᴇ ᴄᴢʏɴɪᴀ̨. ᴢᴌᴏ ᴊᴇsᴛ ɴᴀᴊʙᴀʀᴅᴢɪᴇᴊ, ɴᴀᴊᴍᴏᴄɴɪᴇᴊ. ᴢᴌᴇᴍ ᴊᴇsᴛ ɪsᴛɴɪᴇɴɪᴇ śᴡɪᴀᴛᴀ ɪ ᴍɴɪᴇ, ᴛᴀᴋ ᴍʏśʟᴇ̨ ᴡ ᴛʏᴍ ᴡɪᴇᴄᴢɴʏᴍ ɴɪɢᴅʏ ɪ ᴛᴇʀᴀᴢ, ᴡ sᴢᴀʀᴏśᴄɪ."

🎖️ Wojenne realia należą do najbardziej brutalnych na świecie. Wiedziałem to kiedyś, i wiem to teraz. Jednak za każdym razem gdy sięgam po literaturę której akcja rozgrywa się podczas wojny, czuję nieopisany lęk i strach. Strach przed człowiekiem, bo ludzkie okrucieństwo nie zna żadnych granic, a wojna uwidocznia je najbardziej. Zabija ciało i duszę, niszczy społeczeństwa i wspólnoty. Unicestwia człowieczeństwo. Jednak najbardziej przeraża mnie fakt, że to może spotkać kiedyś każdego z nas, tym bardziej w obliczu tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Żyjemy w niespokojnych czasach, ale jak sobie o tym pomyślę to czasy nigdy nie były spokojne.

🎖️ Obraz wojny według Twardocha, jego tytułowe Królestwo, ukazuje całe spektrum ludzkich emocji, pragnień, ułomności i woli przetrwania. To ruiny niegdyś świetnie prosperującego miasta, które w oka mgnieniu zamieniło się w cmentarz ludzkich cierpień. Dawid i Ryfka, dwoje głównych bohaterów ukazuje nam z własnych perspektyw wojenną rzeczywistości. Walkę o przetrwanie, walkę ze sobą samym. Bitwy prowadzone na frontach często bywają tak samo trudne i znojne jak te, które prowadzimy we własnym umyśle, z własnymi myślami.
W Królestwie napotykamy wiele postaci, poznajemy ich historie, jak żyli niegdyś i jak żyją teraz. Większość z nich wcale nie była zła, to to miejsce, te okoliczności sprawiły że stali się potworami, choć niektórzy już tacy się rodzą. Wierzę że w świecie istnieje równowaga, i na każde zło należy odpowiadać dobrem. Mam nadzieję że to się nigdy nie zmieni, jeśli tak będzie to jestem pewien że po którejś z kolejnych wojen, już nigdy nie podniesiemy się z kolan.

Bardzo "ciężka" książka. Niby wiedziałam na co się piszę, w końcu czytałam "Króla". Tym razem zamiast czytać słuchałam audiobooka i wydawało mi się jakby mnie ktoś ciągle kopał w wątrobę, a ostatnia scena wydusiła ze mnie morze łez. Okrutna, realistyczna do bólu, bardzo, bardzo dobra.

Brak mi słów, by opisać, jak genialne są te książki, zwłaszcza w takim zestawieniu. "Króla" przeczytałam daaawno temu i zrobił na mnie tak ogromne wrażenie, że nie mogłam zabrać się do "Królestwa" z myślą, że na pewno mnie rozczaruje. Głupie myślenie, wiem i postanowiłam z nim walczyć wraz z początkiem tego roku, gdy zabrałam się za wszelkie lektury zbyt długo odkładane. Ale początek drugiej części rzeczywiście mnie nie zachwycił! Miałam już ochotę odłożyć tę powieść... i nagle przepadłam. "Królestwo" jest tak idealnym uzupełnieniem historii "Króla", a jednocześnie piękną metaforą.
Król powoli upadał, tak jak upadała Warszawa w czasie wojny.
Jego życie z roku na rok zmieniało się na gorsze, gdy jego miasto obrywało kolejnymi pociskami.
On - zamknięty w getcie, Warszawa - zamknięta w łapach hitlerowców.
W końcu miasto uległo prawie całkowitemu zniszczeniu, a Szapiro wpadł w wegetację na krawędzi życia i śmierci.
Jednak przetrwali. On w gruzach, ona - wciąż stolicą.
Czy Jakub podniesie się i odbuduje tak, jak odbudowano Warszawę? Czy podda się i opuści miasto? A może wraz z Ryfką zainicjują powstanie części pt. "Królewicz"? :)
Jako warszawianka kochająca swoje miasto - jestem wzruszona tą lekturą.

mocne. dla mnie za mocne. za bardzo. za dużo. może możnaby inaczej. ostatnia scena powoduje aż fizyczny ból.

Fenomenalna książka, równie dobra jak "Król", chociaż ta jest momentami dużo cięższa do strawienia, straszne historie.

I tym sposobem Szapiro został uratowany.Nie Królem.Ale Królestwem.Już mi przypomniano za co sięgam po tego autora.Za to wszystko co w jego powieściach obok.Za te małe historie tych mało znaczących a tak dużo dających całej tej formie. Za tych co istnieją tylko w kilku zdaniach lub tylko na kilku stronach.Do tego pan Szczepan dołoży tych bohaterów drugoplanowych.I tych głównych.I całkiem to do kupy poskleja.I wtedy wyjdzie już dobrze... Król był dla wszystkich.Królestwo już bardziej egoistyczne -dla mnie.Jestem zadowolony.