Pierwsza biografia Jacka Kuronia. Jacek Kuroń ma swój wielki udział w zbudowaniu niepodległej Polski, co okupił ponad dziewięcioma latami więzienia. Czekała na niego Gaja, jego żona, jego wielka miłość. W młodości budował komunizm, w statecznym wieku – kapitalizm, i jedno i drugie uznając pod koniec życia za swój błąd. Z ducha socjalistą, żarliwie wierzył w ruchy społeczne, w...

Pierwsza biografia Jacka Kuronia.

więzienia. Czekała na niego Gaja, jego żona, jego wielka miłość. W młodości budował komunizm, w statecznym wieku – kapitalizm, i jedno i drugie uznając pod koniec życia za swój błąd. Z ducha socjalistą, żarliwie wierzył w ruchy społeczne, w oddolne skrzykiwanie się ludzi. Był postacią wyjątkowo barwną i wyjątkowo szlachetną co niekoniecznie musi iść w parze. O jego życiu ciasno splecionym z historią Polski opowiadają z przyjaźnią ale bez taryfy ulgowej Anna Bikont i Helena Łuczywo.

źródło opisu: wydawnictwo Agora 2018

źródło okładki: Wydawnictwo Agora

Natalia | 2018-11-08

Kuroń to postać niejednoznaczna. Wielu go podziwia inni wręcz nienawidzą. W życiu prywatnym było podobnie, człowiek pełen sprzeczności żyjący w trudnych czasach stalinizmu oraz PRL. Zaangażowany zawsze na sto procent w to co robił. Został rzucony w wir historii najpierw broniąc i pomagając robotnikom, a w okresie transformacji angażując się w rozwiązanie strajków gdzie przekonywał gen. Kiszczaka do użycia siły. Tę książkę polecam wszystkim, którzy chcą poznać najnowsze dzieje naszego kraju.

Teodor | 2018-11-08

Jacek Kuroń wielu młodszym kojarzy się z ministrem pracy i polityki socjalnej w III RP. Starszym z działaczem opozycyjnym za czasów PRL, ale również założycielem Komitetu Obrony Robotników wspólnie z między innymi Antonim Macierewiczem. Ciekawie się te ludzkie losy układają, szczególnie, że Kuroń miał poglądy skrajnie lewicowe. Książka opisuje również jego życie rodzinne, jego obydwa małżeństwa. W tej publikacji Kuroń przedstawiony jest jako człowiek z wieloma wadami. Autorki są bardzo szczere, a opisana postać nie została wyidealizowana. Kuroń był tak jak każdy z nas a jednak przeszedł do historii.
""Jacek Kuroń wielu młodszym kojarzy się z ministrem pracy i polityki socjalnej w III RP. Starszym z działaczem opozycyjnym za czasów PRL, ale również założycielem Komitetu Obrony Robotników wspólnie z między innymi Antonim Macierewiczem. Ciekawie się te ludzkie losy układają, szczególnie, że Kuroń miał poglądy skrajnie lewicowe. Książka opisuje również jego życie rodzinne, jego obydwa...

Book-mi-swiadkiem | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Po czym poznać dobrą biografię? Po tym, że nie robi z bohatera książki, pomniku ze złota. Dobra biografia to spojrzenie krytycznym okiem, to pokazanie nie tylko zalet ale i słabości tej osoby o której jest książka. Panie Anna Bikont i Helena Łuczywo zrobiły to perfekcyjnie. Ta książka nie jest na pewno różową słodką biografią. Obie Panie wykazały się profesjonalizmem pisząc tą biografię.

Komunizm, kapitalizm, socjalizm te trzy pojęcia opisują w bardzo dużym skrócie życie Jacka Kuronia. Myślę, że w polskiej polityce nie było, nie ma i nie będzie już drugiej tak barwnej postaci. Kuroń miał wady. I ta książka w żaden sposób nie stara się go bronić czy gloryfikować. Ogromna dawka historii Polski. Książkę powinien znać każdy, szczególnie w dzisiejszych czasach gdzie władza stara się historie zakłamywać. Mam nadzieję, że ta książka będzie kiedyś lekturą obowiązkową bo to naprawdę bardzo wartościowa książka.

Jacek Kuroń to człowiek pełen sprzeczności przy czym nie można...

Alizea | 2018-11-06

Konkret to dobre słowo by opisać książkę Anny Bikont i Heleny Łuczywo. Bez zbędnego lukru opisuje życie nie tylko życie rodzinne Jacka Kuronia, jego rodziców ale i również jego drogę do stania się legendą opozycji. Styl Anny bardzo mi odpowiada ponieważ jest klarowny, bez zbędnych opisów przyrody, jak się to mówi "samo mięso". Są fakty, niekiedy niewygodne jak na przykład tragiczny wypadek z udziałem dzieci z harcerstwa, którymi opiekował się Kuroń. Myślę, że każdy kto interesuje się historią współczesną powinien zapoznać się z tą pozycją.

Maja | 2018-11-14

Uff, nie sądziłam, że to był taki człowiek. Pamiętam, że rodzice opowiadali o nim jak o bohaterze i rzeczywiście był bohaterem, ale także człowiekiem pełnym wad. Sporo miał za uszami. Ubarwiał historię swojej rodziny. Skrzywdził kilka kobiet, wykorzystując je do celów politycznych. Biografię napisały przyjaciółki Kuronia i jestem pełna podziwu dla nich za tak rzetelny obraz swojego przyjaciela. W dodatku ten opasły wolumin czyta się wyjątkowo szybko. Zalecam zainteresowanym ciekawymi ludźmi.

Krzysiek | 2018-11-12

Postać Jacka Kuronia z pewnością jest warta przypomnienia, szczególnie osobom urodzonym po ‘89 roku. Działacz socjalistyczny dla którego władza ludowa zapomniała o swoich korzeniach i istniała tylko dla sprawowania władzy. Wyrzucony z partii przeszedł do opozycji. Wiele razy aresztowany oraz bity co odbiło się na jego zdrowiu i cierpiał do końca życia. Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, który wspierał rodziny represjonowanych robotników. Z drugiej strony zasiadając w radzie ministrów na początku zmian ustrojowych silnie optował za rozwiązaniem siłowym przeciw strajkującym rolnikom. Z pewnością był postacią nietuzinkową i pełną sprzeczności, książka nie tylko o Jacku Kuroniu ale również o Polsce przed i po transformacji.

Marcel | 2018-11-13

Mitoman, uroczy brutal, komunista, opozycjonista, człowiek wierzący, polityczny walczak - można tak w nieskończoność, bo określeń na Jacka Kuronia jest cała masa i wiele z nich teoretycznie się wyklucza. Ale losy życia tej przedziwnej postaci splotły się w kawał historii, historii człowieka w matni politycznej i historii Polski XX wieku. Należą się ukłony dla autorek za zdobyte materiały i sposób ich podania - ponad 700 stron krwistej opowieści.

jacek | 2018-11-07

Wiedziałem, ze Kuroń był socjalistą jednak nie przypuszczałem, że lewicowe zaangażowanie polityczne jego rodziny sięgało początku XX wieku. Książka opowiada nam o człowieku, który socjalizm wyssał z mlekiem matki. O ile pojecie "socjalizm" ma bardzo złe konotacje w naszym języku tak Kuroń nigdy nie zapomniał co to jest szacunek do drugiego człowieka. To nie był dla niego pusty frazes. Udowodnił to działając w KOR wspierając robotników i przekazując informacje o sytuacji w Polsce zachodnim reporterom. Ten tytuł jest pozycją obowiązkową.

Kola | 2018-11-07

Jacek Kuroń komunistą był. Na tym można by zakończyć biografię jednak jak się okazuje nie wszystko jest takie proste. Jakim sposobem zapalony działacz socjalistyczny, którego przodkowie sympatyzowali z “czerwonymi” znalazł się w opozycji za czasów PRL, a w III RP był członkiem rady ministrów? Za życia wypominano mu przeszłość jednak potrzeba refleksji dlaczego Jacek Kuroń działał w podziemiu. Odpowiedź na te pytania oraz wiele innych znajdziecie w tej książce. Szczerze polecam ponieważ był to jeden z wielkich ludzi, którego nie ma już z nami.

michał | 2018-11-06

Długo czekałem na tę książkę. Jacek Kuroń z pewnością był osobą pełną sprzeczności, co doskonale pokazały autorki książki. Rzeczywistość PRL jaka była to każdy wie, książka nie upiększa tak czasów jak i samej postaci Kuronia. Czytając tę publikację poznajemy człowieka pełnego wad, a z drugiej strony postać, która na stałe wpisała się w kanon naszej historii. Ta książka z pewnością powinna znaleźć się na półce każdej osoby zainteresowanej historią polski XX wieku.