8,03 (104 ocen i 32 opinie) Zobacz oceny
10
25
9
17
8
30
7
17
6
8
5
3
4
2
3
0
2
0
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Sodoma : enquête au cœur du vatican
data wydania
ISBN
9788326827891
liczba stron
718
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodał
Wojtek

Kilkudziesięciu kardynałów oraz setki biskupów i księży zgodziło się rozmawiać z francuskim socjologiem i pisarzem Fredericem Martelem. Wśród nich znaleźli się zdeklarowani homoseksualiści, którzy odsłonili przed nim świat wielkiej szafy, w której ukrywają się księża geje, i dzięki którym poznał pilnie strzeżone tajemnice Watykanu. „Sodoma” to opowieść o konsekwencjach ukrywania własnej...

Kilkudziesięciu kardynałów oraz setki biskupów i księży zgodziło się rozmawiać z francuskim socjologiem i pisarzem Fredericem Martelem. Wśród nich znaleźli się zdeklarowani homoseksualiści, którzy odsłonili przed nim świat wielkiej szafy, w której ukrywają się księża geje, i dzięki którym poznał pilnie strzeżone tajemnice Watykanu.

„Sodoma” to opowieść o konsekwencjach ukrywania własnej orientacji. O podwójnym życiu Kościoła. O hipokryzji, która stoi za najważniejszymi decyzjami kościelnych hierarchów i wpływa na funkcjonowanie całego Kościoła. Zdaniem Martela to homoseksualizm kleru jest kluczem, który pozwala najlepiej zrozumieć pontyfikaty Jana Pawła II, Benedykta XVI i być może Pawła VI oraz papieża Franciszka. Bowiem to właśnie w Kościele istnieje największa społeczność homoseksualistów na świecie.

Dlaczego homoseksualni duchowni są największymi homofobami? Dlaczego ukrywają seksualnych przestępców w koloratkach? Dlaczego zawsze zależało im i zależy nadal na zachowaniu w Kościele konserwatywnego status quo? Za co tak nienawidzą papieża Franciszka? Na te i wiele innych pytań Martel szuka odpowiedzi w książce, która jest efektem czteroletniego śledztwa w trzydziestu krajach.

 

źródło opisu: https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/sodoma--hipokry...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Fragment książki

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (963)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 339
GrzegorzIgnacy | 2019-05-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 09 maja 2019

https://www.facebook.com/KsiazkiIlubCzasopisma

Ta opasła książka, licząca ponad 700 stron, jest zapisem dziennikarskiego śledztwa mającego na celu odkrycie motywacji kierujących poczynaniami kościelnych hierarchów na najwyższych szczeblach watykańskiej władzy, ma ukazać pełnię zepsucia i hipokryzji będącej codziennością dla osób wyznaczających, nam maluczkim, moralne granice. Martel analizuje pod tym kątem pontyfikaty czterech ostatnich papieży od Pawła VI i Jan Pawła II do Benedykta XVI na Franciszku kończąc. Materiał źródłowy jest wprost niezwykły, stanowią go wywiady z kardynałami, arcybiskupami, biskupami, szeregowymi księżmi, kościelnymi urzędnikami i intelektualistami. Pojawiają się także odwołania do licznych publikacji, ale to własnie rozmowy z osobami żyjącymi w tytułowej Sodomie (Watykanie) bądź bezpośrednio z nią powiązanymi są trzonem tej opowieści o samozaprzeczeniu i kłamstwie. Z "Sodomy..." wyłania się obraz instytucji do szpiku zepsutej, której oficjele pragną...

książek: 586
Meszuge | 2019-05-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 maja 2019

Od czasu do czasu spędzam weekend w domu pielgrzyma, zwanym też domem rekolekcyjnym. Jest tam jadalnia, wspólna dla księży i gości. Ale nie jemy razem, księża karmieni są najpierw, a my w tym czasie czekamy pod drzwiami aż skończą. Jadamy w tym samym pomieszczeniu, ale nie razem. Nie można też siadać przy stole, przy którym jedli księża, co nie jest żadnym problemem, miejsc jest dosyć, ale w widoczny sposób rzuca się w oczy, że ich stół zastawiony jest ewidentnie lepszymi potrawami, z większą różnorodnością; bogato w porównaniu do stołów gości. Gości, którzy płacą. Wydaje mi się, że nawet wierni katolicy nie widzą w tym nic dziwnego lub niewłaściwego.

Profesja zakonna w Kościele katolickim zobowiązanie członka danej wspólnoty do przestrzegania trzech tzw. rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Czasami w to ostatnie może jeszcze dałoby się uwierzyć.

„Sodoma” to dzieło socjologa i pisarza francuskiego, Frédérica Martela, będące wynikiem czteroletniego śledztwa...

książek: 43
Book-mi-swiadkiem | 2019-04-06
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2019

Recenzja: „Sodoma” Frédéric Martel

Sodoma i Gomora- motyw biblijny, dotyczący zniszczenia przez Boga położonych w dolinie Siddim miast kananejskich Sodomy i Gomory na skutek niegodziwości ich mieszkańców.

Niegodziwość mieszkańców, tak to z pewnością można powiedzieć o Watykanie. Na okładce książki widnieje napis HIPOKRYZJA I WŁADZA W WATYKANIE i sama lepiej bym tego nie ujęła.
Sodoma to ciężka książka, nie ze względu na ilość stron (715) ale ciężka, ze względu na tematykę.
Martel przeprowadza nas przez pontyfikaty czterech papieży i skrupulatnie opisuje najważniejsze wydarzenia. Ilość nazwisk przytłacza i sprawia, że nie jesteśmy w stanie ich spamiętać jednak nie utrudnia to czytania bo znamy najważniejsze osoby jakimi są głowy Watykanu. Czytając miałam wrażenie jakbym czytała historie wielopokoleniowej rodziny, rodziny która na pewno nie pała do siebie miłością. Intrygi jakich nie powstydziliby się najlepsi pisarze, a najgorsze w tym wszystkim, że to nie fantastyka a...

książek: 774
jolasia | 2019-05-10
Przeczytana: 09 maja 2019

"W wielkim skrócie „Sodoma” o tym traktuje, że w Watykanie nie podają bromu do posiłków" Krzysztof Varga skwitował tę książkę bon motem. Jednak ta książka zasługuje na znacznie więcej niż dowcipną pointę. Najbardziej zadziwiające jest dla mnie milczenie, z jakim ją w sumie przyjęto, nie tylko w Polsce, bo szukaliśmy w necie recenzji i dyskusji także z krajów angielskojęzycznych. Jak gorący kartofel. Ciekawe, bo jeśli Frederic Martel pisze nieprawdę to dlaczego Kościół nie protestuje, procesów nie wytacza, do sądu nie podaje? Martel wykonał tytaniczną pracę, rozmawiał z dziesiątkami hierarchów kościelnych, rozmowy z nimi ma udokumentowane, nagrane za zgodą rozmówców, cztery lata mieszkał w Watykanie, odwiedził kraje na całym świecie, gdzie kościół katolicki odgrywa jakąś rolę. Opisał mechanizmy, jakie rządzą w tej najmocarniejszej organizacji świata. Nie feruje wyroków, nie rzuca oskarżeń. Opisuje, drobiazgowo, rzetelnie, dogłębnie. Nie domyśla się, jeśli czegoś nie wie, nie zdołał...

książek: 677
Maria | 2019-04-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

"Matrix Sodomy" i "świat pięćdziesięciu twarzy geja".
To dwa z wielu określeń drugiego, niewidocznego, homoseksualnego życia w Watykanie, jakich użył autor w tej książce. Jednak najbardziej precyzyjnym było porównanie do kłącza "z licznymi rozgałęzieniami pionowymi i poziomymi, że nie wiadomo już, czy jest on podziemny, czy naziemny ani co jest korzeniem, a co łodygą. (…) Ta porozgałęziana, dynamiczna i przeobfita sieć stwarza okazje do niezliczonych, wielokierunkowych kontaktów: związki miłosne, relacje seksualne, zerwania, przyjaźnie, obustronne układy, sytuacje zależności zawodowego awansu, nadużywanie dominującej pozycji i prawa pierwszej nocy – a wszystko to bez możliwości ustalenia ani rozszyfrowania z zewnątrz przyczyn, kierunków i powiązań".
Przede wszystkim dla niewtajemniczonego człowieka.
Jak żadne, pasuje tutaj heideggerowskie pojęcie – obecność transparentna. Rzeczywistość istniejąca, ale niewidoczna. Nie dla przeciętnego człowieka, który Watykan ogląda w...

książek: 259
gutek | 2019-04-27
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 27 kwietnia 2019

Przystępując do lektury "Sodomy", spodziewałem się raczej książki bazującej na taniej sensacji, niechlujnej, takiej, której autor pod płaszczykiem chodliwego, kontrowersyjnego tematu wydał mocno przeciętną publikację będącą zlepkiem szokujących doniesień i domniemywań. Tymczasem otrzymałem solidny reportaż, powstały w oparciu o zakrojone na szeroką skalę dziennikarskie śledztwo, z którym, niezależnie od wyznawanego światopoglądu, warto się zapoznać.

Autor zasługuje na uznanie przede wszystkim za ogrom pracy, który włożył w powstanie tej publikacji. Udokumentowane wywiady, przytoczone teksty, przebyte kilometry, sztab współpracowników - to z pewnością robi wrażenie. Co ważne, jest to książka napisana przez osobę niebędącą członkiem Kościoła katolickiego, niewierzącą, w pewnym sensie "z zewnątrz". O wiele lepsza, bardziej wiarygodna (moim zdaniem), bardziej wyważona (choć nie zawsze), cenniejsza, niż np. wspomnienia ks. Charamsy, którą to książkę wspominam jak najgorzej, która...

książek: 394
Chitatel | 2019-04-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Ta ksiazka to dla mnie potwierdzenie historii Krzysztofa Charamsa. Nawet tytuly tych ksiazek zawieraja magiczne slowo "HIPOKRYZJA"!!! W obu mowi sie o systemie jaki kroluje w Watykanie.
Dobrze, ze ukazuja sie takie publikacje. Moze wplyna one na swiadomosc spoleczenstwa? Mam taka nadzieje. Bo nie licze na to, ze Watykan sie zmieni.

książek: 16
Zuzka | 2019-04-16
Na półkach: Przeczytane

Tytuł, który już przed wydaniem wzbudzał liczne kontrowersje, ale myślę, że warto sięgać po tego typu książki. Przez wiele lat sprawy dotyczące grzechów kościoła były zamiatane pod dywan, po tych wielu latach przyszedł czas pewnych rozliczeń. Nie jest to reportaż wyssany z palca, rzecz można, że mamy do czynienia z książką kościoła o kościele, bo znaczna większość Sodomy to wypowiedzi duchownych. Warto przebrnąć przez te ponad 700 stron, aby poznać prawdę.

książek: 9
Bartek | 2019-04-15
Na półkach: Przeczytane

Opinie o książce są skrajne, co zresztą w pełni zrozumiałe. Chciałbym zwrócić uwagę może nie na samą tematykę, ale na pracę jaką wykonał autor. Zauważmy, że podróżował po różnych kontynentach, rozmawiał z duchownymi w cztery oczy, przygotował opasłą bibliografię, która jest dostępna w internecie. Wykonał kawał czasochłonnej i męczącej roboty, żeby Sodoma była pozycją rzetelną. Warto dodać także, że właściwie jest to książka kościoła o kościele, bo przecież lwia część tej pozycji to przytoczone lub sparafrazowane wypowiedzi samych duchownych.

książek: 1222
Nesihonsu | 2019-04-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2019

Po zupełnie niestrawnym Mainstreamie tego samego autora, która to książka okazała się dla mnie zupełnie nie do przebrnięcia, Sodoma to bardzo przyjemne zaskoczenie. Oczywiście pod względem stylu pisania, nie zawartości. Co do tej ostatniej to aż tak bardzo zaskakująca nie jest. Jest co prawda kilka dłużyzn mniej więcej w połowie narracji i sporo nazbyt kwiecistych jak dla mnie fragmentów ale generalnie jest to lektura warta polecenia choć jako była fanka Benedykta XVI pozwolę sobie nie zgodzić się z aż tak jednowymiarową oceną jego pontyfikatu.

zobacz kolejne z 953 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd