Bezsenność w czasie karnawału

Wydawnictwo: W.A.B.
AMisz

Ostatnia książka wybitnego pisarza zmarłego latem 2017 roku. Nawiązująca formą do słynnego Z głowy narracja o współczesnej Polsce, pełna – tak charakterystycznych dla Głowackiego – reminiscencji z życia i kariery autora w Polsce i w Nowym Jorku. Miejscami dowcipna, ironiczno-sarkastyczna w tonie, gdzie indziej uderzająca w nutę tragizmu, bardzo osobista i poruszająca książka. Składają się na...

Ostatnia książka wybitnego pisarza zmarłego latem 2017 roku.

Nawiązująca formą do słynnego Z głowy narracja o współczesnej Polsce, pełna – tak charakterystycznych dla Głowackiego – reminiscencji z życia i kariery autora w Polsce i w Nowym Jorku. Miejscami dowcipna, ironiczno-sarkastyczna w tonie, gdzie indziej uderzająca w nutę tragizmu, bardzo osobista i poruszająca książka. Składają się na nią ostatnie prozatorskie zapiski autora, nad którymi pracował równolegle z pisaniem scenariusza do głośnego filmu Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego.

źródło opisu: WAB, 2018

źródło okładki: WAB, 2018

Maromira | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

„Teraz tak: ja się w tej opowieści będę nazywał Janusz Głowacki. Na to się przed chwilą zdecydowałem i to jest odważna decyzja. Bo mogłem sobie napisać, że ten, co to pisze, się nazywa inaczej, Max F. na przykład albo Tyberiusz Włosiak, czy się tchórzliwie schować jak Stendhal za jakiegoś nieszczęsnego Juliana Sorela.”

„Bezsenność w czasach karnawału” to ostatnie dzieło Janusza Głowackiego, powieść pisana aż do śmierci. Trudno nazwać to jedną książką, zwartą fabułą. To raczej strzępy, zarysy dopiero tworzącej się powieści. Powieści, której całości już nigdy nikt nie pozna, może jedynie domyślać się powiązań pomiędzy poszczególnymi scenkami i anegdotami.

Miała to być pewnie wędrówka głównego bohatera po mieście i po własnych wspomnieniach. Chaotyczna, bez większego celu i przystanków porusza się Głowacki w czasie i przestrzeni, przechodząc między wydarzeniami sobie tylko znanym kluczem. Przez kartki przechodzą dawne, znane już z poprzednich dzieł Głowackiego anegdotki, urywki...

cherry-picking | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Książka bardzo jesienna. I to pomimo wyraźnego wskazania, że to karnawał, śnieg, Warszawa, klimatem jest jednak mgła, zadumanie, wyczuwa się smutek Autora. Spacer ulicami jest pretekstem do refleksji. Każde spostrzeżenie czy dygresję czyta się tu wyjątkowo uważnie, bo wiemy, że to ostatnia książka Pisarza. Jest krótka, wielotematowa, ładnie wydana i zakończona. I jak kilka poprzednich, znów skłoniła mnie do szukania zapomnianej wiedzy, tym razem o Hiobie, Immanuelu Kancie czy Otellu. Muszę dodać, że zostawia niedosyt. Ale zachęciła do powrotów, bo już wyciagnęłam z półek Opowiadania, Z głowy, Jak być kochanym.
Doceniamy bardzo i dziękujemy.

HungryForMore | 2018-09-27
Przeczytana: 05 listopada 2018

Tęskno… i co tu więcej mówić?

Aneta Horst | 2018-11-20
Przeczytana: 14 października 2018

Tak to jest, jak się za szybko odchodzi. Głowackiego uwielbiam z pierwszych utworów. Na starość ględził coraz bardziej. I tak też się to skończyło, chyba że jakaś spryciula jeszcze coś na strychu wygrzebie i wyda jako pisma odnalezione.

Musicus | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Książka jest naciągana. To wszystko już było we wcześniejszych książkach autora

majapu | 2018-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2018