Bezsenność w czasie karnawału

Okładka książki Bezsenność w czasie karnawału
Janusz Głowacki Wydawnictwo: W.A.B. publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
W.A.B.
2018-10-31
2018-10-31
autobiografia biografia emigracja film ironia kultura literatura Nowy Jork pisarz stan wojenny w Polsce teatr transformacja ustrojowa twórczość Warszawa życie towarzyskie

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Żal, że to ostatnia książka Głowy. Nie bedzie już tych opowieści, anegdot pełnych fantastycznych, interesujących, gorzko dowcipnych ludzi z krwi i kości. Szkoda.

Książkę tę napisał stary człowiek. Jak wiadomo, najlepiej, by seniorzy pisali o swoim życiu tak, by czytelnicy chcieli się zestarzeć równie pięknie jak oni. Niewykluczone jednak, że piszący seniorzy myślą już tylko o tym, czy zestarzeje się to, co napisali. Oprócz, rzecz jasna, tego, czy ksiażka się dobrze sprzedaje. Na szczęście Głowackiego o taki płaski merkantylizm oskarżyć nie można: zmarł zanim książka się ukazała. Więcej: zmarł zanim książkę ukończył. Sądząc po efekcie końcowym, nie była to chyba dobra decyzja.

Ostatnia książka Pana Janusza. Rodzaj literackiego testamentu, rozliczenia się, także z matką. Mikroskopijna, lapidarna, ale bardzo obszerna znaczeniowo.
Żegnaj najważniejszy polski dramaturgu współczesności.

Więcej opinii o literaturze, filmie i muzyce w blogu "Trzy akordy na dwie ręce" oraz w powieści "BUfffO".

Żegnaj najważniejszy polski dramaturgu współczesności.

Perełki.....

Perełki.....

Przyznam, że nie należałem do szczególnych miłośników twórczości Janusza Głowackiego. Wprawdzie nie był dla mnie postacią nieznaną, ale jakoś brakowało zapału, aby sięgnąć po którąkolwiek z Jego książek.
Zrządzeniem losu, przeglądając zawartość kosza z książkami w pewnej sieci handlowej natknąłem się na „Bezsenność”. Bardzo często widząc taki pojemnik mam wrażenie, że każda książka niczym zwierzątko ze schroniska krzyczy: „Proszę, zabierz mnie z tego miejsca, nie będziesz żałował”. I nie pożałowałem, bo ten wydany już pośmiertnie zbiór przemyśleń, wspomnień, notatek – okazał się niezwykle poczytny. Być może na tak pozytywny odbiór miała świadomość, iż są to ostatnie zapiski pisarza, poczynione w ostatnim roku życia…
Pisze właściwie o wszystkim, nie dbając o formę, jakby spodziewał się, że może czasu nie ma aż tak wiele, niż się zwykle wydaje. Jest nostalgicznie, wzruszająco, czasem zabawnie, ot takie jakie bywa ludzka egzystencja. A czasem budzi niepokój, jeśli tekst porównamy z obecną rzeczywistość - przeczytajmy choćby rozdział „Karnawał 2017”. Spędziłem z tą książką niesamowicie fascynujący grudzień. Polecam.

Zawsze, no może : zazwyczaj, proza autorstwa dramaturgów wydaje się mię słabsza id tego co piszą dla teatru. Z Głowackim jakoś nie mam tego problemu. A ta ostania, bo ostatnia, książka to cymes, a raczej cymelia ( bo ona!). I tak sobie myślę, że córka autora, jak sie dobrze zakręci, to może coś w rzeczach ojca wynajdzie . Jeszcze. Jak po opadnięciu kurtyny, kiedy widownia żąda: "Bis; jeszcze"......

Szkoda, że to ostatnia...

Szkoda, że to ostatnia...

Fantastycznie czyta się o życiu tak ciekawych ludzi, jak Głowacki. Jakaż orzeźwiająca odmiana w zalewie beletrystki silącej się na oryginalność, a w gruncie rzeczy, nie mającej nic ciekawgo do zaoferowania, ani pod względem treści, ani formy.
Żałuję, że nie poznałem autora osobiście, żałuję że stosunkowo późno się o nim dowiedziałem. Od czasu fascynacji Gombrowiczem, żaden z autorów nie dał mi tyle autentyczniej radości, ekscytacji, nie zmusił do głębszej refleksji nad istotą społeczeństwa. Bo tak, Głowacki filtrując życiowe doświadczenia, właśnie o tym pisze. Żąglerka językiem, którą opanował do perfekcji, nadaje każdej jego anegdocie wymiaru ponadczasowego i zaiste artystycznego.
Good Bye Mistrzu. Mam nadzieję, że spotkamy się jednak ... gdzieś tam.

Książka (jak się okazało ostatnia) Pana Janusza, to można powiedzieć taki zbiór mini- i mikrofelietonów z nutką biograficzną. Czyta się lekko, chociaż spod anegdot i wspomnień przebija smutek. Zakończenie już po śmierci autora napisała jego córka, Zuzanna, i muszę przyznać, że czyta się to całkiem dobrze (może sięgnę po jej „Manhattan pod wodą”).

To nie powieść, nawet nie opowieść. To zapiski, wspomnienia, anegdoty, co w głowie gra, a grało mu zawsze społeczeństwo, zmiany, nadzieje, potencjał. Refleksyjne. Krótkie. Polecam.

Dodaj cytat z książki Bezsenność w czasie karnawału