Wyzwanie czytelnicze LC

Sonnenberg

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Ag2S

András żyje siłą bezwładu. Od lat trwa w skomplikowanym związku z Ágnes, praca naukowa nad historią literatury austriackiej już dawno przestała go interesować, próbuje napisać wiekopomną powieść, ale nie potrafi wymyślić nawet pierwszego zdania. Z kumplami nad szprycerem toczy więc niekończące się dyskusje o życiu i sporcie, chadza do teatru albo na demonstracje, choć robi to wyłącznie dla Ágnes, i zapamiętale kataloguje przykłady dawnej wielkości Węgier i dawnych ich klęsk. I tylko od czasu do czasu coś tę rutynę przerwie.

W tej historii głównych bohaterów jest dwóch: András i Budapeszt, bo miasto to zbudowano właśnie dlatego, by on w nim żył, by mógł chodzić po Wielkim Bulwarze, patrzeć na budańskie wzgórza, spoglądać na Dunaj z okien autobusu 178 jadącego mostem Elżbiety i spacerować po Zugló, dzielnicy swojego dzieciństwa, które upłynęło w cieniu nieobecnego ojca, babki kalwinki i wiecznie wzdychającej matki.

Sonennberg to nie tylko brawurowo i z poczuciem humoru opowiedziana historia życia kilkorga mieszkańców Budapesztu. To także hołd dla niezwykłej stolicy kraju, który szczyci się gwiazdami piłki wodnej, przemysłu porno i seryjnymi zabójcami. To również błyskotliwe wykorzystanie obsesyjnego i zjadliwego stylu austriackiej prozy do skonstruowania fenomenalnego bohatera.

źródło opisu: https://czarne.com.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

zet | 2018-11-03

Kolejna książka Krzysztofa Vargi, której treść daje wiele do myślenia.Autor na przykładzie losów głównego bohatera ukazuje, jak to co piękne, może stać się ulotne. András uświadamia sobie, że życie traci sens w momencie gdy nagle wszystko zaczyna się sypać jak domek z kart i z jego życia odchodzą osoby, które mu ten sens nadawały. Wniosek nasuwa się jeden: nie można przewidzieć ludzkich zachowań i nadchodzących zdarzeń,trzeba pogodzić się z nieuchronnością ludzkiego losu. Wszystko przemija,zmieniają się ludzie i okoliczności. Życie można by tu porównać do podróży pociągiem, do którego jedni wsiadają, a inni wysiadają. Tak zmieniają się koleje losu, jedni ludzie się pojawiają w naszym życiu, inni odchodzą. Jedyne co człowiekowi może pomóc wyjść z tej egzystencjalnej maskarady to bycie tu i teraz i przeżywanie życia w całej jego rozpiętości, takim jakim ono jest, ze wszystkimi jego wzlotami i upadkami oraz z definiowaniem siebie wciąż na nowo, w zależności od okoliczności.

Małgorzata | 2018-05-18
Przeczytana: 18 maja 2018

"Sonnenberg" to książka o powolnym rozpadaniu się maleńkiego świata, postępującym niezauważenie wśród papierosowego dymu, szprycerów, dyskusji o wielkości Węgier i węgierskich gwiazd porno, austriackiej prozy, melancholii i podróżowania w tę i z powrotem licznymi mostami Budapesztu.

Główny bohater wciąga nas w swoje - powiedzmy sobie szczerze - niezbyt udane i niezbyt interesujące życie, próbując nam i sobie samemu wmówić, że przeżywa wszystko najbardziej na świecie: doświadcza najgorętszych romansów, najbardziej bezbrzeżnego smutku po seksie, ma najpiękniejszą kochankę, najbardziej nieudane dzieciństwo, najbardziej nieobecnego ojca i już wkrótce, za momencik, napisze o tym wszystkim powieść (naturalnie największą z największych).

Rzeczywistość jest jednak nieco inna - Andras to przeciętniak pod właściwie każdym względem i śledząc jego pozbawione jakichkolwiek prawdziwie znaczących wydarzeń życie, czekamy tylko na ten jeden moment brutalnego olśnienia, w którym Andras zorientuje...

sasik22 | 2019-01-14
Karolina Kurando | 2019-01-13