Ag2S

András żyje siłą bezwładu. Od lat trwa w skomplikowanym związku z Ágnes, praca naukowa nad historią literatury austriackiej już dawno przestała go interesować, próbuje napisać wiekopomną powieść, ale nie potrafi wymyślić nawet pierwszego zdania. Z kumplami nad szprycerem toczy więc niekończące się dyskusje o życiu i sporcie, chadza do teatru albo na demonstracje, choć robi to wyłącznie dla Ágnes, i zapamiętale kataloguje przykłady dawnej wielkości Węgier i dawnych ich klęsk. I tylko od czasu do czasu coś tę rutynę przerwie.

W tej historii głównych bohaterów jest dwóch: András i Budapeszt, bo miasto to zbudowano właśnie dlatego, by on w nim żył, by mógł chodzić po Wielkim Bulwarze, patrzeć na budańskie wzgórza, spoglądać na Dunaj z okien autobusu 178 jadącego mostem Elżbiety i spacerować po Zugló, dzielnicy swojego dzieciństwa, które upłynęło w cieniu nieobecnego ojca, babki kalwinki i wiecznie wzdychającej matki.

Sonennberg to nie tylko brawurowo i z poczuciem humoru opowiedziana historia życia kilkorga mieszkańców Budapesztu. To także hołd dla niezwykłej stolicy kraju, który szczyci się gwiazdami piłki wodnej, przemysłu porno i seryjnymi zabójcami. To również błyskotliwe wykorzystanie obsesyjnego i zjadliwego stylu austriackiej prozy do skonstruowania fenomenalnego bohatera.

źródło opisu: https://czarne.com.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Małgorzata | 2018-05-18
Przeczytana: 18 maja 2018

"Sonnenberg" to książka o powolnym rozpadaniu się maleńkiego świata, postępującym niezauważenie wśród papierosowego dymu, szprycerów, dyskusji o wielkości Węgier i węgierskich gwiazd porno, austriackiej prozy, melancholii i podróżowania w tę i z powrotem licznymi mostami Budapesztu.

Główny bohater wciąga nas w swoje - powiedzmy sobie szczerze - niezbyt udane i niezbyt interesujące życie, próbując nam i sobie samemu wmówić, że przeżywa wszystko najbardziej na świecie: doświadcza najgorętszych romansów, najbardziej bezbrzeżnego smutku po seksie, ma najpiękniejszą kochankę, najbardziej nieudane dzieciństwo, najbardziej nieobecnego ojca i już wkrótce, za momencik, napisze o tym wszystkim powieść (naturalnie największą z największych).

Rzeczywistość jest jednak nieco inna - Andras to przeciętniak pod właściwie każdym względem i śledząc jego pozbawione jakichkolwiek prawdziwie znaczących wydarzeń życie, czekamy tylko na ten jeden moment brutalnego olśnienia, w którym Andras zorientuje...

psychodelist | 2018-08-06
Na półkach: 2018, Przeczytane