Rescue

Abacus
2011-09-27
2011-09-27
9780349120621

Lubię książki tej autorki, więc chętnie po nie sięgam. Tę co prawda przyjemnie i szybko się czyta, co prawda porusza ważne tematy, ale właściwie nie porusza ani nie zaskakuje. Ot, przyjemna lektura, o której szybko się zapomina.

Peter Webster jest 21- letnim mężczyzną, z zawodu jest początkującym sanitariuszem. Pewniej nocy otrzymuje wezwanie. Wypadek samochodowy. Ofiara wypadku ma w sobie prawie 3 promile alkoholu, auto jest roztrzaskane na drzewie. Wraz ze swoim partnerem przybywają na miejsce zdarzenia. Oboje wykonują rutynowe kroki ratowania życia kobiety ..

Tamtego dnia po raz pierwszy spotyka Shelię Arsenault. Mimo obaw, jakie żywi Peter, nie potrafi zapomnieć o długowłosej kobiecie. Odwiedza ją w szpitalu, później w wynajmowanym mieszkaniu. Tak nawiązuje się romans między dwojgiem. Spotykają się często.
Na początku Sheila jest opryskliwa, nieprzyjemna i kąśliwa. Z czasem ulega uczuciu, angażuje się w związek kryjąc za sobą wydarzenia z przeszłości. Romans kwitnie, co prawda rodzice Petera nie przepadają za Sheilą, ale ten ryzykuje. Oświadcza się dziewczynie. Ona zachodzi w ciążę. Wydaje się, że oboje są szczęśliwi. Mimo,że finansowo nie wiedzie się im najlepiej - ona dorabia w sklepie, on zabiera dodatkowe zmiany na służbie, starają się silnie wiązać koniec z końcem, aby mieć wystarczająco pieniędzy na nowo przybyłego członka rodziny.

Sheila wydaje się, że zmienia się najlepsze, częściej się uśmiecha, mówi, że będzie dobrą matką, ale niestety, coraz częściej nie stroni od alkoholu i szuka okazji, aby po niego sięgnąć. Zaczyna się od niewinnych kieliszków wina podczas kolacji u rodziców Petera. Początkowo mężczyzna przymyka na to oko. Nie chce zabraniać niczego swojej kobiecie, ale obawia się o przyszłe zdrowie dziecka. Niestety, ale Sheila jest sprytna i skrzętnie chowa kolejne butelki, które nawarstwiają się w mieszkaniu po kątach. Najpierw Peter ucieka się do lekkich wspominek, później zwraca uwagę, ale pewnego dnia Sheila ma wypadek. Ich dwuletnia córeczka wypada z auta. Całe szczęście, że była solidnie zapięta w foteliku samochodowym.

Tego Peter już nie jest w stanie tolerować. Usprawiedliwiał dziewczynę, starał się ją chronić, zachęcał i odprowadzał ją na spotkania grupy alkoholików, a ona nic sobie z tego nie robiła. Wręcz wyśmiewała i nabijała się z ludzi, którzy uczestniczyli w dyskusjach. Skończyła się cierpliwość, zaufanie. Peter zrozumiał, że Sheila nie dorosła do roli matki ani żony. Zbyt nieodpowiedzialnie do wszystkiego podchodziła. Jak sama wyjaśniła, Peter był dla niej ostoją, przy której bezpiecznie się czuła, a więc mogła pozwolić sobie na dziecko. Peter świadomy biegu dalszych wydarzeń oraz tego co może spotkać Sheilę, oddaje jej swój wóz, daje trochę pieniędzy na drogę i zabrania jej powracać do miasta. Wypuszczając ją w daleki świat, dziewczyna unika postawienia jej zarzutów dwukrotnego już spowodowania wypadku.

Rowan dorasta i zostaje wychowywana pod samotną ręką ojca. Poznajemy ją kiedy ma 17 lat i wkracza w okres buntu, który dotkliwie odczuwa Peter. Jest bezradny na jej zagrywki, które tak nie są mu obce. Doskonale wie, że poczucie humoru ma po matce. Dziewczyna coraz bardziej oddala się od ojca, już nie są tak zgrani jak do kilku lat wstecz. Ona pragnie iść własnymi ścieżkami, popełniając przy tym grom błędów. Opuszcza się w nauce, zdobywając coraz niższe oceny, wybiera towarzystwo, które świetnie się bawi przy alkoholu. Uderza jej adrenalina do głowy. Peter widzi co się dzieje z Rowan. Nie wie, w jaki sposób mógłby odzyskać swoją dawną Rowan, która na jego oczach staje się pewną siebie kobietą. Widzi, nie może też dowierzać, że dziewczyna wymyka się na imprezy, pije do nieprzytomności a do domu powraca ledwo trzymając się na nogach, wymiotując w progu mieszkania. Jako samotny ojciec Peter ma świadomość, że Rowan brakuje matki. Kiedy miała 12 lat, opowiedział jej jaka była jej matka. Tak mocno ją kochał, chronił ją wbrew złości, która z czasem nie ustępowała. Nie miał wyboru. Życie córki było dla niego najważniejsze,

Pewnego wieczoru Rowan nie wraca do domu. Peter dowiaduje się, że dziewczyna miała poważny wypadek. Pod wpływem alkoholu postanowiła przysłowiowo zabawić się. Hormony uderzyły jej do głowy. Wraz z koleżanką wspięły się na drzewo. Koleżanka wpadła do wody, utonęła a ona mocno uderzyła głową o kamień. Wstrząs mózgu na miejscu. Próba ratowania nastolatki. Peter odchodzi od zmysłów. Postanowia los dziewczyny wziąć w swoje ręce. Spędza godzinami przy jej łóżku, opowiadając jej różne historie z jej dzieciństwa, przywołując postać jej matki.

Wybiera się do niej w odwiedziny (do Sheili). Bez trudu znajduje jej adres zamieszkania. Po tylu latach .. ona nic się nie zmieniła. Przyznaje mu, że od 10 lat nie pije, ale czasem ją świerzbi, tak bardzo by chciała sięgnąć po symboliczną szklankę alkoholu. W wolnym czasie maluje. Na swoim obrazach przedstawia symboliczne urywki z życia z Peterem oraz Rowan. Skrzętnie i dokładnie przerzuca je na płótno. Peter opowiada swojej byłej partnerce o Rowan, która leży w ciężkim stanie na OIOM' ie i nie wiadomo, czy przebudzi się .. Najpierw Sheila okazuje lekkie zaskoczenie, ponieważ nie chce powracać do dawnego życia. Jest świadoma grzechów swojej młodości. Nie chce zaburzać rzeczywistości dziewczyny, którą porzuciła, bo nie potrafiła się nią zając i zwalczyć nałogu. Najwidoczniej córka była słabą motywacją do zawzięcia się w sobie. Alkoholizm wygrał.

Jednakże w obliczu poważnych wydarzeń, Sheila po zastanowieniu się, przyjeżdża z niezapowiedzianą wizyta do Petera. Decyduje się poznać swoją córkę. Czuwa przy niej całymi dniami. Zaskakująco, Rowan wybudza się ze śpiączki. Nie walczy, nie wyzywa obcej kobiety, która przed nią stoi. Stopniowo się poznają, rozmawiają sporo, każda przedstawia swój punkt widzenia.. Są to trudne chwili dla całej trójki. Chwile przebaczenia, zderzenia z przeszłością, wspomnieniami. Matka z córką na nowo budują relację, choć wiedza, jak długa to będzie droga. 16 lat ot tak, pstryknięciem nie da się łatwo przywrócić. Całe szczęście, że dziewczyny mają jeszcze całą przyszłość przed sobą.

Jestem dobrej myśli, że Peterowi i Sheili również uda się odbudować zdrowe, szczere stosunki a może nawet miłość wkradnie się w ich serca? Serdeczna, ciepła i prawdziwa?
A kto to wie ..

Tamtego dnia po raz pierwszy...

1982

Historia jaką opowiada autorka dzieje się w małym miasteczku. Młody chłopak zakochuje się w swojej pacjentce. On jest ratownikiem medycznym, ona ucierpiała w wypadku. Rodzi się miłość, rodzi się dziecko. Pojawiają się problemy, których sama miłość nie może pokonać. Jest alkohol, kolejny wypadek i kolejne problemy...
Ciekawa jest narracja. Tym razem głos został oddany mężczyźnie. Jego spojrzenie na życie różni się od kobiecego punktu widzenia co dodaje historii charakteru.
Co mi się nie podoba to zakończenie. Zbyt płytkie, zbyt idealistyczne.

Ciekawa jest narracja. Tym razem głos został oddany...

Fajna, mądra książka o zawirowaniach w rodzinie, problemie z alkoholem, czym to grozi, konsekwencjach, relacjach międzyludzkich.....miłości....

2069

Trudno mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Fabuła mnie wciągnęła, jednak sam przekaz nie do końca mi odpowiadał. Sama nie wiem co dokładnie mi w niej przeszkadzało, czego mi brakowało, jednak czuję pewien niedosyt.
Dla odmiany mamy głównego bohatera i rzecz dzieje się z jego punktu widzenia, a nie jak to zwykle bywa w literaturze obyczajowej, z punktu widzenia głównej bohaterki. Jest przykładnym obywatelem, oddanym swojej pracy; kochającym synem, szanującym swoich rodziców, a później także wzorowym ojcem, samotnie wychowującym córkę. Jego nieskazitelny życiorys psuje Ona - alkoholiczka, która zostaje nie tylko jego żoną, ale także matką ich córki.
Autorka ukazuje trudy zmagania się z nałogiem, próby walki o utrzymanie małżeństwa, a w końcu przykre skutki, do których może doprowadzić alkoholizm. Fabuła jest dość interesująca, ma charakter moralizatorski, choć samo zakończenie wydaje się zbyt banalne. Autorka mogła je trochę bardziej skomplikować, aby utrzymać realizm tej historii.

Historia dwóch młodych ludzi, którzy poznają w okolicznościach wypadku, gdzie główna bohaterka jest ofiarą i winowajczynią tragedii, dlatego że prowadziła pod wpływem dużej ilości alkoholu. Jej wybawca - ratownik medyczny - jest bardzo zaintrygowany jej osobą i za wszelka cenę chce się do niej zbliżyć. W rezultacie zostają parą. Mimo wielu przeszkód, kłótni, nieporozumień są ze sobą przez jakiś czas. Na świat przychodzi ich córeczka. Jednak bohaterkę ciągle ciągnie do alkoholu i pewnego razu wsadza w samochód córeczkę i sama siada za kółko (oczywiście z promilami w krwi).. Powoduje poważny wypadek, z którego obie wychodzą z wielkim szczęściem, bo było blisko ich śmierci. Facet się wkurza, każe jej wyjechać, by policja jej nie złapała, ale też by nie zbliżała się do ich córeczki. Bardzo długo przeżywa rozstanie z ukochaną, chociaż wyrządziła mu tyle złego. Po kilkunastu latach facet zwraca się do alkoholiczki o pomoc, gdyż ma problemy z córką. Wtedy wszystko się zmienia, gdyż nastolatka poznaje matkę i bardzo dobrze się z nią dogaduje. Cła historia kończy się bardzo dobrze, gdyż wszycy się pogodzili i choć żyją obok siebie, a nie wszyscy razem, to i tak twarzą w pewnym sensie jedność, czyli zespoloną i szczęśliwą rodzinę. Zdecydowanie polecam, bo jest naprawdę bardzo dobra. Przepraszam, że streściłam jej treść, ale aż mnie korciło, by znów zatopić się w tę bardzo intrygującą historię.

Moją uwagę przykuwały opisy procedur medycznych, działań ratowników. Zakończenie z happy end'em, według mnie troszkę popsuło odczucia pojawiające się w reakcji na wcześniejsze decyzje i zachowania bohaterów.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. "Na ratunek" czyta się bardzo szybko. Jest to książka, która porusza bardzo trudne tematy, ale denerwował mnie jej moralizujący i dydaktyczny wymiar. No i ten happy end, który z tymi trudnymi sprawami w realnym życiu nie zawsze idzie w parze.

Marta powinna to przeczytać!Książka opowiada losy ratownika medycznego,rzecz dzieje się w Stanach.Są przypadki medyczne,procedury,nie brak też wątków osobistych.

Bardzo dobra książka.Przeczytałam ją w jeden dzień.To historia trudnej miłości walki z nałogiem ale również trudności rodzicielstwa samotnego ojca.

• Literatura współczesna
  • Powieść obyczajowa