Kochanie, chcę Ci powiedzieć

2011-05-10
2011-05-10
978-83-7648-704-5
Ewa Siarkiewicz
I wojna światowa los kobiet

Okładka książki Underground: Tales for London Layla AlAmmar, Joanna Cannon, Kar Gordon, Tamsin Grey, Tyler Keevil, Katy Mahood, Janice Pariat, Matthew Plampin, Joe Mungo Reed, Lionel Shriver, James Smythe, Louisa Young
Underground: T... Layla AlAmmar, Joan...

Cudowna opowieść o miłości, która toczy się w czasie wojny. Dla mnie to była bardzo wzruszająca powieść przy której można się popłakać. Wyjątkowa , niesamowita i piękna książka.
Polecam

Polecam

Książka na podróż.

Książka na podróż.

Wojna i miłość, miłość i wojna to moje ulubione tematy powieści.W tym przypadku tak się nie stało. Gdyby to była moja pierwsza w źyciu przeczytana ksiąźka wychodziłabym z podziwu " po co wogóle czytać ksiąźki? po co się tak męczyć ? " Z okładki " Miłość rozdarta przez wojne, wojna pokonana przez miłość " Mnie pokonał styl pisania, częste powtarzanie tych samych wyraźeń, tych samych myśli.To znaczynie do końca pokonał mnie język autorki, bo skończyłam czytać ale chyba za głupia jestem.

Kolejna bardzo fajna lektura z okresem wojny w tle. Bardzo ciekawie napisana i nie ma momentów że zanudza czytelnika. Jednak największym i jedynym minusem ksiązki jest bohaterka o imieniu Julia, która była mega irytująca i mocno nie rozumianą przeze mnie postacią. Jednak książka sama w sobie warta polecenia.

I Wojna Światowa.
Bezsensowna, destrukcyjna siła, której jedynym celem, było zdaje się zniszczenie tego co dobre i piękne. Zniszczenie człowieczeństwa.
Jak każdy zbrojny konflikt zarówno przedtem jak i potem, pogrążyła miliony istnień ludzkich.
W chaosie śmierci zupełnie nieważne stały się jego przyczyny, ponieważ jedyne z czym trzeba się było zmierzyć to skutki.
I właśnie o tym jest ta historia.
"Dwoje austriackich arystokratów zostało zastrzelonych i żeby rozwiązać problem, muszą zostać zastrzelone miliony takich jak my".

Nadine i Riley. Jak wojna wpłynie na ich nieśmiało rodzące się uczucie?

Julia i Peter. Czy ich małżeństwo przetrwa wojenną rozłąkę?

Rose. Jaką rolę przyjedzie jej pełnić w tych trudnych czasach.

Świat zostaje podzielony na Tam i Tutaj. Każde z nich musi nauczyć się funkcjonować w tym nowym, nieznanym świecie.
A po zakończeniu wojny na nowo odnaleźć siebie, zmierzyć się z tym co Teraz, bo to co Przedtem zdaje się nie mieć żadnego znaczenia.

Autorka z brutalną szczerością przedstawia wojenną ochydę, jednocześnie zachowując piękno narracji, co zdawałoby się kłócić ze sobą, jednak wręcz wzmacnia siłę przekazu.

To nie jest lektura łatwa.
Potrzebuje skupienia, zamyślenia, uwagi, refleksji.
Uważam również, że nie jest to lektura na jeden raz. Warto będzie po jakimś czasie do niej wrócić.

Powieść, która jest doskonałą ilustracją zdania, które się w niej pojawia: "Nikt nigdy nie wygrywa wojny, a wojny nigdy się nie kończą".

I Wojna Światowa.
I...

Niełatwa ale bardzo ciekawa, liryczna i prawdziwa powieść o Wielkiej Wojnie. Miłość i tragiczne losy żołnierzy. Warto przeczytać.

Na półkach: , , , , , ,

(...)"Odwaga dla wielkich rzeczy w życiu, mój chłopcze, a cierpliwość dla małych. Bądź dobrej myśli. Bóg nie śpi."(...)

Przez wybuchem I wojny świat wydawał się jeszcze taki niewinny...

Poruszająca, piękna powieść o miłości.

Przez wybuchem I wojny świat wydawał się jeszcze taki niewinny...

Poruszająca, piękna powieść o miłości.

Akcja powieści rozgrywa się w 1907 roku, gdy poznajemy młodych ludzi Nadine Waveney i Rileya Purefoya, a także ich rodziny i środowisko w, którym żyją.Obydwoje interesują się sztuką, również chcą pobierać lekcje malarstwa. Bohaterowie coraz bardziej się zbliżają do siebie. Ich plany na wspólną przyszłość i życie przekreślone zostają po przez wybuch pierwszej wojny światowej.Riley postanawia zaciągnąć się do wojska, a Nadine zapisać się do ochotniczych sanitariuszek, lecz ich życie toczy się dalej. Potem poznajemy małżeństwo Julię i Petera Locka, mężczyzna tak samo jak mąż Nadine walczy na froncie w przeciwieństwie do Juli, która nie robi nic takiego chociaż by cokolwiek pomóc tym, którzy zginęli.A kobieta żyje w dostatku, jest piękną osobą i wyczekuje powrotu swojego ukochanego męża.

Powieść poruszająca, życiowa, a historia wzruszająca i ciekawa jest wzruszyła mnie do łez,pełna emocji, wzruszeń, miłości,smutku,bólu i cierpienia jest opowiada o mężczyznach walczących w okopach na froncie w czasie burzliwej,przerażającej wojny oraz kobiet, które mimo wszystko bardzo kochają swym mężów.
Jest tu miłość rozdarta przez wojnę, która przezwyciężyła wszystko i pokonała.
Bardzo dobra, wciągająca lektura bardzo mi się podobała.

"Litość nie jest dobrą bazą dla małżeństw" (str 247)
Smutna historia ludzi żyjących w czasach I Wojny Światowej. Wydarzenia i postacie fikcyjne mieszają się z autentycznymi. Wojna jej żniwo, niepotrzebna śmierć, okaleczone ciała, umysły, wywołująca nieodwracalne zmiany w ludzkiej psychice.Żołnierze idący na rzeź, jeśli nie zginęli i przeżyli nie potrafią sobie poradzić w nowej rzeczywistości. Koszmary wojenne towarzyszące w ich codziennym życiu,próby uporania się z nimi, zmiany w postrzeganiu świata, świadomość, że już nigdy nie będzie jak dawniej.Silne kobiety walczące o życie najbliższych i poszkodowanych usiłujące ukoić wojenne wspomnienia i cielesny ból.Również kobiety pruderyjne i egoistyczne zapatrzone w siebie odgradzające się murem od wojny. Personel szpitala oddany, uwrażliwiony na widok zmasakrowanych ciał żołnierzy i robiący wszystko by ulżyć w ich cierpieniu, bólu i przywróceniu ludzkiego wyglądu, niosący nadzieję i wiarę. Prawdziwa miłość, chroniona wielkim kosztem i wyrzeczeniem. Jest to pierwsza część powieści bardzo poruszająca i wywołująca niesamowite emocje.

"Litość nie jest dobrą bazą dla małżeństw" (str 247)

Cudowna opowieść o miłości, która toczy się w czasie wojny. Riley wyrusza na wojnę a Nadine niecierpliwie na niego czeka. Podczas wojny główny bohater zostaje okrutnie zraniony. Nie chce już miłości swojej ukochanej, a nawet twierdzi, że będzie ona z nim z litości. Nie dając jej podjąć decyzji robi to za nią. W ten sposób krzywdzi ją i siebie. Okłamuje ją, aby bezpiecznie odizolować od siebie. Ale Nadine nie jest głupia i w jednej chwili nie przestanie go kochać. Czy w końcu Rose pośredniczka w listach i pielęgniarka Rileya przerwie ten koszmar? Czy jednak przystanie na jego prośbę?
Książka nie kończy się na jednym opowiadaniu poznajemy też Julię i jej męża Petera, których problemy i życie wiąże się z bohaterami wyżej opisanymi.
Jednak miłość ma swoje prawa. Tym bardziej podczas wojny każdy jej potrzebował i dzięki niej większość zwyciężyła.

• Przeczytane w 2016