Amerykańskie lato

Bobby's girl
978-83-7839-146-3
miłość, lato, rozstanie, Ameryka
Ag2S

Nowa powieść autorki „Ostatniego lata”. Wzruszająca, ciepła książka… Nie sposób jej odłożyć. Każdy ma w życiu takie jedno niepowtarzalne lato. Dla dwóch brytyjskich studentek, Penny i Kate, oraz dwóch Amerykanów, Bobbiego i Sandy’ego, są nim letnie miesiące spędzone na Cape Cod w 1968 roku. Ciepłe, leniwe dni wypełnia miłość, śmiech i muzyka, aż do pewnej nocy, kiedy samochód Bobbiego...

Każdy ma w życiu takie jedno niepowtarzalne lato. Dla dwóch brytyjskich studentek, Penny i Kate, oraz dwóch Amerykanów, Bobbiego i Sandy’ego, są nim letnie miesiące spędzone na Cape Cod w 1968 roku. Ciepłe, leniwe dni wypełnia miłość, śmiech i muzyka, aż do pewnej nocy, kiedy samochód Bobbiego rozbija się o drzewo i staje w płomieniach, a nad wydarzeniami przejmuje kontrolę pewna stara, zgorzkniała kobieta, raz na zawsze odmieniając losy tych, którzy wypadek przeżyli. Z całej czwórki jedno zginęło, drugie odniosło poważne obrażenia, a trzecie znikło i nigdy więcej nie było już widziane przez rodzinę i bliskich. Po latach Penny dostaje list z prośbą, by wróciła do Ameryki i pomogła naprawić zło, jakie wydarzyło się tamtej nocy. Czy starczy jej odwagi?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Amerykanskie_lato-p-30973-1-30-.html

Joanna | 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Catrin Collier , autorka znanych w Polsce powieści " Carski smok", " Ostatnie lato" czy " Córka Magdy" - to znana angielska pisarka urodzona w Pontypridd, w Walii, gdzie mieszka wraz z rodziną i zajmuje się twórczością literacką. Oprócz wydanych około 40 powieści pisze również sztuki teatralne i opowiadania.
Pisarka idealnie łączy elementy prozy obyczajowej z wątkami romansu oraz wydarzeniami historycznymi.
" Amerykańskie lato" to pełna dramatycznych wydarzeń powieść obyczajowa, której akcja rozgrywa się dwutorowo , w naprzemiennych wątkach - współcześnie pod koniec lat 80. w Pontypridd oraz w Ameryce latem 1968 roku.
Treścią powieści jest niepowtarzalne dla czterech przyjaciół wspólnie spędzone lato w Ameryce , które odmieniło na zawsze dalsze losy bohaterów, przekreśliło wszystkie życiowe plany i marzenia.
Tłem historycznym jest wojna w Wietnamie, nastroje panujące wśród Amerykanów , różnice poglądów dotyczących udziału młodych ludzi w wojnie z krajem trzeciego świata ,...

kajsa | 2014-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

"Amerykańskie lato" niestety nie spełniło moich czytelniczych oczekiwań.Może gdybym wcześniej nie przeczytała "Ostatniego lata",które naprawdę mnie urzekło,moja opinia byłaby bardziej przychylna.Stało się jednak inaczej.

Historia czwórki młodych ludzi spędzających wakacje na Cape Cod i ich uczuciowe zawirowania, nie wywołała we mnie wzruszeń i silnych przeżyć.Ot,nieco banalna historyjka na miarę harlequina z wyższych sfer.Wrażenie to potęguje dodatkowo zakończenie powieści,moim zdaniem przesadnie wydumane.

Nie twierdzę,że kobiecie na wakacjach nie należy się chwila oderwania od rzeczywistości i ucieczka do świata,gdzie miłość pokonuje wszystkie przeszkody,ale lubię mimo wszystko,gdy przy okazji lektura skłania do zadumy i refleksji.Tym razem pani Collier podarowała mi niewymagające niczego wakacyjne czytadło.
Liczę,że "Córkę Magdy" i "Carskiego smoka" będę mogła ocenić lepiej.

młoda_pisarka | 2014-03-07
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Było kilka fragmentów, przy których się śmiałam, nie zaprzeczę. Ale były też takie, kiedy ledwo hamowałam łzy. A to chyba dobrze świadczy o książce? To naprawdę dobrze, kiedy jedna książka wprowadza czytelnika w dwa różne stany, skrajne stany, całkiem odminne od siebie. Moja pierwsza książka tej autorki i na pewno nie ostatnia. Jedno lato, podczas którego może zmienić się całe nasze życie?

Danoncia | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Biorąc do ręki książkę ''Amerykańskie lato'' Catrin Collier nie spodziewałam sie ,ze książka mi się spodoba, wydawało mi się,ze nie jest w moim typie a jednak pomyliłam sie :) to ciepła wzruszająca historia napisana prostym językiem trafiającym do czytelnika z wojna Wietnamska w tle , mądra i pouczająca.
Końcówka bardzo mnie zaskoczyła , nie spodziewałam się takiego zakończenia,
Naprawdę polecam

Caroline | 2013-11-02
Przeczytana: 07 lutego 2011

"Amerykańskie lato" to świetna i wciągająca bez reszty opowieść o miłości i przyjaźni, Ameryce i Walii. Przeczytałam ją jednym tchem.
Mam nadzieję, że na długo ją zapamiętam.
Gorąco polecam !

Liza | 2014-05-06
Przeczytana: 05 maja 2014

Penny za sprawą otrzymanego listu przypomina sobie to jedno, wyjątkowe lato w swoim życiu. Tragedię nocy, która zakończyła beztroskę tamtych miesięcy. Życie czterech osób uległo ruinie, a reperkusje tamtego wydarzenia wciąż dawały o sobie znać. Wybory, jakich wtedy dokonała, wydawały się słuszne. Teraz nie wie, co czuje, cofa się w przeszłość, a czytelnik wraz z nią. Co zaszło, że to się skończyło?

Penny i jej przyjaciółka Kate, walijskie studentki wyjeżdżają do Ameryki w ramach studenckiej wymiany międzynarodowej. Ta podróż, miała jej więcej ofiarować, niż miała do tej pory, więcej niż związek z Richem. Na miejscu zmagają się z poszukiwaniem pracy, poczują smak wolności i samodzielności. Z poznanymi Amerykanami, Bobby’m Brosna i Sandym spędzają wiele chwil na wspólnej, beztroskiej zabawie, oddawaniu się miłości. W powieści znalazło się miejsce na lekkie pogłębienie psychologiczne niektórych postaci. Bobby, bogacz wychowywany przez przybraną babkę, stał się uczuciowo zimny i...

basik | 2016-02-24

"Amerykańskie lato" bardzo mnie rozczarowało. Liczyłam na dobrą i wciągająca powieść tak jak "Ostatnie lato" a tymczasem dostałam taką sobie historie o wakacjach czwórki przyjaciół podczas wakacji, poszukiwanie pracy, zabawy, rozmowy, i nic poza tym, żadnych emocji, nawet romans taki bez wielkich uczuć.
Czytałam z oporami do końca, bo chciałam się dowiedzieć kto spowodował wypadek, kto zginął i dlaczego Penny samotnie wychowywała syna bez pomocy bogatego ojca.
Gdybym przeczytała tylko ostatnie kilkanaście stron otrzymałabym odpowiedz, a tak trochę męczyłam się czytając właściwie o niczym.
Zakończenie zaskakujące, ale według mnie trochę naciągane. Czyta się szybko, ale mnie ta powieść w ogóle nie wciągnęła....takie sobie czytadło bez akcji i bez emocji.

Goszarda | 2015-09-24
Przeczytana: 23 września 2015

Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę, chociaż po "Ostatnim lecie" spodziewałam się czegoś innego.
W pewnym momencie zanosiło się na ckliwy romans, ale jednak nie...

Opisana historia smutna, ale mimo wszystko dobrze się kończy... Książka lekka i przyjemna...
POLECAM!!!

Pollyanna | 2017-04-08
Na półkach: Przeczytane, MBP, 2017, Rekomendacje
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Zachęcona lekturą "Ostatniego lata", ochoczo sięgnęłam po "Amerykańskie lato", które okazało się typową obyczajówką. Angielka Penny, tuż po osiemnastych urodzinach swojego syna, otrzymuje list z Ameryki, który wywołuje lawinę wspomnień. Razem z Penny przenosimy do 1968 roku i lata, które spędziła wraz z przyjaciółką Kate własnie w Ameryce. Pamiętne lato przyniosło miłość, ale i tragedię, która nieodwracalnie zmieniła życie czworga młodych ludzi. Jednej osobie życie to odebrała.

Osobiście podobało mi się tło historyczne tej powieści - wojna w Wietnamie, kontestująca młodzież, zamach na Roberta Kennedy'ego.

W porównaniu z historią opowiedzianą w "Ostatnim lecie" ta trochę rozczarowuje, ale i tak jest to przyjemna lektura na zbliżające się długie, ciepłe wieczory.

Natasza | 2013-11-29
Przeczytana: listopad 2013

Kiedy Penny wyjeżdza na wakacje do Ameryki, na wymianę studencką, nie wie jeszcze, że będą to wakacje o których będzie pamiętać do końca życia. Na wakacje wyjeżdza ze swoją przyjaciółką Kate. Dziewczyny postanawiają znaleźć pracę i zarobić trochę pieniędzy na kolejny rok studiów.
Na miejscu poznają dwóch przystojnych Amerykanów, Bobiego Brosne i Sandiego. Szybko się zaprzyjaźniają i postanawiają wspólnie zamieszkać. Wakacyjne dni upływają im na wspólnej pracy a wolne chwile i wieczory na beztroskiej zabawie. Sielanka kończy się na kilka dni przed końcem wakacji. Tragiczny wypadek w którym bierze udział cała czwórka odmienia życie Penny na zawsze...
Zakończenie książki zaskoczyło mnie. Ksiażka lekka i przyjemna na jesienne wieczory.