Przekleństwa miłości

Strange Fits of Passion
miłość, nienawiść, przemoc
Ag2S

Inne wydania

Gdzie przebiega granica pomiędzy namiętnością i przemocą? Maureen była młodą, świetnie zapowiadającą się nowojorską dziennikarką. Prowadziła idealne z pozoru życie z mężem i maleńką córeczką. Ale jej męża, mężczyznę powodowanego silnymi namiętnościami, pociągał alkohol i przemoc. Idylla wkrótce zamieniła się w piekło. Gdy sytuacja stała się niemożliwa do zniesienia, Maureen zabrała dziecko i...

Gdzie przebiega granica pomiędzy namiętnością i przemocą?
Maureen była młodą, świetnie zapowiadającą się nowojorską dziennikarką. Prowadziła idealne z pozoru życie z mężem i maleńką córeczką. Ale jej męża, mężczyznę powodowanego silnymi namiętnościami, pociągał alkohol i przemoc. Idylla wkrótce zamieniła się w piekło. Gdy sytuacja stała się niemożliwa do zniesienia, Maureen zabrała dziecko i skryła się w dalekim północno-wschodnim zakątku kontynentu. Znalazła schronienie w rybackim miasteczku, przybrała nowe nazwisko i próbowała ułożyć sobie życie na nowo, borykając się z bagażem własnych lęków i wspomnień. W jaki sposób dziennikarze, sądy, społeczeństwo traktują ofiary przemocy i ich katów? Czy można poznać prawdę, czy też do samego końca pozostanie ona nieuchwytna?

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 1901
Gosia | 2013-12-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 grudnia 2013

To mój pierwszy kontakt z prozą Anity Sherve i wiem, że chętnie sięgnę po inne jej ksiażki. Akcja jest skondensowana, bez żadnych rozwlekłości, psychologiczny rys postaci świetny, stopniowo rosnące napięcie, wpleciony romans głównej bohaterki, tragiczny finał i na koniec zaskakująca prawda wyjawiona córce po 20 latach.
Bardzo dobra książka. Porusza trudny temat przemocy w rodzinie widziany od strony kobiety. Mówi o strachu, przerażeniu, desperacji, poczuciu winy, odosobnienia i niezrozumienia.
Autorka bardzo umiejętnie łączy ze sobą elementy kryminału, romansu i powieści obyczajowej i przychodzi jej to bardzo łatwo i naturalnie. Głęboko wnika w psychikę swoich bohaterów. Przez postać głównej bohaterki i jej odczucia autorka mocno wciąga czytelnika w jej świat. Może wkrótce Anita Shreve stanie się jedną z moich ulubionych autorek.

książek: 1983
izusr | 2011-02-21
Przeczytana: 2011 rok
Aksamitt | 2014-12-03

Nie ważne, że wydarzenia sięgają lat 70tych minionego wieku, bo bez względu na czasy problemy te same. Przemoc względem dzieci czy kobiet cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie bez względu co by nam chcieli wmawiać przedstawiciele władz.

To co uważam za plus to nie tylko poruszany problem, ale również zwarta forma, bez rozwlekania, zbytniego gmatwania autorka skupia się na istocie i daje nam studium ofiary przemocy domowej. Napisana jest niecodziennie, bo w formie notatek, które mają posłużyć do artykułu na temat pewnej zbrodni. Ów artykuł, ukazujący się w gazecie ostatecznie stanowi zamknięcie tej historii. Dostajemy też na koniec garść faktów istotnych dla całej opowieści.
Ponieważ tak mało mówi się o tym co nas dotyka w środowisku najbliższych nam osób, że warto przeczytać każdą jedną taką historię, żeby uświadomić sobie, jakie piętno nosi w sobie ofiara, dlaczego czuje się współwinna i tak a nie inaczej reaguje na stan, w którym się znalazła. Choć oczywiście każdy jest...

Maureen była młodą, świetnie zapowiadającą się dziennikarką.
Prowadziła życie z mężem i malutką córeczkę.
Mąż stał się agresywny, brutalny stosował przemoc, pił alkohol.
Idylla małżeńska zamieniła się w koszmar i piekło, które przeżyła Maureen w swoim miasteczku. Postanawia wyjechać daleko od sadystycznego męża. Znajduje schronienie w małym rybackim miasteczku, przybiera nowe nazwisko, chce zacząć swoje życie na nowo.
Bardzo porusza książka trudny temat przemocy w rodzinie co krzywdzeni są przez swoich katów,,czują się bezkarny.
Prawdziwa, wstrząsająca historia oparta na faktach chwytająca za serce.

Glazeczka | 2013-11-14

W niewielkim rybackim miasteczku na północno-wschodniej części USA pojawia się młoda kobieta z dzieckiem. Z pozoru zwyczajne wydarzenie wywołuje wśród mieszkańców miasteczka spore poruszenie. Tutaj wszyscy się znają, nie mają przed sobą tajemnic, a nowoprzybyła kobieta owiana jest nutką tajemnicy. Na jej twarzy widać siniaki, które tłumaczy jako pozostałość po niedawnym wypadku samochodowym. Przedstawia się jako Mary Amesbury.

Społeczeństwo w rybackiej miejscowości nie dało wiary wyjaśnieniom nowej mieszkanki. Wielu domyśla się, że siniaki nie powstały na wskutek wypadku, a sama Mary Amesbury nie przyjechała do tej niewielkiej miejscowości na wczasy. Szybko okazuje się, że dwudziestosześcioletnia kobieta wiele już w swoim życiu przeszła. Jej pobyt w tym miejscu spowodowany jest ucieczką od męża – tyrana. Siniaki na ciele Mary to jego sprawka. Tak naprawdę pod przykrywką szczęścia kryje się dramat młodej kobiety. Szaleńczo zakochana nie dostrzegała jak mąż rujnuje najpierw jej...

isabelle142 | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Miałam już przyjemność (lub nie, o czym dalej) zapoznać się z kilkoma powieściami pani Shreve. Lekturę dwóch ('Trudna miłość' i 'Wyznania') wspominam dobrze, jednej zaś ('Skradziony czas') wprost przeciwnie.
Jakież było moje zaskoczenie, gdy podczas spaceru między regałami w pobliskiej bibliotece wpadła mi w oko niepozorna, nie najmłodsza już, bladoróżowa książka z jej nazwiskiem na okładce. Oczywiście postanowiłam dać autorce kolejną szansę. Czy było warto? Owszem.
Książka ma przyjemny dla dłoni format, trochę gorzej sprawa wygląda z czcionką, ale da się przeżyć. A treściowo? Jest to swoiste studium losu ofiary przemocy domowej. Gatunkowo - dramat psychologiczny, choć niektórzy dopatrują się tutaj thrillera, ja zaś pokusiłabym się o podciągnięcie jej pod powieść epistolarną bądź nawet reportaż (pominąwszy fakt, że wydarzenia są raczej zmyślone). Książka jest plikiem notatek zbieranych przez narratorkę o imieniu Helen do artykułu na temat zbrodni, która miała miejsce w małej,...

anya | 2011-06-22
Przeczytana: 2011 rok

czyta się szybko, wyczekując zakończenia...

książka porusza ważny temat, temat tabu dzisiaj i od zawsze - przemoc w rodzinie, znęcanie się nad żoną psychicznie i fizycznie. Ukazane są uczucia jakie kobieta, człowiek doznaje będąc ofiarą przemocy, jego wahania a poniekąd samo obwinianie się...

można ocenić bohaterkę tej książki negatywnie a może pozytywnie, usprawiedliwić?
warto przeczytać mi osobiście bardzo podobała się książka, polecam

Izuś | 2011-03-17
Przeczytana: 17 marca 2011

Bardzo sobie cenię książki Anity Shreve. Jest ku temu wiele powodów ale jeden i zarazem najważniejszy jest taki, że autorka porusza ważne problemy w ciekawy i zaskakujący sposób.

Zawsze z niecierpliwością czekam na kolejną książkę, która pojawia się na księgarnianych półkach. Gdy pierwszy raz zobaczyłam Przekleństwa miłości, wiedziałam że muszę ją mieć. Zresztą okładka jest przepiękna i bardzo do książki pasuje.

Maureen - piękna kobieta, młoda dziennikarka, kobieta która marzy o prawdziwej miłości i szczęśliwej, kochającej się rodzinie.
Harold - wysoki i postawny, można pokusić się o stwierdzenie, że jest dziennikarzem,który zdobywa informację za wszelką cenę, władczy i stanowczy.

Oboje "wpadają w sobie w oko" bo nie mogłabym napisać, że się zakochują (chociaż może i tak było).
Wśród opinii znajomych uchodzą za idealną i szczęśliwą rodzinę. Wszystko zmienia się dopiero w domu, w czterech ścianach. Harold chce mieć żonę na własność. Maureen nie miała prawa mieć swojego zdania,...

Anna | 2014-07-03
Przeczytana: 12 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka przeczytana blisko 2 lata temu, ale dziś na nią ponownie trafiłam. To m.in. książka o przemocy w rodzinie, o osamotnieniu kobiety w takich sytuacjach, o wstydzie, ale też o konieczności podjęcia trudnych decyzji. Wprawdzie akcja toczy się w roku 1970, ale prawdopodobnie dziś też można by odnotować takie przypadki.
Mary Ambsbury wraz z kilkumiesięcznym dzieckiem uciekła od swego męża, znalazła - jak jej się wydawało - bezpieczny azyl w rybackiej wiosce z dala od N.Y. Tam poznaje miejscowego rybaka, z chorą psychicznie żoną i dwójką dzieci; nawiązuje się między nimi romans. Jednak mąż Mary odnajduje ją, kobieta broniąc się zabija go, za co skazana zostaje na 12 lat więzienia. Książka wzbudzająca emocje i dająca wiele do myślenia.

beataj | 2011-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2011

dziś już nikt nie wątpi w przemoc w rodzinie, a i tak często pokrzywdzona czuje się winna :(
Warto, zdecydowanie warto !