Przekleństwa miłości

Strange Fits of Passion
miłość, nienawiść, przemoc
literatura piękna
Ag2S

Gdzie przebiega granica pomiędzy namiętnością i przemocą? Maureen była młodą, świetnie zapowiadającą się nowojorską dziennikarką. Prowadziła idealne z pozoru życie z mężem i maleńką córeczką. Ale jej męża, mężczyznę powodowanego silnymi namiętnościami, pociągał alkohol i przemoc. Idylla wkrótce zamieniła się w piekło. Gdy sytuacja stała się niemożliwa do zniesienia, Maureen zabrała dziecko i...

Gdzie przebiega granica pomiędzy namiętnością i przemocą?
Maureen była młodą, świetnie zapowiadającą się nowojorską dziennikarką. Prowadziła idealne z pozoru życie z mężem i maleńką córeczką. Ale jej męża, mężczyznę powodowanego silnymi namiętnościami, pociągał alkohol i przemoc. Idylla wkrótce zamieniła się w piekło. Gdy sytuacja stała się niemożliwa do zniesienia, Maureen zabrała dziecko i skryła się w dalekim północno-wschodnim zakątku kontynentu. Znalazła schronienie w rybackim miasteczku, przybrała nowe nazwisko i próbowała ułożyć sobie życie na nowo, borykając się z bagażem własnych lęków i wspomnień. W jaki sposób dziennikarze, sądy, społeczeństwo traktują ofiary przemocy i ich katów? Czy można poznać prawdę, czy też do samego końca pozostanie ona nieuchwytna?

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Rybana | 2018-04-05

Bez względu na czasy temat wciąż aktualny- przemoc. Świetna książka, która porusza problem przemocy w rodzinie widziany od strony kobiety. Mówi o życiu w ciągłym strachu, poczuciu winy, bezsilności, odosobnieniu i samotności oraz wstydzie. Czy gdy przyjdzie ostateczność ludzie potrafią zrozumieć? osądzić sprawiedliwe? a wreszcie wybaczyć? ...bo przecież dobro nie zawsze zwycięża. Bardzo poruszająca lektur

marlenap1 | 2016-08-13

Na początku dziwnie mi się czytało, trochę się gubiłam, kto jest kim w tej powieści. Ale im dłużej czytałam, tym bardziej wciągała mnie ta historia. Momentami przerażająca opowieść o kobiecie doznającej przemocy domowej ze strony męża - okrutnika. Czasem nawet ogarniała mnie złość - czemu nikt jej nie pomógł? Czemu nikt nic nie zauważył? Dlaczego ją osądzona? Czy słusznie została skazana na więzienie? Wiele pytań - i wiele odpowiedzi...

Maureen była młodą, świetnie zapowiadającą się dziennikarką.
Prowadziła życie z mężem i malutką córeczkę.
Mąż stał się agresywny, brutalny stosował przemoc, pił alkohol.
Idylla małżeńska zamieniła się w koszmar i piekło, które przeżyła Maureen w swoim miasteczku. Postanawia wyjechać daleko od sadystycznego męża. Znajduje schronienie w małym rybackim miasteczku, przybiera nowe nazwisko, chce zacząć swoje życie na nowo.
Bardzo porusza książka trudny temat przemocy w rodzinie co krzywdzeni są przez swoich katów,,czują się bezkarny.
Prawdziwa, wstrząsająca historia oparta na faktach chwytająca za serce.

Izunia Rukat-Żart | 2015-12-28
Na półkach: Przeczytane, OBYCZAJOWE
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Mocna książka osadzona w latach 70 XX wieku. do czego musi dojść, żeby kobieta mogła uwolnić się od męża tyrana? Czy tylko zabójstwo pozwoli jej spać spokojnie. Trudne decyzje. Mąż Harold zniszczył psychikę swojej żony Maureen. Kobieta robiąc wszystko, co tylko chciała. Uważała nawet, żeby dokładnie dobierać słowa, gdyż niektóre teksty mogłyby wyprowadzić go z równowagi. Nie tylko przemoc fizyczna boli. Przemoc psychiczna boli jeszcze bardziej, gdyż to wszystko siedzi w głębi i nikt nie może pomoc bo nie wie. Dla Harolda nawet jego własna córka nic nie znaczyła. Jak cienka jest granica między miłością a nienawiścią. Ludzie w miasteczku wiedzieli ale jakoś nikt nie chciał się wtrącać. Kobieta, starając się ukryć fakt, iż padła ofiarą przemocy wydała na siebie wyrok w sądzie. Kłamiąc broniła tylko męża tyrana a siebie pogrążała. Smutna powieść. Bardzo. Opowiada o miłości, samotności i rodzinnej tragedii. Wszystkim Fanom Picoult oraz Chamberlain gorąco polecam tę lekturę.

Kinga Kulig | 2015-12-13
Przeczytana: 17 maja 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zaskoczyła mnie ta powieść. Forma niecodzienna, niespotykana w kanonie lektur, z którymi dotychczas miałam przyjemność się zmierzyć, chociaż z tego właśnie znana jest Anita Shreve.
W poszczególnych rozdziałach przedstawia tę samą historię z różnego punktu widzenia poszczególnych osób, biorących udział w wydarzeniach. Czasem są to retrospekcje, a tym razem natrafiłam na historię przedstawioną w formie wywiadu, pewnego reportażu z kobietą, która przeżyła piekło..
Tak w sumie to myślę, że to jest (póki co!) pierwsza poważniejsza lektura A. Shreve tego rodzaju, kiedy porusza dość grząski, wręcz niebezpieczny temat.
Tym razem Czytelnik zderza się z doświadczeniem domowej przemocy oraz alkoholizmu, który w znacznej mierze przyczynia się do stosowanych form cierpienia wobec bliskich osób.

Maureen (26 lat) jest wzrastają gwiazdą wydziału dziennikarstwa w pewnej gazecie. Jest nieśmiała, spokojna. Jej pierwszy dzień pracy owiany jest niepewnością, dozą strachu i pragnieniem dostrzeżenia jej...

Aksamitt | 2014-12-03

Nie ważne, że wydarzenia sięgają lat 70tych minionego wieku, bo bez względu na czasy problemy te same. Przemoc względem dzieci czy kobiet cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie bez względu co by nam chcieli wmawiać przedstawiciele władz.

To co uważam za plus to nie tylko poruszany problem, ale również zwarta forma, bez rozwlekania, zbytniego gmatwania autorka skupia się na istocie i daje nam studium ofiary przemocy domowej. Napisana jest niecodziennie, bo w formie notatek, które mają posłużyć do artykułu na temat pewnej zbrodni. Ów artykuł, ukazujący się w gazecie ostatecznie stanowi zamknięcie tej historii. Dostajemy też na koniec garść faktów istotnych dla całej opowieści.
Ponieważ tak mało mówi się o tym co nas dotyka w środowisku najbliższych nam osób, że warto przeczytać każdą jedną taką historię, żeby uświadomić sobie, jakie piętno nosi w sobie ofiara, dlaczego czuje się współwinna i tak a nie inaczej reaguje na stan, w którym się znalazła. Choć oczywiście każdy jest...

Monika | 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

Z Okładki:
Maureen była młodą, świetnie się zapowiadającą nowojorską dziennikarką. Prowadziła idealne z pozoru życie z mężem i maleńką córeczką. Ale jej męża, mężczyznę powodowanego silnymi namiętnościami, pociągał alkohol i przemoc. Idylla wkrótce zamieniła się w piekło. .......
Gdzie przebiega granica pomiędzy namiętnością i przemoc? W jaki sposób dziennikarze, sądy, społeczeństwo traktują ofiary przemocy i ich katów/ Czy można poznać prawdę, czy też do samego końca pozostanie ona nieuchwytna?

Ja:
Zaskoczyła mnie treść, zaintrygowała, zainteresowała.
Nie potrafię ująć w słowa uczuć, wzruszenia jakie ogarniało mnie podczas czytania. Może wystarczy tych kilka słów z tekstu:
" Czułam się jak zabawka, którą ktoś nakręcił, a potem zostawił. "
" Ludziom przydarzają się różne rzeczy i każdy musi się nauczyć je akceptować. Nie należy buntować się za bardzo przeciwko naturalnemu porządkowi; cena, którą przyjdzie za to zapłacić, może być zbyt wysoka: życie w poczuciu winy albo...

Ula | 2014-09-03
Przeczytana: 02 września 2014

Całkiem dobrze napisana książka, ciekawa forma. Czytając ją, trzeba pamiętać, kiedy dzieje się akcja. Książka ku pokrzepieniu serc - bo w naszych czasach inaczej podchodzi się do problemu. Ale też ku przestrodze - katastrofa zaczyna się od małych kroczków, które sami stawiamy. A im dalej, tym ciężej racjonalnie myśleć i wrócić na prostą.

Anna | 2014-07-03
Przeczytana: 12 lipca 2012

Książka przeczytana blisko 2 lata temu, ale dziś na nią ponownie trafiłam. To m.in. książka o przemocy w rodzinie, o osamotnieniu kobiety w takich sytuacjach, o wstydzie, ale też o konieczności podjęcia trudnych decyzji. Wprawdzie akcja toczy się w roku 1970, ale prawdopodobnie dziś też można by odnotować takie przypadki.
Mary Ambsbury (to nowe imię i nazwisko Maureen) wraz z kilkumiesięcznym dzieckiem uciekła od swego męża, znalazła - jak jej się wydawało - bezpieczny azyl w rybackiej wiosce z dala od N.Y. Tam poznaje miejscowego rybaka, z chorą psychicznie żoną i dwójką dzieci; nawiązuje się między nimi romans. Jednak mąż Mary odnajduje ją, kobieta broniąc się zabija go, za co skazana zostaje na 12 lat więzienia. Książka wzbudzająca emocje i dająca wiele do myślenia.

Martusia15112 | 2014-07-01
Przeczytana: czerwiec 2014

Książka, która pokazuje obojętność innych wobec przemocy, braku empatii i braku podstawowej wiedzy o przemocy. Główna bohaterka to na swój sposób interesująca osoba. Polecam ;-)